Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

pajator

Musím přiznat, že nechápu lidi, kteří tomuhle filmu dají jen dvě hvězdičky. To musí být zřejmě jen nějaká póza, případně nenávist vůči žánru. Přitom v rámci žánru je film víceméně bezchybný. Byl jsem v kině s dětmi (kluk 8 let, holka 11 let) a byli jsme spokojení úplně všichni. Jistě, film není dějově zrovna bohatý, ale také se jedná o poslední díl série a jako takový by měl být hodnocený. A závěr to byl monumentální. Nenudil jsem se ani chvíli. Bitva byla dostatečně velkolepá a přitom přehledná. Ano, bylo to vše počítačově dělané, ale jinak to vlastně ani nejde. Tolik kritizované zázraky prováděné Legolasem mi také nevadily. Když v PP chodil po napadaném sněhu, běhal po řetězu nebo lezl na olifanta, to nikomu nevadilo. Tady se proběhl po pár padajících kamenech a hned je z toho zle. Je to fantasy film a Legolas je elf. Takže hledat v tom nějaké fyzikální zákony je stejně bezpředmětné, jako tvrdit, že žádní elfové přece neexistují. Konec filmu nás roztomile přenesl do doby Pána prstenů a nenásilně tak spojil obě dvě série. Nechci a nemůžu srovnávat tyto dvě série, ale zároveň nemohu jinak, než dát plný počet bodů. ()

TomGreen.

SPOILERY. Od začátku mi tam něco chybělo a něco přebývalo. Například Alfred. Nepodstatná postava, která nakonec uprchne s nedůležitým zlatem neznámo kam. Kdyby někoho zabil, okradl,..., tak to pochopím, ale takhle mi jeho smysl uniká. Potom Zeměžrouti. Kam zmizeli? Dále moc "dojemných" scén. Proč musel Thranduil s Tauriel DVAKRÁT rozmlouvat o lásce? Jednou by stačilo. Jo a zdálo se mi to, nebo Thorin jednou oslovil Daina "Dwaline"? Krátká knížka natažená do tří filmů. Sice spousta přidaných postav, které byly určitě všechny velmi zajímavé, ale jejich příběhy často postrádaly smysl a nebyly dovedeny ke konci. Kdo po Thorinově smrti vládl v Hoře? Nečíst knížku, nevím to. Cítím se po tom filmu...jakoby řídce. Jako kousek másla namazaný na příliš velký krajíc. První a druhý díl Hobita super, mělo to děj. Ale tohle? Trochu vycucané z prstu, působilo to, jako by se museli vejít do extrémně malého rozpočtu, což tak vůbec nebylo. Navíc, ale to je jen detail, v té době bylo Aragornovi pouze 10 let, takže Thranduil v závěru filmu posílal Legolase za dítětem? Zklamalo mě to, takže chabé čtyři hvězdy. A to jen proto, že je to Hobit (můj milášek). Vím, že by se to nemělo, ale když závěrečnou část Hobita porovnám se závěrečným Pánem prstenů... Hodně velký rozdíl. Líbil se mi Bilbo, Galadriel, Legolas na padajících kamenech, Bard. A smrt Thranduilova losa mi přišla smutnější než smrt Kiliho, Filiho nebo Thorina. Doufala jsem, že Jackson ještě natočí Silmarillion, ale teď nevím, jak by to dopadlo.. Chybělo tomu kouzlo. Bitva moc rychle začala, a kdy vlastně skončila? Bitva pěti armád se ti, Petere, moc nepovedla. Tady už asi nemáš žádnou moc. ()

MasterC2D

Až na šíleného legolase který popíral fyziku snad v každém záběru to bylo důstojné zakončení trilogie...není to LOTR a téma a krajina je už dávno vydojena do morku kosti...ale stálo to za to jít do kina... ()

Hidoshito

Patřím k velkým fanouškům Tolkiena a v posledních letech i Petera Jacksona. Všechny tři díly Pána prstenů jsem viděl mnohokrát v kině a později ještě několikrát z pohodlí vlastní postele (dokonce jako extended maratón). Převedení Středozemě na filmová plátna je brilantní - jedním slovem nádhera!!! Na zpracování Hobita jsem se velice těšil, i když v mírných obavách, že vlastně "nebude z čeho brát", protože je to přece jen jedna kniha. Bohužel, obavy se naplnily v plné míře... Všechny drobnosti a detaily, které mi v předchozích dílech (i u LOtRa) vadily a já je velkoryse přehlížel, se v Bitvě pěti armád nehezky nakupily a vypluly na povrch, takže jsem poprvé nucen nedat plné hodnocení.:((( Mrzí mě, že se v tom obrovském štábu nenašel nikdo, kdo by Jacksonovu fantazii a přístup nepatrně krotil. Na druhou stranu je mi líto, že nebyl odvážnější a nezkusil natočit Hobita úplně jinak. Pohádkověji (jako je kniha sama), bez té temné, rozmáchlé a akční dramatičnosti, kterou jsem obdivoval u Pána prstenů. Takto nenacházím jediný důvod, proč jít na jakýkoliv díl Hobita znovu do kina. To je de facto nejsmutnější a nejkrutější hodnocení pro Jacksona, jaké si pan Tolkien asi nezasloužil. ()

MorsAtra

Akční stránka příběhu je podobná prvnímu Hobitovi. Z toho důvodu mi děj rychleji utíkal a já se u něj více bavila. 80% ()

xninjax

Peter Jackson opět natočil výbornou trilogii. Jsem s Hobbitem spokojená, ovšem Pánovi Prstenů se to nevyrovná ani v nejmenším! ()

burg

Jednička měla to příjemné, co dělalo Společenstvo Společenstvem - příjemný rozjezd plný očekávání, dvojka měla skvělého Šmaka a trojka? Mno, je to nejslabší díl z celé série (snad dokonce z celého fantasy světa), ale když já níž nejdu. Když už nic jiného, tak jen pro všechnu tu pojízdnou havěť - obří sviňa, kozorožci, sem tam i poletucha v rukou elfa. A za to propojení s Pánem Prstenů. Možná jsem si jen říkal, že jim ten drak mohl klidně vydržet i déle - odbouchnout ho během prvních deseti minut a pak se obejít po další dvě hodiny bez pořádně rozžhavené potvory, to byl hooodně špatnej nápad. Ale na druhou stranu: za ty fyzikalni zrudnosti z druhe poloviny filmu si to nezaslouzi ani ranu z milosti. Ergo: zlatej stred. ()

legenda

Film byl opravdu dobrej, a možná byl i lepší než nějakej díl pána prstenů. Natočený to bylo dobře, efekty taky byli OK a dabing taky. A ti epický bitvy byli taky dobrý sice nebyly tak strašně dlouhý a "krvaví" jako v LOTRovi ale byli dobrý. no neni co dodat těch 5 hvězd si to zaslouží :) ()

Zool-B

Nebudu psát recenzi, těch je tu dost, ale spíš jen napíšu co mě dost zarazilo.... Vymazal bych z fllmu snad všechny scény s Legolasem, protože naprosto zesměšnily a znevážnily celý film. Nezlobte se na mě, ale letět vzhůru nohama na netopýrovi a mít v toulci šípy, které záhadně nevypadnou, skákat na padájících kamenech jako super mario v plošinovce, nebo řídit obra dýkou zapíchlou do hlavy ... no to je teda něco. Ještě že nebude 4tý díl, to by asi Legolas začal knockoutovat skřety Chuck Norrisovskou otočkou a při tom se ještě stihl vymočit - samozřejmě vše např. na koze skákající po skále v úhlu 90 stupňů. ()

pretorij

Bohuzel musim rict, ze me to zklamalo. Ze josu tu super afekty a akce je bez reci- penez na to bylo dost. Vlastne i vykony jednotlivych hercu byly ok, ale... Nejak mi v tom proste neco chybi. Cely film se akorat jenom rezou. Ac jsem se na to tesil a prave i na tu rezbu- nejak me neuchvatilo, kdyz je to asi 95% filmu. Opravdu jsem necekal a ani nechtel, aby se zde probiraly nejake psychoanalyzy- to by byl trochu jiny zanr, ale tady nebylo krom te rezby opravdu nic. Proste bojuje Elf, pak skret a ankonec ti ostatni. Tot vse. Bohuzel nuda. Ty super bojuvky cloveka muzou nejakou dobu bavit, ale 2,5 hod?! proste nuda 2* ()

Konev

Krutá pohádka pro dospělé. Dětem bych to v žádném případě nepouštěl, protože tolik mrtvých a zrůd snad v žádném jiném filmu není ... ()

Ondra84

Uplne mimo knizni predlohu ale film uzasny skvele navazani na pana prstenu a zazitek v HFR Atmosu a 3D misty i dechberouci krasny navrat do stredozeme ()

danodo

10/10 Dôstojné zakončenie trilógie, ktorá nemala byť trilógiou. Súhlasím s názormi, ktoré tvrdia, že dej všetkých troch filmov je rozťahaný a dal by sa skrátiť do dvoch filmov ale po tom ako som uvidel na konci filmu nápis „The end" a započúval sa do piesne Billyho Boyda, som vďačný za každú minútu strávenú v Tolkienovom svete. Obzvlášť ak nie je žiadna záruka, že sa tam ešte dostaneme. Posledný diel je kratší než predošlé dva no pripadalo mi, že je nahustenejší. Úvod filmu, ktorý tvorí zakončenie boja s drakom tu nemá čo robiť a jeho posledný výkrik sa mal objaviť už na konci predošlého dielu, ale keďže všetky tri diely tvoria jeden príbeh, ktorý je len rozdelený do troch filmov, je vlastne jedno v ktorom bode sa vrháme do veľkého finále. A veľké finále tvorí celý zvyšok filmu. Boje armád, súboje jednotlivcov a celková choreografia, dôležité rozhodnutia, to všetko je vykreslené a natočené veľmi efektne a zábavne a na rozdiel od predchádzajúcich častí sa v závere dostavia aj emócie a čo je dôležitejšie (a čo ma obzvlášť potešilo) aj smrť dôležitejších postáv. To, čím ma ale Hobit (celá trilógia) najviac fascinoval, je použitie technológie HFR/48fps, ktoré ukazuje cestu ktorou by sa mohli uberať filmy s veľkým počtom digitálnych efektov. V kombinácii s podareným 3D bola radosť sledovať kamerové prelety nad scénami či detailné zábery na tváre postáv – jednoducho dokonalý kinozážitok. Jediným nedostatkom tak zostávajú niektoré zbytočné príbehové odbočky (scény s Alfridom), do očí bijúce nerealistické efekty (Azog vyskakujúci spod ľadu mrštnosťou trénovaného delfína, Legolasove kreácie), absencia krvi a tiež ultimátni superhrdinovia – orly. Napriek týmto nedostatkom sú moje očakávania splnené a je to podľa mňa najlepší diel trilógie Hobita... teda aspoň po prvom zhliadnutí. Poznámka – videné v kine vo verzii 3D HFR so slovenskými titulkami. EDIT 1: No a samozrejme po druhom pozretí je to najmenej podarený diel Hobita - 8/10. EDIT 2: Rozšírená verzia je o dosť lepšia ako kinoverzia, aj keď všetky nedostatky stále platia, no viacero vecí je vysvetlených a pridané bojové scény sú skvelé - 9/10. EDIT 3: V roku 2019 som si to pustil štvrtýkrát a musím už dať 10/10, samozrejme to platí pre predĺženú verziu. ()

Solitude

zdlhave a nudne az na par vynimocnych momentov, ktore zratam na jednej ruke. Nehovoriac otom ze s knihou to ma velmi malo spolocneho, dokonca aj nazov je odveci ved vo filme chyba piata armada spominana v knihe.... ale vsetci honia nad cgi a tauriel. Obavam sa co bude obsahovat extended version ktora urcite pride, trojhodinova stopaz ako si galadriel vybera saty a gandalf nepritomne cumi a snazi sa rozpomenut na nejake meno ()

Marek.Skalka

Samo o sobě vpravdě rozmáchlý film. Dobré triky, jenže se to jmenuje Hobit a je to podle stejnojmenné knihy. A potvrdilo se, že udělat z jedné knihy jeden film, respektive ze tří knih tři filmy o Pánu prstenů, muselo počkat na Petera Jacksona. Ovšem udělat z jedné knihy tři filmy se ani jemu nepovedlo. Kdyby z Hobita udělal jeden film, bylo by výsledkem něco, co tu ještě nebylo. Jenže tři... proto jen dvě hvězdičky. A ještě abych reagoval na toho sprosťáka níže, tak musím dodat, že kdo opravdu chce využít svou fantazii s Hobitem na maximum, tak ať si přečte knihu. Bitva pěti armáda je film, na který za chvilku zapomenete. Na knihu ne. ()

Scalex

Tenhle průser nejspíš nezachrání ani rozšířená verze a mé oblíbené DVD bonusy. Jestli jsem byl u prvních dvou filmů shovívavý, teď už to musím říct na plnou hubu: Jackson to totálně posral. Nebo možná Serkis, já nevím, kdo přesně režíroval ty akční scény, ale byla to jedna příšernost vedle druhé. Zejména to videoherní CGI - řada záběrů byla naprosto nefilmová z pohledu kvality. Místy mi přišlo, že se neobtěžovali s pořádným renderingem a použili nějakou pracovní verzi (zejména při souboji na bortících se kamenných stavbách). Akčních scén bylo příliš mnoho a přitom nebyly dobré. Ve Dvou věžích a Návratu krále se taky hodně válčilo, ale ty válečné záběry byly nápaditější, promyšlenější, zábavnější, přehlednější, funkčnější. Nejlépe opět fungovaly komornější a intimnější scény, Freemanovo herectví zachraňovalo, co se dalo, Ken Stott (Balin) taky dělal, co mohl. Závěrečné propojení s původní trilogií byl také dobrý nápad. Myslím ale, že i když rozhodnutí udělat Hobbita nedětského, nepohádkového a více poplatného filmovému Pánovi Prstenů bylo správné a Jacksonova vize Tolkienova světa je dobrá, mělo to být mnohem komornější, a to i třeba za cenu tak pitomých věcí, jako že bychom řadu těch válečných konfliktů měli zprostředkovanou vyprávěním nebo kratšími flashbacky, jako byl v prvním díle Hobita epilog o ztrátě Ereboru. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin