hansel97

Film, který mě dlouho nějak nelákal a ve skutečnosti se z něj vyklubalo velmi příjemné překvapení. Režisérsky silná vize Muschiettiho se tu jasně prolíná hororovou klasikou a podtrhuje ji mrazivý výkon Billa Skarsgårda. Trošku mě mrzí, že po první scéně s Georgiem je to ve smyslu hororu dost dětské. 80% ()

Ivoshek

Čekal jsem od toho hodně a nedostal jsem... no, vlastně skoro nic. Knižní předlohu jsem četl asi tak ve dvanácti a byl jsem z ní nadšenej. Je fantasticky napsaná, opravdu se u ní bojíte, co přijde. Kromě toho má skvělý vhled do dětské duše, kde je občas už tak dost temno i bez Pennywise. A přišlo mi, že to dopadlo jako u většiny filmů podle Kingových knížek. To znamená doslovným přepisem obsahu bez toho, aby se s tím propsal i ten pocit strachu z neznámého a děsivého. Za mne stěží dvě hvězdičky. ()

AlfaNumerO

Jooooo tak tohle mi sedlo. Už trailer byl skvělý a člověka dokázal extrémně natěšit a přes to všechno natěšení neodešel člověk zklamaný. Klauník je nejlepší kámoš všech důvěřivých dětí, tedy do té doby, dokud mu nenabídnou ruku a on jim jí v tu chvíli neutrhne. Prostě kámoš. Oproti původnímu To s legendárním Timem Currym si nezadávajícím nic na svém zjevu. 82% ()

SOLOM.

Na tento film jsem se musel dopředu trochu připravit a i z toho důvodu jsem si dnes nejprve pustil starší kousek z roku 1990. Kingovu předlohu jsem svého času „žral“, jako Pennywise své oběti a dodnes ji považuji za jednu z jeho nejlepších knih. Televizní zpracování mám docela rád, přestože jsem k němu měl vždy docela dost výhrad. Takže jsem byl opravdu zvědavý, jestli ho remake předčí – vzhledem k těm „chvalozpěvům“ které jsem na něj slyšel. No a popravdě já na něm nic extra výjimečného nevidím. Ať se na mě někdo zlobí, nebo ne. Bylo mi hned jasné, že jelikož měl Andy Muschietti mnohem větší rozpočet než jeho předchůdce Wallace, tak to bude mnohem „nadupanější“ po trikové stránce, ale to není všechno. Chvílemi jsem nestačil zírat, co trojice scénáristů přidala do mého oblíbeného příběhu, jak překroutila některé věci k obrazu svému a jak jim to tolik lidí žralo i s navijákem. Což o to, atmosféra byla místy skutečně našlapaná, některé momenty pěkně mrazivé a hlavně já měl u starého TO stejně nejraději pasáže z dětství hlavních hrdinů (rozhodně více než když pak byli dospělí…Takže jsem byl určitě potěšený, že se tento remake věnoval právě tomuto období. Jenomže největší rozdíl vidím v obsazení mladých herců. Zatímco ta stará parta se mi líbila opravdu hodně, tak tady jsem byl na některé jedince přímo alergický. Musím smeknout před vykreslením některých „životních etud“, které se v televizním kousku neobjevily, ale i po této stránce si tvůrci dost přidali ze své fantazie a právě to byl pro mě největší rušivý element. Navíc hlavní dětský agresor Henry Bowers tu dostal tak žalostně málo prostoru (o jeho letu do studny se raději nemíním bavit). No a samotný závěr, tak to byla v mých očích učiněná katastrofa. Tohle snad nemohli myslet vážně (to jsem si říkal, leč opak byl pravdou). Konfrontace Bill Skarsgård - Tim Curry dopadla tak nějak nerozhodně. První jmenovaný nebyl tolik statický, se svými obětmi si pěkně pohrával, ale ten druhý mi přišel zase více děsivý (navíc se obešel bez digitálních efektů). Pokud bych měl tedy sečíst všechny pro a proti obou filmů, tak mi bohužel vychází spravedlivá remíza. A je mi úplně jedno jestli mě budete považovat za blázna (nebo i něco horšího). Oba filmy mají své přednosti, ale i řadu viditelných nedostatků. Každopádně jsem zvědavý na druhý díl. 60% ()

ARI50

Hodně sem se těšil a sem totálně nadšený a spokojený klaun byl super a když se naštval tak to byla paráda film je zasazen do starší doby což bylo jenom dobře parta malých děcek byla super hlavně brejlovec ten věděl jak na humor, ono se to tady řešilo hodně ale podle mě to je jenom dobře protože ta sranda tam patří. Je sice pravda že dečka byly posraní a zároveň stateční a sem tam si že vseho dělali prdel ale to je podle mě dobře bez toho by to nebyla taková bomba. Hororovou atmosféru to mělo celou dobu lekaci scény super a dostatek a zbytek klaunova obsazení taky povedená už tet se těším na další část. Příběh filmů super a stopáž filmů dostatečná nezkracoval bych. Jenom doporučuji. ()

veru_needy

Ve městě Derry, začnou mizet děti a jeden velmi všímavý hoch vyčte z knihovny, že se tak děje každých 27. let. Klaun se živí jejich strachem a tak celá parta dětí bude muset čelit svým nejhorším obavám, aby se mu mohli postavit. Od prvního zfilmovaní legendy hororu Stephena Kinga uběhlo bezmála 30. let a tak se samozřejmě posunul i trikový potenciál snímku. Lekačky jsou celkem obstojné, ale já si spíše potrpím na atmosférickou stránku, kdy se napětí buduje postupně a pak stačí velmi málo. Což v tomto snímku ve směsici s lekačmami také najdete. Dále se mi hrozně líbila herecká sestava. Hlavně holčina, která ztvárnila Beverly mi hrozně připomínala herečku Molly Ringwald (srdíčko 80. let), takže podoba byla fakt trefná. Dále mě potěšil malý Finn Wolfhard a jeho vtipiné hlášky. Dvě hodiny v kině a člověk by čekal, že se bude vrtět v sedačce a odpočítávat minuty do konce, protože jsou tyhle filmy zdlouhávé - ale co by člověk už nečekal je, že mu ty dvě hodiny nakonec přijdou jako naprostá chvilka. "It" mě bavil od začátku až do konce, efekty byly naprosto úžasné a Pennywise byl nechutný týpek, kterýho bych fakt potkat nechtěla. Výborně natočená směs čiré hrůzy, proložených velmi vtipnými dialogy tak, že v jedné chvíli se nenuceně smějete a o chvíli později nervově labilnější jedinci kopou ze zadu do sedadel. - "If you'll come with me, you'll float too." ()

JASON_X

Přiznávám, že zatím neznám originál z devadesátého - jelikož od mala nesnáším klauny, nikdy mě nelákalo si ho pustit. Takže nemůžu srovnávat. Ale o téhle nové verzi jsem slyšel, že "je to vážně dobrý", tak jsem to dal a... a je to vážně dobrý! Samozřejmě to není žádný plnotučný horror, jen taková odstředěná strašidelná historka pro mládež, ale fakt, že děti mohou vidět věci, které dospělí nevidí, mě bavil a vzdáleně mi připomněl jednu dobrou Kuttnerovu povídku (Chrudošiví jsou borolové). První polovina, pravověrněji Kingovská, temně poetická, zádumčivější, se mi líbila víc, zatímco přímočařejší a akčnější závěr, křečovitě strašidelný a přehnaně trikový, mi přišel zbytečně moc... akční a trikový. Ale postavy některých rodičů jsou vskutku monstrózní, tlučení klauna dětmi byl slušný punk a zrzavá lolitka měla v džínových šortkách moc hezkou prdelku. / Po 2.dílu (2019): Musím teď tuhle první polovinu ještě víc ocenit a varovat, že zmršené pokračování z 2019 vám vzpomínku na ní může nehezky pokazit. / Ad TV film z 1990: Tu hrůzu si ani nepouštějte. ()

Necrotongue

Aha, takže tvůrci nového To se poučili z chyb tvůrců starého To a knižní předlohu použili jako základnu, na které staví příběh mnohem volnějším způsobem, tím pádem se nikde nedostali do křeče. Navíc využili finančních možností a rozdělili příběh do dvou částí, takže spisovatelé a architekti se dostaví až příště. Přes celkovou spokojenost musím konstatovat, že Pennywise 1990 jasně válcuje svého jmenovce z roku 2017. ()

ancientone

V jednej scéne filmu kamera prechádza po ulici okolo kina hrajúceho Nočnú moru z Elm Street 5. Práve tá je priliehavým referenčným bodom prvej časti novej adaptácie kultovej „kingovky“._______ V súvislosti s filmom sa najčastejšie spomína najsilnejší retrovulkán dekády, seriál Stranger Things. Áno, obe diela sú zasadené do 80-tych rokov, fungujú na podobnej mechanike (partia dospievajúcich postáv zatiahnutá do nadprirodzených udalostí) a prinášajú rovnakú nadhodnotu (coming of age príbeh). Filmu IT však chýba väčšia dávka sebareflexívnosti, aby sme mohli použiť predponu -meta, ako v prípade Stranger Things. Muschiettiho film je totiž viac o naplnení klasických horrorových štandardov, než o ich reflektovaní. Nie je to pútavá rozprava a žánri, ale sám žáner, držiaci sa v bezpečí konformnej zóny. Remeslo je v popredí pred láskou či nostalgiou, ktorá sa tu len prelína vo vedľajšom prúde. V rovine retronostalgie snímka jemne pripomenie skvelú kingovskú adaptáciou Stand By Me. Je škoda, že snímka nenarába s možnosťami odkazov, parafrázovania a cinefílie viac, než len odkazmi v programoch kina.... ______ IT je v prvom rade (výborne fungujúci) tradičný slasher o pospolitosti a potrebe prekonávania strachu v prostredí malomesta. Podobne, ako klasická séria Nightmare on Elm Street - bez toho, aby sa na ňu nejak výraznejšie odkazovalo. Snímka je tým pádom veľkolepým potvrdením status quo súčasného horroru. 30 rokov stará látka straší a napĺňa dlhodobé horrorové štandardy rovnako ako jej predchodcovia z 80-tych rokov. Nenastoľuje však akékoľvek závažnejšie, alebo netradičné otázky ohľadom svojej žánrovej orientácie, ani s ňou nijako kreatívne nenarába. Nie je to od projektu, ktorý pôsobil tak ambiciózne akosi málo? Mohlo to byť také horrorové SPECTRE – divácky príťažlivý film, rozoberajúci posledných zhruba 30-40 rokov amerického horroru. Takýto záber či ambície však IT nemá. ()

luka4615

Pro začátek musím zmínit, že knižní předlohu jsem četl více než třikrát a patří jí čestné místo v mé osobní knihovničce. K filmu jsem tedy přistupoval s velmi kritickým okem zarytého fandy knižní předlohy. Jak tedy v mých očích dopadl nejnovější filmový přepis? Hned v úvodu musím pochválit režiséra Andyho Muschiettiho za bravurní podtrhnutí té část knihy, kdy se klub Smolařů jakožto děti postaví neznámému zlu, které využívá jejich nejniternější strach a obavy. V tomto bodě je třeba pochválit dětské obsazení, které do svých rolí pasuje vážně skvěle a věříte jim (téměř) každou ustrašenou grimasu. Rovněž zde musím zmínit výborného Billa Skarsgårda jakožto klauna Pennywise, který v této roli skutečně exceluje. Bohužel, i přes tyto očividné klady mám drobné výtky v udanému tempu, kdy se téměř do poloviny snímku znuděně koukáte na hodinky a nevěřícně kroutíte hlavou nad lacině užitými triky. Naštěstí se to změní v polovině druhé, kdy všechny "lekačky" a brutální scény společně s atmosférou začnu fungovat tak jak mají a přestanou knižní předloze dělat ostudu, což vyústí ve skvěle natočené a vtahující finále. Je ale ovšem velká škoda, že režisér toto tempo a styl nenasadil hned od začátku. Takto je to jen další zbytečně "vyhypovaný" hororový průměr, který šel dozajista zfilmovat mnohem lépe. PS. Doufám, že druhá část, zabývající se dospělým klubem Smolařů už dopadne lépe, i když mým skromným názorem je, že největší předností knižní předlohy je právě to těsné prolínání mezi dětskou a dospělou částí. Jsem tedy zvědav, jak toto "separování" na jednotlivé díly dopadne! ()

mm13 odpad!

Horor ako filmový žáner práve skapal tým najhanebnejším spôsobom. Také prázdno som necítil ani nepamätám. ()

Lucasion

"Do you need to be a virgin to see this fucking clown?" Velká očekávání, obří hype a samozřejmě obava, že to dopadne jako první zpracování. Naštěstí ne. Konečně jsem to To viděl a musím říct, že jde o velmi kvalitně odvedenou práci. To má totiž výbornou atmosféru. Knihu jsem stále nečetl, ale původní zpracování sice mělo místy děsivou a nepříjemnou atmosféru, ale zabila to zbytečně dlouhá délka plná nudných dialogů. Tohle To je ale na tom úplně jinak. Začátek je zcela totožný. Lodička S.S Georgie, kanál a jedny velké zuby. Tady mě zaskočila docela brutální otevřenost, která se nedrží nijak zpátky. (Což nijak nevadí) Klaun Pennywise je někdy opravdu děsivé monstrum a asi se budu bát chodit nějaký čas do McDonalda. V čem se mi film líbil, bylo perfektní atmosféra od začátku do konce. Krom toho, že přibylo o hodně více děsivých a infarktových scén. Holčina vedle mě v kině chytala pravidelně hysterák. Já uznávám, že to To někdy pocuchalo nervy a pohrálo si s jinak klidnou tepovkou. Další věc, která mi v původní verzi vadila, byla absolutní absence nějaké historie původu, nebo zrodu monstra. Nový "Losers Club" je ale o mnoho chytřejší a konečně nějaké střípky z minulosti jsou na světle. Za mě spokojenost. Další věc je, že dětské herecké obsazení je super. Vévodí tomu Finn Wolfhard, který hláškuje každou chvíli. Proto se z toho stává děsivá atmosféra, plná infarktových scén a skvělého hláškovacího humoru. Finn se osvědčil už loni v Stranger Things a tohle je místy hodně podobné. On je prostě skvělej a do těchto rolí zapadne. Zkrátka a dobře, To je nejlepším (hororovým) zpracováním od Kinga. Vážně jsem se bavil a dostal skvělou porci zábavy, humoru i děsu. (82 %) ()

Morholt

Zpracování z roku 1990 se mi sice líbilo, ale zase na mě neudělalo takový dojem, abych ho dokázal udržet v paměti a co se předlohy týče, tak na tu se chystám už asi 20 let, takže jsem do toho šel takřka s čistým štítem. A líbilo. Tedy ne že by jednalo o něco extra, ale atmosféru to mělo výbornou a když přišlo na klauna a další potvory, měl film co nabídnout. A to samé platí pro potoky krve a nějaké ty ukousnuté končetiny. Vyšel i casting, ačkoliv musím přiznat, že ne všichni dětští představitelé mi sedli. Ovšem pokud se v tomto ohledu něco povedlo, tak to bylo obsazení Bilal Skarsgårda, který si roli Pennywise náramně užíval a občas mi přišlo líto, že nebyl v dané stopáži využit víc. Hodně slušná práce a těším se na pokračování. 80% ()

Handle

Líbilo se mi to... jen teda úplně jiným způsobem než jsem čekal. Myslel jsem, že to bude nervydrásající horor, ale TO šel trochu (a vlastně díky bohu) odlišným směrem. A je to fakt dobře - pokud je tu totiž za poslední roky nějaký originálnější mainstream horor, tak je to právě tenhle. Bylo to takový pohádkovitý a odlehčený (vlastně mi přišlo, že si film sám ze sebe dělá doslova p.del). Pokud bych však hodnotil pouze hororovou stránku, tam by to byl jen takovej lepší průměr. Je to více méně o lekačkách, některé scény jsou lehce trapné a k smíchu a taky se nedostatečně buduje atmosféra (i když paradoxně jsem se párkrát opravdu i bál a kvalitní horor by to mohl být z fleku - creepy klaun je na to dost slušnej materiál a i zde to občas fungovalo). No ale vedle hororu tu máme v podstatě feel good drama o děckách. A to je něco! Casting se povedl na jedničku s hvězdičkou - každá postava byla fakt dokonale ztvárněna. V každém z nich jsem vlastně poznával nějaké své bývalé spolužáky ze základky... :) Režijně to bylo naprosto precizní a bylo vidět, že režisér umí bravurně pracovat z dynamikou (a fakt bych od něj chtěl časem vidět nějakou dramedii, věřím, že v tom by byl jak ryba ve vodě). Škoda jen, že finále nebylo více gradující, holt si tvůrci asi opět mysleli, že závěrečná rvačka je něco, co diváka vytrhne ze židle. Nicméně neva, já si to jako celek užil. Ale je pravda, že nad tím nemůžete příliš přemýšlet a musíte se naladit na stejnou a tak trochu wtf vlnu jako tvůrci filmu... :) Za mě ale palec nahoru. Pokud něco dnešní filmy potřebují, tak je to osobitost, což se snímku povedlo na 100 %. ()

stub

Silné ***. První polovina (tedy celý tento film) je zvládnuta důstojně, atmosféra, lekačky, sžívání se s postavami, vše funguje přibližně jak má. Vzhledem k tomu, že filmovou partii je vždy jednodušší rozehrát, než vypointovat, je "jedničku" samu o sobě dost těžké hodnotit, protože až ve světle "dvojky" si lze udělat komplexní představu. ()

ScarPoul

Muschietti spravil jednu jedinú vec, ktorá je lepšia oproti literárnej predlohe. A to je Pennywise. Každá scéna s ním je nápaditá, plná réžijných nápadov a aj určitého budovania atmosféry. V iných častiach filmu to nefunguje. Decká sú v pohode, ale King opisoval ich peripetie na 1200 stranách. Muschietti stavil na dynamiku ( a áno film je zábavný, nenudí a užije si ho asi každý, kto nebude každú scénu porovnávať s knihou)(čo som inak robil ja, ako úplný debil). Ale zamrzí to, pretože postavy mali krásne zobrazené charaktery, ktoré stačilo postupne rozvíjať a stupňovať. Henry Bowers, ako hrozba úplne zbytočný. Dať ho preč z celého filmu, mohol by film fungovať aj v tých veciach v ktorých nefungoval. Bowers je hrozba pre deti takmer rovnaká ako Pennywise. Tu to bol smiešny chlapec, ktorému by stačilo poriadne prefackať ksicht. Inak ale v zásade spokojnosť. Len ako fanúšik Kinga nemôžem dať zatiaľ 4*. Uvidím, ako to vylepší DC a možno potom. ()

Lacike

Knihu som necital, ziadnu predoslu verziu som nevidel, recenziam som sa vyhybal, ale vdaka vysokym hodnoteniam som sa tesil na prvotriedny hrôzostrasny zazitok. No a z vysledku som strasne sklamany. 90% lakaciek na mna vôbec nefungovalo a hovoril som si WTF? To sa mam akoze zlaknut, ked zakazdym nieco silne buchne? A zvysnych 10% ma rozosmialo. Take slabe horory sa netocili ani v osemdesiatkach, ktorych atmosferu chce film silou mocou, ale neuspesne navodit. Samotny klaun tiez ziadnu hrôzu nevzbudzuje. Prave naopak. Pôsobi jak retardovany Grinchov pribuzny, ktory vtipne gula očami. Bububu, som zly klaun. Muhehe. Najviac ma ale stvalo, ze neboli prilis zrozumitelne podane Klaunove schopnosti. Vedel vyvolat nocne mory detom, ale mimo toho som vôbec nechapal, co vsetko dokaze. Skakal jak nadrzany kralik, bez problemov rozchodil gulku v hlave a nakoniec sa len tak ulozil k spanku. Chybal mi nejaky poriadny system ohladom toho co vsetko dokaze. Vdaka tomu som sa dockal mnozstva WTF scen u ktorych som nechapal, co maju znamenat. Neustale zhmotnene nocne mory mi zacali pripadat po chvili otravne. Snad niekoho potesi aspon stavnate gore. Klaunov som sa nikdy nebal a ani som nikdy pre to nevidel ziadny dôvod. Postavy deti mi pripadali v pohode. Ani ma nenadchli, ale ani mi nikto nevadil. Akurat to, ze sme sa o kazdom z nich museli dozvediet prve aj posledne zbytocne natiahlo stopaz. Pôvodne som rozmyslal, ze si jednotku pustim naraz s dvojkou lebo som sa chcel vyhnut netrpezlivemu cakaniu na vyustenie pribehu. Po tak velkom sklamani rozmyslam, ci si dvojku niekedy vôbec pustim. Andy Muschietti je podla mna mizerny hororovy reziser, takze ak bude tocit dvojku on, tak ju pravdepodobne vynecham. 4/10. ()

Tommassi3

"Já bych do tý studny raději nic pro štěstí neházel.." ;) Všichni se něčeho bojíme.. Mě děsí špatné remaky, filmové adaptace pana Ká a klauni vlastně odjakživa taky.. Veskrze výtečný film, remake i adaptace.. ()

6thSun

Stejnej problém jako s Annabelle 2, těch hororovejch momentů je tolik, že nakonec (teda asi půl hodiny před koncem) přestanou rezonovat. Jinak ovšem jasnej nadprůměr. ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi