Caesar je šimpanz, se kterým jsme se seznámili před třemi lety ve velmi úspěšném filmu Zrození planety opic. Tehdy právě on, jako první z lidoopů, získal mimořádně vysokou inteligenci a to kvůli pokusům s ještě neschváleným lékem na Alzheimerovu nemoc. Chytrý lidoop se stal senzací, ale zároveň předznamenal zásadní revizi pohledu na to, kdo je skutečným pánem tvorstva. Příběh Úsvitu planety opic začíná deset let poté, co se Caesar se smečkou dalších uprchlých lidoopů ukryl v hlubokých lesích poblíž San Francisca. Lidstvo v mezidobí prakticky zdecimoval agresivní virus, jehož první příznaky se objevily na konci prvního dílu. Těm, kteří virovou pandemii přežili, navíc hroutící se svět stavěl do cesty další nečekané překážky. Území uvolněné lidmi postupně obsadil národ geneticky pozměněných lidoopů, v jejichž čele stojí právě Caesar. Síla a schopnosti Ceasarova království narůstají, postupně vzniká nová civilizace řídící se novými zákony a pravidly; civilizace, která si dokáže představit Zemi bez lidí. Planetu opic. Lidé, kteří přežili, se snaží narůstající opičí dominanci narušit a vrátit se na vrchol evolučního žebříčku. Začíná boj o moc, boj o to, kdo bude vládnoucím živočišným druhem na Zemi. Obě strany sice dosáhnou křehkého příměří, ale jen nakrátko. Napětí mezi lidskou a lidoopí komunitou narůstá, sílí i boj o moc uvnitř obou skupin. Tohle napětí může vyřešit jen fatální střet, po němž bude zcela nezpochybnitelné, kdo se stal vládcem planety Země. (Cinemart)

GodComplex

Kdo tam v tom Hollywoodu sakra pise furt ty trapny predvidatelny scenare? Mohlo to byt fakt super, ale neni, o uroven niz, nez predchozi film. Nicmene opice, ktere me nadchly uz minule jsou porad skvele. 5/10 ()

golfoxovox1

Důstojné a vydařené pokračování jedničky. Caesar zestárl, stále si svoji za svou představou míru na zemi a ze svých zkušeností se na lidskou rasu dívá komplexně, s opatrností, ale s láskou. Předvídatelný scénář? Možná. Já ho tedy nepředvídal, protože jsem stejně jako Caesar věřil, že opice je lepší než člověk. Hranice mezi mírem a válkou je tenká a ani moc nezáleží na tom, že většina opravdu chce ten mír, protože ze strachu je schopna následovat ideje, se kterými se neztotožňuje. Na zlo - v jeho vlastní podstatě - si je třeba dávat bedlivý pozor... Odpouštět nám jde opravdu mnohem hůře než mstít se... Je dobře poukazovat na vzory typu Caesar. Těším se na pokračování... :-) ()

MikO_NR_1909

Digitalizovaný upgrade legendárnej série sa dočkal ďalšieho pokračovania. Odlišného od prvej časti. Tou prúdila taká tá rodinná atmosféra s citom a láskou gýčovitých rozmerov, ale bola celkom dobre vyvážená tragikou katastrof a celé to nejak popcornovo sedelo. Úsvit je temný, upršaný ako existenciálny Potomkovia ľudí, vývin vzťahov prechádza medzi opičou svorkou k ľuďom a naopak rovnaký druh sa dokáže taktiež dostať do nevôle vlastných členov. Lenže, aby to bolo stavané na akomsi dôveryhodnom základe, to by muselo byť napísané ďaleko rafinovanejším spôsobom. I celkovo z hľadiska obsahu - dosť slabé, aspoň som sa necítil v komiksovom svete a udalostiam plne chápal. To je však málo. ()

PKD

Pokračování, které překonává svého předchůdce snad ouplněn ve všem, krom hudby, která ale v žádném př., není špatná. Jen je tak minimalistická, že si ji v podstatě nevšimnete a při poslechu ost, musíte míti absolutní ticho, jinak nevnímáte, že posloucháte nějaké ost. :) Totální náhul, plný psychologie, emocí a velmi často atmosféry, že skoro zapomenete...dýchati. Zatím jednoznačně the best díl z nové trilogie, byť Wálka o... je též hodně nadprůměrná, leč,má až moc na můj vkus, zbytečně dlouhých momentů, které mohly býti svižnější. Zde se též nějak extra nespěchá, ale nemám (jako u Wálky) pocit, že by nás režisér záměrně natahoval a chtěl dojímati za každou cenu. Po 1. zkouknutí,čelist dole. Stejně jako u dalších. Jen mi hlavou trochu vrtá postava, hraná G.Oldmanem. Je totiž hodně nevýrazná, což mě u tak výborného herce hodně překvapuje. Rád bych věděl, čím je to zapříčiněno? Režisérem? Samotným hercem? Scénářem? Nevím. Ale určitě by za jiných okolností z toho Oldman dokázal vytěžiti mnohem více. Takto zůstalo jen u postavy, které si vlastně ani moc nevšimnete a po filmu ji zcela zapomenete. Skoro. P.s. Koba byl opravdu, děsivý...v jistých momentech. A Jasonu Clarkovi tyto role sedí určitě více, než John Connor. To je bez debat. ()

zipper111

Je to spíš taková komorní záležitost, Jason Clarke mě nepřišel jako úplně dobrá volba, na druhou stranu zas tak špatnej nebyl, jen takovej bez jiskry. Líbilo se mi, jak z každého záběru na Caesara kouká Andy Serkis a Glum zároveň. Jinak jestli si z toho filmu nakonec zapamutuju jedinou scénu, tak budu rád. Pěkná jednohubka, ale podruhé bych to už nedal. První planeta opic je zkrátka forever! 3* _Nakonec jsem to viděl znovu a vyzrálo to. 4* ()

Alementina

Pro mě výborný filmový zážitek v kině, protože koukat se na to doma, tak to asi tak nevyzní. 3D bohužel zbytečné, ale jinak dokonale odvedeny kus digitální filmařiny, si až říkám, kam se cela tato CGI technologie dostane za pár let. A hlavně mě v průběhu filmu vůbec neštval příběh, scénář obecně, což se mi stáva u větsiny blockbusterů. Když se na to ale podívám zpětně, tak bych k němu pár výtek měla, ale jinak si nedokážu moc představit, jak bych já ten příběh jako pokračování jedničky lépe vystavěla. Taky jsem si celý film přála, aby to dobře dopadlo, ale už jsem nevěděla, co v tomhle případě znamená "dobře dopadlo". A slzičku v oku jsem měla, protože Caesar byl prostě dokonalej! A celkově pro mě perfektní pokračování 1 a těším se na následující díl. ()

mr.ricky

Díky prvním scénám se někteří možná budou bát jít do lesa na houby. Opičí představitelé propracovaní, znaková řeč, zvuky, gradující evokující hudba, emoce, příběh... žádné bezhlavé mlácení v lesích či městě. Jsem rád, že příběh je především o opicích a lidé jsou tam až na druhém místě. Film naplnil mé očekávání. ()

kaylin

Ze začátku mi trochu vadilo, že je tam hodně digitálních triků a prostě nejsou tak dokonalé, jak by tvůrci chtěli, ale když už šlo jen o opice a o žádná jiná zvířata, dalo se to velmi dobře snést. Hlavně i proto, že tohle není klasický blockbuster, ale ten snímek prostě má přesah. Ty myšlenky, které jsou zde prezentovány, jsou skvělé. Jedna z nejzajímavějších studií lidské společnosti, která se dostala mezi velké množství lidí zajímavou a na první pohled zábavnou formou. Snad se nad tím zamyslí i ti, co to berou za prvoplánovou podívanou. Takový ten film není. ()

gogos

Fantastická řemeslná práce. Parádní efekty, hutná atmosféra, výborný zvukový a hudební podkres dává do vínku vzniknout jednomu z nejlepších blockbusterů letošní sezony. Perfektně vybroušené charaktery opic, kterým zdatně sekundují některé lidské postavy jsou jasně dané a prakticky za celý film neustoupí ze svých zásad. I tak dokáží vyhrotit celý film postupnými krůčky k výbornému závěru. Film má výborné tempo, skvělou akci a rozhodně nedělá ostudu svému komornějšímu předchůdci. I přes všechny ty klady se stále nemohu ubránit dojmu, že Úsvitu Planety opic prostě něco chybí. Palec nahoru WETĚ, 4*. ()

Žralok

Pokračování opět předčilo veškerá očekávání. Málokdo asi čekal že by dvojka dokázal srovnat vysoko nastavenou laťku po předchozím filmu. Ale povedlo se opět na výbornou. Film začíná 10 let po té co opice pod vedením Caesara dokázali uniknout lidem a usadili se v sekvojovém lese. A zároveň na celém světě vypukla smrtící pandemie takzvané opičí chřipky. Nyní už je opičí komunita na vzestupu a stále sílí. Naopak lidstvo je na pokraji vymření. A v těchto kulisách se schyluje k další konfrontaci. Ačkoliv to z traileru na první pohled nevypadá. Žádný charakter není vyloženě hodný nebo zlý. Všechny postavy jsou až neuvěřitelně reálné co se týče povahy a charakterových vlastností. Každý, ať člověk nebo opice, má svoje pochopitelné důvody svého jednání. Každý se snaží dosáhnout svého cíle, který považuje za to nejlepší pro jeho druh. Ačkoliv jsou i tací, kteří se snaží vyhnou střetu a udržet křehký mír. Vše nasvědčuje tomu že rozhodující válka o nadvládu na planetě Zemi je nevyhnutelná. Je možné v poslední chvíli ještě zabránit krveprolití nebo to už zašlo příliš daleko ? A jaký postoj zaujme Caesar ? O tricích a hereckém koncertu Andyho Serkise v hlavní roli opičího vůdce ani nemá cenu hovořit. Stejně jako u Zrození Planety opic, i zde je vše na vysoké úrovni. Mínusy se na tomto mistrovském díle hledají velice těžko. ()

slunicko2

O lidech a opicích, ale vlastně jen o lidech. 1) Spektakulární duchaprázdná pohádková podívaná s podbízivým dějem a spoustou roztomilých opiček sází na filmové triky, věčnost příběhu o lidství a hlavně na to, že divák nebude přemýšlet a nechá se vést kostrbatě probíhajícícm absurdním příběhem. 2) Ty běhající opice v korunách stromů jsou ale báječné. 3) Film je plný intelektuálních hlášek: Koba: Caesar weak! Caesar: Koba weaker nebo Koba: Koba fight for apes! Caesar: Koba fight for Koba. 4) Výstižný koment: castor, Douglas, delaFere, papaJa21. ()

DH3Factor

Dvojka o inteligentích lido-opičkách, co se nekamarádí s lidským druhem sice netrumfla svojí fenomenální předchůdkyni a top blockbuster letošního léta z ní také nekouká... A teď přijde to oblíbené ale! Ale i tak si kvalitu a jistou ruku na pěkné momenty udržela (scéna na tanku je hodně líbivá). Z Cézara se stal solidní hlásič držící své radikální chlupáče na uzdě pomocí jednoduchého principu - silnější pes mrdá. Současně se v něm však prohlubuje i jeho "lidský" rozměr takže je jako samostatná postava hodně zajímavý. Zato lidský tahoun a král mdlého projevu Malcom (Clarke) mě vůbec nebavil, a proto jsem po vetšinu doby fandil opicám. Vůbec ta lidská komunita mi přišla jako na drogách, ale já bych po celosvětové pandemii asi taky nevypadal nejlépe. Střídačka pomalejšího tempa, pravda občas trochu zbytečně natahovaného a dobře umístěných akčních momentů trpělivějšího diváka neurazí. V rámci série je to slušná podívaná, která si kino asi stejně zaslouží, avšak chybělo tomu to nespecifikovatelné cosi, co dělá z dobrých filmů ty jedinečné. ()

MultiTobi

No ono v celku není co druhému dílu vytknout, po tom co první díl překvapuje svojí inteligencí a promyšleným Caesarovým vývojem, Úsvit planety opic nabízí drama a velkolepou akci a upřímně jsem ani nic jiného nečekal, těžko vymýšlet po úspěchu jedničky něco jiného. Ale to bylo jen malé odbočení a teď už zpátky k samotnému filmu. Napětí v první půli filmu bylo perfektně vykonstruované a pohled nejen Caesara, ale i Jasona Clarka (lidí) mile potěšil. Nezbývá než doporučit, pokud chcete vidět zase nějaký epický závěr. P.S. Caesar se svým hlasem má ale smysl pro drama :) ()

Kaluž

Kolega Cervenak mi tentokrát sebral slova z komentáře… doslova. Takže jen cituji: „Jednotka bola rozhodne lepšia, mala prepracovanejšie postavy, emocionálnejší príbeh, svižnejšie tempo, lepšiu symbiózu hudby a cool momentov a podstatne viac režijných nápadov. A hlavne mala tie silné momenty, čo sa navždy vryjú do pamäti ("Nooo!" je nezabudnuteľné, v dvojke nie je ani jedna scéna s takým dopadom). No Úsvit je stále dosť parádne dobrodružné postapo so zaujímavým príbehom a tučnou atmosférou. Rozvláčnu prvú polovicu bohato vynahradí výživný zvyšok. Spokojnosť, ale tých 8/10 je strop.“ ()

..Lucas..

Jednička se mi líbila, ale nějaké velké nadšení jsem nepocítil. Dvojka na tom byla u mě podstatně lépe, že jsem i přemýšlel, že dám pět hvězdiček. Skvělá zábava. ()

topi

Skvělé navázání na předchozí díl. Je to opět, jako bych se ocitl v počítačové hře, alevšak ta animátorská práce je na tak vysoké úrovni, že jsem si vychutnával každičký detail. Skvělé zpracování! Do toho bezchybný hudební doprovod, výborná akce, nenudící vyprávění a perfektní zvuk vytváří z tohoto díla mistrovský filmařský a animátorský počin! ()

italka63

Pro mne zklamání na celé čáře, tak, jak jsem bohužel předpokládala, bohužel. Neustálý opičí jekot a nuda, děj se vlekl, triky mi nepadly do oka, tedy spíše padly, a to je úplně špatně .Nezaujala ani hudba. ()

PogoJoe

Nejlépe to možná vyjádří čísla: scénář/příběh: 60%; technické zpracování/efekty: 90%; režie: 70%; herci: 60; hudba: 60; kamera: 80; Celkový dojem: 69%. Ačkoli pro oči krásné, příběh je důležitý a já se docela nudil. Ne pořád, ale často. Rozhodně se nejedná o propadák, ale taky to není film, co by mě víc bavil. Pro mě zklamání. (pozn. viděno ve 3D na CSFD projekci) ()

Helo

Opět - jako poslední dobou často - syndrom Temného rytíře. Už ne takové překvapení a taková emoční destrukce, jako v předcházející části, přesto však letní blockbuster v té nejlepší podobě, ve kterém se stále dá najít nějaké to poselství, které však není divákovi nuceno násilím. Tedy násilím ano, ale pouze tím dějovým, když si dávaj lidi a opice po hubě. A o visuální dokonalosti ani nemluvě. ()

Světová premiéra hudby z Jurského světa

Světová premiéra hudby z Jurského světa

25.01.2016

Kdo svede Válku o planetu opic?

Kdo svede Válku o planetu opic?

26.08.2015

Když v roce 2011 ožila filmová série o Planetě opic, jen málokdo od ní čekal takový kritický a komerční úspěch. Zrození planety opic vydělalo 481 milionů dolarů, Úsvit planety opic pak dosáhl až na… (více)

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky