Není kam utéct

• Velká Británie A Lonely Place to Die

Když se parta mladých horolezců rozhodla zdolat jeden z mohutných skalních masivů, všichni se těšili na náročný výstup, při kterém jejich těla zaplaví pořádná dávka adrenalinu. Nemohli tušit, že je uprostřed hor Skotské vysočiny čeká nerovný souboj. Při přechodu horského hřebene objevili podzemní skrýš a v ní uvězněné malé děvčátko. Osvobozením srbské dívenky z rukou únosců pro všechny začíná děsivé dobrodružství, na které ti, co přežijí strastiplnou cestu zpátky do civilizace, nikdy nezapomenou.
V hlavní roli strhujícího příběhu odehrávajícího se uprostřed překrásné horské scenerie se nám představí Melissa George. Do jedné z dalších rolí obsadil anglický režisér Julian Gilbey populárního českého herce Karla Rodena. (oficiální text distributora)

MI-380

Tři poznatky: neobyčejná krutost, Roden v nezvyklé roli, klopýtající vyprávění: 60% (2500 hodnotících, 62%). ()

Linkyc

Dosti svérázně natočené, tak jak mám rád. Opět dravá kamera, žádné přeplácané color filtry a umělá krev stříkající z tepen hlavních hrdinů jako finance unikající z našeho státního rozpočtu, nic takového se zde naštěstí nekoná. Akce je zde dost, ale je logicky rozklíčována na celý film a úměrná činům, které jí předcházejí. Některé scény ve mě zanecháví dosti hluboký vryp, sám jsem přišel o blízkého člena rodiny během horské výpravy a určité scény mě evokují ke vzpomínkám. Hlavní hrdinka hraje uvěřitelně a lidsky, žádné větší kiksy hl. postav zde nespatřuji. Náš rodák Karel Roden opět excelentní, už aby ho začali brát hlavouni v Hollywoodu vážně a dostával i větší role než jen strážce, mutanty a hlídače bůhví čeho. ()

Šakalík

Poměrně sveřepé dílo, které najíždí sice docela pomalu, ale postupně se rozkmitá do neskutečných obrátek... aby ke konci zase lehce zbrzdilo. Ta část odehrávající se v divoké přírodě je skutečně výborná, jakmile se film přesune do civilizace, začne malinko nudit, i když tady našince potěší účast charismatického Karla Rodena. Z pohledu scénáře se nejedná pravda o nic objevného, i když se film snaží jít svou vlastní cestou a je v něm cítit britský rukopis. Fanoušky morálně nekorektních snímků jistě potěší i z tohoto pohledu problematický závěr, který se s únosci vypořádá po svém a docela drsně (ne že by jim to divák nepřál). Celkově se mi tenhle film zamlouval, i když bych spíše uvítal, kdyby scénář zůstal zahnízděný vysoko v horách. ()

Forsberg11

Veľmi dobrý survival thriller zo škótskej vysočiny so sympatickými a hlavne, na daný subžáner, normálnymi ústrednými postavami. Film ma chytil hneď od začiatku a to sa ani nemuselo diať nič napínavé či akčné. Uchvátila a ma najmä nádherná príroda, majestátne vrchy a takisto aj horolezectvo samotné. Začiatkom mi to trochu pripomenulo Vertige (2009). No narozdiel od spomínaného francúzskeho filmu na mňa tentokrát angláni urobili o niečo väčší dojem. Dej ma rýchly spád, prakticky stále sa niečo deje a človek nemá jednoducho čas aby sa nudil. Veľmi sa mi páčila kamera a aj strih. Výber hercov ako som už spomínal bol takisto na vysokej úrovni a prakticky každej obete mi bolo ľúto. Konečne to nie sú len ufňukaní sopliaci bažiaci po dobrodružstve ale tentokrát tu máme skupinku zdravo rozmýšľajúcich ľudí. A aj keď sa našli dve či tri scény, pri ktorých som si povedal, že toto bola teda dosť veľká blbosť, nikto z nás nevie ako by sa choval v danej megastresovej situácii. Zaujímave veci sa začali diať aj po presunutí deju do mesta, aj keď tým samozrejme film definitívne stratil časť svojho čara. Musím povedať, že som príjemne prekvapený. Konečne som dostal o niečo viac ako som očakával a mám veľkú chuť dať A Lonely Place to Die plný počet.... 75 %! ()

sedm.1

Nakonec tomuto thrilleru dám docela poměrně silné, tříhvězdičkové, hodnocení, ovšem všechno to musela v mých očích zachraňovat až poslední třetina filmu, kdy se děj přesune z vysokých skal do vesnice v údolí, neboť právě tuto část snímku mohu s klidným svědomím označit za skutečně strhující a napínavou jízdu, kterou jsem ale popravdě očekával spíš již právě od úvodního lezení a nahánění se po skalách. Opak se stal ovšem pravdou, prvních 60 minut bylo doslova nudných, neatmosférických, bez spádu a především i napětí a navíc mě neoslovila v této pasáži ani jedna z postav, prostě šedý, nevýrazný klídeček, kde nicméně musí ale minimálně vyzdvihnout dechberoucí záběry na překrásnou přírodu. Ovšem naštěstí již zmiňovaným přesunem pak dostala zápletka úplně jiný šmrnc a šťávu, tempo se zvýšilo snad o 200%, zkrátka hned se bylo na co dívat a čím se bavit, zároveň mě zde překvapila i docela slušná nekompromisnost a syrovost, tvůrci se tu s nikým moc nepárali a filmu to jen přispělo. Když pak ještě připočtu pár překvapivých momentů, v pohodě dokážu odpustit poměrně vlažný začátek a označit Není kam utéct za poutavý a sympatický thriller. ()

slovan1

Oproti podobně laděné Závrati, jsem u tohohle filmu dost zklamaný. Je sice pravda, že postavy jsou zde nelítostně zabíjeny ale ani jsem neměl čas, si k ním vypěstovat jakýkoliv vztah nebo postoj. Člověk zde od začátku ví, jak to dopadne. Skotské hory jsou hezké, ale kamera mohla být trochu žívější. Dalo by se říct, že jsem se docela nudil a nedostalo se mi filmu, jakého bych chtěl... ()

coscarelli

Prekvapujúco slušná cezLesna naháňačka-polovačka ,teda pokiaľ človek prehryzne nudnejšiu akceleráciu , (netrvá to dlho) potom je survivorka uz kukatelnejsia,i vdaka dejovému tornadu a šikmému a voľnému pádu priamo k cool záveru. Držal som s kameramanom ,lebo parádne leštil buľvy a ma rád hory - lesy presne ako ja ,a čo je doma,to se počíta. No à kaskaderi si tiez odviedli skvelú prácu a nie za lacnu placu.Pre mna neurazitelné a prijemne pokukatelné ,tešim sa na poriadnu trampovačku. ()

netahlo

Paradni prekvapko! Atraktivni lokace skotske vysociny, skvela kamera, presvedcivi herci a mraziva atmosfera. Padouchove se tady s nicim a nikym neserou a tak to ma byt. Karel Roden potesil. ()

DavidS.

Ani drsná příroda a nával horolezeckého adrenalinu nedokáží přebít recyklovanost scénáře i jeho problémy s logikou...Film každou minutu doslova hloupne před očima...Hodně matné tři hvězdy... ()

iXtr3m3

Slušný britský trilerík z peknej prírody, ktorý mierne kazí finále v dedinke. Potešil Ed Speelers, aj keď by si zaslúžil viac priestoru a samozrejme veľmi potešil Karel Roden spolu so Seanom Harrisom. ()

Hanys_

Takový lehce nadprůměrný survivol thriller (skvěle nasnímaný) se sympatickými postavami a libovými záporáky. Ne úplně dotažený scénář (např. hrdinové mohli být uz 3x mrtví, kdyby vždycky někomu zrovna neselhala pistole, závěr v městečku) z toho ale odmítl udělat žánrovou lahůdku. I tak ale palec nahoru. 6/10 ()

Kovaja

Mrazivá atmoška od začátku až do konce.Mazec.Páni sem šel do tohohle kousku jen tak od pasu,nevěda voco go:-))Jak velké a milé překvápko bylo když sem spatřil K.Rodena!!!! ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY. Evropských survivalů není nikdy dost. Lepší filmy z nich v porovnání se hollywoodskými protějšky dělají chudí evropští herci, turisticky atraktivní exteriéry a vůbec nedostatek financí na cokoliv, co by mohlo vypadat nepřirozeně. A přirozena resp. přírody si užijete do sytosti. Nadužívání ptačí perspektivy je sice pitomé skoro stejně jako Homerova prolínačka hvězdou, ale na Skotsko je hezký pohled [do záběru přijde i silnice, po níž uháněl Bond ke Skyfall] a činí první dvě třetiny filmu jaksi poutavější, než finále s karnevalem z Wicker Mana. Film mi pragmatickou krvelačností hned na začátku vybavil Marshallův Descent blahé paměti, ačkoliv na jeskyně nedojde [nepočítáme-li krátkou snovou sekvenci s "krabicí"]. Upozorňuji, že je to asi to vůbec nejlepší, co dokáži o survivalu říci. Není ale všechno zlato, znáte to. Tu hezčí kost odkráglují v první třetině filmu a Melissa George neslézá z plátna, což činí tak film ještě děsivějším, neboť jde jde o jednou z těch dívek, kterým fyziognomie neumožňuje zavřít hubu a tím pádem jí osychají zuby. Svou ošklivostí fascinovala už ve 30 dní dlouhé noci a jednou mi to stačilo. Své angažmá ale ospravedlňuje obdivuhodnou kondicí a ochotou dostávat před držku. Zvláštní uznání zasluhuje zpracování lezeckých / padacích scén, z nichž se akrofobikovi před televizkou zakusoval zadek do křesla. A když se budete soustředit na cockney / český / jugo přízvuk chudých evropských komediantů a ne na obsah, šablonu dialogům odpustíte. A Sean Harris je příliš ošklivý i na záporáka. ()

Corpsegrinder

Otravnej britskej thriller plnej otravnejch britů s otravným britským přízvukem který se snaží eskortovat z lesa otravný dítě zatimco je nahání duo zmrdů který se celej film tváří značně otráveně. Že vážně neni kam utéct jsem si uvědomil potom co jsem se znuděně podíval na čas a zjistil že nejsem ani v půlce. Problémem filmu je to že rejža se snaží strááááááááááááášně moc scény natahovat, což nebuduje napětí, ale právě tu nudu. Krásnej příklad je scéna kdy se hlavní hrdinka vrátí k ostatním, ale stojí na druhý straně řeky, a tak na sebe asi dvě minuty řvou a nikdo neslyší co kdo říká ačkoliv jsou od sebe asi pět metrů, a místo toho aby si někdo z nich uvědomil že bude asi lepší se dostat k sobě blíž, tak prostě řvou dál dokud to jedna z postav neschytá do škeble od jednoho ze zabijáků. ()

ThomasCrown

Prekrásne scenérie Škótskych Highlands, nádherná zelená, hnedá, modrá..HD si príde na svoje..potom však tajomný výkrik, prvý výstrel a lov sa môže začať. Spád je rýchly a dostatočne zaujímavý, nikdy nenudí, presun do dediny preto nič nepokazí a príjemným spestrením je príchod Karla Rodena na scénu. Naj hláška: "No shotguns..it´s loaded with solid shot, no spray. We´re English Darko. We leave friendly fire to the Yanks" ()

peetriss

Není kam utéct měl našlápnuto k poměrně dobrému počinu v subžánru survival thrilleru, leč celkem dobře navozená atmosféra s nervydrásajícím napětím a schopností překvapovat s přibývajícími minutami stále víc a víc strádá v linii nedokonale napsaného scénáře. A to je obrovská škoda, i proto že film je obsazen poměrně schopnými herci i obdařen skvělými exteriéry. ()

lucijelucije

Průměrný thriller, který už ke konci trošku přidával na absurditě, ale koukatelný byl. Hlavní postavy trošku jelita, kromě robotické hlavní ženy, která dá se říct, byla skoro nesmrtelná =) ()

SICK_BREED

Úvod dávající tušit, že se vám do ruky možná dostal seriózně natočený atmosférický thriller z nádherného prostředí hor a lesů, brzy vystřídá bezduché nahánění nesympatických postav, absolutně nezajímavou dvojicí kriminálníků. Když se děj filmu přenese na posledních 20 minut do města, dá se bohužel mluvit už jen o koncentrované nudě a 99 minut člověku přijde jako věčnost. Závěrečné hodnocení u mě nezvedne ani přítomnost Seana Harrise, kterému záporné role vyloženě sedí a i zde podal velmi dobrý výkon (ač se své roli feťáka v Harry Brownovi samozřejmě ani nepřiblížil). Suma sumárum, kvalitně zpracovaná nuda za obstojné dvě hvězdy. ()