Agu je malý chlapec žijící v blíže neurčené západoafrické zemi. Jeho šťastné dětství naruší válka, během které je za tragických okolností nucen připojit se ke skupině vojáků. Brzy se z něj stává jeden z nejschopnějších dětských vojáků této skupiny. (Phill67)

castor

Nezasáhlo, navrch jsem místy nevěřil. Civilizovaný svět má mnoho ostud a škraloupů, další vysoce humanistické filmové poselství si mě ovšem nezískalo. Cary Fukunaga, který si udělal jméno na Temném případu, s emocemi místy pracuje tak doslovně, až je zabíjí. V období evropského negativního ohlasu na přijímání uprchlíků představuje jednu povstaleckou armádu, do kterého se dostane i bezbranný hoch, který přišel o veškeré zázemí a jistoty. Není to tolik patetické, není to tolik dojemné, není to tolik syrové. Je to takové nijaké. A dlouhé. Určitě ne špatné, téma má co říct, ale určitě to ve výsledku není takové, že bych nad tím chtěl přemýšlet. ()

*CARNIFEX*

"O rok mladší DaViD" to vystihol. Pri takomto snímku, ktorý si berie na "paškál" tak serióznu tému, no pritom nedokáže v divákovi zanechať "dieru" na duši, nemožno dúfať v obžerstvo pri konzumácii švédskych stolov. Čakal som od tohto filmu omnoho viac, a tak príbeh Agu-a, ktorý si prešiel dvojnásobnou premenou, v mojej mysli upadne do zabudnutia skôr, ako sa počas spánku prevrátim na druhý bok. ()

Ephemeris

K hodnoteniu filmu to samozrejme nepatrí, ale pre pochopenie čiernej Afriky odporúčam prečítať knihu Eben od reportéra Ryszarda Kapuścińskeho. Skvelá je hlavne kapitola o tom, ako sa uprostred dôležitej frekventovanej cesty medzi dvoma veľkými mestami zjavila obrovská jama. Tá extrémne spomalila dopravu, ledva sa dala prejsť. Hneď pri nej však kamionistom kopu miestnych ľudí začalo predávať proviant a iné drobnosti. Nikomu už potom nenapadlo jamu zakopať, lebo sa z nej vlastne stala živiteľka niekoľkých dedín. Tento kontinent našinec nikdy nepochopí, ani jeho konflikty. Film je presne to, čo očakávate od príbehu o detských žoldnieroch. Veliteľ bol charizmatický, škoda ale, že v určitých častiach stopáže sa k divákovi nemilosrdne začala vkrádať nuda... ()

Wacoslav1

No tak co to je toto... Negři si krkaj a prděj u večeře. No tak to dostane určitě aspoň 10 oskarů! Ale ne teď vážně, ten film má rozhodně něco do sebe jsou v něm vojenský převraty, masový popravy, dětští vojáci z vymytými mozky. Vojenská junta je krutá, ale ti co proti ní bojujou nejsou o nic lepší. Paráda dal bych i 4*, ale hrozně mi vadilo to filozofování a neustálý promlouvání k bohu. Všichni přeci víme, že v takový situaci nás bůh vždycky vosere a jediný efektivní řešení jsou konvenční zbraně, ale jinak zajímavej filmek.65% ()

gogo76

"Jediný spôsob ako nebojovať je byť mŕtvy..." Niečo na tému bojujúcich detí tu už bolo. Krátka epizóda z filmu Krvavý diamant, alebo celý film ako napr. Johnny Mad Dog . Beasts of nation je zatiaľ asi to najkvalitnejšie , čo na danú tému vzniklo. Nepotrebujete vedieť kto bojuje proti komu, pretože po filme budete mať pocit, že to nevedia ani oni sami. Chaos, v ktorom bojuje každý proti každému niekomu stále vyhovuje. "Musíme bojovať, veď sme vojaci!" , a už keď nebudete vedieť čo zo sebou, vydajte sa na cestu do Európy. Presne takých "inžinierov" tu potrebujeme na obohatenie našej kultúry... Film fajn, ale aby bolo jasné o čom hovorím, nech si ten mier, slobodu , či čo vlastne chcú vybojujú alebo vyrokujú doma sami. "Angličtina" ak ju tak môžem nazvať je tu katastrofálna, podobná tej z filmu Johny Mad Dog. Čakal som väčší krvák a drsnejší pohľad na problémy v Afrike, aspoň podľa plagátu k filmu. 2/3 filmu sledujeme cestu Agua, zvyšok sú jeho nie vždy presvedčivé vnútorné monológy. 80%. ()

Davies182

Postava Idrise Elby to v makovici nemá tak docela v pořádku a vodskáčou si to hlavně malý děcka: cajk. Jestli to mělo bejt taky o něčem jiným, tak sem asi noc usínal. To už i Krvavý Diamant šel s poselstvím dál... Víc kupodivu uhranul Cary za kamerou nežli ten samý na režisérské sesli, hudba famózní. Zbytek se dá popsat zhruba jako zdařilý mix několika v minulosti x-krát viděných dramatických thrillerů v exotických kulisách. Ty mi ovšem skoro všechny přišly mnohem konzistentnější. ()

Big Bear

Šílená věc ze šílené země. Vybavil se mi při tom Hotel Rwanda a hlavně Mad Dog... Kolik takových dětí přišlo o své dětství a zemřelo? A kolik jich mělo to štěstí, že přežily a staly se z nich malé zabijácké bestie bez soucitu? Agu, snad zasažen návštěvami kostela z časů před či snad že byl přemýšlivější, si to vše uvědomuje... Smutný fakt, že až to skončí, už si nikdy nebude hrát. Jakmile totiž svým AK a mačetou zabijete pár lidí, změní vás to. Dětská duše ihned a navždy zestárne. Obávám se, že Agu byl svým myšlením byl světlou vyjímkou. Lakmusovým papírkem, kterým nám filmaři předvedli tu celou hrůzu. Nenapadá mne jak z toho ven a ačkoliv mi je těch lidí líto, jsem rád, že se to děje tam a né tady.. Ty neustálé boje mezi různými frakcemi, kmeny, boje o míle savan a městeček s hliněnými domky s orezlými střechami z vlnitého plechu. Ale také boje o naleziště drahých kovů, diamantů a zlata... Jenže... Ono se to sem k nám teď valí otevřenými dveřmi... Tihle lidé a nejde jen o Syřany mají ,,obohatit'' naši kulturu? Padá na mne deprese. Dávám za plný počet hvězd, protože takovéhle téma asi už lépe natočit nejde. A z čeho jsem byl opravdu paf, byly herecké výkony prakticky všech. Ať už šlo o velitele nebo samotného Abua. Také chválím skvělý hudební doprovod! Dávám tedy 5 kouzel proti nepřátelským střelám. * * * * * ()

Jhershaw

Pro mě zatím vrchol Varů, a když jsem zhlédnutí neodkládal z toho důvodu, jsem rád, že jsem si film "nechal" na Velké plátno. Těžko se popisuje, čím mě film tak nadchnul, jedním slovem vtahující. Fukunagu se opravdu vyplatí sledovat. 90 % ()

Cappuccino

Trocha mi prekážalo, že som sa o konflikte medzi vládnymi silami a rebelmi nedozvedel bližšie pozadie, ale ak sme sa mali na dianie v krajine pozerať objektívom dieťaťa, ktoré videlo len to, čo mu predostreli dospelí (a teda boj za prízemné ideály, davový psychózu a chaos), nemám výhrady. Krvavé, kruté a plné emócií. C. J. Fukunaga, režisér skvelej prvej série True Detetctiva, ma nesklamal ani tentokrát. ()

S.Quentin QUALE

Beasts of No Nation mají největší problém se svou fiktivností, z níž potom pramení slaboučký příběh, který je v celé své délce vlastně jen nakouknutím někam do Afriky a jejích barbarsko-válečných zvěrstev. Účelové? Zcela jistě. Znepokojující? Oproti konkurenci nikoliv. Ano, jedná se o drsný snímek o dětských vojácích, ale o nic nového pod sluncem nejde a kdo má trochu nakoukáno, nemůže být mixem bezkonkurenčně dokumentaristicky alarmujícího Hotelu Rwanda a Města bohů nijak zaskočen. Nerad bych opomněl ve výčtu taky Nepohodlný Diamant, protože všecky zmíněné jsou o větší, či menší kus lepší než BoNN. 69% ()

AppleCore

Všechny důvody proč miluju film obsažený ve sto třiceti minutách SKUTEČNÝ filmařiny, která hravě strká do kapsy všechno, co jsem letos viděl (a vlastně asi tak od dob Thin Red Line). Prostě když film dokáže člověka zhroutit nejen skrze emocionální příběh, ale i způsobem, kterým je natočený. Zdánlivě sice není komu fandit, všechno jsou to svině, ale kluk vytržený z reality svého dětství vhozen všanc realitě tvrdý války, kdy ono dětství už nebude moct nikdy normálně prožít - natož pak bez rodiny, je přece jenom postava, která si alespoň trochu toho soucitu a fandění zaslouží. Dovedu si představit, že tomu kde kdo napálí odpad už jenom proto, jak nepříjemně se na to kouká, nebo snad proto, jak moc je taková tématika lidem u prdele. Fakt ale je, že už jenom za geniální kameru a výkony dua Elba/Attah si ten film těch pět hvězd prostě zaslouží... Třešničkou na dortu je pak famózní soundtrack a řada scén hodných zapamatování (ty emoce nejsou okatě na povrchu, ale mezi řádky a v pozadí, přičemž finále je pro mě prostě devastační (radost, nevědomost, hrůza, uvědomění, naděje)). Žádnej blockbuster za dvě stě milionů dolarů nemůže bejt lepší, než filmy jako tenhle! 10/10. PS: Když film tématicky mísí vaše tři nejoblíbenější filmy (poetikou Thin Red Line, příběhově Empire of The Sun a tématikou Apocalypse Now z pohledu Marlona Branda, přičemž všechny mají něco společného (zbytečnost války, hrůzu a šílenství)), nemůžete Beasts of No Nation nemilovat! ()

Ant

Docela velké zklamání, když film porovnám s očekáváním. Fukunaga je bez pochyb talent jako blázen a jeho inspirující filmařské hříčky jsou tím, co ten film dělá jakžtakž zapamaovatelným. Nicméně příběh je banální a absolutně zde nenacházím postavy s větší hloubkou. Je to v podstatě film o fanatickém veliteli a jeho dětskými vojáky s vymytými mozky, co si to táhnou krajinou a vraždí nevinné lidi. "Fandit" není absolutně komu. On to ten film asi dost dobře ví, ale tím spíš nejsem schopna cítít při sledování jakékoliv emoce. Chválím Elbův výkon a paradoxně "andělskou" hudbu. Hodně zjednodušená Tenká červená linie. ()

eLeR

Malý, nevinný chlapec, ktorý žije ako-tak šťastný život, vchádza vplyvom okolností do buša. Po čase, po všetkom tom prežitom, vychádza z buša malá beštia. Myslím si, že Agu nie je až tak stratený prípad, o čom svedčia myšlienky jeho vnútorného hlasu. Natočené výborne, pôsobivá kamera, lokalita parádna, aj herci hrali slušne ... ale na mňa to bohužiaľ nezafungovalo. ()

Happens

Takhle nějak jsem si vždy matně představoval nejpalčivější problémy Afriky cirkulující v bludném kruhu, kde bídu střídá krev. Po Rwandě je toto naprostý ponor do jádra věci, bez nádechu, ihned v Africe, kde divák prožívá život malého chlapce, který se stane zabijákem bez vlasti. Fukunaga provedl neskutečnou práci. ()

classic

Cary Joji Fukunaga si napísal výnimočný scenár ( podľa predlohy ), majstrovsky režíruje, i je podpísaný pod kamerou ako hlavný kameraman, obsadzuje Idrisa Elbu ako Commandanta ( veliteľa ), ktorý predvádza absolútne strhujúci výkon, za ktorý by mal isto dostať nomináciu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe, a ja sa budem modliť za to, aby dostal Oscar, lebo si ani nepamätám, kto bol naposledy TAKTO vžitý so svojou rolou ? , keď si hovorím, toto nemôže byť herec Idris Elba, ale čo viem, že herci sú odhodlaní stvárniť extrémne negatívnu rolu. Okrem commandanta, predvádza taktiež pozoruhodný herecký výkon, mladý Abraham Attah ako Agu, ešte len preadolescent , ktorý si žije vskutku normálny život, býva spolu s rodičmi, so súrodencami, ale bohužiaľ, vojna sa blíži do jeho regiónu, matka stihne odísť skôr spolu so sestrou, ale jemu sa to nepodarí. Armáda je už predo dvermi, keď nemilosrdne zastrelia Aguových príbuzných, t.j otca a brata, on našťastie utečie do buša, kde sa skrýva. Čoskoro, ak chce byť medzi živými ( de - facto je k tomu tak, či tak donútený ), postupuje výcvik v N. D. F , čo je povstalecká légia, t.j Miestne obranné sily. A to, keď je Agu ako nový regrút prijatý do klubu, musí splniť skúšku odvahy a rozsekať mačetou hlavu nevinnému mužovi, hm... čo si mám o tejto brutalite myslieť ? Film ako taký, je plný násilia, krviprelievania, vymývania mozgov mladých chlapcov, ktorí sa tým pádom stávajú beštie, ktoré vraždia pre potešenie, a aby sa predviedli svojmu veliteľovi, ktorý má všetkých týchto ľudí, t.j členov svojej skupiny ako jednu veľkú RODINU. Rabujú, zabíjajú, znásilňujú a cetera. Agu už viac nie je ten chlapec, ktorý spomína svojim vnútorným hlasom, akým bol slušným chlapcom. Títo mladí chalani sú manipulovaní brutálnym veliteľom, ktorý ich vníma ako poslušné ovečky, ktoré urobia čokoľvek, na čo On pomyslí, takto sa ale donekonečna žiť nedá, a tak Agu po uplynutí dlhého času, vezme nohy na plecia a odíde, ako aj veľa ostatných, príde a vzdáva sa u O. S. N ozbrojených síl, a je umiestený v útočisku pre detských vojakov, pričom poradcovi rozpráva, že urobil hrozné veci... Či skôr chce rozprávať, akým býval kedysi človekom. Film na mňa veľmi zapôsobil, jeden z najlepších filmov za posledné roky, silná, naturálna, extrémna, krutá, surová, depresívna réžia, kde herci dokážu hrať až nad mieru únosnosti, nie je jednoduché sledovať geniálny počin z Afriky, ktorý je v 90 % plný násilia, že som si povedal : „Buď rád, že nie si ako Agu, že nie si Afričan, že nie si donútený sa stať monštrom, strojom na zabíjanie... ” , pravdaže, nie všetci chlapci z Afriky, nie sú na úrovni týchto chlapcov, ale som si istý, že tento brilantný FILM nie je čírou fikciou, že jestvujú takýto chlapci na tomto pútavom, veľkom SVETADIELI, kde sa môžme z vtáčej perspektívy jednak kochať krásnou prírodou s divokými šelmami, ale vo vnútri sú schovaní podobní chlapci, s podobným veliteľom, ktorí len čakajú na Povel : ... Tak, čo mám pravdu. Pozor, film je len mojou osobou odporúčaný skutočne pre silné povahy so silnými žalúdkami !!! () (méně) (více)

