Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

mohamedsfinger

Jim Carrey!!! Myslím, že tato dvě slova by mohla jako komentář i stačit, protože to, co tady předvádí je neuvěřitélné (později své mistrovství potvrdil v dalších filmech), protože takový výkon od filmu, který má biografické prvky bych, popravdě, nečekal žádný umělecký přínos. Ale pan Carrey, samozřejmě podporován zbytkem herců a Milošem Formanem, mě přesvědčil o opaku. Navíc jsem se opravdu náramně bavil Kaufmanovým humorem a pak se dojal u songu od R.E.M. ()

dita.krizova

Andy to dokázal, vyburcoval diváka ke vzteku, opravdu jsem na něj měla zlost, chvilkami jsem ho doslova nenáviděla, nemohla vystát. Ne, nepřišlo mi to zábavné ani trošku. Ale pak tak přišel ten zlom, kdy jsem s ním začala soucítit, chvilka, kdy si mě získal. Po 2. bych se na něj už nepodívala, ale doporučit ho můžu. ()

Sdoom

Je to naprosto zvláštní, odzbroující, svérázně vtipné a nevím jaké další originální přívlastky tomuto filmu dát. Přesto nemám po jeho zhlédnutí pocit, že plně chápu význam Andyho Kaufmana v Americe. K čemu nemůžu ale napsat ani tu nejmenší výtku, to je Andyho ztvárnění Jimem Carreym. Nepochybně jeden z nejlepších hereckých výkonů všech dob. ()

gutshoter

Tím, že jsem před zhlédnutím neznal seriál Taxi a ani tedy mistra Kaufmana, mohl jsem se, a vlastně i měl, připravit o speciální zážitek. To by ovšem nastalo pouze v případě, kdyby tento kousek zrežíroval někdo jiný než Miloš Forman. Po onom zhlédnutí jsem začal Kaufmana a záležitosti okolo tohoto biografického snímku trochu blíže studovat, a proto teď také nepochybuji o tom, že jen Miloš Forman se mohl ujmout této práce, v jiném případě by realizace skončila propadákem. Na druhou stranu si nedovedu představit, že by jiný režisér našel odvahu. Absurdita této osobnosti je skutečně ojedinělá a ve filmu na vás bude křičet prakticky pořád. Budete se smát, budete jen nechápavě zírat a možná budete i pěkně rozmrzelí tím, co to vlastně má všechno ve skutečnosti znamenat. To, že jsem neměl tuchy, co je Kaufman zač, bylo paradoxně to nejlepší, co mě mohlo v souvislosti s tímto filmem potkat. ()

JADIM

Zvláštne dielo, ktoré sa zmohlo maximálne tak na to, aby nám ukázalo vystúpenia Andyho Kaufmana, komika bez zábran, ktorý sa až zúfalo snaží pobaviť, keď sa mu vtip nepodarí, urobí hocijakú sračku a keď ani to nevýjde, tak spraví ešte väčšiu a keď ani to nevýjde... To už radšej ani nebudem opisovať. Diváci ho milujú a vždy ho veľmi radi vypískajú. Neviem, či by nejaká väčšia psychológia postavy pomohla, ale v takomto prevedení to bolo pre mňa celkom suché a tie vystúpenia nie vždy pobavia. 4,5/10 (Videné 6.12.2020, Originálne znenie) ()

James87

Výborný Carrey, skvěle zpracované, přesto Andyho humor není dle mého gusta, ale vystoupení Elvise, by snad rozhýbalo každého. ()

Kanibal

I napopáté nalézám na tomhle snímku stopy Formanovy, Kaufmanovy a Carreyho geniality. Marně vzpomínám, kdy jsem měl v kině opravdu slzičky na krajíčku.... a u televize za čtyři roky znovu, abych neměl pocit, že si se mnou jen hrají, že je to kalkul. ()

Lučo

Vyborne urobeny zivotopisny film o komikovi, ktory u nas nieje velmi znamy. Film ma skvelu reziu, dobru hudbu a scenar a hlavne Carrey konecne hra, nielen ukazuje svoju gumenu tvar a musim uznat ze mu to ide vynikajuco ()

velkyvezir

Nezapomenutelné Jim Carrey, který chytil šanci za pačesy a ve skvělém Formanově filmu Andyho Kaufmana nehraje, ale je jím. Pro české diváky je film zároveň přiblížením americké komiky, one-man show. Stejně výborným je i Danny DeVIto v roli Andyho agenta. Film má strhující tempo a rozhodně pobaví i donutí k pláči. Formanův další film, ve kterém výjimečný jedinec bojuje s nepochopením světa kolem... ()

hudryhudry

Vždy a asi neprávem jsem Jima Carreyho odsuzoval. Neměl jsem rád jeho styl humoru, jeho ksichtíky a nepovažoval jsem ho za dobrého herce. Teď jsem dokoukal tenhle film a cítím se trochu jako osel, že jsem ho tak rychle odsoudil. Zajímavé je, že opět předvedl stejnou mimiku, stejný typ humoru, přesto se mi to líbilo a k filmu to sedělo dokonale. Já bych se opravil, film neovládal Jima, Jim ovládal film, byla to neuvěřitelně neobvyklá one man show a neznám jediný film, který by se tomuto snímku jen malinko podobal (jestli takový existuje, tak se omlouvám, síla mě zradila). Strašně rád bych poznal skutečného Andyho Kaufmana a věděl, co to bylo za muže. Také mi přišlo, že si Miloš Forman svým snímkem dělá trošku legraci z amerického popkornového zábavního průmyslu a nejsem si jist, zda-li průměrný Američan docení hodnoty tohodle snímku. Závěr mě trošku dorazil, protože jsem do poslední sekundy nevěřil...... a neuvěřil. Sám totiž trošku nevím, co si mám o toto snímku myslet. ()

Lenarek

První polovina filmu byla slabá. Pořád jen to stejné, žádný děj. Ovšem od druhé poloviny jsem se dosti bavila. V komedii komedie i smutek. Jim Carrey hrál dobře, zato Courtney Love se moc nezvýraznila. Nejlepší byla 94 letá babička na pódiu, i když to bylo smutné, stejně jako konec. Čekala jsem od Muže na Měsíci více. Nedostalo se mi. ()

MARTIN*I

Zpočátku jsem si řikal, na co to vlastně koukam :) ale když jsem viděl jak se Jim snaží nemoh bych mu udělat něco takového, že bych film odsoudil.. a dobře jsem udělal! Podivuhodný příběh ještě o podivuhodnějším komikovi, kterého nechápal snad nikdo možná ani on sám v podání skvělého Jima Carreyho, který zahrál naprosto fantasticky.. Řekl bych, že oba aktéři mají i lecos společného.. Když se řekne Jim Carrey tak spousta lidí si představí komika s typickými úšklebky, ale pro mě je to Pan herec a zde to jen potvrzuje ()

BluT

Tvl, musim hodnotit těsně potom co to dokoukám a ne až po několika tejdnech. Si už jenom pamatuju, že to bylo celkem ujetý, ale vtipný a že Jim Carrey je hustej. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Tak já asi viděl ouplně jinej film. V tomhle případě mě nebavil ani Kaufman, ani Carrey a bohužel ani Forman. Tohle že je Forman? Dvě hodiny se mi tomu nechtělo věřit. Měl jsem velký problém dokoukat. Nuda nuda nuda. Kaufmanova komika mi totiž nepřišla absolutně vůbec komická. Naprosto mě překvapuje, že někomu tenhle film může připadat zábavnej. A Kaufman jako člověk? Byl mi naprosto ukradenej. Jediný pozitiva filmu? DeVito, Courtney Love a hudba REM. Jinak nejblbější Formanův film. Pardon - oprava - vlastně jedinej blbej - Goyovy přízraky nejsou blbý - jen slabý... ()

SkyLukey

Jsem divný, když mi humor Andyho Kauffmana nepřijde nijak humorný? Přiznám se, že s jeho humorem jsem se setkal pouze prostřednictvím Muže na Měsíci, jakožto tohoto filmu. Proto může mít můj dojem zkreslený. Mně přišel film strašně trapný a stačily by mi prsty jedné ruky, kdybych spočítal kolikrát jsem se během filmu zasmál. Možná to je tím, že komedie není můj žánr ale mně se Muž na Měsíci prostě nelíbil. ()

SjamK

Nejdřív si říkáte: Co má tohle jako být? Kdo by tohle chtěl točit, natož Forman? Asi až v polovině filmu jsem se dozvěděla dost zásadní informaci - totiž že Andy Kaufman není vymyšlený, ale skutečně žil. ...Hodně věcí najednou dostalo větší hloubku. Nepochopitelně šílená a zajímavá osobnost to byl. Muž na měsíci vás nenechá v klidu. ()

Mistickzz

Kvalitný snímok plný humoru, drámy a emócii. Trojuholník hlavných protagonistov Carrey-DeVito-Giamatti predviedli výborné výkony na čele s prvým menovaným. Škoda len, že sa film slabšie rozbieha a niekedy boli aj miesta pri ktorých som sa trocha nudil ale aj tak ide o výborný životopis človeka, ktorý videl trocha za roh a humor a provokácia okolia mu išlo najlepšie. 83% ()