Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

Master19

Některá místa mi přišla poněkud zestručnělá a ačkoliv nemám o americkém smyslu pro humor a TV kultuře povšechně valného mínění, z filmu jsem nepochopil, jak se mohl stát tak slavným... Každopádně Jim Carrey je skvělý a musím dát za pravdu těm, kteří tvrdí, že si Andy Kaufman zasloužil, aby o něm byl natočený film těchto kvalit. ()

Mihail123

Bláznivý film, o ktorom som si zo začiatku myslel že to bude hovadina, ale v konečnom výsledku som bol príjemne prekvapený. Film, ktorý vás tak zmotá, že nebudete vedieť čo je myslené ako vtip a čo ako vážna vec. Smutný koniec dobrého komika. ()

Petr23

Tady je další důvod že Jim Carrey se uchytí i v jiném žánru než v komedii, ale to je možná zavádějící. Man of the Moon je snímek který vás ze začátku trošku zklame (jak už tady uváději jiní uživatelé), neuvěříte že Miloš Forman (autor takového snímku jako je Amadeus) natočil něco takového. Jedno Velké ALE. To jen do první polovinu snímku, potom vám dojde že je naprosto úžasně promyšlené komediální drama (ale spíše drama), o člověku jménem Andy Kaufman, který se snažil bavit lidi naprosto nečekanými scénkami (který jsem mu do poslední vteřiny vždycky věřil), Jakmile mu nabídly místo v situační komedii, tak to rezolutně popíral, protože mu přišla ubohá a nevtipná, souhlasil pouze proto že mu za to nabídly vlastní speciál který si sám navrhne. Vystřídal množství různých tváří, až neměl vůbec žádnou. Snařil se prostě lidi šokovat do poslední chvíle co byl na světě. I ta scéna s pohřbem mi málem vyloudila slzičku na tváři. Ale dále se vrátím ke opět ke Carreyovu výkonu. Naprosto skvěle zahrál ty různé tváře Kaufmana (například když byl nervózní tam mu to člověk uvěří na 100%, nebo Tony Clifton - při jeho scéna jsem se docela nasmál), on má vážně gumovej obličej (i když to už dosvědčil v jiných filmech). Tímto si mě Forman vážně porazil na zem, a přesvědčil mě o tom že je jeden z nejlepších režisérů, kterých jsem měl tu čest poznat. Je jisté že se tento počin uchytil drápkem mezi nejlepší biografické snímky, ba nejlepší snímky co jsem kdy viděl. Navíc mě potěšilo (to jsem se dozvěděl až po zhlédnutí snímku) že to bylo natočené podle skutečné události. To mi fakt vyrazilo dech. Dále jsem rád že jsem tento komentář psal ještě v konečných titulcích, protože mohu ještě vynési nádherou hudbu, a orchestrální doplnění. ()

sskrblik

Postava Tonyho na mě působila poměrně rozporuplným dojmem, raději bych Andyho Kaufmanna po celý film a pak by ode mě film získal těch 5 hvězdiček. ()

Brain-D

Tenhle film si s člověkem pořádně pohraje) Andy Kaufman byl neobvyklý komik, ale prostě rád viděl lidi se smát, tak pro to udělal cokoliv až zacházel někdy do extrému. Jim Carrey to zvládl na výbornou (ksichtíky, dojemné scény)- fakt krása. ()

Yoda sama

Jim Carrey to má zlé. Všetci ho prirovnávajú ku komediálnej postave ale to v čom je najlepší si ho nevšimnú. Carreyho dramatické role sú pre mňa v kinematografii nenahraditeľné. Rovnako ako tento film. ()