Chrustyn

Silné téma ve slabším zpracování. Potěší občasný naturalismus a hudba, stejně jako Idris Elba, ale na více než dvě hodiny toho film příliš nenabízí a obdobné téma si raději zopakuji ve vynikajícím a komerčnějším Krvavém diamantu. ()

Ivoshek

Čert ví, co za zemi to mělo být, spousta znaků byla smíchaná z LRA, Sierra Leone, Konga... Každopádně je to celé hrozně zlé a přitom je vidět, jak se páchání zla v důsledku stává strašně banálním a střelit někoho do hlavy by mohla být vlastně aktem milosrdenství, kdyby předtím tentýž neukopal k smrti pětileté dítě. Celý film není nějaké gore, to výše pospané je vlastně asi nejkrutější scéna celého filmu. Většinu času z těch více než dvou hodin jsem sledoval příběh docela normálního kluka z chudé země, jehož život se řízením dějin otočí a on skončí v buši jako dětský voják. Docela podle skutečných výpovědí a reportáží věřím, že tohle může být docela odpovídající odraz reality. Nejvíc mne dostala scéna, kde se právě po zabití matky s dítětem hlavní hrdina kouká na dobyté městečko a scéna, kterou vidí, připomíná obrazy řádících žoldnéřů z třicetileté války. Od víc hvězdiček mne asi odradil jen fakt, že prostředí je kulturně příliš odlišné od evropského, a proto je těžké se s protagonisty víc sžít a vnímat to jako "svoje" utrpení. Kdyby to byl film z Čech třicetileté války (a naprosto věřím, že obdobných příběhů tu musely být tisíce), asi by to bylo ještě mnohem silnější. ()

hansel97

Z tohohle filmu my šel hlavně mráz po zádech, nejde jen o to, že tady válčí děti, ale z války celkově. Scéna, kdy Agu a ostatní najdou tu matku s dcerou ve skříni ve mně bude asi ležet delší dobu. Tohle je prostě něco, čeho nemá být součástí nikdo, natož dítě a natož to vidět jako normální, ale vinit je nemůžete. Myslím, že většinu kvality filmu tu nahodí už mrazivé téma a dobré zpracování už jen přidává, výkon představitele Agua je jeden z nejlepších dětských, jaké jsem viděl. Ale čtyři hvězdičky tu za mne budou muset stačit. ()

Morholt

Tak tady mě Fukunaga poprvé zklamal. Tak trochu jsem čekal návrat k Sin Nombre, ale Beasts of No Nation má ambice sbírat ceny a podle toho je i natočen. Určitě se nejedná o špatný film, to zase ne. Hlavní představitel malého Agy zahrál perfektně a to samé se dá říct i Elbovi. Život dětských vojáků, vymývání mozků či boje, to všechno bylo zobrazeno autenticky, ačkoliv mi přišlo, že jistá dávka brutality navíc by se hodila a občas je to celé až neúměrně natahované. Ale i to by se dalo přežít, pokud by z toho místy nedýchala ryzí účelovost, kterou dokresloval voiceover, který tu z mého pohledu neměl co dělat. Za jedno shlédnutí to stojí, ale opravdu jen za jedno. 60% ()

seale

Drsná výpověď a poselství, v podání kvalitní kameramanské práce. Podobně jako režisérovo: Sin Nombre, které jen zaujalo svým příběhem více. ()

Netflix mění filmovou strategii

30.12.2015

Další krok pro Netflix

Další krok pro Netflix

08.03.2015

Stále populárnější americký poskytovatel „video on demand" (VOD) streamovaných médií v současnosti zažívá svůj vrchol. Po celém světě má Netflix více než 50 milionů předplatitelů a možná již koncem… (více)

Režisérský chameleon opět v akci

Režisérský chameleon opět v akci

08.06.2014

Cary Fukunaga, přední představitel nastupující režisérské generace nepřestává překvapovat svým nevyzpytatelným výběrem témat. Po dramatu ze současného Mexika, kostýmní historické romantice a… (více)