Nejznámější román F. Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (1925) nebyl zprvu právě populárním čtivem, i když během jednoho roku od prvního vydání vznikla divadelní adaptace, již na Broadwayi režíroval George Cukor, a podle ní také hollywoodský film režiséra Herberta Brenona, jenž se bohužel nedochoval. O pár let později byla kniha prakticky zapomenuta a teprve po dalších, poválečných vydáních se dočkala zaslouženého uznání i čtenářské obliby. Kniha zachycuje „jazzový věk“ bouřlivých dvacátých let, kdy nečekaná hospodářská prosperita byla často vykoupena ztrátou morálních hodnot a kdy „stará“ aristokracie těžce snášela nastupující konkurenci z řad nejrůznějších zbohatlíků, z nichž mnozí byli zapojeni do bujícího organizovaného zločinu. Podruhé byl román zfilmován v roce 1949 (režie Elliott Nugent, titulní role Alan Ladd) a potřetí v roce 1974 (režie Jack Clayton, titulní role Robert Redford). S ještě větším časovým odstupem, až v roce 2013, vznikla zatím poslední verze, režírovaná australským tvůrcem Bazem Luhrmannem, v níž si hlavní postavu zahrál Leonardo DiCaprio. Na rozdíl od svých předchůdců měl Luhrmann k dispozici pokročilou technologii digitálních efektů, jež mu dovolila mimořádně přesvědčivě zrekonstruovat dobové reálie i tehdejší atmosféru New Yorku a jeho nejbližšího okolí. I ostatní postavy hrají známí představitelé Carey Mulliganová (Daisy), Tobey Maguire (vypravěč Nick Carraway) a Joel Edgerton (Tom Buchanan). Největší devízou snímku je však jeho promyšlená vizuální stránka, která byla mj. vyznamenána Oscary za nejlepší výpravu a kostýmy, jež vytvořila režisérova manželka Catherine Martinová. (Česká televize)

Lucas

Nevkročíš dvakrát do téže řeky. Velký Gatsby měl nastolit popkulturní rozkoš, stejnou jako před lety muzikál Moulin Rouge (2001). Proklamovanou modernost střídá poněkud "obstarožní" styl, který otrocky recykluje již mnohokrát viděné. První polovina ještě dokáže okouzlit, vyloudit zajímavé střihové a kamerové figury, v druhé však nastává vakuum. Luhrmann se zbytečně zakonzervoval ve "hře na kýč". Hbitě smeká poctu svým vzorům, ale urputná snaha a neobyčejná extravagance jen dokazuje bezvýchodnost a vyčpělost kdysi progresivního tvůrce. Velká škoda, už jen kvůli skvělému DiCapriovi. ()

Marsik

Premiere Cinemas (ČSFD projekce) - Velký Gatsby mě začal bavit až od druhé poloviny, do té doby jsem přicházel filmu na chuť a říkal jsem si, jaké to bude pro mě utrpení. Protože v první půli ty večírky, jazz, nastínění doby 20. let, kostýmy, apod. mi moc nevonělo. Navíc při těch večírcích mi moc neseděla ta hudba. Hip-hop ve 20. letech? To trochu přestřelili. No nic...V druhé části se to už pěkně rozjelo. Zápletka, rozvíjející se vztahy, odhalování pravých tváří všech postav, tragédie a smutný závěr. To už na mě platilo a 100% si získalo mou pozornost. Na konci mi bylo i Gatsbyho líto, když se ukázalo, jaký vlastně ve skutečnosti byl a jak dopadl. Samotný DiCaprio byl opět skvělý a znovu mě utvrdil, že má dar herectví. To, co se prostě nedá naučit. Takže jsem nakonec nelitoval, že jsem na film šel. Dokonce bych ho rád za nějaký čas zhlédl znovu. 75% (with J.) // (31.12.2013) - Na Silvestra pěkně znovu Velký Gatsby. Potvrzuji jasné 4 hvězdičky. 77% (with J.) // (23.5.2015) HBO HD - Uznávám, velký Gatsby díky Leonardovi prostě vtáhne a diváka přes 2 hodiny prostě nepustí od obrazovky. České znění se povedlo na výbornou, takže o snížení dojmu oproti originálu nemůže být řeč. Koukám, že od posledně se Gatsby posunul na již 193. místo mezi nejoblíb. filmy, je tedy vidět rostoucí obliba. Já ponechávám 77%. ()

