Nezvratný osud 5

Final Destination 5

Nezvratný osud 5

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2011, 88 min

Povídá se, že jediné dvě jistoty na světě jsou daně a smrt. Tu první můžete sexuálně zneužít (eufemistický přepis slova "ojebat"), když se přestěhujete někam na Kajmanské ostrovy, proti té druhé, pokud tedy zrovna nejste Montgomery Burns, či Karel Gott, jste bez šancí. Tato premisa, s chutnou scénou zřícení mostu a zajímavým provázáním s prvním dílem navrch, platí i popáté a jelikož elektrikáři zase všechno odflákli, spojovací materiál v zásadě nespojuje a pracovní nářadí si létá svéhlavě vzduchem, dá se s klidným svědomím prohlásit, že se třetí remake remaku (v rámci nízkých očekávání) povedl. A pokud se snad někdo chystal na laserovou operaci očí, tak od nynějška už ví, že bílá hůl, vodící labrador a členství v klubu Stevieho Wondera taky nejsou úplně k zahození..(21.2.2012)

3D KINO/// Obsazení 6/10 Děj 6/10 Atmosféra 8/10 Efekty 8/10/// +úvodní i závěrečné tituky patří k těm nejlepším, při některých scénách opět tuhne krev v žilách, rovněž efekty destrukce a smrti jsou úžasné -horší je to se 3D efekty v momentě kdy se nic neděje, stejně tak dějově jsem čekal trochu víc/// Další porce masa z mé oblíbené série. 3D efekty už sice (kromě titulků) nevyrazí dech jako tomu bylo v předešlém dílu. Nicméně komu to nestačilo ve čtyřce, má tu šanci si úžít opět pořádnou porci adrenalinu, napětí a krve. Škoda že si občas tvůrci u některých scén nevyhráli ještě daleko víc. Každopádně závěrečná pointa zvedá tento film do slušného nadprůměru a kdo má nakoukáno, tomu závěr vyrazí dech./// Celkem 68%///(10.10.2011)

• POMO

Škoda, že po sľubnom úvode (ktorý zrejme zhltol 80% rozpočtu) následuje natoľko neadekvátne skĺznutie do rutiny. A ešte väčšia škoda, že táto rutina je neskôr zabitá fatálnou scenáristickou bezradnosťou, kedy logika mizne a postavy sa chovajú, akoby premietač vynechal jeden kotúč. Samoúčelne našróbovaný epilóg, snažiaci sa o efektné premostenie k začiatku série, už toho veľa nezachráni. Podpriemerný, ľahko zabudnuteľny fast-food.(14.9.2011)

Nevadí mi jednou za rok zkouknout další variantu na hru se smrtí. :) V pátém pokračování se nekoná nic nového, spojení s prvním dílem je jen pozlátkem na klasickém schématu. Co příště? Uvidíme události, které předcházely prvnímu dílu? :P Nebo snad uvidíme Smrt, jak zemře.. aby ji nahradila jiná Smrt? :P Ani bych se nedivil. :D(5.1.2012)

• LihO

Neuvidíte nič, čo by ste už nevideli... tvorcovia sa dokonalo držali očividne osvedčenej šablóny "lacný úvod, vízia, panika, únik smrti, trápne vyšetrovanie, trápny pohreb, pomalé umieranie", vykrádali predošlé diely ako sa len dalo a dokonca sa znížili až na takú úroveň, že museli používať klišé typu "kvapkajúca voda na zásuvku, či kábel s poškodenou izoláciou", "žene, predierajúcej sa v dave ľudí, padnú na zem okuliare a niekto ich odkopne/zašlapne a potom je slepá ako krtko", "niekto sa pozerá na niečo záhadné, napínavá atmosféra, potom ho niečo vyruší a keď sa pozrie späť, tak to tam už nie je..." a rôzne iné úchylnosti, vďaka ktorým som sa smial na tej zúfalosti scenáru... aspoň, že tie 3D efekty boli celkom pekné.(21.9.2011)

• - Spoiler: Podle původního záměru scénáristy mělo dojít k prvnímu úmrtí v aquaparku. Po konzultaci s režisérem ale bylo od návrhu upuštěno k nehodě dochází na mostě. (Dlee)

• - Začátek filmu s bortícím se mostem představuje se 4 minutami a 44 vteřinami nejdelší úvodní katastrofickou scénu z celé série. (Linkyc)

• - Keď ''posol smrti'' Tony Todd vysvetľuje tým, čo prežili, že smrť je nerada oklamaná, hovorí, že toto už videl. Bol síce v prvej a druhej časti, ale päťka predchádza jednotke, takže to ešte zažiť nemohol. (Methodix)