Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

blitzer

Zajímavý snímek mapující šíření smrtelného viru od jeho zrodu, přes hledání problému, pandemii, hledání řešení až po nazelení vakcíny a její distribuci. Vše vypadá dost reálně, což mi připomělo britský seriál Survivors (který se ale zabývá hlavně životem po tom, co vymře 90 % lidstva). Nákaza má navíc parádní herecké obsazení. Bohužel tu ale chybělo něco, co by mě víc vtáhlo do děje, nějaký hlavní hrdina, silný moment... a proto ubírám 1 hvězdu. ()

WolfR

Řemeslně skvěle natočený a vypiplaný inteligentní film. Nepostrádá hutnou atmosféru a napětí. Také se může pyšnit skvělou hereckou sestavou a zajímavou hudbou. Je to film, který ukazuje jiný úhel pohledu na docela dost obehraný námět, a tím je smrtící epidemie. A Soderbergh to vlastně zvládnul bravurně, tedy až na dost ušmudlaný a neuspokojivý konec, 4 hvězdy. ()

dr.fish

STANDARDIZOVANÝ PRODUKT PRO MULTIKINA. Filmová produkce zajistila vše potřebné pro úspěch. Dostatek zvučných jmen na plakátech určitě zajistí návštěvnost. Film sám je natolik nekomplikovaný, že ho pochopí v pohodě celá rodina, každý se má ve filmu s kým ztotožnit. No a víc se ani nečeká. Takže v klidu, zklamání to není, pecka taky ne...70% ()

c.tucker

Takhle pěkně ukázaný průběh smrtelné nákazy z více pohledů ve společnosti jsem filmově ani jinak neviděl. V průběhu jsem si říkal, že určité pasáže budu pouštět žákům na hodině biologie. ()

TomPrusik1

Kdo by čekal, že to, co před devíti/deseti lety vidíme na plátně se jednoho dne ,,skutečně stane". V tomto směru je Soderbergova Nákaza hodně nadčasová, velmi realistická. V době vzniku to byl takový apel, se sci-fi tématikou, dnes se na něj divák dívá jako dokument, odraz dnešního světa, co se během covidové pandemie skutečně děje. Je tu všechno, první nakažení, epidemiologové a vědci, které vláda z počátku nebere moc vážně,médiia, která mnohdy přilévají olej do ohně, naštvaný a rabující lid a šiřitelé konspiračních teorií. Jako by někdo věděl, co se za pár let skutečně stane. Nákaza se ale nesoustředí na jeden příběh, je to mozaika různých příběhů, které spojuje boj (nebo odpor) proti pandemii. Atmosféra byla slušná, k tomu podmanivá hudba Cliffa Martineze. Vše působí hodně realisticky, Nedá se říct, že bychom zde měli nějakou hlavní postavu-postav je opravdu nepřeberné množství jako v tisícistránkovém ruském románu. Osobně jsem měl občas problém se v tom chaosu vyznat, což byl asi největší kámen úrazu. Kvůli nepřebernému množství postav jsem k žádné postavě neměl žádnou citovou vazbu a bylo cynicky jedno, jak skončí (jestli umře, jestli se uzdraví, jestli dostane vakcínu atd.). Nikdo se mi dostatečně nevryl do paměti, nikoho jsem si neoblíbil, nebo ho vysloveně nenáviděl. Což byl možná záměr filmu, podat obraz světa, který nás v blízké době může potkat, ať u v takové nebo makové podobě. A všichni jsou jen postavami, bez emocí, co plní jen svou úlohu. Někomu to může vyhovovat, mě to v tomto směru úplně nesedlo.. Což byla škoda, protože všechno ostatní hodně dobře funguje. 65% ()

stOKYi

V podstate som od tohto filmu nič neočakával, ale mal som možnosť ísť na IMAX a vzhľadom ku tomu že som IMAX ešte nevidel, tak som bol zvedavý. A keďže jediný film dávali "Contagion", tak som sa rozhodol si ho pozrieť. Mal som obavy že na IMAX sa to absolútne nehodí, keďže tu nieje žiadna akcia a zistil som, že nie že sa nehodí len na IMAX, ale nehodí sa na celkovú návštevu kina. Pripadalo mi to úplne nevyčnievajúce, zapadnuté do šedého priemeru. Musím vyzdvihnúť asi jedine chladnú hudbu a pokus o psychologické zobrazenie správania sa ľudí v stresových až vyhrotených situáciach. Filmárky myslím že tiež nie zle zvládnuté, ale aj tak o pár dňoch zabudnem, že som vôbec niečo pozeral. ()

ivet.ka

Docela zklamání. Čekala jsem propracovaný děj, ale místo toho jsem dostala jen rádoby děsivý příběh, kdy jsou lidé koseni smrtícím virem. Herci, na které jsem se taktéž těšila buď hned umírali nebo byli mimo záběr, takže si nešlo vybudovat žádný vztah a bylo mi tudíž naprosto lhostejné, co se s nimi děje. Co mě ale hodně potěšilo, byla hudba. Přečtěte si celou recenzi. ()

Langsuyar

Výborně zrežírovaný pohled na průběh světové pandemie. I přes to, že film se hemží hvězdami, hlavní postavou je samotný vir, kolem kterého se buduje zbytek dějových linií. Ty nejsou až tolik podstatné (možná škoda), jako spíš výsledný pocit z toho, co poukazují. Navíc výborná hudba dodává snímku patřičnou atmosféru, kterou dokresluje znepokojivý dopad snímku na diváka. Soderbergh natočil nekonvenční, dalo by se říct až dokumentární film, který drží divákovu pozornost po celou dobu a precizně naznačuje, co je vlastně hlavní nákazou. 8/10 ()