draculca

Tak tenhle film je neuvěřitelný kýč. Všechno je tam tak barevné a naaranžované až to rozbíjí celý dojem z filmu. Jinak pointa poměrně dobrá, prostě se to dalo uchopit mnohem líp... ()

paulieM

První polovina byla velkolepá. Nádherná výprava, monumentální grandiózností oplývající prostředí sídel a neuvěřitelných večírků. K tomu všemu tajemnost Jaye Gatsbyho, která v divákovi začne budit velkou zvědavost, která stále roste až do doby prvního setkání s Daisy. Do této doby měl film našlápnuto k 5*. Poté začala nekonečná pasáž, kdy se nic zásadního nedělo a film připadal uměle natahovaný. Z čeho film těží, je skvělé obsazení hlavních rolí - úžasný DiCaprio, okouzlující Mulligan, sympaťák z řad obyčejných - "Old sport" Maguire a drsňák Edgerton. Soundtrack mi přišel v pohodě, byť nekorespondoval s dobou. Ve výsledku z toho je Great Gatsby dobrý film, ale něco chybělo. ()

Haluzz

Epické a smyslné, ale hlavně smyslové, které chytí a ozvučí a ozáří a oslní a nepustí. Cituje se a parafrázuje a staví na klasickém hollywoodském vyprávění, ale místo pokoukávání po tanci či muzikálu jako dříve se tvoří čistě filmový a zážitkový tvar, který je místy až tak kompozičně a barevně přesný a umělý, že připomíná rozpohybované ilustrace J.C. Leyendeckera. ()

PauloZ

Great gatsby, great modern story, great Leo Dicaprio! Nebýt toho konce, který mi přišel takový lehce nedotažený, nebo spíš méně výrazný, než jsem čekal, tak bych hodnotil 5*. Leo je pán a dle mě asi nejlepší herec současnosti. Scénář je pěkný, romantické klishé v obalu neskutečně pompézním, luxusním a barevným snad víc jak avatar:). Z tohohle filmu luxus vyloženě pálí do očí a spolu s moderním pojetím a jistou stylizací je to velmi příjemné, dojemné a i přes ten předražený feeling to vyzní velice čistě a upřímně. Nezapomínal bych ale ani na postavu Tobyeho, který se tváří sice jak neskutečný ňouma celý film, ale jaksi mu to jde. 4,5*. ()

F.man

Moulin Rouge bude můj nejoblíbenější film asi už navždy, ale Austrálií, a teď ani Velkým Gatsbym, jsi si u mě moc bodů nezíkal Bazi Rakeťáku. Trochu to bolí, pozorovat jak se vracíš zpět k Romeovi a Julii... Old sport. ()

Tryskomyš

Je to v podstatě především milostný příběh o ztracené, znovunalezené, avšak už ne naplněné lásce. Zároveň to trochu připomíná českého Járu Cimrmana, všude byl, vše zažil, vše dokázal. ()

spaceboyCZ

Pozlatko doby vyvedeno do toho nejvetsiho myslitelneho extremu, vse je barevne, nacancane, blystive, k tomu hraje moderni hudba zabalena do dobovych aranzma...pri takovemto pomysleni si clovek rika, ze to prece nemuze fungovat...a ono to funguje, a funguje to bajecne. Ne, nelze cekat intelektualni vylevy hrdinu, zajimavou kameru nebo podmanivou rezii hladici narocneho divaka po vlasech. Ne. Tohle tady nedostanete, s tim se ani nepocita. Je to velka, draha, nabubrela a barevna show, takova, ktera me neskutecne bavila, kdy jsem si uzival kazdou sekundu zaberu a kdy jsem konecne pochopil to silenstvi okolo DiCapria, kdyz se jeste ve svych teenage letech topil v ledovem Atlantiku s Titanicem pod zadkem. DiCaprio je zde bozsky a je to snad jediny chlap, kteremu slusi sako staroruzove barvy =D. Na zadek me totalne posadila scena, kdy se po peti letech setkava v Nickyho domku s Daisy...ta nervozita, ta prace s mimikou ve tvari, s ocima a nasledne to jiskreni mezi DiCapriem a Mulligan, no nebyt deste, tak ten domek snad zapali... Kdyz za nic jineho, tak prave za tuto scenu si tento film zaslouzi poklonu, DiCaprio klidne toho Oscara. Chtel jsem dat puvodne 7/10, ale po druhem shlednuti me to neprestalo bavit o nic min, takze davam 9/10 (a mozna po dalsim shlednuti ho povysim vedle T2, Die Hard, Lasky Nebeske ci Nolanovy Batmanovske trilogie, aneb do meho platinoveho filmoveho fondu). Diky Bazi, Diky JayZ, Diky Leo... ()

faana21

Mám rád Fitzeralda a diCapria a 20. léta a přesto jsem v čtvrté řadě klimbnul... Na můj vkus příliš mnoho vypravěče, papundeklu a 3,5 hvězdiček. ()

schizmo

Obsahově i vizuálně velmi náročné dílo, u kterého budete mít co dělat, aby jste pochytali byť jen 3/4 toho, co film vůbec nabízí. Možná si budete až říkat, jestli to není trochu přepálené, protože rčení, že forma vítězí nad obsahem je v tomto případě více než trefné. A pokud se vám z toho všeho nezatočí hlava, pak možná budete mít co dělat se současnou muzikou, které působí v dobovém snímku poněkud dráždivě. Asi se na to budu muset podívat ještě jednou, než zaujmu nějaké pevnější stanovisko. Prozatím je to za tři. ()

Kryton

Všechno je barevné, lesklé, velkolepé a tak by se dalo pokračovat dále, ALE....Film není jen o sledu obrázků. To by se to dalo nazvat prezentace. Tady mi vadily tři věci - 1) Maguire - neseděl mi celou dobu a chemie mezi Dicapriem taky nebyla 2) Moderní hudba - proč tam někdo napálil hip hop a předělávky z 30.let? Mě to kazilo atmosféru. Celý soundtrack stál za pendrek přes hubu. 3) Stopáž - nejde to vydržet celou dobu sedět na zadku. Měl jsem dojem, že Gatsby má 5 hodin. No a tím se Luhrmann stal zase malířem, který neumí vdechnout postavám text. DiCaprio se mi mnohem více líbil ve Vlkovi. I tak je rok 2013 jeho. Nikdo tak nevyčníval více. Hodnocení OST: Moderní hudba (hip hop, pop předělávky) absolutně nezapadaly do scén. Rušilo mě to a celkově hudba neplnila pomocníka atmosféry. 3/10 ()