VanTom

Záměrně trapné, servítky si neberoucí i mystifikačně pobuřující vystoupení extravagantního komika (ve fantastickém podání Jima Carreyho) bezesporu pobaví, přestože to nezřídka přeci jen (na můj vkus) přehání. Podvratně matoucí ráz humoru i Andyho osobnosti propírá scénář nejvíce, ostatně ze značné části se skládá z výseků z jeho skečů (těžko říct, jestli bych je "vydýchal" v celém rozsahu) a na soukromý život začíná stáčet pozornost až v pozdějších fázích. Ani my jako filmoví diváci si nemůžeme být jistí, kde končí skutečnost a začíná fikce. ()

cross

Zajímavý životopisný film, natočený s notnou dávkou extravagance (jak jinak, je přece o Kaufmanovi), ale zároveň přesně definovatelným režijním formanovským stylem... Carrey je ve své roli postavou na správném místě (řekněte popravdě, dokážete si tam představit po shlédnutí filmu někoho jiného???), R.E.M. byli také zásah správným směrem. Jedinou výtku mám k Formanovi.... V poslední době mi jeho filmy (ač jsou stále na vynikající úrovni) připadnou pořád stejně divácky podávané - není to ve stylu, je to v pohledu diváka... Muž je prakticky totéž co Larry- mozaika na sebe navazujících záběrů ze života jedince. Nemám nic proti, jen by to chtělo nějaký svěží závan tvůrčího větříčku, aby se divák nepotil na pořád stejně ožehavém sluníčku... ()

davidek

Asi už je konec . . .. Nebo ne? Andy Kaufmann jako živý. Nebo jsem posraný? Nebo souboj? Se ženou? Polibte mi všichni pr....... Jsem nejlepší!!!!!! Super. ()

Steve_Zissou

Vynikajici podivana! Jim Carrey zde predvadi svuj nejlepsi herecky vykon. Courtney Love mu skvele sekundeje. Milos Forman je proste borec. ()

liuk

Mám s hodnocením tohoto filmu docela problém. O Andy Kaufmanovi jsem před jeho shlédnutím nikdy neslyšel a upřímně ani nevím, proč bych měl. Pokud byl Kaufman opravdu takový jako je tady prezentován, a věřím, že ano, Carrey hraje výborně a přesvědčivě, moc nechápu humbuk okolo něj, přijde mi přišerně trapný, to už rovnou můžeme točit biografii o tvůrcích Tele Tele, jediné scénky, kterým jsem se zasmál, byly ty, kde si Andy dělá srandu z wrestlingu...ale tak patent na pravdu nemám, asi to někomu vše přijde geniální. Když si toto odmyslím, tak je to film určitě dobrý, herci jsou výborně vybraní, atmosféra je také dobře zachycena, hudba super, jen kdyby si Forman vybral pro mě někoho přijatelnějšího, někoho koho mohu ocenit a začal se o něj více zajímat, holt každý velký umělec není Mozart, proti kterému nemůže mít nikdo nic. ()

jitrnic

Můj nejmilejší americký Forman. Tady šel až na dřeň, chvilkami mi připadalo, že to, co prováděl Andy Kaufman svým divákům, provádí Miloš Forman tímto filmem těm svým. Styl humoru mi přesně sedl do noty, na čemž má samozřejmě velkou zásluhu skvělý Jim Carrey. Vím, že to není komedie, ale jáí se u toho filmu v první řadě výborně bavím. Je to podvratný film, který tne do živého. ()

smolicek04

Trochu mi to pripomína film Zúriaci býk kde je podobným príbehom jedného muža ktorí je behom roka na špici slávy a potom zasa dole. V mojej mysli zostáva jedna nevyriešená otázka bol Andy naozaj Génius? ()

horacko

Jeden skvely krasny film o skvelom komikovi. Vynikajuci Jim Carrey...jedna z jeho najlepsich filmovych roli. Milos Forman opat ukazal svoje filmarske umenie. ()

mirec88

Pán Forman, vy dávate svetu asi najlepšie filmy. Tento je ale niečím výnimočný - tak ako som sa prvú polovicu rehotal, som druhú polovicu preplakal. Asi som nevidel nikdy biografický film, ktorý by vo mne zanechal taký silný pocit ako tento. A Jim Carrey dokázal, že je fakt skvelý herec a komik. Podľa mňa Jim má dosť veľa z Andyho Kaufmana. ()