Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

chelseaman22

Pure One Man Show aneb životní výkon Jima Carreyho! Nutno zdůraznit, že 90% srandiček, habaďůr či vtípků bylo mimo mísu. Trapný, trapný a zase trapný, ALE v pravidelném intervalu dvaceti minut přišel vždy nějaký ten vtip, jež diváka prostě musel rozesmát. Per esempi: Andy navrhl fígl s vertikálním vysílání obrazu. Důvod? Diváci po celých státech si budou myslet, že mají rozbitou televizi. "Andy, vyber si nějakou prostitutku! A co když zraním její city? Nene, ony jsou profesionálky!" , "Jestli cekneš, narvu ti hlavu do polívky!", "Jsem držitelem titulu nad pohlavní mistr světa!", "Sáhněte si na cystu celebrity, bude to za dolar." Muž na měsíci je prostě DOST diferenciovaný film. Andy praktikuje wrestling (ale jen se ženami), 94letou babču dostal na parket kvůli jejímu slavnému "konímu tanci", což dospělo v celým sálem očekávaný heart attack a v řadě neposlední se Andy dostal tam, kam chtěl - do show toho Davida Špinglmana. 70% Celosvětový výdělek k 22. 3. 2013: $47,434,430, což je 0,58 násobek budgetu ()

filmmovier

Asi nejlepší role Jima Carreyho a rozhodně jeden z nejlepších filmů Miloše Formana. Perfektní téma, perfektně natočený životopis, Andy Kaufman byl skutečně nesmírně zajímavá osobnost. Tim Burton má Eda Wooda, Forman má Muže na Měsíci. Geniální film s fantastickým obsazením. Potěšily mně v něm hlavně scény z natáčení Taxi a dalších televizních seriálů. Dokonalost, perfektní filmařina a z mé strany velké překvapení a totální nadšení. 95%. ()

Motinski

Schizofrenické dielo ktoré môže na každého pôsobiť inak. Par krát som sa úprimne zasmial, dramatické pasáže ma ale nedostali ako bolo zamýšľané. Jim Carrey tu bol absolútne doma, Andy Kaufman je charakter čo si ho vyslovene pýtal do hlavnej úlohy, no škoda že ako celok Muž na mesiaci nedrží úplne pokope. Našiel som dokonca scény čo mi vyslovene vadili. Ide asi o najrozporuplnejší Formanov film ktorý pre mňa nebol dostatočne chytľavý, no ajtak som vedel oceniť kvality aké má. ()

HonzaBez

"Děkuji za tenhle milej svět. Díky a sbohem." Tak tomuto Formanovu filmu dám sbohem celkem rád. Sbohem a nikdy více... Vůbec jsem do dneška tedy neměl ponětí, kdo to byl Andy Kaufman. A i když už to teď vím, furt vlastně nechápu, co že to bylo za člověka. Formanův film mi totiž na toto moc neodpověděl. Stále si tak musím klást otázku, jakou motivaci musel mít člověk proto, aby "předstíral, že je kretén", či "pitomeček, co přijde ze školy a jásá hele tati dostal jsem pětku." Možná jsou lidi, kteří jsou schopni se něčemu takovému smát, možná jsou lidi, co dokáží osobnost Andyho Kaufmana obdivovat pro jeho schopnost vodit druhé za nos či totálně mystifikovat. Ale je mi líto, tohle vážně není můj šálek kávy... A nikdy nebude. ()

Sfinkter

Co by u tohoto filmu zasluhovalo 5 hvězdiček, je určitě závěrečná hudba REM, při které mě zamrazilo více, než v kterémkoliv okamžiku filmu. Celý čas na mě padal zvláštní dojem, že Kaufman je trošku idiot. Ani fluidum, které film produkoval posledních 30 minut, jež bylo nahuštěno atmosférou chuti po životě, mě prostě natolik nedostalo. Výkon Carreyho je skvělý, ale asi tato látka neměla potenciál mě více oslovit. Možná je to dáno Formanovou režií, Která mi nikdy nebyla až tak blízká. I tak bezesporu vynikající film o životě kontroverzního umělce. ()

Karush

Pre mňa nepochopený provokatívny humor Andyho Kaufmana, možno sa pýtate, tak prečo také hodnotenie: no ako biografické dielo- geniálne spracovaný jeho život, Jim Carrey ho skvele stvárnil a dovolím si povedať, že žiadny slávnejší úspešnejší hollywoodsky herec by ho neprekonal, (kuknite na Youtube vystúpenia Andyho). 2/3 filmu ma dosť nudili, ďalšia tretina už bola zaujímavejšia, nevedela som najprv zhodnotiť, ale priemerovo je to na tie 4*, ale druhýkrát by som si už asi tento film nepustila. ()

st.verka

Neskurečný Jim Carrey. Neskutečný i jako ťululum s kapucí. Ty obličeje umí jenom on. První polovinu filmu jsem uvažovala, jestli byl Andy génius nebo cvok a druhá polovina mi přesvědčivou odpověď nedala. Možná to ani on sám nevěděl a možná byl obojí. Ony ty konce Formanových filmů vedou vždycky k tomu, aby člověk přemýšlel o tom, co viděl. Byla to ale pořádná "fuška" to zahrát. Neznám nikoho jiného, kdo by to dokázal. ()

DivX

Jim Carrey mě opět dokázal nadchnout a potěšit svým hereckým výkonem. Muž na Měsíci je film o Andym Kaufmanovi, který se snažil vydobýt si slávu na pódiu. A dlouhou dobu se mu to dařilo. Příběh kde se kříží vtip s dramatem Vás jistě chytne za srdce a jen tak se nepustí! 80% ()

A.L.E.S.

Aby člověk mohl docenit kvalitu filmu, je třeba se nejdříve seznámit se životem samotného Andyho Kaufmana. Jakkoliv oceňuju Miloše Formana anebo Jima Carreyho, neznal jsem Andyho a nepřišel jsem jeho humoru na chuť přesně z těch důvodů, které popisuje film. ()

_DAVE_

Stejne jako Jim Carrey perfektne zvladl ztvarneni Andyho Kaufmana a lehka role to opravdu nebyla, tak Milos Forman opet exceloval v rezii. Film mi svym rozborem velmi kontraverzni a skandalni osobnosti pripominal pribeh Larryho Flynta.. ()

Jazzzz

Stále jsem si říkal, Jim Carry a drama od Formana? To asi nebude fungovat, ale ona to role je pro něj jako dělaná... Neubránil jsem se srovnávání s filmem Ed Wood, který je dle mého názoru velice podobný... Sice jednoduší, ale podobný... A stále jsem si říkal Ed Wood byl lepší, byl lepší, ale on by spíš jiný, lehčí. Oba tyto filmy jsou skvělé a já je mohu vřele doporučit... Myslím, že jde o nejhodnotnější film Jima Carryho z těch co jsem viděl vůbec... Sice Maska je také bezkonkurenční, ale jde o film zcela jiného kalibru... ()

LadyDevil

Tak teď jsou ve mně hodně zvláštní pocity...a to není čerstvě po shlédnutí. Kdykoli si vzpomenu na jakoukoli scénu z Muže na Měsíci, pořád nevím, co si o tom všem vlastně myslet. Po celou dobu jsem zmatena podobně jako obecenstvo Andyho a nedovedu moc pochopit jeho humor. Zároveň v něm vidím postavu smutnýho člověka, což se ke konci filmu násobí. Přibývá tam emocí a hlavně nad koncem zůstává viset otazník...další výborná ukázka toho, jak neobyčejné věci pan Forman stvořil, konkrétně v tomhle případě natolik originální, až to asi nedokážu zachytit tak, jak to má být pochopeno... A co se týče ohodnocení: vím, že by si to svojí výjimečností a kvalitou zasloužilo čtyři hvězdy, ale nemůžu je dát, protože se mě to až tolik nedotklo, třeba se jednou na to podivám znovu, v jiným rozpoložení a uvidím i mezi řádky... ()

marvan

Téměř se nechce věřit, že stejný režisér natočil Hoří, má panenko. Pod tuhle konfekci by se mohl podepsat kdokoli. ()

lennyd

Andy Kaufman, komik, u něhož nikdy nebylo jisté, jestli to co říká, dělá, předvádí myslí vážně, nebo je to jen součástí jeho show. Nakonec si však získal popularitu, díky seriálu Taxi - i když sám tuto roli nesnášel... Hned na začátek je nutno podotknout, že pokud nechcete strávit dvě hodinky koukáním na tento film, a přece chcete vědět o čem to je, stačí si přečíst biografii Andyho Kaufmana na wikipedii. Nevím jestli je článek psán po shlédnutí filmu, či naopak ( :) ), ale je tam naprosto vše, co se ve filmu odehrává. Já ale samozřejmě doporučím film, protože kromě samotného života Andyho Kaufmana se dočkáme skvělého hereckého výkonu Jima Carreye, a stejně tak výborných Dannyho DeVitta, Courtney Love či Paula Giammattiho. Nejvíce mne ale překvapila Courtney Love - mám ji z nějakého důvodu zafixovanou jako zmalovanou "matronu", a tady působila náramně křehce a mile. Jinak samozřejmě nelze zapomenout na režisérskou stoličku Miloše Formana, ten sice natočí desítky filmů za rok, ale když už po nějakém tématu sáhne, tak to stojí vždy za to... ()

Yoshimitsu

Big up určitě panu Formanovi za originální námět nejnápaditějšího komika Andyho Kaufmana o, kterém jsem doposud nikdy neslyšel. Ten jeho humor mě, ale skoro neoslovil a místama mě sral, jak blekotal kraviny na pódium a docela se mu dařilo oblafnout lidi, že jste nevěděli jestli je to pravda, nebo fikce. Dávám 60% ()