Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

Black-star

Skvělý kousek, akademická cena udělena právem. Kdo neuvidí neuvěří... Velmi se mi líbila vystupňování napětí v tomto snímku... tak neskutečně jsem se do toho ponořila, že je mi ve skutečnosti jedno jestli to přesně odpovídalo skutečnosti. Ale argo jako plán si mě získal mnohem víc než podpůrný tým s pumpičkama :-) ()

Claude Speed

Skvělý film plný napětí, které v závěru filmu velkolepě graduje takovým způsobem, že nejeden divák bude sedět zařezaný v křesle se zatáhnutými hýžděmi! Affleck ukázal, že není žádný béčko, a že kromě hraní umí i kvalitně natáčet. ()

markotter

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Už mně nebaví sledovat hrdinské činy a akce amerických tajných služeb a supermanů a nepomůže tomu ani šikovný (to myslím vážně) Ben Affleck. ()

Greg4Fun

Dlouho jsem se k tomuhle filmu nemohl dostat, ale po shlédnutí musím říct že je tu kurevsky napínavej skvělej film. ()

D.Sleeper

Key question for every participant in this session is: DO YOU BELIEVE IN MAPLE LEAF? ... Zajímavosti: Během Vánoc 1979 byl z iniciativy neznámých kanadských studentů (ví se jen to, že o tři léta dříve publikovali brožuru s pracovním názvem: "Wategate: Co vyplavalo na povrch a co ještě ne... Jak zareaguje kanadský říční systém?" ) uskutečněn anonymní průzkum na téma: "V co věříte nejvíce?" Z tohoto velmi anonymního studentského oběžníku o dvou sekcích, se v té pánské na otázku: JSTE SI JIST SVOU VÍROU V JAVOROVÝ LIST? ...většina dotázaných od Vancouveru po Halifax přiklonila k odpovědi: SAMOZŘEJMĚ, NEJSEM PŘECE šáhLÝ ;-) Lehce odlišná odpověď byla zaznamenána jen u jednoho studenta čínsko-íránsko-srbského původu: ANO, I KDYŽ JSEM JEN SHAH LEE PRUDIČ, STUDENT VÝMĚNNÉHO POBYTU. Proč je skoro celá část přímé řeči v oběžníku psaná velkými písmeny a malými zůstávají vždy jen tři specifická písmena, proč je oběžník rozdělen na pánskou a dámskou část a proč je v dámské části místo vykání užito onikání, to vše zůstává záhadou. Ale zpět ke klíčové otázce, tentokrát v dámské sekci: JSOU SI JISTY SVOU VÍROU V JAVOROVÉ LISTY? ...jistě nepřekvapí, že ani dámy se svou odpovědí nezůstaly pozadu: NO JISTĚ, NEJSEM PŘECE POšahANÁ... Jen jistá Norma Batesová uvedla krom toho, že je na své jméno, které má prý dlouhou rodinnou tradici, nesmírně hrdá ...a když nad tím tak přemýšlí, skoro stejně je vlastně hrdá i na svou novou vlast, jemně odlišnou odpověď (mimochodem příklad vzácně užitého tzv. královského plurálu): CO SI MYSLÍTE, ŽE JSME šáhLÉ? ()

ZnalecH

Nemůžu hodnotit jinak, protože na víc to opravdu nevidím. To, že vychází ze skutečné události je sice dobře a beru to v potaz, ale chybí tam věci, které film mít musí. ()

Inozuka

Až na tu poslední scénu na letišti Argo směle aspirovalo na pět hvězdiček. Tím zbytečným tlakem na typické americké "v poslední vteřině" film v mých očích krapet klesl. Malinko jsem v Argu viděl i okopírovaný můj oblíbený trhák Vrtěti psem, ale naštěstí jen chvilku a pak šel film svou cestou. Příběh byl dobře a originálně vystavěný a takový civilní - žádný zázrak (kromě toho již jmenovaného), žádní super a neohrožení hrdinové. Ale civilní příběh a civilní herectví. Vládnou John Goodman a Alan Arkin. Skvělé. ()

Jaxx84

Jsou věci mezi nebem a zemí, které prostě nepochopím. Jednou z nich je, jak tahle naivní patlanina mohla vyhrát tolik cen a jak uživatelé, se kterými tu jinak souhlasím, dávají tak vysoké hodnocení. ARGO, dámy a pánové, je pro mě jen pozlacená tretka, která si společně se 120 minut rádoby inteligentně zachmuřeným Affleckem hraje na něco co není. Zápletka, příběh je samozřejmě v pořádku a s úžasným potenciálem. To, co Argo ale nikdy neodpustím, je NAIVITA a opakovaná snaha udělat z diváka hlupáka svými "last second" scénami. Učárkoval bych se k smrti, kdybych měl během filmu počítat, kolikrát na poslední vteřinu hlavní protagonisty něco zachránilo - po mnoha měsících na vteřinu přesně slepený poslední kousek fotky, na poslední vteřinu zvednutý telefon, na poslední vteřinu zavřený gate k letadlu, na poslední vteřinu pokyn k odletu, na poslední vteřinu...a tak dále a tak dále. To Vám přeci dnes nemůže sežrat už ani pětileté díte?! A Affleckův brilantní záchranný plán? Taková prvoplánová freska? Zajímavé, že každý detail, který si nejdřív nastínil, se následně udál. Telefon na fiktivní sídlo studia, článek v novinách...ale to, že kameraman nevěděl, na které straně se drží foťák, to, že šéf ostrahy ambasády otevře dveře, aby si beze zbraně "promluvil" s rozlíceným davem, to, že ostraha u odbavení nejdřív deset minut prověřuje chybějící dotazník jednoho pasažéra ale dalších 8 už ji nezajímá (ani není ve filmu), to je ok? Dosavadní největší zklamání roku. Hloupost nepromíjím. 3/10. ()

RajAthen

Retro minimalismus zaměřený na detaily, když se děly velké věci, který zároveň ukazuje, že všechno záleží vždy pouze na konkrétních lidech. Když Affleck režíruje Afflecka, dobré věci se dějí. ()

Kingjiri

Hodnotit snímek, u kterýho nezanedbatelnou část stopáže prospíte asi neni uplně fér. Ale to, že vám film dá příležitost k tomu klimbnout taky o něčem svědčí (třeba o tom, že neni příběh dostatečně napínavej). Zatim dám třetí hodně slabou hvězdu za casting, technický provedení a dobovou atmosféru. Po eventuální opětovný a neprospaný projekci třeba Argu nakonec přijdu na chuť. ()

Sweat55

První film natočený (ne)hercem Benem Affleckem, jenž jsem od něj viděl. No a musím říct, že je to opravdu pecka. Affleck si hraje s napětím diváka až do konce. Možná by bylo lepší, kdyby do hlavní role obsadil nějakého lepšího herce, než je on sám, ale Ben si dokázal vystačit i s Benem. A já si vystačil s tímhle filmem. ()

pirulka

Prvá časť filmu sa na môj vkus príliš dlho ťahala a vliekla, ale keď išlo do akcie, nemohla som si pomôcť, mimovoľne som bola celá nervózna a v napätí, totálne zažratá do deja. Naozaj pôsobivý príbeh podľa skutočných udalostí, (rukojemnícka dráma v Iráne v spojení s hollywoodskou fraškou) atmosféra doby dosť dobrá, hoci ma Ben s tým három trošku iritoval. Nemôžem povedať, že by som tento film zaradila medzi obľúbené, no určite neľutujem, že som si ho pozrela. Veď ako som už stokrát uviedla, filmy podľa skutočných udalostí ma proste berú. ()

rublik05

Celkem povedené zpracování pro Američany asi citlivého tématu útoků a následně únosu pracovníků ambasády v Íránu v minulém století. Filmařsky a herecky je film zvládnutý perfektně, zpočátku je sice člověk zmatený větším počtem postav, který se poté ustálí a film má parádní spád. Lehce mě štvalo trochu okaté Hollywoodské zpracování zejména v závěru filmu, ale celkově film hodnotím kladně. Taky velký plus za reálné zobrazení místních řvoucích opic, od kterých se podle současných trendů máme hodně co učit. Za mě spokojenost. 8/10. ()

Nix

Affleck umí nejen hrát, ale i režírovat, přesvědčil mne už potřetí. Hodně drsný příběh, jsou země, kterým by se člověk prostě měl vyhýbat a opravdu se nechce dostat do takové nebo jiné situace, je to dycky hrozný a člověk se u toho i potí, aby to dopadlo dobře. Příběhy podle skutečné události mají své kouzlo a Affleck to zvládl odvyprávět na výbornou. ()

boo-boo

Pre mňa jeden z vrcholov roka 2012 a definitívne uistenie, že tak ako som Afflecka nenávidel ako herca, tak jeho réžiu budem zbožňovať. Argo možno nie je tak veľmi dejovo "husté" ako mnohí čakajú...no jeho atmosféra je dusivá, herecky je vyriešené skvelo a napriek umelo naťahovanému koncu vo výsledku neskĺzne do priblblej kraviny. Vďaka ti, ó režisér, za absenciu happy-endového dojazdu a perfektne obsadené a napísané vedľajšie postavy a postavičky! ()

UlrikDecado

Formálně solidní, bohužel tak brutálně smyšlené, že mi přijde těch Britů a Kanaďanů fakt líto. Faktické nepřesnosti a černobílost Íránců opomíjím, to jsem tak nějak čekal, ale že Affleck s Clooneym za zády natočí pohádku o tom, jak CIA udělala vše a ostatní skoro nehnuli prstem, když realita byla jinde, to jsem nečekal. Navíc...mám nutkání ptát se "co z toho?" - když vlastně jediným věrným faktem zůstává, že se šest Američanů dostalo ven pomocí vymyšleného filmu... ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017