Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Luksa

Pokaždé, když jdu do kina na nového Hobita, mám strach, že tentokrát už to nebude ono, že mě to už neokouzlí, jsa samozřejmě ovlivněn skeptickými až odmítavými postoji vůči této trilogii ve svém okolí, a pokaždé vyjdu ze sálu nadšený a dokonale spokojený. Pro mě je hračička Jackson to nejlepší, co filmovou Středozem potkalo a jsem rád, že on a jeho tým stále dává do toho hodně. Tohle není rutina, ale s obrovskou chutí a zápalem odvýpravěný fantasy příběh, který vtáhne a pustí až se závěrečnými titulky. Minimálně co se týče emocí má trilogie vzestupnou tendenci. A navíc jsou tam i červíci z Duny! No co dodat? ()

tommmy89

Tak sme teda prišli na koniec našej púte, zavŕšili sme cestu plnú dobrodružstiev a mne na um prichádza len otázka : "Čo teraz, keď už nebude ďaľšia časť hobita?" Veľa ľudí polemizovalo nad tým, prečo je hobit rozdelený do troch častí a nie je v jednej veľkej? Z počiatku som si pokladal tú istú otázku aj ja, ale časom som pochopil, že také dielo nie je hodné jednej časti vo väčšej minutáži a voľba rozdelenia na tri priam seriálové kúsky je tá najlepšia voľba, akú mohol P. Jackson vyniesť na svetlo sveta. Stále nám ale ostáva svetielko nádeje, že o pár rokov sa rozhodne (dúfajme, že) P. Jackson sfilmovať aj Silmarillion, Hurínove deti alebo zbierku príbehov. No, tak čakajme. Menšia útecha, ktorá nám fanúšikom ostáva je to, že určite vidajú nejakú filmovú kolekciu hobita v predĺženej verzii, na čo sa určite teším ! No, ale k samotnému tretiemu dielu - ak by som mal subjektívne zhodnotiť tretiu časť, tak bola hodná obdivu a peňazí, ktoré som obetoval na kino, no ani z ďaleka neprekonala prvú a druhú časť. Prečo? Ako sme tak s bratom premýšlali, tak sme došli k záveru, že trojka už nebola taká originálna a plná nápaditých scénok, originality a akcie v jednom. Proste v The Hobbit: The Battle of the Five Armies išlo skátka len o vojnu a celá posledná časť sa krútila len okolo toho. Pár scénok bolo úsmevných, na ktorých som sa zasmial, pár som sledoval so zatajeným dychom a zas na niektoré som pozeral - akože to tam nemuselo ani byť. Nevyberiete si, všetko čo P. Jackson považoval za správne, tam aj vložil. Vzniklo z toho 144 min. dielo a určite sa nemusíte hanbiť pozrieť si to, lebo "trojka" určite nestráca na kvalite, ale trošku na tempe. No ale povedzme si pravdu, nejak sa to ukončiť predsa muselo ... Jedna vec, čo ma ale strašne mrzí je to, že som si hobita nemohol pridať do obľúbených filmov a musel som mu ubrať jednu hviezdičku z plného počtu. Tak isto som predpokladal, že to bude film roku, pre mňa to bol samozrejme silný adept,... Každopádne nezostávam sklamaný, práve naopak ... Nie vždy sa zadarí a ja verím, že film nesklame ani ostatných ľudí a pochopia, že nie vždy všetko víde na 100% a sfilmovať niečo tak megalomné, ako je dielo Hobit chce obrovský talent a ja tam skláňam klobúk dole ! Veľká pocta filmárskemu mágovi P. Jacksonovi a jeho tímu pred tým, ako vedia zmeniť tento pozemský život na krásny zážitok v kine, či pred telkou. Odísť do stredozeme na dve hodiny je pre niekoho vykúpenie, pre niekoho odpočinok. ()

Styxos

Martin Freeman perfekt. Richard Armitage už tolik ne. Samotná bitva mě místy hodně s*ala a připadala mi natahovaná. Nicméně vidět trpaslíky na praseti a kozlovi byl zážitek vskutku obrovitánský, stejně jako sejmutí okřídlené ještěrky. Těším se na rozšířenou verzi a poznámka o jisté postavě ve mně vyvolala chuť si pustit prstenovskou trilogii. Nakaždej pád, díky ti PJ za tři roky ve Středozemi. ()

zsn

Ta zhmotněná fantazie tvůrců podle čteného slova je neuvěřitelná... Tolkien by byl na celou tuto tvorbu pyšný a možná jej samotného při tvorbě těchto publikací nenapadla taková vizualizace postav, dějů, prostředí... Pýchou se jistě zdmouvá v rově. ()

voleman

Z Hobití série je pro mne tenhle díl asi tím nejlepším. Na plátně se od začátku do konce pořád něco děje a už to není prostě taková nuda jako minulé díly. Atmosféra filmu je navíc o něco temnější nežli u předchozích dílů, což Bitvu pěti armád malinko přibližuje k sérii Pán Prstenů, i když k ní má ve všech směrech stále ještě hodně daleko. K nejsilnějším okamžikům tohoto dílu patří například vysvobození Gandalfa Galadriel, Sarumanem a Elrondem. Naopak samotná bitva, která tvoří velkou část filmu je oproti Panovi prstenů mnohonásobně slabší a až moc zmatečná, i když vzhledem k počtu bojujících armád to byl asi záměr. Prostě nic moc extra epického, jako v případě Návratu krále raději nečekejte. Také hudba mě v podstatě zklamala, recyklované znělky z Pána Prstenů jsou sice stále vděčné, ostatních nových melodií si ovšem nejspíš ani nevšimnete. Opravdu nechápu jak Howard Shore dokázal složit tak skvělý soundtrack k Panovi Prstenů a tak průměrný a ničím památný soundtrack k Hobitovi. Herci hrají vcelku dobře, ale já si žádnou jimi ztvárněnou postavu v podstatě ani nijak moc neoblíbil. Po všech těchto negativech jde ovšem o stále nadprůměrnou fantasy, se skvělou kamerou, nádhernými Novozélandskými záběry a zdařilými triky, jenž se rozhodně neurodí každý rok. 90% ()

Alisa

Ano, chvílemi opravdu k pousmání, některé scény jsou přehnané..no a? 144 minut uběhlo tak rychle, že jsem nemohla věřit. Skvěle jsem se bavila, ale pak mě zachvátil smutek, že už se jednalo o poslední výlet do milované Středozemě. Škoda :-( ()

latvar

Pravý filmový orgasmus, trošku mě mrzí, že Šmaka nezabili už ve druhém dílu, bo celá dvojka se točíla kolem něj a ve trojce ho zabijí během pár minut... Jinak filmu těžko něco vyčíst. 90% ()

jefff

Nebylo to zlé, to ne. Poetiku Pána Prstenů to nemá a neměly ji ani předchozí hobití díly a ano, antigravitace ve Středozemí nabývá na síle, zvlášť když je v blízkosti Legolas. Ovšem nenudil jsem se a kromě pár bitevních mini-scén, které dělaly z filmu nepochopitelně frašku, to mělo tak grády. Bitva byla natočená dobře, i když na Helmův žleb to nemělo ani náhodou. Ani hrozné ani výborné, ale úplně spokojené rozloučení s Tolkienem to nějak není. ()

Krasus

Je to shit, bohužel. Jackson se urputně snaží dotknout svého životního maxima, ale tam, kde LOTRa povyšoval na umělecké dílo, u Hobita absolutně selhává. Problémem celé třídílné série je totální sousteděnost na trpaslíky a jejich počínání. Trpaslící jsou přitom z celé devitihodinové výpravy právě ti, jež jsou zajímaví nejméně a nejsem schopen se ani s jedním ztotžnit, natož pak emocionálně propojit. Bitva pěti armád má své silné momenty (počátek bitvy, Sauronovo vypuzení a samozřejmě Šmak), ale útržky nejsou důvodem, proč bych si chtěl pustit Hobita podruhé a to mrzí nejvíce. Zatímco po shlédnutí prodloužených verzí LOTRa stále nemám dost a musím svou závislost doplnit o bonusy na druhém disku, Hobit takovou auru mít nikdy nebude a je to strašná škoda. Škoda o to větší, když tu Freeman hraje co mu síly stačí a táhne děj dopředu. Celé tři filmy mohly být zredukovány na výpravu, boj se Šmakem a Bilbovo břímě s prstenem. Tiscíc a jedna odbočka k ještě méně zajímavým postavám Hobitovi nepomáhají a ještě více ho stahují k potravě pro náctilté američany požírající digitální opium hlava nehlava. Jackson si za 10 let sedne a podívá se, kde by to mohl udělat lépe. Natočí jeden film, s desetinou rozpočtu a já se na to těším. Návrat do Středozemě se totiž nikdy neodmítá. ()

BloodMax

Tak nějak tento díl Hobita splnil má očekávaní, jen závěrečná bitva mohla být asi monstróznější :-) I když jsem byl překvapený tím, že padlo tolik "hrdinů", na to jsem u Pána prstenů nebyl zvyklý :-D Každopádně návštěvy kina nelituji a šel bych asi zase... Další takový počin Petera Jacksona velmi rád zhlédnu, je zde jistě velký prostor pro bujnou fantazii :-) ()

greath

Tak a je dobojované. Myslím, že najbližších 5 - 10 rokov sa do Stredozeme žiadnym filmom nevrátime. Tretia časť je v podstate len jeden veľký boj, okrem ktorého už film nemal veľmi čo ponúknuť. Nedá mi to neporovnávať s trilógiou Pána Prsteňov, na ktorú sa Hobbit ani z ďaleka naťahá. Kde je skutočná krajina ''Stredozeme'' (Nový Zéland)? Vyše 90% filmu je nahrávaných v štúdiu a nedá sa to prehliadnúť. Na jednej strane potešenie, že som opäť raz mohol vidieť čarovný Tolkienov svet, na druhej, znechutenie z prevedenia. ()

Pecival

Digitální peklo bez děje, ale nechci upřít pár silných scén, kdy mě film opravdu bavil. Bohužel jich je pohříchu málo a závěrečná bitva působí trochu jako chudší příbuzný svým starším bratříčkům (což nejspíš nebude úplně režisérova chyba). Ke konci jsou už ty nekonečné hrátky trochu únavné (Jackson dovedl k dokonalosti princip RPG, hlavní bouchači si to dávaj dvacet mintu spolu, když předtím pokosili každej padesát přicmrndávačů). Mimochodem, taky jste dumali proč v prvním díle utíkají trpaslíci před partou orků, když teď každej rube orky po desítkách ? :) Středozem je fajn, klidně bych si z ní zase něco zkoukl, ale chtělo by to asi trošku jiný přístup. ()

Norfice

Ačkoliv je pravdou, že 2. díl mě oslovil nejvíce, nebyl jsem zklamaný ani po shlédnutí Bitvy pěti Armád. Napotřetí mi to konečně vyšlo a zakončení Hobita jsem měl možnost vidět v kině. Chvílemi jsem nebyl spokojený s některými scénami, ale jednalo se spíš o menší zkrat. Zamyslete se například nad chvílí na kamenném "mostku", kde bojuje Orlando Bloom. Nezdá se vám to lehce přetažené za vlasy? Nicméně postava Thorina Pavézy mě opravdu nadchla a musím přiznat, že tady Richard Armitage nasbíral pro film důležité plusové body, stejně tak jako krásná Evangeline Lilly. Po vizuální ani hudební stránce nemám jedinou výtku. Když si všechno v hlavě zrekapituluji mám z toho dobrý pocit. ()

Hollohlaway

Na mě bohužel nefungující pětihvězdičková epická pohádka, která dojem z celého Hobita bohužel nevylepší a rozporuplnost celého díla je zřejmá. Místy skoro Disneyovská pohádka se míchá s interrasovou lovestory, a popcornovou řachandou, kde chybí jen karate. Elfové v téměř ninja pojetí a další úlitby divákovu pobavení považuji za největší zlo celého filmu. Ani trikově už člověk není uchvácen, a roztahanost a nastavování mě otrávilo. Jackson to ale pořád dovede utáhnout silnými okamžiky, a kameru má v paži jako málokdo, a zahrané je to naštěstí slušně. ()

Glowski

Po rozpačitém prvním a připitomělém druhém díle přichází třetí společně s neduhy obou předchozích. Jackson dokázal 250 stran útlé předlohy rozmělnit na neuvěřitelných 474 minut a konečně v bitvě pěti armád se na to na příběhu podepisuje nejmarkantněji. Nejspíše netřeba zmiňovat, že to co vzniklo, nemá s Tolkienem ani zbla společného; co mě ale skutečně překvapilo a zamrzelo je, že poslední film nudí. Kdybychom jej chtěli shrnout jednou větou, nemusela by mít víc jak jedno slovo. Bitva. Díky názvu už tak v podstatě víte všechno dopředu. Po zhlédnutí zjistíte jen, že si tvůrci zasluhují pochvalu za to samé za co posledně, scénář obsahuje pár prapodivných kliček a slepých odboček, a digitalizace dosáhla maximální úrovně. Nevím, zda šlo jen o můj dojem, ale z té zeleně trávy v Kraji mě pálily oči. V závěru se dá říct, že vlastně nevznikla adaptace žádné existující knihy. Jde o rozvleklou kaši s extrémním počtem počítačových efektů, která se lepí na paty svých vzorů a bere si za úkol z peněženek fanoušků vytáhnout co největší obnosy, řádně protočit Tolkienu mrtvolu v hrobě, popřípadě do titulků z legrace zmínit, že se inspirovala klasickou pohádkou pro děti. Smutné. 45 % ()

VooDoom

Hurá, hurá, hurá...Konec Jacksonového třídílného ,,veledíla,, , které bylo naprosto zbytečně dlouhé. Bitva pěti armád na mě působila, jako průjem po chilli, rychle přišla a následně jsem o ní věděl celý film. Navíc jsem jednou nestačil doběhnout, když jsem viděl nalíčeného Orlanda (Legolase), tak jsem se na místě posr.. smíchy.....Celé zpracování příběhu se mi nelíbilo, jsem zklamaný. Doufám, že Jackson je natolik soudný, že Silmarillion nechá být...Howgh... ()

Masrii

Inu, určitě se dalo od posledního Hobita čekat více, ale na to, že se tahle trilogie natočila podle jedné, relativně krátké knihy, tak z toho Jackson vytěžil co mohl. U začátku bitvy mě až mrazilo a nemám ji co vytknout - a to je hlavní bod celého filmu, který se podle mě vyvedl. Maximálně mě trochu mrzelo, že se ke konci kamera soustředila hlavně na souboje mezi jednotlivci a zbytek hlavního boje byl odbyt příletem orlů a příchodem Medděda, kteří všechny skřety lehce rozmetali. A nakonec klobouk dolů Christopherovi Leeovi za herecký výkon, když mu bylo už přes 90. Zemřel velký herec. 80% ()

Trapper33

Čisté zklamání. Možná jsem očekával až příliš protože jsem čekal něco jako u třetího Pána prstenů. A i když jsem se toho asi dočkal, vůbec se mi to nelíbilo. ()

DeathTheKid

Red Bull invented by Legolas. Předtím mi dost vadila menstruační vložka. Ehm... teda romantická. Po druhém shlédnutí musím ale uznat, že to byla jedna z mála emocí, která v poslední Hobitovi fungovala. Bitva naštěstí zvedla kvalitu a vyvolala jistou nostalgii, takže to nakonec nebyl tak špatný film. Pořád si ale stojím za tím, že se mohlo jednat o dva tříhodinové filmy a hodnocení by šlo znatelně nahoru. Škoda, že světu prostě vládnou prachy, což mi připomíná, že hodně peněz má být v Amazon seriálu ze Středozemě, tak uvidíme, jak to zkurví oni. ()

giovanni3

I závěr této trilogie má v sobě jakousi pachuť. Je zde sice konečně nějaká ta akce, zápletky, či rozmíšky mezi armádami. Na stranu druhou se zde nadále omílá "zlatá horečka". Šmak též padne dost jednoduše. A postava toho správcova pobočníka je vyloženě k ničemu, a dostává vcelku dost prostoru. Tudíž slabší 4* za tu akci, ač jsou slabší. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin