Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

hous.enka

Jsem po zhlédnutí Muže na Měsíci poněkud rozpačitá. Celou tu dobu jsem nechápala, čemu se ten můj Rado (muhehe, tos nečekal, že tě tu zmínim, viď?) směje. Jenže po skončení filmu jsem si říkala, že to musím celé vidět ještě jednou. Jde o jednu z nejlepších rolí J. Carreyho. Snad je to tím, že mu role tak dobře sedla. Zatím dávám jen tři hvězdy a po dalším zhlédnutí svůj názor možná poupravím. ()

LINKIN

Jim Carrey hraje dobře, ano. Formanova skvělá režie, ano. Smál jsem se, ano. Ale přesto všechno si myslim, že se tenhle film hodně přeseňuje a dostává spoustu kladných bodíků jen z nostalgie k Miloši Formanovi. ()

keddy79

Tak tohle opravdu ne. Onen komik byl komplikovaný a šílený a film o něm musí být komplikovaný a šílený, ale film mne nijak neupoutal. ()

baribal

výbornej film, kreace carreyho opět dominují... ale celý příběh je dokonalý především díky opravdovému Andy Kaufmanovi... ()

fcreading

" V živote zažijeme aj pekné chvíle, ale aj tie, ktoré nám zmenia náš celkový život." Toto je príbeh o mužovi, ktorý žil a zomrel len preto, aby pochopil zmyseľ života. Andy Kaufman bol muž mnohých talentov. Bol roztomilý, úprimný, láskavý a vtipný! Jim Carrey sa veľmi dobre postavil do tejto časti, a žil pre túto úlohu... On bol Andy Kaufman. ()

Krissty

"Ticho! Držte huby když hovoří muž!" Asi bylo jasné, že když se natočí film o takovém člověku, tak to prostě MUSÍ být zajímavé :) Andy Kaufman byl opravdu mistr ve svém oboru a často jsem opravdu netušila, co je skutečnost.. V některých případech by mě dokonce ani nenapadlo, že by se mohlo jednat o vtip a to je na tom to úžasné! Ale dost o Kaufmanovi.. Chválu si samozřejmě zaslouží hlavně Jim Carrey, který se této role zhostil úžasně a posunul se v mém soukromém žebříčku zase o kousek dál. Tenhle film mě celou dobu naprosto fascinoval! :) ()

Cimr

Andy Kaufman je člověk, jakého současný šoubyznys potřebuje! Komik, který jde na dřeň a nebere si servítky. Typické Formanovo téma muže, který byl tak originální a tak převyšoval ostatní, že za to musel zaplatit. Jsou tu oblíbené Formanovy propriety jako provokace maloměšťáků nebo boj svobodné liberální mysli s konzervativní a nudnou většinou... Jsou tu scény, u kterých je skoro neuvěřitelné, že jsou natočeny podle pravdy. A Jim Carrey ? Ten je fantastický! Přes spoustu skvělých momentů ale nemůžu jít na plné hodnocení, protože mi na konci chyběla nějaká pořádná tečka, taková jakou mají třeba Vlasy. ()

pan.Kaplan

Přesně tenhle a žádný jiný film považuji za nejlepší dílo Miloše Formana. Jde do hloubky osobnosti, kterou nebylo snadné pochopit, ale která měla krásnou duši. A drsný zevnějšek, pochopitelně. Jim Carrey zde září, vyniká naprosto nad všemi rolemi. Mám ale velké dilema, je zde lepší než v Truman show, nebo ne? Mé rozhárané já nakonec dalo přednost Kaufmanově zpodobnění. Muž na Měsíci bude někomu, kdo nepřijme Kaufmanův humor, připadat jako debilita. Tenhle film částečně rekonstruuje a Evropanovi přibližuje tento velmi, velmi netradiční humor. Kdo ho nepochopí, nepochopí a odsoudí tento snímek. Já jsem z něj nadšen a unešen. ()

Z0oMb3E

Moje myšlienky pri sledovaní prvých pár minút mi jednoznačne vraveli "Vstaň a choď tú kravinu okamžite vypnúť!". Bola by to však obrovská škoda pretože tak zaujímavo natočený film sa len tak nevidí. Kde je skutočnosť, kde je mystifikácia? Kam sa dá až zájsť pri tvorbe dokonalého gagu? Čo sa stane, keď si showman povie urobím si to podľa seba, ale nie to čo sa páči ľudom, ale to čo sa páči mne? Na tieto, ale i mnohé iné otázky vám odpovie práve tento film. Spojenie komédia a Carrey je v tomto prípade dosť zavádzajúci, pretože každý očakáva nekontrolované rozhadzovanie rukami, či vyšpulovanie všelijakých grimás, ako u predchádzajúcich Carreyových filmoch. Tento film je však portrét človeka, ktorý má o koliesko viac a narodil sa do nesprávnej doby. Skrátka portrét nepochopeného génia. ()

kobejn

Nemá vůbec smysl něco hodnotit a vynášet "objektivní" a "pravdivý" soudy, co člověk to jiná "objektivita", jediný co zbývá napsat "mě se tendle film zdá skvělý, zatímco panu X se to zdá jako blbost", ale proč to co se zdá skvělý jednomu je pro druhýho blbost, to je záhada, jediný fakt, který je objektivní, a na kterém se shodnou všichni je to, že film, v tomto případě "Muž na měsící", existuje, evidentně všichni koukáme na stejnej film, kterej je jen jeden, ale nakonec to vnímá každej jinak, jako kdyby bylo natočeno "x Mužů na měsici", takže prosím vás, ať mě nikdo neujišťuje o "kvalitách" nebo "slabinách" toho či onoho, nic takovýho neexistuje, ač právě na těchto předpokladech staví filmová kritika, za sebe jen píšu, že Muž na měsíci se mi zdá skvělý a Kaufmanovo alter ego Tony Clifton jako jedna z nejvtipnějších figurek filmovýho plátna a všechny jeho vtipy jsou chytrý a legrační a Forman ví moc dobře, která bije a rozhodně nepatří mezi "nejpřeceňovanější" atd., jenže to je jen moje "pravda". V podstatě jde jen o úhel pohledu, ale stejně je to vopruz, číst některý komentáře, které se tváří hrozně zasvěceně. ()

Dero

Jim Carrey v roli Andyho Kaufmana exceluje. A i přesto, že film je natočen navýsost akurátně, i přesto, že myšlenka Andyho Kaufmana je mi blízká, i přesto nemohu dát více než tři hvězdy. Nebavil jsem se. ()

katasta

Jak už to tak u Formana bývá, povedlo se mu skvělé dílko, které téměř ani na chvilinku nenudí. Sem tam bylo nějaké hluché místečko, ale bylo vynahrazeno pozdější salvou smíchu. Tento film má prostě všechno, překypuje naprosto praštěným humorem, a nakonec vás ještě dojme, do toho báječný Jim Carrey, který mě prostě dostával! Mám ale takový pocit, že kdybych se na to koukala někdy znova, už bych se asi tak nesmála...kdo ví, možná to někdy vyzkouším :o) ()

Asgy

Jak Forman tak Carrey předvedli své kvality a nemůžu je nepochválit. Humor Andyho Kaufmana mi sice zrovna blízký není, nicméně po shlédnutí jeho reálných show musím konstatovat, že svou roli Jim Carrey zvládnul výborně. ()

Laxik

Stejně jako Kaufmanova vystoupení (která znám jen prostřednictvím Muže na Měsíci, ale to se chystám napravit), víc než cokoli jiného diváka Formanův film uvede do rozpaků. Mám se smát, nebo je to už trapné? Tak to nemám absolutně tušení, ta hranice je tak neuvěřitelně tenká, že tenčí není ani řízek za padesát korun v začouzené hospodě. Vše je věc vkusu, osobního smyslu pro humor a taky situace. A přesně to nám ukazuje Muž na měsíci. Ne pro humor, ale pro ty rozpory, pro lidský příběh a pro ten divný pocit v břiše, který už jsem po zhlédnutí filmu neměl snad půl roku, ne-li déle, říkám téhle úmyslně rozpolcené záležitosti ANO. PS: R.E.M. válí. ()

Vxxx

Bohužel, nejsem nijak unešená. Film je to samozřejmě parádní, ale zkazila mi to postava Andyho. Nemohla jsem jeho charakter vystát. Určitě to nebylo herectvím, Jima Carreyho mám moc ráda a věřím, že se role chopil dobře, já jen nemůžu pochopit, proč by někdo o takovém idiotovi vůbec točil film. Humor tomu opravdu scházel, zasmála jsem se asi dvakrát. Nemám nejmenší touhu vidět film znovu, přesto oceňuji kvalitu. A píseň Man On The Moon je geniální. 4* ()

MICHAEL73

Dokonalé.... Andy Kaufman byl někdo, kdo si šel pilně za svým snem a nevzdal se. Nikdo nevěděl, jestli svojí show bere vážně nebo ne. Proto si získal velkou oblibu. Přesně tento film to věrně ukazuje. Rovněž nevíte, jestli to Jim Carrey myslí vážně či ne. To je kouzlo tohoto filmu. Respekt pro Miloše Formana a Jima Carreyeho. ()

GodComplex

Neni mi dost dobre jasne, o co tady vlastne Formanovi slo. Kdyz se ale mrknu na jeho nevalnou filmografii a status jednoho z nejprecenovanejsich reziseru, pak je velmi pravdepodobne, ze to nevedel ani on sam. Celou dobu to vypadalo, ze se snazi o tema nepochopeneho a nedoceneneho umelce, coz mohlo byt velmi zajimave a melo to spravny nabeh, Forman na to ale nekde v pulce uplne rezignoval a jednoduse nechal propuknout nekontrolovany chaos, ktery ma ve finale naprosto nulovy efekt. Komedie? Vubec ne, prestoze zde hraje jindy velmi zabavny Jim Carrey, nezasmal jsem se ani jednou. Naopak mi vetsina jokes prisla znacne trapna. Obzvlast Kaufmanovo alter-ego Tony Clifton byl naprosto permanentne na odstrel. Emocionalni drama? Take nehrozi, postava Andyho Kaufmanna je skrze cely film natolik nesympaticka, ze neni sance s ni soucitit a radoby dojemne finale me nechalo naprosto chladnym. V teto sfere tedy take neuspech. Herecke obsazeni? Jindy skvely Carrey se sice snazi, ma neco do sebe a zachranuje tomuhle filmu nejakou tu hvezdu, ale u nej sme precijen zvykli na vic. DeVito a Giamatti = parecek malych, obtloustlych, protivnych plesounu. No ale hlavne - co ta Courtney Love??? Prestoze to neni herecka, tak obsazeni do role sjete stetky bych jeste pochopil, tam staci kdyz hraje sama sebe, ale jak muze tuhle trosku nekdo obsadit do podobne "seriozni" role jde mimo me, na tragicky vysledek se podivejte sami, nepotrebuje komentar. Uz to vypadalo na podprumer, az po shlednuti jsem se ale o filmu poinformoval a zjistil, ze se celou dobu vlastne jednalo o biografickou story podle skutecnosti - to byl moment kdy jsem celemu filmu pridal na hodnoceni a zaroven jedina zanrova sfera, ve ktere Man On The Moon neselhal. Kdyz si clovek uvedomi, ze to co se jevi jako sileny vyplod nejakeho mentalne vadneho scenaristy je ve skutecnosti rekapitulace neciho zivota, pak ten film konecne vytvori jakysi dopad na zamysleni. K tomu par povedenych REM songu a fakt, ze byl cely kousek svym anarchistickym pojetim docela originalni - nakonec je to solidni prumer, ostatne jako vetsina Formanovych filmu, ktere jsou povazovany za neco vic, cim nejsou. 5/10 ()