Adasin

Velký Gatsby mi záhadným způsobem učaroval už při prvním zhlédnutí. ----- Hned na začátek podotýkám, že to rozhodně není DiCapriova zásluha, i když Gatsby mi objasnil, co na něm všichni (nebo všechny?) obdivují a také proč ho někteří naopak nemusejí. DiCaprio tu hraje krásného charismatického a zároveň zranitelného a mnohdy nejistého muže, který není vždy tak úplně upřímný a dovede být i dost nepříjemný. To mi připomnělo role v jiných jeho filmech (jako první mě napadl Titanic), které mu zajistily zástupy fanynek. Znám jak někoho, kdo se s ním osobně setkal, tak i ty, kteří ho rádi nemají. Na jednu stranu chápu i je - jeho zamračený pohled a někdy až přílišné snažení a arogance nemůže být každému příjemné. Neříkám, že by přehrával, je to dojem, který jsem získala z filmů, ve kterých jsem ho viděla a zrovna postava Gatsbyho mi připadá jako názorný příklad - není to postava úplně kladná ani úplně záporná a obě strany si tak mohou najít argumenty pro svůj názor. Já sama považuji Gatsbyho za zajímavou postavu a ke DiCapriovi chovám neutrální vztah. Těžkou soudit, kolik toho ze sebe do role dal, ale sedla mu skvěle. Nebála bych se to přirovnat k Downeyho ztvárnění Iron Mana. ----- Typově přesný je i zbytek obsazení: pro mě jinak otravný Joel Edgerton se zde na roli nafoukaného rasistického a podvádějícího manžela až nepřirozeně hodí, Carey Mulligan je krásná a zároveň působí snobsky a Tobey Maguire je ideální tichý pozorovatel a vypravěč. Mimochodem se vždy se pousměju nad tím, jak zde mnozí kritizují výkon Tobeyho Maguaira (a to je často označován jako nejlepší Spider-Man), a jak je ten úvod filmu o ničem. Já si to nemyslím, podle mě je to asi nejlepší úvod, jaký mohli tvůrci pro takto napsané knihy zvolit - pokud by film jel přesně podle knihy, byl by jen bezduchým převedením psaného slova na obraz a zvuk (byť opravdu krásný barvami hýřící obraz a skvěle namixovaný zvuk a soundtrack). Navíc by eliminoval postavu Nicka Carrawaye na nějakého zbytečného chlápka někde v pozadí. Takhle vynikne důležitost Nicka pro děj a máme dva příběhy v jednom filmu - a co je na tom nejlepší je, že si ty dva příběhy nijak nepřekážejí a naopak se skvěle doplňují. ----- Audiovizuálně je Gatsby na romantické drama neobyčejně strhující. Tak jako v knize, i zde je důraz na barvy a velkolepost a okázalost. Gatsbyho dům i večírky ve mně vzbuzovaly touho tam okamžitě odjet a podívat se naživo. Škoda, že mnoho z těch záběrů jsou jen velice zdařilé počítačové triky (neuvěřitelné, kolik věcí se dělalo digitálně) a nelze se tam v reálu projít. Soundtrack je díky zakomponování moderních skladem taktéž zajímavým prvkem filmu a ke zvolené vizuální stylizaci se skvěle hodí. ----- Pokaždé ráda zhlédnu Gatsbyho od první do poslední minuty. Líbí se mi všechno: dobové zasazení, kostýmy, výprava a triky, a hlavně se mi líbí Gatsbyho příběh, který není jen o hloupé romanci a který nekončí sladkým happyendem. Díky Gatsbymu jsem se dostala i ke knižní předloze (kterou jsem si rovněž velmi oblíbila) a za sebe můžu říct, že je film velmi povedenou adaptací. Nenudila jsem se ani trochu a přikláním se k zastáncům filmu. Jeden z mála z žánru "romantický," který se mi opravdu líbí. 10/10 () (méně) (více)

agentmiky

Na filmu jsme byli se školou.Prvních deset minut jsem si říkal,co to je za blbost.Ale pak se to celkem dobře rozjelo.Jednu hvězdu dávám za skvělou hudbu,druhou za atmosféru New Yorku ve dvacátých letech minulého století a poslední samozřejmě za Leonarda DiCapria.Ten na tu roli Gatsbyho seděl.Strhávám jednu hvězdu za nadbytečného "pavoučího muže"(Tobey Maguire).Ten mi tam moc neseděl.Rozhodoval jsem se,jestli mám dát čtyři nebo tři hvězdy,ale ještě jednu hvězdu uberu a to za trochu zamotaný příběh.Jinak nadprůměrný film.Hodnocení: 65%. ()

JimWayne

Vizuálne nablýskaný, farebný až žiarivý Gatsby sa pozeral veľmi dobre, no ostalo len pri tom. Po dopozeraní nenastala žiadna emócia ktorú som čakal. Režisérsky zvládnuté dobre, scenár, celkový príbeh filmu mohol byť o triedu lepší myslím že sa dalo s takýmto dielom spraviť omnoho viac. Samozrejme že hlavnú úlohu tu hrá ľúbostný trojuholník ale taká postava, charakter ako je Gatsby ostala dosť bez povšimnutia. Soundtrack fajn, niektoré songy sedeli presne, iné nie. Čo ma zozačiatku dosť štvalo bol asi strih pretože pri obyčajnej scéne sa používali asi jednosekundové strihy ako pri akčnej scéne. Herecky obsadené na vysokej úrovni, problém som mal len s Mulligan, ktorá na mňa moc nezapôsobila, určite by sa našli aj lepšie tváre a rovnako dobré herečky. Po mojom veľkom očakávaní som ostal trocha sklamaný ale čo už, možno stačilo troška temna,realistického pohľadu a na Gatsbyho by sa nám pozeralo lepšie.75% ()

baribal

Kolik zlata dokáže film unést? Je to tak strašně přepísknutý vizuální opus, že příběh se sem ani nevejde. Vcelku nevýrazné postavy, které cit projevují jen ve vypjatých momentech. K žádné sem si nevypracoval bližší vztah a všechny mi byly u zadele. To že to vypadá hezky se nedá popřít, to že to je o ničem se popřít nedá už vůbec. ()

selfesteem

První půlhodinu filmu jsem protrpěla. Všechno mi přišlo příliš přehnané, rozmáchlé a neuvěřitelně nudné a bohužel i trapné. A použití současné hudby ve snímku, který je titulován do odbobí roku 1922 funguje snad jen u Lany Del Ray, jinak mě ten nápad moc nepotěšil. Jakmile se však KONEČNĚ na scéně objevil Leonardo DiCaprio, jakoby všechno špatné zmizelo a film se konečně rozsvítil také něčím jiným něž jen blýskavými efekty, ohňostroji, třpytkami, barevným oblečením a přehnaným nalíčením všech zůčastněných dam. Především schopností představitele hlavní postavy Jaye Gatsbyho hrát. Film rozhodně splnil svůj účel a jaké pocity v nás zanechal, každý víme. Ale neprozradíme. Rozhodně doporučuju! A na knihu se těším ještě víc. ()

fannah

Tento film totálně zabila jeho první hodina následné odhalení zápletky a pro danou dobu velice nevhodná hudba. ()

SaNcHeZ_cz

Ctihodný pan Gatsby to opět zkouší na filmovém plátně, tentokrát s obličejem Leonarda DiCapria a pod režijní taktovkou Baze Luhrmana. Opulentní, vyumělkovaná a do extrému zahnaná reflekce dobové atmosféry stejně jako atmosféry poslední doby je tím podmanivým a zároveň i kamenem úrazu této filmové adaptace. Fenomenální herecký výkon v titulní roli, solidní vedlejší role a do detailu perfektní instrumentální doprovod, ale také ne zrovna fungující aplikace hip hopu a podobných moderních stylů do kontextu, příliš vizuálních ústupků 3D verzi a vlastně příliš digitální. I přes veškeré chyby je ale Velký Gatsby parádním snímkem, který dokáže upoutat natolik, že si ani neuvědomíte ty dvě a půl hodiny strávené v přítmí sálu. [75%] ()

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

Po Velkém Gatsbym za Elvisem Presleym

04.05.2014

Muži v černém nás sice naučili, že „Elvis není mrtvej. Odletěl domů.", tohle zakončení ale u jeho nové biografie nečekejte. Ve Warner Bros. ji totiž chystají s muzikálovým klasikem Bazem Luhrmannem … (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014