Pomáhat a chránit

• Irsko The Guard (více)

Komediální thriller POMÁHAT A CHRÁNIT se odehrává na západním pobřeží Irska. Policista z malého městečka Gerry Boyle (Brendan Gleeson) má konfliktní povahu, zvrácený smysl pro humor, umírající matku, zálibu v prostitutkách a hlavně ho vůbec nezajímá mezinárodní obchod s kokainem, kvůli kterému mu jednoho dne na dveře klepe agent FBI Wendell Everett (Don Cheadle). Víc než aktivnímu řešení případu se Boyle věnuje posmívání a podrývání Everettovy autority, okolnosti mu ale nepřejí. Nejprve jeho nový horlivý parťák zmizí, pak ho začne vydírat jeho nejoblíbenější šlapka a nakonec se ho ¨C podobně jako všechny ostatní členy místní policie ¨C pokusí podplatit samotní pašeráci drog. To už je příliš i pro Boylea, který pochopí, že musí vzít věci konečně do vlastních rukou a jediným člověkem, kterému může věřit, je právě Everett. Vše se schyluje k výbušnému finále. (oficiální text distributora)

ZkuKol

Takový ten nenápadný film, který od začátku ničím nevyrazí dech, ale plíživě se vám sune po sympatiích až nakonec jeho kouzlu podlehnete. McDonagh asi bude jméno jenž slibuje zábavné dialogy, skvělé herecké výkony svázané se zajímavý charaktery a silnou lokální atmosféru. Toho všeho zde dostanete odpovídající dávku, slušnou přestřelku na konec a podmanivý soundtrack jako šlehačku navrch. Konec mohl být lepší (konkrétně mě nenapadá jak, ale bylo to takové slabší oproti zbytku), ale předchozích 90 minut je skvělá a inteligentní zábava. Nestandardní policajt ještě rozhodně neznamená neschopný, ba právě naopak... 80% ()

LuciusWlk

Chladný Britský humor a úžasně úplně tupý/nebo geniálně chytrý policista Boyle. B.Gleeson byl skvělý, občas jsem se upřímně zasmál a postava Boyla je skvělé napsaná. Bohužel, poněkud ospalý snímek. Stejně jako Irsky venkov. ()

sedm.1

Škoda. Tohle mohl být totiž vážně zábavný kousek. Ovšem podkopl mu nohy jeden z těch nejzásadnějších prvků. Zápletka. Že byla těžce jednoduchá, to by ani možná tak ve výsledku nevadilo, ovšem to, že byla zbavena i působivosti, nápaditosti a tempa, to už bylo vážně znát a nebylo to vůbec příjemné. Spousta hluchých míst, vážně přehnaně trhlá partička gaunerů, zvláštní konec, to vše mi poměrně dost kazilo výsledný dojem, který nemusel být ale zase až tak špatný, neboť The Guard má i své velmi světlé momenty. Jednak Brendan Gleeson si to tu nehorázně užívá, chlastá, píchá, hláškuje a při vše je pořád nehorázně cool. A právě jeho hlášky tento film vážně hodně vytahují. Sice jich není dvakrát moc, ovšem pokaždé jsou úderné, vtipné a prostě skutečně povedené. Pochválit musím i docela účinnou atmosféru a vlastně i zobrazení jak života v Irsku, tak jejich obavvytel, celé mi to v tomto směru přišlo velmi civilní a reálné, a tím pádem uvěřitelné a dost působivé. The Guard je zkrátka až na zápletku takovou hodně nevšední podívanou, jde o dost osobitý snímek, s mnoha svéráznými scénami a postavami, jako celek mi to ovšem přišlo bohužel dost nefunkční a nezáživný. ()

Arkanoid

To nádherné Írsko komediálne vykreslené v celej svojej ignorancii dáva vyniknúť miernemu extrému tohto národa a ideálu toho amerického. Títo dvaja sa stanú parťákmi v prostredí korupcie, kde majú všetko pod palcom filozofujúci záporáci. Celý príbeh sa zavŕši v grandióznom westernovom finále. Skvelá réžia a hudba, výborní herci, odkaz na Pulp Fiction a najmä nezabudnuteľné hlášky. ()

slovan1

Příběh mi přišel strašně nerozvitý, jednoduchý, ani jsem se nenadal a už film končil. Brendan Gleeson ale skvělý. Film leží skoro jen na něm a jeho suchém humoru. Mělo to pár skvělých hlášek a momentů ale z Irska jsem čekal něco trochu více. ()

toffy

Hlaska na hlaske a konecne komedia, ktora nenudi. Atmosfera vecne uprsaneho Irska a super hlavna dvojka s rasistickymi narazkami. To je ono! ()

SjamK

Trochu hůře uchopitelná věc, ale asi od poloviny se mi začala dokonce i líbit :) Má to co dělat s postavou "seržanta" Boyla, který mi byl zpočátku poněkud cizí. Jakmile ho ale začnete aspoň trochu chápat, jste na dobré cestě k lepšímu hodnocení... Na celém fimu stojí rozhodně za povšimnutí hudba, o kterou se postarala má dlouhodobě velmi velmi oblíbená skupina Calexico. V tomto případě poněkud zvláštní volba. Jak se totiž k téhle irské sušárně tihle bardi amerického jihozápadu dostali, mi je záhadou :) ()

korndaddy

´´Taky bych měl jednou rád rodinu, zatím mám moc práce s děvkařením a šoustáním´´ Až na linku s umírající matkou sem se náramně bavil. ()

Seti

Přesně můj šálek kávy a jsem toho názoru, že v porci nekorektního humoru se nemusel McDonagh vůbec omezovat a ještě klidně přitlačit na pilu. Užíval jsem si jak ústřední dvojici v čele s ultimátním Gleesonem, tak nekonvenční trojici "filosoficky" zaměřených pašeráků a jejich rozhovorů. Do svého bráchy Johnovi sice ještě trochu schází, ovšem je vidět, že k sobě maj kluci blízko. Těším se na další počin. ()

Nassau

Herecké obsazení The Guard snad ani nemohlo být lepší. B. Gleeson se do své role opřel se vší vervou, D. Cheadle vůbec nezaostával a výborný byl i M. Strong (malé role mu poslední dobou sluší mnohem více). Fajn žánrovka s jednoduchým příběhem a ostrým vtipem. Kvalitně strávených 90 minut! (70%) ()

Spike23

Ach jo, zrovna když už jsem si začínal myslet, že angličtina mi je bližší než čeština a že mě už nedokáže ani v přízvuku nic překvapit, viděl jsem tohle a musím uznat, do tohohle mám ještě opravdu hodně daleko. Co si zaslouží uznání je, že i když jsem polovině všech těch irských slovních orgií vůbec nerozuměl, a možná to taky bude tím, že jsem ze včerejška ještě docela nalitej, až nečekaně moc jsem se u toho bavil. Pokud jste rasista a nevadí vám, když se někdo před vámi drbe na koulích déle než je pro vás běžná morální norma, čeká vás vskutku královská zábava, na kterou jen tak nezapomenete. ()

joora1

Film s ojedinělým smyslem pro humor, který v něčem připomíná V Bruggách a já si u něj vzpomněl na maďarskou pecku Pátrání, která stála na skvělém výkonu hlavního hrdiny. Podobné to je i tady. Gleeson předvádí parádní, suché hlášky a opravdu mě bavil. Vedlejší postavy jsou zvláštní, ale to je dobře. Kluk, který jezdí na kole s uvázaným psem nebo skupina pašeráků má něco do sebe. Celkově působil snímek svěžím dojmem a kdo má rád svérázný humor, pozvolný a přímočarý detektivní příběh, určitě bude spokojen. ()

see_sawandrew

John Michael sekunduje slavnějšímu bráchovi tak rozkošně, že mu tu pětku dám, i když je The Guard díky své všeobecné rozmělněnosti o něco malinko slabší než Bruggy. Ale pořád je úžasně zábavný, formou si dělá srandu z westernu a obsahem vztyčuje prostředníček celému zbytku světa. Přesně takové filmy, jaké točí bratři McDonaghovi, jsem vždycky postrádal, takže jsem rád, že je tu máme. Jen houšť a větší kapky. 85% ()

Wally

Ach ten britský humor...nebo spíš irský...ten mne dostával a přičtu-li k tomu excelentní výkon B. Gleesona, tak by si tento ujetý film možná zasloužil o jednu hvězdu víc...škoda těch pár hluchých míst a neseděl mi D. Cheadle. Ale i tak super nevšední filmový zážitek! ()

Hanys_

Ne úplně silné 4 hvězdy, ale z posledních "průměrných" bijáků Guard přece jen trošku vyčnívá i díky dokonalé dvojici Gleeson & Cheadle. 7/10 ()

legatio

Na některých místech jsem se nahlas zasmál, ale na některých jsem se zase nahlas nudil. Nejvíc jsem si film užíval, když na scéně byli filozofující gangstři. ()