Speciální jednotka

Special Forces

Special Forces

Akční / Válečný / Drama

Francie, 2011, 104 min

Akurát na 70%. Vojenský konflikt je len korením a v konečnom dôsledku je to skôr o putovaní cudzou krajinou a hľadaní cesty "domov". Herci sú sympatickí, emócie uveriteľné, akčné scény fajn okorenené gitarovou hudbou. PREPADNUTIE sa hralo viac na realitu a nudilo, toto je príjemný filmík aj na zamyslenie aj pobavenie... A keďže sa na nič nehrá, je aj napriek svojej menšej akčnosti lepší ako SLZY SLNKA...(16.2.2013)

Slzy slunce na francouzský způsob - dokonce i ten velitel jednotky je drsný a holohlavý (jenže ne Bruce Willis, ale Djimon Hounsou). První hodina je plná dosti dobře natočených a strhujících přestřelek, členové jednotky nešetří sarkasmem a rýpají jeden do druhého, z talibanců jde když ne přímo strach, tak alespoň respekt. Druhá polovina s trmácením se přes Hindúkuš, během něhož se naštěstí (pro diváka) ukáže, že ozbrojení drsoni nejsou ani zdaleka tak nesmrtelní, jak se tváří, je senzační také, ačkoliv úplně jiným způsobem. Diane Kruger výborná, bez make-upu ještě krásnější než obvykle.(28.3.2013)

Seru to, původně sem dal 3 hvězdy no musím zvýšit na 4, nemůžu za tady to omezené hvězdičkováni a punktováni snímku. Taky mne sere ta nesmyslnost, kterou tady čarovně zobrazila Diane Kruger v cele své kráse, jak všichni kvůli feministické kačeně skákali pod kulky. Proč by mněl trpět Djimon a jeho družina kvůli ní, no ne?! Obzvlášť miluju, když se tyto "ženy" snaží vnucovat své návyky, moudrosti a všeznalost ve světě s úplně jinou mentalitou, následně absolutně nechápou, že se potkají s odporem a jejich cenné znalosti zůstanou nedoceněni. Tady tahle Elsa mněla štěstí, že pochází z tak hrdé krajiny jako sou Francouzi, poněvadž ty hned vyšlou zvláštní komando, které kvůli ní hned prořídí své řady. Vahám jak prase no 7/10 si tady tohle zaslouží no Elsu bych vlastnoručně vyflaskal.(1.1.2012)

Překvapilo mě jakou podívanou nám dokázali naservírovat takovíhle Francouzi. Jsme zvyklí když v závěrečné scéně nějakého hollywoodského filmu se objeví na zaprášené cestě Americký voják, který v každé ruce svírá dítě, další má za krkem a dvě se mu křečovitě drží kolem nohou. Do toho všeho vlají hvězdy a pruhy jako o duši a přichází neskutečný happyend za tónů Hanse Zimmera. Bohužel nemůžu prozradit jak to dopadlo v případě francouzské Speciální jednotky. Chvilku sledujeme Černý jestřáb sestřelen zalitý Slzami slunce a později se nám změní v Útěk ze Sibiře. Nic to nemění ale na faktu že se mi film opravdu líbil. Velkou zásluhu na tom mají sympatické postavy.(20.3.2012)

Neviem či je zrovna súčasná patová situácia vo svete spojená s terorizmom tá pravá látka pre francúzsky priamočiary akčný film. Ale ak nás bude "iba" dobre baviť, tak vlastne prečo nie. Benoit Magimel si pri akcii žuve žuvačku ako kanadský hokejový tréner a je to samozrejme husto cool. Pri čelnej streľbe sa Talibanci nejak ani raz nedokážu trafiť do dvojmetrových tiel, pričom naši trafia zakaždým. Ak tu sú už spomínané nejaké filmy, tak pre mňa je tento film kombináciou tretieho Ramba, Siedmich statočných a Spoločenstva prsteňa. Ak nebudete očakávať artový náhľad do blízkovýchodného terorizmu, nebudete mať s filmom žiaden problém. Asi lepšie, ako podobne ladený Bergov Na život a na smrť. Témy filmu sú iba letmo načrtnuté, posadnutosť západnou ženou oboma skupinami s absolútne odlišnými motiváciami je tu to najzaujímavejšie na nejaké to premýšľanie.(27.6.2017)

• - Použité pistole speciální jednotky ve filmu byly převážně Glock 17 s tlumičem ráže 9x19mm, tedy kromě Lucase (Denis Menochet), který svůj Glock 26 ráže 9x19mm s inoxovým závěrem dal na obranu Else (Diane Kruger) tzv. jen pro případ, dále kromě velitele Kovaxe (Djimon Hounsou), který byl vyzbrojen pistolí SIG X-FIVE ráže .45 ACP, a kromě Tic-Taca (Benoît Magimel), který měl Berettu 92FS ráže 9x19mm. (c.tucker)

• - Herec Raz Degan, který ztvárnil vůdce místní povstalecké skupiny Talibanu Zaiefa, je původem z Izraele a má bohaté vojenské zkušenosti z tří leté služby v izraelské armádě IDF (Israel Defense Forces). (c.tucker)

• - Natáčelo se ve Francii v Paříži, v Caylus a v Tarn-et-Garonne. Záběry z Pákistánu a Afghánistánu byly pořízeny v oblasti pohoří Pamír v Tádžikistánu a záběry hlavního města pochází z města Dušanbe. Některé scény byly natáčeny také v malém africkém státě Džibuti sousedící s politicky nestabilním Somálskem. (c.tucker)