Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Novinářka Elsa Casanovová se v Afghánistánu a Pákistánu zajímá o osudy místních žen. Neváhá kvůli jejich příběhům riskovat ani svou bezpečnost. Její akce jsou nebezpečné a Elsa svým chováním na sebe a na svůj tým upozorní místní členy Tálibánu. Když se jednoho dne snaží pomoci tamní ženě Maině z moci skupiny Tálibánců vedených Ahmedem Zaiefem, je Elsa se svým doprovodem Tálibánci zajata. Francouzská vláda nehodlá nic nechat náhodě a okamžitě na místo únosu vysílá svou speciální jednotku. Rozhodnutí vojáky do akce nasadit ještě urychlí video, které teroristé umístili na internet. Na něm jsou záběry podřezávání jednoho z mužů z Elsina doprovodu. Teroristé na videu oznamují, že Elsa bude brzy také popravena. Speciální jednotka je tedy vyslána nad pákistánská kmenová území, kde má Elsu na základě zpravodajských informací objevit a zachránit. Malá šestičlenná jednotka vedená velitelem Kovaxem (Djimon Hounsou) seskočí poblíž místa, kde má být Elsa držena. Následný boj je krátký a úspěšný, vojáci Elsu i s jejím jediným průvodcem, Amenem, (druhý byl Zaiefem zabit) najdou a osvobodí. Komando však musí prchat do hor, protože Tálibáncům z okolních hor přicházejí další a další čerstvé posily. To ovlivní i ústup jednotky. Vojáci se nemohou dostat na místo, kde je měly vyzvednout vrtulníky, a musejí ustoupit do hor. Za neustálého boje musejí druhý den zamířit přes hranici do Afghánistánu, kde mohou využít pomoc spojeneckých jednotek. Znamená to však jediné – přejít hřeben Hindúkuše a zbavit se pronásledovatelů. Elsa vojákům přiznává, že pro Zaiefa je její smrt osobní záležitostí. Kovax a ostatní ihned pochopí, že se Tálibánců jen tak lehko nezbaví. Čtvrtého dne vojáci s Elsou a Amenem dorazí do malé horské osady, kde Elsa využije místních zvyků a požádá o pohostinství. To jim místní vesničané neodmítnou, a tak se vojáci mohou dovybavit na horský přechod a malinko si odpočinout. Jednotka je záhy napadena přicházejícími Tálibánci a stáhne se do hor. Na naléhání Elsy a Amena, kteří chtějí pomoct vesničanům, jež se teď Tálibánci za jejich pomoc vojákům chystají vyvraždit, se vojáci do osady vrátí a svedou prudký boj s Zaiefovou skupinou. Amen je v boji zabit a také jeden z vojáků, Victor, utrpí těžké zranění. Vojáci s Elsou se opět stahují do hor a pokračují ve své cestě přes afghánskou hranici. Ústup jim kryje odstřelovač Elias, který však nakonec v boji s Tálibánci podlehne. Zbytek jednotky s Elsou končí den v prudké sněhové vánici na horském hřebenu a pokouší se navzájem zahřívat. Druhý den ráno vojáci s Elsou zjišťují, že Victor noc nepřežil. Nezbývá jim však nic jiného než pokračovat v cestě... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (430)

iamek 

všechny recenze uživatele

Jeden z nejlepších akčních filmu roku ! Příběh je prostý. Taliban unese novinářku a jejího kolegu a parta zabijáků ze speciální jednotky ji musí získat zpět. Už od samotného začátku sledujete naprosto dechberoucí akční jízdu, která i přes velké množství střihu je přehledná a hlavně fantasticky zrežírovaná. Sice si budete připadat, že sledujete francouzkou verzi Ramba v týmovém pojetí, ale kdo z vás nemá rád Ramba :) ? ()

VojinRyan 

všechny recenze uživatele

Diane Kruger, Djimon Hounson mojí dvaja obľúbenci. Ale nato, že je to akčný film + dráma tak je to dosť nudné v akčných pasážach. Natočené je to dobre, ale bez gradácie a Francúzi sa mi zdali nezabiteľný pri strelbách tvárov v tvár. Kde zase Talibánci boli asi slepý. Najviac ma upútal odvážny Sniper a jeho smrť bola síce dlhá ale malo to svoj charakter. Režisér si pekne pohrál s krajinou a celkovo s výpravou, sú tam nádherné scenérie a oblasti, kamera pekne prelietava okolo. Ale po dopozeraní filmu som mal neopísateľný pocit. Akoby ma niekto mučil nudením. 110 minút na jednej tónine sa nedá. 3* - 60%. ()

Reklama

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to celkom dobrý akčný film z francúzskej produkcie. Má veľmi dobrý príbeh o špeciálnej jednotke, ktorá má za úlohu oslobodiť zajatú novinárku, ktorá bola unesená Talibanom na územie Pakistánu, čo sa jej aj podarí, ale v pätách majú stále množstvo prenasledovateľov a hranice sú ďaleko. Spracovanie nie je zlé, ale v konečnom dôsledku som dosť sklamaný. Spočiatku ide všetko tak, ako má, hneď na úvod krátka akcia, ktorá oboznámi s profesionálnym prístupom špeciálnej jednotky, krátke zoznámenie s novinárkou, pričom únos už príde po chvíli a tak netrvá dlho a špeciálna jednotka je už nasadená na akciu, ktorú opäť zvládne a tak prakticky celá prvá polovica je výborná, dejovo zaujímavá, uveriteľná a po všetkých stránkach dobre zvládnutá. Ale potom sa to už začne kaziť, dej začne byť až príliš stereotypný, uveriteľnosť filmu sa radikálne zníži a posledná polhodina už je úplne nezaujímavá. Akcie je tu pomerne dosť a je aj celkom slušná. Ale je na tom podobne, ako aj spracovanie. Všetka z prvej polovice je perfektná, je výborne natočená, pôsobí úplne realisticky, špeciálna jednotka sa správa presne tak, ako má a hlavne na tiché akcie, v ktorých protivníci nestihnú ani zareagovať sa skvelo pozerá, jednoducho pre fanúšikov tématiky špeciálnych jednotiek je to zážitok. Ale potom sa to už zhorší, síce je stále dobre natočená, ale obsahovo už je dosť slabá a ani pocit reality som už nepociťoval. S hereckým obsadením som spokojný, síce jednotlivé postavy nemajú dostatok priestoru na to, aby sa im dalo výraznejšie fandiť, ale špeciálna jednotka na čele s Djimon Hounsounom je na tom dobre, žiadny člen nevadí, poteší aj Diane Kruger v úlohe novinárky, už tradične dobrý Tchéky Karyo a aj hlavný záporák je celkom slušný. Réžia je do polovice výborná, v hraniciach realistického akčného filmu jej nemám čo vytknúť, ale potom sa už začne snažiť aj o emócie a podobne a to už jej vôbec nešlo. Ale technická stránka je po celý čas prvotriedna. Skutočne veľká škoda, toto sú ako dva odlišné filmy, ktoré by si zaslúžili iné hodnotenie, prvá polovica výborný realistický akčný film, ktorému sa až na pár detailov nedá nič vytknúť a druhá je už ako vystrihnutá z typického amerického filmu, síce tiež nie je úplne zlá, pozerať sa na to dá a občas niečo aj zaujme, ale celkovo z nej nemám dobré pocity. A kvôli tomu si už tento film znovu asi nepozriem. 60% ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Stejně jako "Act of Valor" i "Speciální jednotka" se zaměřuje převážně na pomalejší a "reálnější" přístup k akci ale na rozdíl od prvně jmenovaného se o to "Speciální jednotka" opravdu jen pokouší a výsledná podoba ukazuje, že se jednalo o pokus marný. Je to velice slabý a nudný akční film, který se snaží dát mimo akci prostor i emocím ale nedokáže pořádně vykreslit charaktery, abychom dokázali hrdinům držet palce a již zmíněná akce je fádní až hanba a všechny přestřelky jsou nasnímané hodně špatně. Pro příznivce "Call of Duty" raději doporučuji mnohem lépe natočený "Act of Valor", který se jen nepokouší ale skutečně vypadá jako reálný akční film. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Film o tom, jak je dobré zachránit jednoho člověka, protože při tom může spousta dalších zemřít, jenom aby ji zachránili. Má takové jednání skutečně smysl? Podle všeho ano, i když já si vlastně nejsem jistý, co ten smysl je. Že by krása Diane Kruger? Film odpověď nepřinesl, a tak lze ocenit vlastně jen dobré akční scény, které se ale odehrávají spíše jen mezi pár lidmi, jinak by to neukočírovali. ()

Galerie (47)

Zajímavosti (18)

  • Použité pistole speciální jednotky ve filmu byly převážně Glock 17 s tlumičem ráže 9x19mm, tedy kromě Lucase (Denis Menochet), který svůj Glock 26 ráže 9x19mm s inoxovým závěrem dal na obranu Else (Diane Kruger) tzv. jen pro případ, dále kromě velitele Kovaxe (Djimon Hounsou), který byl vyzbrojen pistolí SIG X-FIVE ráže .45 ACP, a kromě Tic-Taca (Benoît Magimel), který měl Berettu 92FS ráže 9x19mm. (c.tucker)
  • Alain Alivon (Marius) je skutečným členem námořního komanda francouzské armády La Force maritime des fusiliers marins et commandos (FORFUSCO), kde se věnuje výcviku nováčků. (ČSFD)
  • Talibanský velitel Zaief (Raz Degan) byl vyzbrojený československou legendární pistolí ČZ 75B ráže 9x19mm a rumunskou útočnou puškou ráže 7.62x39mm AK Draco Carbine se sklopnou pažbou AIMS a podvěsným americkým granátometem M203 ráže 40x46mm. (c.tucker)

Reklama

Reklama