Nezvratný osud 5

Final Destination 5

Nezvratný osud 5

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2011, 88 min

A je to tu zase. Film začíná děsivou vizí, která vypadá až příliš reálně, než aby ji bylo možné ignorovat, pár lidí se zachrání před jistou smrtí a pak si pro jednoho po druhém přichází samotná smrt. Abych byl upřímný, tak už si ani nepamatuji, kolik dílů z této série jsem viděl, ale myslím, že jsem viděl všechny díly s výjimkou třetího. A pokud mám tento film porovnávat s předchozími díly, tak toto je jednoznačně jeden z těch lepších dílů, skoro bych řekl, že se tento díl přibližuje svou kvalitou prvnímu dílu celé série. Úvodní smrtící vize je propracovaná do nejmenších detailů a co do způsobů smrti je velice nápaditá a originální, co se týče následných, už reálných úmrtí jednotlivých hrdinů, tak jsme svědky občas velice zajímavé a neotřelé nápaditosti filmových tvůrců, některé z těch způsobů smrti by mě nikdy nenapadly, takže za tohle film sbírá plusové body, stejně jako za nový a o to více překvapivější inovativní prvek, že přeživší můžou přelstít smrt, když místo nich zemře někdo jiný, jehož čas ještě nenastal. To byla zajímavá a originální inovace, ze které se možná dalo vytěžit o něco víc, ale i tak role této inovace v ději byla dostačující. A závěr filmu, který odkazuje na první díl, ten mi udělal nesmírnou radost a potěšil mě. Celkově jsem tímto pátým dílem legendární hororové série nadšený a rozhodl jsem se udělit nadprůměrné hodnocení v podobě čtyř hvězd.(6.1.2013)

K trademarkům Nezvrátného osudu (alespoň od 3) patří: na hlavu převracený schéma smrtí, který je těžký zamotávat, když je tak primitivní. Banda neskutečně tupejch, zoufalejch a nesympatickej herců. Hlavní (nesympatickej a nudnej) hrdina má unylou, stále brečící "over-sensitive" přítelkyni. Vyskytuje se vždy jedna postava á la "na pohodu" (zde zastoupena podivným mužíkem se zálibou v akupunktuře), jedna silikonová kráska, jeden zamilovanej pár, jeden černoch a alespoň jeden zástupce člověka z lidu (dělník, truhlář, jakákoliv profese, kde se dá využít hřebíků nebo háků). Každej Nezvratnej osud probíhá naprosto totožně bez jediný změny, nikdy není ani náznak překvapení - včetně závěru. Tady je ještě navíc postava totálního pošuka, jehož děsuplný obočí je ta první věc, co vás na filmu postraší. Proč 3*? U Pětky se totiž nečekaně dostavil nadhled a všechno to sklouzlo do lehce sebeparodický linky, což je konečně nějakej sympatickej fakt. Navíc úvodní masakr scéna s mostem patří k nejlepším NO masakr scénám. Dále několik vyloženě černohumornejch střípků se povedlo a závěrečná pointa je, co se NO týče, to nejlepší, nejzajímavější a nejneotřelejší, s čím asi tvůrci mohli přijít. Po dvojce nejneškodnější díl.(7.1.2012)

• Momo_desu

V reálnom živote je úplne bežné, že niekto vypadne z okna budovy, kde okno je snáď tenšie ako to naše na obývačkových dverách a samozrejme, že na betóne leží mŕtvola a auto si prejde len tak okolo bez povšimnutia, ale! hlavne, že bol záber na oko prejdené autom no tééda to bolo tááák super bez toho záberu by ten film bol oničom. A chcela by som vidieť, že z 10-ich pokusov keď hodíme šróbik (ktorý mimochodom ani nemal plochú hlavičku) z veľkej výšky na kladinu, že koľkokrát dopadne tak aby ostal kolmo na hlavičke. Jejda no asi ani raz. A ten bravúrny časový nesúlad vízie a reality. Bravó. Tieto smrteľné "náhody" ma fakt prestali baviť myslím, že už toho bolo dosť. I keď zas uznávam, že niektoré úmrtia boli, že povedala som si wau to bolo super, ale inak nuda tú jednu hviezdičku radšej venujem úvodným titulkám.(16.4.2012)

Nečekaně příjemná změna s pár novými nápady. Smrt je daleko lepší než v předchozím díle. Nápad s mostem mě bavil, režisér Steven Quale si nechal záležet. V každé části je znát ohromný pokrok vpřed. Oproti třetímu a čtvrtému dílu jasný posun. Změna, co nastala v tomto díle mi přišla zajímavá, poněvadž u všech předchozích dílů stejné téma ztrácelo své kouzlo. Tady je nápad "zabij, nebo budeš zabit" další posun a jsem za něj velice rád. Pětkrát koukat na samou zápletku by byl obrovský problém. Dvakrát se to zvládnout dalo, ale dále už nefungovala v žádném směru. Je znát, že se na pátém dílů nešetřilo s financemi. Oproti předchozím dílům jsou efekty daleko lepší a snesitelnější. Hlavně při pádu mostu a smrtích, které nejsou už vyumělkované. Final Destination 5 není průměrná záležitost a dá se srovnávat k prvním dvěma dílům. Závěr je lahůdka a extáze toho, co jsme viděli před tím. Perfektní závěr jsem viděl naposled u prvního dílu, nebo druhého. Každý čeká závěr typický, ale i nadále se ještě stane základní věc. Herecké výkony jsou také klad, vše co se objevilo je daleko lepší, tak že doporučuji. Je mi jasné, že spoustu lidí Final Destination 5 odradí kvůli zpackaným předchozím dílům, ale v tu chvíli uděláte obrovskou chybu. Otázka tedy zní bude pokračování? 8/10 = 80%(4.9.2011)

• obitus

Máloktetá moderní horrorová série se vyčerpala tak, jako právě Nezvratné osudy. Velká nehoda, Tony Todd, pět "nečekaných" úmrtí a titulky. A pořád dokola. Bohužel, tentokrát stojí za podívanou jen standardně vypilovaný úvodní pohled do budoucnosti. Následující úmrtí hraničí s parodií na první díly, stejně jako herecké výkony hlavních protagonistů. Další díly už prosím ne, bolí to.(19.1.2012)

• - Podobně jako v předchozích pokračováních série děj filmu proťala číslice 180. Poté, co se v prvním díle objevil let číslo 180, ve druhém díle 180. míle, ve 3. pokračování číslice 180 na metru a ve čtvrtém pokračování stejná číslice na tribudě závodního okruhu, je v Nezvratném osudu 5 možné cifru zahlédnout na instruktážním videu v aubobuse. (chaosteory)

• - Úvodné titulky sú tak ako pri štvrtom dieli odkazom na úmrtia z predošlých častí série. (pista_baci7)

• - Spoiler: Jedná se o třetí film v sérii, kdy má předtuchy muž. (neff)