Argo

USA, 2012, 120 min (Director's Cut: 129 min)

Režie:

Ben Affleck

Předloha:

Antonio J. Mendez (kniha)

Scénář:

Chris Terrio

Kamera:

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, Alan Arkin, John Goodman, Victor Garber, Tate Donovan, Clea DuVall, Scoot McNairy, Rory Cochrane, Christopher Denham, Kerry Bishé (více)

Příběh je inspirován skutečnými událostmi a odehrává se v tehdy velmi nestabilním Íránu, kde na konci roku 1979 vrcholí islámská revoluce. Americká ambasáda je obsazena revolučními gardami a více než 50 Američanů je vzato jako rukojmí. Šestici z nich se podaří uniknout a najít úkryt v rezidenci kanadského velvyslance. Situace je napjatá a americká vláda hledá způsob, jak je dostat ze země. Nakonec expert CIA Tony Mendez přijde s neobvyklým řešením - navrhne vytvoření "filmového štábu", který by v Íránu hledal vhodné lokace pro natáčení filmu. Američané by pak odjeli jako členové tohoto štábu. Mendez začne spolupracovat s hollywoodskými filmaři a pro svůj fiktivní film si vyberou scénář sci-fi příběhu s názvem Argo. Když je vše připraveno, přichází Mendezovi pokyn, aby operaci zrušil. Rozhodne se rozkaz ignorovat a v kritický den se s uprchlíky objeví na letiště. Úspěšně projdou kontrolou. Chvíli poté se však revolučním gardám podaří sestavit portrét jednoho z uprchlíků, který získají ze skartovaných materiálů z americké ambasády. Ozbrojená skupina okamžitě vyráží ke startujícímu letadlu. (TV Nova)

evuline

Bena Afflecka mám čím dál tím víc raději, jako režiséra než herce. Filmy Gone, baby gone a Město, těmi si sám sobě nasadil velkou laťku a v mých očích také velké očekávání, co přinese jeho nový film...dávám krásným 80%, ta laťka byla hodně vysoko a očekávání jakbysmet, přesto jsem se nenudila (ke konci spíše naopak), téma zajímavé a herecký výkon "pana režiséra" byl taktéž nadočekávání. Nevím, co si mysleli, že uvidí Ti, kteří tomuto filmu dávají 2 **. ()

blackJag

Zajímavý námět, civilní podání, precizní výprava, typy herců bezvadně sedí ke svým historickým předobrazů. Affleck vs. všeobecná skepse 3:0. 85% ()

drackula

Čakal som, že si budem užívať najmä scény odohrávajúce sa v „horúcej zóne“ a že budem hlavným hrdinom držať palce a očami ich tlačiť za hranice. Na moje veľké prekvapenie, ma oveľa viac bavili scény z Hollywoodu, kde sa „produkovalo“ fiktívne sci-fi. Scény z Iránu idú od začiatku do konca podľa zaužívanej šablóny a neprinášajú nič prekvapivé. Nevidíme žiadny prekvapujúci zvrat, alebo aspoň niečo čo by sa vymykalo stokrát videnému normálu. Napriek tomu, že ma Argo vyslovene nechytil za srdce, nemôžem povedať, že by ma nudil. Argro je bezpochyby kvalitný snímok, ale mám strach, že kvôli nulovej originalite v kľúčových pasážach, veľmi rýchlo vyfučí z hlavy a jediné čo ostane ako spomienka na tento film sú vtipy z Hollywoodu, čo určite nebolo Benovým zámerom. 70 % ()

Killda

Oskara pro Afflecka! Nejlepší režie roku 2012. Skvělá pocta tajné službě, mezinárodní spolupráci a jednomu šílenému nápadu. Chyběly tomu akorát trošku výraznější herecké výkony. ()

V.Silver

Nepotřebuju ten film vidět znova, ale to se nevylučuje s tím, že se mi opravdu líbil - hezky to napsal ve svém komentáři Marigold. Taky jsem si to "čistě užil". 75% ()

Myrreczech

Velice solidní thriller, který může občas nudit nebo snad i trochu mást. Když pominu scénu z bazaru, tak se v celém filmu neděje téměř nic. Všechno se tak jako děje z minuty na minutu a nikde není nic co by vás zaujalo, nebo vyvolalo nějaké silnější emoce. Přesto však Arga vyzdvihuje perfektní kamera a režie. Herecky zaujmou jen Hollywoodští bossové Arkin a Goodman a tak bych možná i řekl průměrný snímek, ale dokázal mě zabavit až do konce takže musím čtvrtou přidat. ()

MI-380

Po ukecaných 30 seznamovacích minutách nakonec spokojenost. Film postupně jako rozjíždějící se centrifuga nabírá obrátky a dokáže tempo udržet, dokud je třeba - Ben Affleck je schopný režisér, když dokázal takhle zvládnout skutečnou historickou událost. Z herců byli nejpřesvědčivější dva hollywoodští rutinéři. 75% (3149 hodnotících přede mnou je na průměru 78%). Poznatky po první půlhodině: Američané mluví většinou rychle a obvykle k věci. Obrovské kvantum informací, názorů a pocitů, které se mi dostalo do hlavy během první půlhodiny vlastně čistě verbálně, by se obešlo bez obrazu (zarputilé Íránce s kalašnikovy v rukou i množství amerických úředníků různých funkcí si všichni dovedeme dobře představit). Připadá mi, že filmová řeč je tu zbytečná, zvládla by to mnohem levnější, ale polozapomenutá dramatická forma - rozhlasová hra. A protože navíc jde o událost známou, nemám zatím chuť film dokoukat, což už se mi dávno nestalo. ()

Taio

Vy, čo máte stovky dioptre... dont worry aj vy možete nájsť peknú hrdzavú! Napätie sa dalo krájať ako torta. Z Afflecka rastie seriózna hollywoodska kvalita, na ktorú sa veru ešte teším. Teraz si už len počkať v akej nálade sa nato pozerali plešatí homokladi z akádemie... OST♫ 4/5 Príbeh 5/5 Výkony 3/5 Napätie 5/5 Humor nebol ... 85% ()

Amputace

Argo je klenotem letošních oscarových nominací. Vůbec bych mu nevyčítal odstup, který si udržuje od svých postav, podobně jako Paulu Greengrassovi v Krvavé neděli a Letu číslo 93 daří se i Benu Affleckovi těžit převážně z výchozí situace, které má dostatečný potenciál na to, aby se obešla bez historického pozadí postav. O nich se toho krom několika chladných faktů skutečně mnoho nedozvíme, přesto mistrná Affleckova režie, využívající onoho "anonymního" napětí, nepřipustí žádné divákovy pochybnosti nad závažností (osobní i politickou) představovaného dění. Affleck pracuje (obdobně, jako to dělá ve svých filmech právě Greengrass) s anonymitou: nepřipouští žádné informace navíc, které by mohly uzmout postavám cynický význam figurek, o něž se z politických důvodů přetahují dvě země; nezohledňuje osobní hlediska - strach, depresi, zmoženost -, aniž by se však těmto cíleně vyhýbal; jestliže akcentuje emoce, tak pouze tehdy, jsou-li srozumitelné každému a všem, a vycházejí-li tedy z výchozí situace (viz Affleckovo dilema, zda v akci pokračovat i navzdory výslovnému zákazu stran vlády). Vzájemné vztahy a osobní zájmy šesti dotyčných figur - a koneckonců samotného Afflecka - vyvstávají na netradičním dramatickém schématu. Nejobvyklejší postup budování napětí závisí na postupném odhalování informací - jedna informace se napojuje na druhou, aby byla výsledkem doslovná a co nejkonkrétnější informace, zaštiťující všechny předešlé. V Argu jsou naproti tomu vztahy postav a jejich povaha doslovně naznačeny již v úvodu (zajatci mají mezi sebou partnerské vztahy; Affleck má ženu a syna, s nimiž se nevídá pravidelně), aby se jim zbytek filmu věnoval už jen v náznacích (viz interakce manžela a její ženy nebo Affleckův finální "návrat" domů). Takový přístup má za následek eliminaci sentimentu a pathosu, kterých může být docíleno jedině s velkým množstvím informací a které jsou pro dramata, v nichž jde hrdinům o život, příkladné. Opačný postup by koneckonců odporoval hlavní premise filmu, kterou je ztráta individuality. Záměna identit, která je k realizaci záchranného plánu bezpodmínečně nutná, se vším všudy vyhovuje symbolice zaměnitelnosti. S ní potom přímo koresponduje přiblížení hollywoodské studiové výroby - jeden scénář se neodlišuje od druhého, jeden film splývá s jiným. Otázky autorství a kultu umělce mizí ve strojové mašinérii kalkulace a tvůrce přestává být individuem, aby se stal pouhým nástrojem vyšších finančních mocí. Affleckův pohled na zřízence, který zakládá dokumenty z proběhnuvší akce do jednoho ze stovek regálů, je příznačným povzdechem nad nahraditelností každého hrdiny, umělce, politika, zkrátka každého lidského individua a jakéhokoli jeho menšího či většího gesta, počinu nebo výtvoru. Jako by si v tu chvíli uvědomil, jak tenká hranice mezi jedinečností a malicherností lidského života ve skutečnosti je. ()

mkubalikova

Affleck režisérsky zraje jako víno...ano, mluvím o průměrném herci (fakt ho jako herce nemám ráda), který natočil svůj třetí film, který, stejně jako oba předešlé, je pozitivně přijat diváky i kritikou. Tentokrát souhlasím s paní Spáčilovou: jak je možné, že takovýto film propadne u českého diváka a Babocokoliv jsou tak populární? 80% ()

TheRoller

"Argo, f*ck yourself." Film o filme, o ktorom po 30 minútach viete všetko. Viete čo sa deje, prečo sa to deje a ako sa to skončí. Mal som obavy, že zvyšnú hodinku a pol len presedím v nude nad americkým klišé. Nestalo sa. Teda vlastne hej, ale vôbec mi to nespôsobilo ujmu takých rozmerov, aké som očakával. Aj vrchol otrepanosti (časť na letisku) sa dal prekusnúť a prekvapivo zapadal do atmosféry. Affleck, ktorý stavil najmä na príbeh a scenár, čo mu nakoniec vynieslo Oscarov, sa javí, že nakoniec z neho niečo aj bude. Ostatní herci boli skvelí a účasť "vraha" z môjho milovaného Wait Until Dark s nomináciou na Oscara je len veľkým plusom. ()

R1CH1E

Tak oproti přeceňovanému Pí a jeho životu tady tu nadílku plešounů chápu. Affleck se mi jako režisér líbí mnohem víc než herec, protože způsob, jakým točí filmy je osobitý a poutavý. Tady mě v tom jen utvrzuje. Skvělé záběry kamery, dobrý casting herců, děj, který od začátku drží tempo a nepovolí až do závěrečného napínavého finále, u kterého jsem napětím ani nedýchal, to všechno bylo super. A nálepka "Inspirováno skutečnými událostmi" tady taky udělala své.. ()

vyfuk

Bylo téměř jasné jak to skončí, ale Affleck nám to zkomplikoval a nikdo nevěděl jak to dopadne. Pravdivý příběh Arga, je něco na co nikdy nezapomenu, nejen, že to bylo tak napínavé, ale i krásné. Argo je jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděl, a i když mám rád Spielberga a fandil jsem Lincolnovi (kterého jsem zatím ještě neviděl), musím říct, že si Argo Oscara zasloužilo. Chtěl bych jednoho dne se seznámit s Benem Affleckem a říct mu, že natočil úžasný a nezapomenutelný snímek. Argo, fucking self!! ()

Autogram

Zo začiatku som neveril, že sa to strhne na až tak napínavú „podívanú“. Po prepadnutí veľvyslanectva sa to schyľovalo ku konverzačnej vojne, že som takmer nestíhal čítať titulky, koľko medzi sebou bezpečnostné zložky vyjednávali, situáciu zachránil až režisér so svojim odľahčením Argo, fuck yourself. Príbeh sa vystupňoval a keď išlo do tuhého na iránskom bazáre, tak by sa mi krvi nedorezal. Rovnako aj v záverečnej scéne na letisku, ale tam už bolo dosť jasné, ako to dopadne. Film u mňa splnil až predčil očakávania, zostáva len jeden dlh a to natočiť strelené sci-fi z iránskeho prostredia, momentálne ale na to zase nie je vhodná doba. ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall

13.06.2022

Jak to vypadá s novým Batmanem?

Jak to vypadá s novým Batmanem?

03.01.2017