Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

maddy

„Apes ... together ...strong!“ / „Audience ... together ...satisfied!“ Dawn by som zákonite neoznačil za lepší ako Rise. Ten mal predsa len svižnejšie tempo, vyváženejšiu prácu s postavami a v tej dobe bol skutočne nečakaným prekvapením. Dawn je na rozdiel od neho však tematicky vrstevnatejší a myšlienkovo prekvapivo odvážnejší film. Dokým Rise bol skôr o ľuďoch a až následne o opiciach, Dawn je výhradne o opiciach a až následne o tých pár ľuďoch, ktorí sa tu vyskytujú. Napriek tomu (na to, že sa pohybujeme v blockbusterových vodách) zásadne neuprednostňuje čo najopulentnejšie akčné scény, ale práve príbeh. A tak sa tu na rozdiel od prezentovania čo najväčších akčných scén skôr hovorí, a to skutočne veľa. Niežeby k tej akcii nakoniec nedošlo, ale asi až po dobrých 90 minútach filmu a aj tak si nakoniec ako divák budete priať, aby k nej nedošlo, pretože k postavám budete mať vybudovaný skutočne silný vzťah. Reevese sa totiž (čo som od neho po Cloverfield rozhodne nečakal) oveľa viac sústredí na príbeh, vzťahy medzi postavami, následky ich konaní a to prečo má ku konfliktu vlastne dôjsť, než na samotný akt konfliktu. V žiadnom prípade sa nesnaží o ďalší „vyprázdnený letný blockbuster“ (pozdravujú štvrtý Transformers), ale o vytvorenie fungujúceho sveta. Ponúka pomerne prepracovaný zrod vzťahu ľudí k opiciam a opiciam k ľuďom, navyše s nesileným morálnym ako aj environmentálnym posolstvom v pozadí. Film sa snaží jednoznačne pridružovať ani jednej strane. Nie je to tak, že ľudia sú tí zlí a opice tie dobré alebo opačne. Akokoľvek podivne to môže znieť, tak divákovi záleží aj na tých chlpatých potvorách a nie je to len bezduché prezentovanie CGI. Šikovne napísaný scenár sa snaží pochopiť obidve strany a ich činy. Divákovi je následne zrejmé, že napriek postupne budovanému vzťahu ku konfliktu nakoniec dôjsť musí. Táto rovnosť všetkých postáv nakoniec vedie k tomu, čo som spomínal už vyššie v komentári a divák si ten finálny súboj takmer až nepraje. Rovnako ako postavy netúži po obrovskej bojovej scén, ale po zmieri. Straty na obidvoch frontoch ho preto mrzia o to viac. V tomto prípade absolútne nevadí, že film sa na vysokorozpočtový blockbuster nesnaží ohurovať čo najväčšími atrakciami (aj keď dvojminútová scéna bez strihu s dobitím tanku sa stane kultovou). Keby po tom všetkom nasledovalo o niečo silnejšie finále (súboj Cézara na oceľovej konštrukcii) bol by som nadmieru spokojný. Bohužiaľ, v druhej polovici a hlavne čoraz viac k záveru už mnoho dojímavých scén až tak plnohodnotne nefunguje. Začína sa k tomu prejavovať aj zbytočnosť niektorých postáv – napríklad taký Gary Oldman je skutočne do počtu, aby v závere mohol jediný jeho čin zintenzívniť finále. Dosť vadil aj vynútene otvorený koniec, pri ktorom film pôsobí ako by sa doslovne nepomohol z miesta a začínalo sa odznova na rovnakom mieste ako v úvode Dawn. Film tak zbytočne pôsobí ako taký predkrm, resp. prísľub niečoho oveľa väčšieho do budúcna. Ale je to vôbec potrebné, keď film dokáže plnohodnotne fungovať aj ako samostatný celok? Myslím, že nie a tieto zakončenia ma začínajú už trocha otravovať. Vo výsledku však stále veľká spokojnosť. Akcie síce minimum, zato psychológie maximum. A je zaujímavé sledovať ako sa dá aj pol storočia stará značka ešte stále oživiť, nájsť v nej plno aktuálnych tém a vytvoriť z nej plnohodnotnú novodobú sériu. Zatiaľ to totiž vyzerá, že sa nám tu rysuje jedna z najkvalitnejších trilógií. CELKOVO: 4* (8/10) () (méně) (více)

agentmiky

Když to porovnám s prvním dílem,tak dvojka byla trochu slabší,ale ne o moc.Musí se teda nechat,že jednička stála na základech brilantního příběhu.Ve dvojce tvůrci pokračovali tam,kde skončili.V některých částech mi to připadalo takové nijaké,ale když přišla na řadu akce,tak to začalo být velmi strhující.Opět nádherná příroda a celkově to působilo dobře.Přehnali to malinko s tím,jak opice najednou začaly ovládat lidské zbraně.Přišlo mi to divné,ale je to můj názor.Docela mě zajímá,jak příběh bude pokračovat.Všichni víme,jak to nakonec skončí,ale i tak se těším.Hodnocení:80% ()

VojinRyan

Nový režisér, nový príbeh, ktorý ale ale nadväzuje na prvý diel veľmi dobre. Tentokrát to Matt Reeves zobral zo stránky spolupráce medzi opicami a ľudmi skrz Ceasara, kde sa to samozrejme pár opiciam nepáči. Príbeh postavil na tomto vzťahu, kde to fungovalo celkom dobre. A záverečná bitva bola fajn. Celkovo hodnotím kladne a zatiaľ ma nič iné nenapadá, čo by som ešte mohol povedať. 85% - 4*. ()

pools

Opičky a jejich nekonečné zásobníky, které by jim záviděl i John Rambo... Místy tak hluché, že jsem se v kině malém rozplakal... ()

SaNcHeZ_cz

Matt Reeves to dokázal. Nadějný talent přebíral docela solidně rozjetou prequelovou sérii k původní Planetě opic a čekal před ním nelehký úkol vyrovnat se parádnímu prvnímu dílu. To se mu ovšem podařilo dostatečně a v mnohém ji i překonal. Další období Caesarova života je zpracováno do působivého a atmosferického blockbusteru, který nabízí dostatek akce, atmosféry a zajímavých postav na to, aby ani přes metráž více jak dvě hodiny nezačal nudit. [80%] ()

Wysch

Tak já už druhej den přemejšlím, jestli mám bejt spokojenej nebo smutnej nebo neuspokojenej. Mattu Reevesovi strašně fandím, ale z filmu mám takový rozporuplný pocity, že si dovolim říct, že to chce ještě jednu projekci, jestli jsem náhodou zbytečně nezkritizoval něco, co jsem špatně pochopil. Ono je to totiž trochu dost jiné než Rise, zároveň se s koncem Rise trochu odtahuje od opičího univerza, a tak nevím, jestli mám bejt spokojenej, nebo neuspokojenej, protože jsem si představoval pokračování trochu jinak. Ale zase nemůžu říct, že jsem se nebavil. A tak hodnocení chápej prozatím jako 3-4* ()

MartinezZ

Uřvaný animák nacucaný samými klišé. ~~~ O jedničce se psalo, jak to byl skvělý, chytrý a promyšlený film, což nechápu, protože do sra*ky to nemělo daleko. Byl to jen jeden nesmysl, zachycený na kameru, vedlo druhého. Jediným plusem tak byly efekty od WETA a jakés vysvětlení toho, jak vlastně převzaly opice nadvládu nad světem (lidstvo vychcípalo). ~ Dvojka, přestože ode mě dostává stejné hodnocení, na tom je o malinko lépe, co se demence týče. Už tu není tolik vyloženě imbecilních pitomostí (snad jen, že když se okolím prohánějí automatickými zbraněmi ozbrojené opice, které mě před chvílí málem dostali v rozpadlém domě, tak si pak za dne určitě jdu pokec s rodinkou ven před dveře domu, kde si dřepnu a čekám, až mě nějaká vopka uvidí; nebo že přes strom, pod kterým se schovávám, skáčou opice, které jako zvířata mají o něco lepší čich, takže by mě měly okamžitě najít...), za to to nemá moc s filmem co společného. Asi mě mělo dojmout, jak se opice stará o své novorozeně, jak je z něj nadšené a na něj pyšné, ale zrovna tohleto mi přišlo jak kdybych se měl dívat na nějaký Discovery Channel. Pro film to mělo pramalou hodnotu, ostatně jako kvanta dalších částí filmu. Ten totiž měl být tak o třičtvrtě hodiny kratší a furt by trval asi dva dny. Fakt nehezky jsem se nudil a konec se neuvěřitelně protahoval a furt ne a ne to skončit, stále se to protahoval a já v tom křesle v kině rostl a rostl. Nuda a neskutečná kvanta všech možných klišé mě ubíjely. Všechno, co se tam děje, je tak neuvěřitelně "přakvapující", že mi zase bylo líto, že ten film nejde posouvat. Pěkné jsou animace opic, WETA si zase vyhrála, ale někdy to vypadá skutečně moc malovaně a hlavně - v žánrech tu chybí "Animovaný". Fakt brutální množství scén, kdy na plátně není nic jiného, než animovaná zvířata, co si povídají - jestli zrovna kamery zabíraly tři povídající si herce s Motion Capture fleky po ksichtu je mi jedno, prostě to byl animák. Popcornový výplach, u kterého nesmíte myslet. V sále jednu chvíli i někdo chrápal nahlas, vůbec se mu nedivím. ~ Pět hvězdiček? Lidi, jste normální? ()

Paxxx.cz

Starší díly opic jsem jako malý kdysi viděl, ale už si je moc nepamatuji. To, že zde jde v podstatě jen o remake s prakticky totožným (místy dost předvídatelným) příběhem, který nabízí lepší efekty a jen hrstku odchylek, mi nevadí. Stopáž by určitě potřebovala mírně přiškrtit, protože nudných míst tu bylo docela dost. Scény mezi opicemi a samotné zakončení se mi fakt líbilo, v bitvě proti lidem by se ovšem dalo najít spousta nesrovnalostí, které kazí jinak docela dobrý dojem. Pro mě 75%. ()

javak810i

Solidní pokračování překvapivě dobrého rebootu populární filmové série. Tentokrát se zde dočkáme ještě více opic. Jim je totiž věnovaná převážná část stopáže a lidé jsou tu trochu v ústraní. Nemůžu říci, že bych byl z této části nějak nadšený, i když dějová linka není špatná, vizuální zpracování je velmi dobré (i když 3D efekt zde spíš nebyl, než-li naopak) a stejně tak i mistr zelených obleků Andy Serkis svou roli opět zvládl na výbornou. Spíš celkově toto CGI podání nepůsobí tak (hlavně emočně) věrohodně, aby člověka skutečně vtáhlo. Zkrátka kromě pár animáků a Avatara se toto zatím žádnému filmu nepovedlo, alespoň podle mě. Bohužel lidská strana filmu také doznala negativních změn a to nejen v přítomnosti na plátně, ale i v přítomnosti herců. Odchod, i když logický, Jamese Franca je hodně znát a i když se Jason Clarke hodně snažil, ve hlavní roli na něj prostě nemá. A jinak skvělý Gary Oldman zde dostal příliš málo prostoru na to, aby to nějak zachránil. Takže za mě celkově trochu horší než jednička, ale stále velmi dobrý film. Dávám 4* ()

Bajda

„Ape...kill...human!“ Dostali jsme se do fáze kinematografie, kdy CGI herci (v tomto případě opice) podávají lepší herecké výkony, než lidští herci....dokonce ani Gary Oldman Cézara a Koba nestíhá...jinak lehce nadprůměrný blockbuster. 7/10* ()

Tayen

Film, na který jsem ani nechtěla jít, ač se mi první díl líbil. Věděla jsem totiž, kam děj spěje, že je to jen další krok na cestě, na které se z lidí stanou otroci. To film nevyvrací, ale ani nepotvrzuje. Proto je zbytečné předjímat jakýkoliv další vývoj. Je třeba si užít ohňostroj řemeslné zručnosti, efektů a opičích herců. Protože každé jejich gesto je napůl lidské, napůl zvířecí, proto tak neskutečné a zároveň děsivě reálné. Úsvit planety opic je nabitý akcí, velkými momenty, skvostnými dialogy a originalitou, a hlavně všudypřítomným napětím. Je to jako stát v místnosti s nádobami výbušné látky a čekat na jiskru, která vše vyhodí do povětří, tak by se dal nazvat vztah opic a lidí. Můj kino doprovod šel do sálu s účelem se vyspat, nakonec se mi celou dobu zarýval nehty do paže. ()

Praxis

Jako jednička asi dojala více, ale tady jsme zase mohli obdivovat Cézara, který když promluvil, tak se mi začaly pomalu řinout slzy. Blockbusterová řežba opice vs lidi potěšila, nicméně kulervoucí wow efekt se nějak nedostavil. Jo a kdyby něco, tak digikouzelníci z Wety se zase překonali. Jen škoda nevýrazného lidského hlavního hrdiny, protože jeho ksicht Vám totál nic neřekne. Serkis je naopak tím, který táhnul celý film, a určitě za tohle musí dostat Oscara. Rozhodně se těším na završení trilogie. Tohle se totiž náramně povedlo, i když první díl mě rozstřílel asi o trochu více. 80% ()

Ellmariachi

Na film se dobře dívá. Všechno to utíká a nenudí. Jenže co se děje je časem úplně fuk, protože vše jasně a někdy až uměle směřuje k tomu, čemu se jako všichni vyhýbají. Když jsem se otočil zpětně, tak mě to celé přišlo ploché a vlastně i přes délku obsahově strohé , jako tento komentář.70 procent. ()

Laxik

Nikdo není zlý od přírody a hlavní důvod, proč je na světě násilí, je strach. Lidé a opice by teoreticky měli být schopni žít pospolu, prakticky je to ale bez šance. To jsou docela dospělé a komplexní myšlenky na současný blockbuster (srovnejte s Transformery, většinou komiksáren nebo i Star Wars). Možná proto to v případě této série nebylo s tím bustěním blocků zas až tak žhavé. I když Úsvit nepřináší nic nového pod sluncem, konceptuálně je mi velmi sympatický a rozhodně jsem si ho užil. Bohužel emocionálně jsme si s opičkami úplně nepadli do noty. 85 % a velký pokrok oproti jedničce. ()

Popluh

Po výborné jedničce ani ne tak krok směrem vzad jako prostě jiným směrem. Po vzoru dvojek je to výpravnější a rádoby bombastičtější, ale ani přes vypiplanější trikovou stránku a množství davových "opičích" scén to více méně ve všech důležitých ohledech zůstává za jedničkou. Je to škoda, ale nutno podotknout, že celá úvodní "nákazová" sekvence má větší potenciál než film, který Úsvit planety opic provází, nehledě na to že by jí víc slušel i ten název. ()

JJ.Gibson

Nakonec dávám poměrně vysoko hodnocené 4 hvězdičky! Pokračování Planety Opic, se povedlo, bylo přesně takové jaké mělo být. Opravdu bych nic neměnil. Když se to vezme kolem a kolem, tak druhý díl byl o poznání temnější a vážnější než první a mě se tento přerod líbil. Na druhou stranu mám pocit, že 130 minut bylo trošičku dlouhých a né vždy plně využitých, ale to spíš jen kosmetické zaváhání. Myslím, že asi nejvíc nové Planetě Opic, paradoxně "ublížil" první díl, který stanovil velmi vysokou laťku, ukázal nám zcela nový pohled na Planetu Opic a vůbec to bral všechno pěkně od podlahy nanovo. A právě, že už máme představu z čím pokračování přijde, tak ztrácíme moment překvapení. A když se k tomu přimíchá, né úplně ten nejoriginálnější příběh, kdyby místo opic byli lidé, tak jsme tento příběh viděli, již milionkrát, tak nám to požitek malinko snižuje. Ale dá se říci, že vlastně pro opice to bylo všechno nové, zrada, zabíjení atd. Každopádně jde nadprůměrné pokračování a já jsem za to rád!!! ()

oondra

No jako docela dobrý, ale!!! Proč to 3D? Úplně ale úplně zbytečný! Film sám o sobě nenadchne a asi ani nezklame! Všechno je tam takový předvídatelný a místy až bez nápadu. Zápletka je fádní, zkrátka to co můžu vidět ve většině béčkových filmů. Úsvit prostě nemá čim překvapit. A závěrečná očekávaná bitva? Bohužel to samý co platí pro celý film! ()

O.Peta

Opět pecka, po všech těch změnách od prvního dílu (režisér, herci) jsem nečekal, že pokračování důstojně naváže tam, kde jednička skončila. Opak je pravdou. Opice přebírají otěže a temné postapo se může rozjet. Když Caesar zařve Gooo! Zase mě mrazí, stejně jak v prvním dílu. Vizuálně je to naprosto dokonalé dílo, které si myslím, že letos z hlediska využití počítačové techniky, těžko bude hledat konkurenci. Tomuhle se Bay se stým pokračováním Transformerů nemůže vyrovnat. Jak už je tu v komentářích zmíněno, i já chválím, že se Reeves nepřiklonil na stranu lidstva ani opic a divák sympatizuje s oběma stranami. Pro třetí pokračování budu asi opět trochu skeptickej, momentálně si další vývoj moc nedovedu představit, původní opice jsem neviděl, nemám tudíž z čeho vycházet. Nerad bych, aby se to zvrhlo v jednu velkou válku, kde bude přespříliš akce. [Kino 2014] 85% ()

Jillen

Bohužel, není to tam. Triky jsou fantastické, hudba dobrá, ale jinak? Oproti jedničce odvanul svěží vítr z plachet a byla nasazena vlna sentimentu a rozvláčnosti. Nemluvě o castingu jak z nějakého laciného seriálu, ve kterém se čirou náhodou objevil Gary Oldman. Uznávám řemeslo, ale vidět už to znovu nemusím. ()

Riddick77

Epická věc, kterou letos v létě pravděpodobně žádný jiný blockbuster nepřekoná. Chytrý příběh (analogie a odkazy na celou řádku historických fenoménů a událostí + výtečně zachycená osudovost střetu mezi lidmi a opičkami), solidně vyprofilované postavy (ač malinko příliš vyhraněné - dobří jsou prostě superdobří X zlí jsou superzlí), párádní efekty (minutka v tanku nepřekonatelná) a přehršel emocí. Pecka se vším všudy. 9/10! ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky