Reklama

Reklama

Vinnetou

(seriál)
  • Německo Winnetou & Old Shatterhand (více)
Trailer

Epizody(3)

Obsahy(1)

Nejen americké televizní společnosti dnes hledají inspiraci v osvědčených filmových hitech minulého tisíciletí. Také němečtí producenti se rozhodli zajistit si pozornost diváků resuscitací klasických titulů. Vedle plánovaného přepracování legendárního válečného dramatu Ponorka si dle očekávání největší publicitu vysloužila třídílná resuscitace ikonického náčelníka Apačů Vinnetoua. Ten, ačkoli původně pochází z knih Karla Maye, je v mysli německého a východoevropského publika neodmyslitelně spojen s barvotiskovou filmovou sérií z šedesátých let. Filmy v hlavních rolích s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem se mezitím staly pro některé až fanaticky vyznávaným generačním kultem a jakékoli nové zpracování tudíž čelilo výzvě, jak se s touto tradicí popasovat. Tvůrci zaštítění produkční společností RatPack, která pro televizní stanici RTL projekt nových adaptací realizovala, se zaštítili heslem, že každá generace bude mít svého Vinnetoua a rozhodli se pro radikálně odlišné zpracování, které namísto plakátového hrdinství a dobrodružkové naivity upřednostní inspirace stylem moderních amerických westernů. Milovaným filmům minulého tisíciletí vzdali hold několika malými odkazy a poctami, především čestnými party pro některé z dosud žijících představitelů německých indiánek jako Gojka Mitiče, Mario Adorfa či Marii Versini. Poučit se také nechali v tehdejším řešení natáčecích lokací a celkovém tvůrčím přístupu. Nové filmy tedy také fingují krajinu Divokého západu chorvatskými exteriéry a po vzoru starých adaptací přistupují k původním knihám Karla Maye s velkou mírou scenáristické volnosti.

Třídílná televizní minisérie zpracovává nejikoničtější příběhy, přesněji řečeno ty, které patří mezi nejoblíbenější z původní filmové série. Konkrétně tak diváci znovu, ale nanovo uvidí první seznámení syna náčelníka Apačů Vinnetoua a greenhorna, jenž posléze vejde ve známost jako Old Shatterhand, v druhém filmu s nimi budou odhalovat tajemství bájného pokladu na Stříbrném jezeře a v posledním dílu zažijí poslední společný boj legendární dvojice hrdinů. Ačkoli k Mayovým knihám nové adaptace přistupují velmi volně, oproti oblíbené sérii filmů z šedesátých let zachovávají jeden zásadní rys knih, a sice, že ústředním hrdinou, který díky své síle posléze dostane od indiánů jméno Old Shatterhand, je sám Karel May... Do role Vinnetoua byl obsazen uznávaný mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který musel před natáčením podstoupit důsledný fyzický trénink, aby roli statného bojovníka dostál. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec charakterních rolí Wotan Wilke Möhring, jenž coby zanícený fanda mayovek byl nabídkou role unesen. Part Nšo-či připadl původem mexické herečce Iazue Lariosové a německý komediální herec Milan Peschel se ujal úkolu zosobnit Sama Hawkense. Stranu záporáků v hereckém ansámblu vedou výteční němečtí představitelé Jürgen Vogel coby zlovolný násilník Rattler, Fahri Yardim jako zlatem poblouzněný bandita El Mas Loco a Michael Maertens coby sadistický syn ropného magnáta Santer Jr. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele HiddenDragon k tomuto seriálu (2)

Vinnetou: Tajemství Stříbrného jezera (2016) (E02) 

Tohle bylo o neco lepsi nez prvni dil. Takove to trochu otravne poznavani se uz mame za sebou a Vinnetou i Shatterhand uz jsou tu jedna ruka (i kdyz jeste ne ta krvava :) Sice Shatterhand jeste nejakou dobu "tape", kde je jeho misto, ale brzy se to v deji vsechno vyvrbi. Hodne si pohrali s dialogy a mne se to libilo. Vpodstate pokazde, kdyz je scena s Vinnetouem, je to pomerne sikovne napsane. Co je proti stare serii ale stale pozadu, je akce. Zhruba do poloviny vsechno klapalo - nuance vztahu obou protagonistu (plus Nso-ci) se pekne rozvijely - ale jakmile dej dosel k Jezeru, zaclo to skripat. Tahle serie bohuzel nema scenaristy, kteri by umeli dobre napsat padouchy a vubec celou tu dobrodruznou omacku. Zvladaji kamaradsko milenecke dialogy, ale jakmile maji dodat zaporaka, vymysli komedialni kreaturu. Ani v jednicce to nebylo lepsi a zde je jakysi prdly Mexican, ktery v Nso-ci vidi reinkarnaci sve mrtve mile. Na jednu stranu se mi hodne libilo, jak zakomponovali ziskani svych slavnych koni a zbrani - Shatterhandovy henryovky (i kdyz z ni porad nevim proc ani jednou nevystreli) a ocvockovane Vinnetuovy pusky (doted!! mi vlastne nedoslo, kde ji "netechnologicky" Apac v puvodni serii vzal :-D ) Dokonce vyuzili i zname lokace! Kdyz jsem videl jugoslavskou skalu, kde v puvodnim prvnim dilu "Vinnetua" zemrela Nso-Ci a Vinnetuuv otec, coz nasledovala pametihodna replika "zustali jsme sami, bratre"....srdce mi zaplesalo. Ale stale tomuto novemu zpracovani chybi vetsi "velkolepost". Banda pistolniku ma snad deset lidi a z toho dva zastreli sam vudce.... Nepusobi to proste drsnacky, jako na Divokem zapade. Zaporaci tu jsou jak utecenci z lecebny pro dusevne chore hrajici v malem divadle RTL :( ()

Vinnetou: Poslední bitva (2016) (E03) 

Plati temer to same, co pro prvni dva dily. Nemci dokazali udelat slusny remake formou intimniho dramatu, ktery ale bohuzel nevynika jako dobrodruzny film. Trochu jsem cekal, źe do teto trilogie nasoli spoustu eur, digitalnich i jinych efektu, ze to bude velkolepe. Bohuzel neni. I zde se kamera soustredi hlavne na male sceny, at uz v Roswellu, tabore Komancu, veznici, jeskyni nebo na Shatterhandove farme. Chybi tu ten pocit prostoru. Velke prerie, projizdeni na konich aj. Herci jsou neustale "uzavreni" na prostoru maximalne jednoho hektaru. Toto "stisneni" bylo asi nejmensi ve dvojce, ale vpodstate je spolecne pro vsechny casti. Je to vazne skoda, protoze filmy o indianech si volnost vyzaduji. Na druhou stranu to dava vyniknout dialogum, hlavne mezi Vinnetouem a Shatterhandem. Takze i kdyz utocicich Apacu napocitate sotva tricet a zhruba tak stejne pistolniku belochu a bitka tedy neni nijak pametihodna, prece jen vas budou nektere momenty velmi dojimat. Kdyz clovek akceptuje, ze nekouka na americky velkorozpoctovy western, ale na pribeh dvou pratel odlisnych ras, funguje to. Mozna by to mohlo byt i delsi, nez jenom tri dily. Navic je zde opet maly odkaz na originalni serii formou role "puvodniho" Santera M. Adorfa. Akorat bych rad, kdyby mi nekdo vysvetlil dulezitost ropy v dobe parnich lokomotiv :) I stara serie mela napr. "Petrolejoveho prince", ale nenapada me, do ceho jineho nez do lampicek by se ta ropa tehdy mohla davat :-D ()

Reklama

Reklama