SeanLSD

Janči, neviem či za tým bola tá vodka, ale mne ako laikovi to prišlo dôveryhodné, uveriteľné aj presvedčivé, ak tomu krevsky dobre zrežírované, perfektne poprepájané sekvencie vyšpekulovaných záberov, svýbornou hudbou a parádnymi výkonmi. Viem, že som obdobie od 29. dňa o konca filmu, respektívne Dňa 1 už nevydržal, ale dovtedy som to doslova žral, to už nemohli stihnúť pokaziť, ak ulicami nezačali behať armády zombies. NÁKAZA rovnako globálna ako intímna, sledovaná s odstupom i naturalisticky. A preto Jano, pozri si prosím ťa tento film, a ako budúci výborný virológ povedz mi, či by to tak naozaj všetko mohlo byť. ()

sir-dave

Shrnout to do dvou slov, asi bych napsal odborně nezajímavý. Soderbergh to pojal dokumentárním zpracováním. Celou dobu se Nákaza tváří příliš vážně (asi účelně) a prakticky bez napětí ukazuje postupný vývin celé epidemie, jak se šíří světem s přibývajícími mrtvolami... S koncem (nečekaně) (ironie) přijde rozhřešení v podobě vakcíny na kterou jsem čekal 100 minut a film skončil. Bez jakékoliv špetky emocí..! Což o to, že mu tam hráli hollywoodské esa.. Žánr akční/thriller mi asi unikl... Jedna hvězda za soundtrack ala okopírovaný Resident Evil. Více zajímavější by mi přišlo, kdyby si v kině někdo uprdl a nákaza smradu se po celém kině rychle rozšířila a já pozoroval, jak se diváci vypořádavaji s následky... ()

3n3my

Konečne výborne zvládnutý film - čo sa týka realistickosti riešenia a vypuknutia pandémie. No po filmovej stránke je tu viac než dosť hluchých, zmätočných a zbytočných scén, ktoré robia film menej atraktívnym a rozdrobeným, až nakoniec veľmi rýchlo vyprchne. ()

panMartin

Dlouho jsem nic podobnýho neviděl, ale hlavně když si člověk uvědomí že se tohle může stát každýmu z nás, hodně realisticky natočeno. Hlavně zjistit kolikrát si v průměru člověk šáhne na obličej taky pěkný. Kdyby měl mít konec světa takovou podobu to se máme na co těšit. ()

Radiq

No hlavně, že jsem se dozvěděl počty obětí, myslim, že lidstvo by si to zasloužilo aji ve skutečnosti, protože jsme přemnožení jak krysy... samozřejmě pokud to postihne hlavně ameriku a čínu a indii a mě ne. No ale možná to je taková příprava na skutečnost, protože bych se nedivil, kdyby třeba amíci takovej virus vypustili schválně. Jinak na to, že v tom bylo tolik známejch herců, jsem si je skoro ani neužil. Buď mi chcípli nebo jejich role byla nudná nebo zbytečná. Takže asi takhle - námět to není špatnej, příhěh ale pak už neobjevuje nic zajímavýho a vakcinace je už uplně jak sopel v nose. ()

eisha3

Nebavila mě na tom ta dokumentárnost bez nějaké zajímavější zápletky. Ať to buď je dokument nebo ať to není dokument. Tohle něco mezi mi nesedělo. Je pravda, že si tu zahrálo plno skvělých herců, doslova herecká špička; nepřišlo mi to však v tomto případě nijak prospěšné. Nejlepší scény se odehrály hned na začátku a jejich dodatečné vysvětlení na konci bylo odbyté a nevyhovující. ()

tomeek

Nemám tady nejmenší problém. Od začátku pekelné napětí, spousta známých tváří a žádný soucit s jejich postavama. Děj se rozvíjí velice přirozeně a ukazuje možné a pravděpodobné následky takové situace, jako je rabování, přepadání a strach jít na ulici. Všichni herci skvělí, věřil jsem jim všechno. Výborná tečka filmu ve formě zobrazení až ironicky působícího počátku epidemie. Zamrazilo mě. Pro mě jeden z nejlepších filmů tohoto typu, který se obejde bez sáhodlouhých záběrů na odběry krve a jiných nechutností. 4,5* ()

Cedr

Většina katastrofických filmů obsahuje aspoň půl hodinovou seznamovací předehru pak pětiminutovou katastrofu a zbytek filmu sledujeme většinou nemastné vyrovnávání se hrdinů s novým světem "poté". Nuda. Co kdyby ale film začal hned pěkně (aspoň tedy relativně) zostra právě onou katastrofou a místo "před" a "po" by bylo jen "během"? Osobně jsem tuto změnu osnovy pozitivně uvítal a nechal se vtáhnout nevtíravým, přirozeným ale přesto nezvyklým tempem filmu. Samozřejmě hvězdnější obsazení se v roce 2011 nalezne jen stěží a příjemné je, že casting se povedl a seznam slavných jmen není jen "laciným" tahákem na plakáty. Zkušený scénárista, režisér i skladatel (nepříliš rozmanitý, ale trefný hudební motiv se u několika bez dialogových montáží mimořádně povedl). (Vždy) Aktuální téma. Přesná stopáž. Co víc chtít. Příjemné překvapení a jeden z filmů roku 2011. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech