Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

mat.ilda

Životopisný střik se základem sportovního dramatu a slzou buddy komedie, při sympatických výkonech ne právě oblíbené dvojky, která velmi uvěřitelně odehrála jak Laudův strach být šťastný i sebeobranný mechanismus - nikdo mě nemá rád - palec nahoru, tak Huntův požitkářský úchop života, s vrozeným prokletím miláčků publika - žít nadoraz. Od řevu závodních okruhů F1 jsem však čekala větší adrenalin, příznivci tohoto sportu, mezi které se nepočítám, si za něj zřejmě mohou přičíst další hvězdu. Jo, a díky za hrůzostrašnou informaci o odsávání plic i s názornou ukázkou, jsem si jistá, že pokud bych někdy měla od osoby v bílém plášti obdržet podobný návrh, filmový zážitek obnoví paměť a zbystří všechny moje smysly, i kdybych se nacházela v posledním stádiu Alzheimerovy choroby... ()

heyda

Ron Howard umí točit velké filmy, o tom už několikrát přesvědčil. I Rivalové jsou velkým filmem. Nicméně jejich umístění v TOP 10 moc nechápu. Jak Čistá duše, tak Těžká váha jsou podle mě o úroveň lepšími filmy. Jsou komplexnější a emotivnější. Rivalové na mě působí jako Lauda - profesionálně, ale bez charismatu a emocí. Takže ano, je to výborný film, skvěle natočený, ale mé srdce neplesá radostí, jen uznale pokyvuje. 80% ()

lillien

Nevěřila bych, že mě film o dobře placených sebevrazích dokáže tak bavit! Sice stále sveřepě razím teorii, že formule 1 není sport, ale adrenalinový hazard pro labily nebo totální idioty, kteří teprve na pokraji hrozící sebedestrukce cítí že žijí, a proto jim orgasmus působí nebezpečná rychlost. Přijde mi absurdní považovat za sport vození si prdele v rakvích, které jsou navíc rozdílné podle toho, kolik zrovna která stáj upustí a navíc ještě dokonce ani nestartují ze stejných pozic! Tak trochu té povinné slepičí kritiky jsem si odbyla, páč jako ženská vím samozřejmě o formuli píču, a ted zpět k pozitivům filmu. Jeden velký a nepřekonatelný succes to má a ten se jmenuje Daniel Brühl. Zahrál Laudu výborně. Kvůli tomu přízvuku si to snad pustím ještě jednou. Samotná osobnost Nikyho Laudy mě taky bavila. Škaredý rakušák s chladným a sympaticky hyperpragmatickým uvažováním, který si jde tak cílevědomě za tím jediným, co umí, mě prostě dostal. Po nehodě, která z něj udělá v podstatě stvůru, se dokáže kousnout a nikdo už toho nácka nerozhodí. James Hunt, nezodpovědný floutek a nervák, mě neuchvátil ani z poloviny tolik co Lauda. A ve skutečnosti to byla mimochodem taky pěkná tlama. I natočené je to solidně, žádné roztřepané kamery a vrr šmouhy se naštěstí nekonaly. Skoro jsem měla chuť si zase postavit v obyváku plastovou autodráhu. ()

Nettrass

Mám dojem, že tady všichni hodnotí, jak Ti dva borci jezdí. Jinak není možné, aby to byl třetí, posléze čtvrtý a teď osmý nejlepší film všech dob!!! To zase snad ne! To dokonce Senna se mi líbil víc. ()

jojinecko

4,5*/5 Strhujúce...ako zo života:) Ron Howard je výborný rozprávač a kvalitný režisér + keď sa k tomu pridá príbeh dvoch rivalov, tak je o "zábavu" a emócie postarané. ()

evulienka3

Nie rozhodne netvrdím, že je to zlý film, pretože verím, že mnohým mohol ulahodiť, žiaľ u mňa nezabodoval. Jednoducho spĺňa len minimum kritérií, kvôli ktorým ja osobne film hodnotím vysoko. V prvom rade sa mi nepáčilo spracovanie postáv hlavných hrdinov Nikiho Laudu a Jamesa Hunta, ktoré mi prišli príliš čierno biele a veľmi povrchne spracované. Iste verím, že samotnému Nikimu sa film (neviem či aj jeho postava) páčil veď kto by nechcel na filmovom plátne pôsobiť ako chodiaca studnica múdrosti perliaca klenoty na každom kroku...Čo sa týka psychológie ostatných dôležitých postáv (manželky) k tomu sa nebudem vyjadrovať, pretože žiadna nebola. Nie neočakávala som žiadne hlbokomyseľné ponorenie sa do psychológie postáv, ale nakoľko to boli a sú skutočný ľudia predsa len by si to zaslúžilo nahliadnuť trošku hlbšie pod pozlátko navonok prezentovaného. A samotný príbeh bol v podstate tiež dosť veľkým sklamaním, pretože keby ma zaujímalo,ako došlo k Nikiho nehode tak si to pozriem niekde inde. Skôr ma zaujímala jeho motivácia k boju, k víťazstvám po nehode a tá tu veru bola odbitá veľmi rýchlo a lacne. Nuž škoda u mňa to bude len priemer. ()

sharky

Film roku. Téměř shakespearovské drama pro dva herce a pár autíček, bez monstrózních efektů, 3D a přeplacených herců. Stojí za to vidět. Už dopředu je mi líto DiCapria, v Getsbym byl výborný, oscara by si konečně zalsoužil, ale proti Brühlovi nemá šanci. ()

Pejpr

A je to tady, 4000 hodnocení. Nebudu běhat kolem horké kaše. Rivalové jsou krásný film. Od scénáře, vykreslení charakterů, přes fantastické záběry odletujících kapek od pneumatik. Nemám řidičák, auta jsou pro mě velkou záhadou, ale i přesto jsem měl půlku filmu husí kůži jenom z toho, jak líbivý zvuk motoru dokáže pohladit na duši. Nevím, zda se jedná spíše o film pro chlapy, mě každopádně Rivalové uchvátili. Už dlouho jsem neviděl tak dobrý film, který by ve mně vyvolal pocit štěstí z toho, že ho můžu vidět. ()

Flego

Ešte v detstve som vnímal športovú rivalitu v onen rok 1976, kedy sa úradujúcemu majstrovi sveta Niki Laudovi lepil na päty Jimmy Hunt... Ich strhujúci boj o titul bol okorenený Laudovou nehodou, ktorá ho fyzicky poznačila na celý život. V tomto filme však nejde len o preteky a to bola veľmi dobrá voľba. Tvorcovia sa sústredili aj na ich osobný život a vzájomné konkurenčné podpichovanie sa, ktoré však nikdy neprekročilo hranice ( o to viacej potešila scéna, keď Hunt rozbil hubu reportérovi, ktorý dal nevhodnú otázku Laudovi po jeho nehode ). Snímok ponúka svet dvoch odlišných charakterov, mužský element tu funguje na sto percent ( ženy sú skôr na okrasu ), všetky vypovedané myšlienky majú svoju silu a v neposlednom rade je na vysokej úrovni aj technické spracovanie filmu. K úspechu určite prispel aj vynikajúci výber oboch protagonistov, ktorí si to evidentne užívali. ()

Dr.film

Mně se tento střet mezi britskou rozhalenkou a rakouskou disciplinovaností velice líbil. Je to svižné a příjemné. Palec nahoru pane Howard. ()

poz3n

Filmařsky skvělý film, kterému ale nikdy nebudu moct dát 5 hvězd z prostého důvodu. Téma mi prostě nepřijde natolik silné a natolik odzbrojující. Místní hodnocení je v mých očích hodně přehnané. Nicméně (!) Ron Howard jistě patří do té top skvadry světových režisérů u jejichž filmů se nemusíte bát, že by přišli s nějakým filmovým průserem. Ačkoli bylo téma pro mě celkem dost nezajímavé, Rivalové mě bavili. 7/10 ()

Roman.Ticka

Asi nejpříkladnější příklad, jak funguje spolupráce levé a pravé hemisféry, když se spojí logika a rozum s instinktem a emocemi. Vznikne z toho jak jinak dokonalá symbióza, perpetum mobile, kdy nikdo z obou nemá navrch, vyhrávají oba a jednotně. S tím pochopitelně souvisí plejáda hodnot jako soupeření, kooperace, charakter - klikatých jak závodní dráha, pevných jako ocelová konstrukce a jistých jako smrt. Skvělé výkony obou rivalů a jejich soutěžní klání v životě i na trati krásně dotvořila umně zvolená hudba. K tomu vizuální perly ve zpomaleném záběru jako déšť nebo hukot pneumatik a divácký zážitek se stává tím, čím má být - silným a opravdovým. ()

Jinny

Film z doby, kdy ve Formuli 1 byly přípustné věci, které jsou dnes nemyslitelé, a samotné formule byly slovy Jamese Hunta rakve s benzínem všude kolem vás. Naštěstí to ale není film o autíčkách jenom pro pány, ale sleduje mnohem zajímavější životní vzlety a pády Hunta a Laudy, kteří si věčně jeden z druhého utahují, ale vzájemné soupeření je i inspiruje. Osobně mi byl sympatičtější perfekcionista Lauda než frajírek Hunt a pro Daniela Brühla mám jenom slova obdivu, protože zahrát disciplínou sešněrovaného Laudu tak, aby byl divákům aspoň trochu blízký (zvlášť právě v konkurenci Hunta), zrovna snadné nebylo. Pravou hvězdou Rivalů je ale Ron Howard a kameraman, díky kterým působivé scény závodů vypadají skutečně nádherně. ()

anais

Sympatické obsazení nezachrání předvídatelnou koncepci, ve které se dva diametrálně odlišní hrdinové v podstatě stanou přáteli (nebo chápajícími se nepřáteli) v těch nejtypičtějších holywoodských mantinelech. Film nejde nikdy na dřeň, a ze životních eskapád dělá líbivé scény, které působí příjemně retro, ale to je tak všechno. Je to rutina a hra na jistotu. ()

rikitiki

Stejně jako v Amadeovi není podstatné, že Mozart a Salieri se ve skutečnosti chovali ve vzájemné úctě, tak ve snímku Rivalové není důležité, že v reálném životě byli Lauda a Hunt kamarádi. Tohle je o přístupu k životu, o principu. Apollonovský a dionýsovský princip je odvěký spor mezi někým, kdo nad vším přemýšlí a lopotně se dostává k výsledku a někým, komu jde zdánlivě všechno snadno, hravě a jakoby bez námahy. Výsledek v obou případech může být stejný, ale cesta je nesrovnatelně rozdílná. ____ Zatímco Lauda po nocích se svým týmem piluje do detailů stroj, prochází si trať, zvažuje strategii, Hunt se vesele baví, pak sedne do auta, jede a vítězí. Nenaštvalo by vás to? Laudova fatální nehoda proto není vůbec vrcholem filmu, je jen jednou z mnoha překážek, přes které se s námahou dere k vítězství. Vítězí víckrát než Hunt, ale je, sakra, vidět, jak mu tu lehkost závidí.___ Vrcholem filmu je závěrečný okruh v Japonsku, kdy se Lauda opět rozhoduje rozumem a Hunt srdcem. OK, jak to bylo po celý film. Ale způsob, jakým je závod nasnímaný, je neskutečný. Je to vizuální báseň o rychlosti, kdy i divák sotva popadá dech a cítí svobodu z jízdy, která se vymyká lidským hranicím, technickým možnostem auta, silnici a prostě existuje volně, jakoby bez zákonitostí fyziky. V tebou řízeném volném pádu, kdy je všechno jedno, vše odložíš a soustředíš se na jediné: být nejrychlejší. ()

HellFire

Velmi solidně natočený film, což je u Howarda zvykem. Nejsem vůbec fanouškem formule 1 a jméno Lauda znám z doslechu (opravdu jen z doslechu, popravdě jsem myslel, že je tento jezdec již po smrti), zatímco o Huntovy jsem nikdy neslyšel. Bylo pro mě tedy těžké sžít se se závodníky. Filmu by rozhodně pomohly autentické záběry ze závodů. První hodina a půl byla celkem nezáživná, až po návratu Laudy se začaly dít věci. Co mi vadilo, tak počítačem generované formule. ()

Pítrs85

Patetická a klišoidní blbost s velmi dobře natočenými Velkými cenami. Hemsworth na ranu. Tolik k jednomu z (imho) nejpřeceňovanějších filmů zde na databázi... A ty dialogy, uch, v oněch smutných chvílích jsem si přál mít uši jako Lauda po nehodě a ještě lépe na ně nic neslyšet. ()

Ivoshek

Výborný, výborný... vůbec bych tohle nečekal od filmu o sportu, kterej je mi totálně ukradenej, ale je to tak. Zatímco přenosy jsou pro mne nuda, kde furt auta krouží dokola, tady je to celé mnohem živější, pořád se něco děje. Chvilku auta, chvilku dialog, chvilku nějaká Jamesova divoká akce. A obě hlavní postavy jsou lidské a věrohodné... Ostatně, i Lauda po premiéře říkal, že to všechno sedí a já mu to věřím. /// ex-post poznámka - četl jsme článek na nějakém webu fanoušků motosportu a jsou tam i věci, které nesedí, třeba dění na GP v Anglii nebo to, že Hunt nedal tomu novináři na budku (ovšem to, že se nějaký dement opravdu Laudy zeptal, jestli mu teď s popáleninami nedá žena kopačky, to pravda je). ()

J.Connor

Je to v podstatě to samé jako Shawshank nebo Forrest Gump, tedy filmy, které by se mi snad nevešly ani do top50, ale které jednoznačně splňují parametry pěti hvězd, a to pro velké kvantum lidí. Snad jedinou motivací proč nedat plný počet je samozřejmá skutečnost, že to není nejlepší film všech dob, ale to Shawshank právě taky není. Nenapadnutelné filmařské řemeslo, které není retro jen tématem či dikcí, která mi upomenula třeba tak highlighty Roberta Redforda či dalších áčkovejch mazáků ze 70. let, ale především tím, že je to prostě staré dobré vyprávění, které má také tomu úměrné starosvětské ambice směrem k divákovi. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl