Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Tr3D0ubl3

Tak jsem též již shlédla a bohužel se mi během celé projekce nepodařilo setřást pocit, že sleduji kulhajícího, vykastrovaného Pána prstenů, který někde po cestě, při honbě za digitální rozkoší z rotrženého dna pytle poztrácel poslední zbytky logiky(viz. např. Legolas či Bard-skolení Draka) a citu pro smysluplný detail. To především mi pak zabránilo se do filmu s dětským ethusiasmem ponořit. Dokonce si říkám, že bych ani třetímu Hobitovi tolik nenakládala za dějové linky, které v knize nebyly a tak poskytovaly prostor pro kreativitu, kdyby nebyly zobrazovány na úkor smysluplnosti celku a skutečně zajímavých postav, na které jsem se těšila a ve výsledku se tam jen tak mihly. Opravdu mě mrzí, že pro samou třeskutou podívanou nezbylo dost prostoru pro herce a tím pádem příběh. A přes to všechno bitva pěti armád bohužel také příliš neohromila("zem se nezatřásla"), nehledě na to, že proběhla v podstatě bez jediné kapky krve a pobíjení skřetů tak mělo stějně sterilní efekt, jako kdybyste se dívali na ulamování hlav postavičkám z plastelíny. Ne že bych chtěla dětem cpát masakrózní scény, ale popravdě vzala-li bych své případné potomky na film, kde vím, že se budou sekat hlavy, rozhodně bych nechtěla, aby se na to dívali jako na něco bez efektu a preferovala bych, aby bylo zjevné, že když někomu useknete hlavu, poteče krev(alespoň semtam). Opravdu netrpím absencí respektu k Peteru Jacksonovi a scény s Bilbem, Thórinem a Gandalfem se mi vcelku líbily, ale tentokrát mě opravdu nenadchnul. Nejenže to působilo, jako by si P. Jackson ukousnul více, než zvládl sežvejkat, ale navíc si to taky tak v půlce uvědomil, vyplivnul, zbytek nechal doplácat počítačem a čekal jestli to divák dožvejká po něm. Plusem třetí části Hobita tak pro mne zůstává závěrečná hudba, která ale v koncových titulcích byla působivější než v mnohých předešlých megascénách. ()

aspik83

A jako co, nic se nevysvětlilo, všechno bylo divné, čaroděj neschopný-bez jediného kouzla. Bitvy o nic a pro nic. Armádu zmastí pár orlů a jeden medvěd. Nudil jsem se. Vše mi připadalo dělané jen pro efekt, příběh ale těžce pokulhává.... Pro mě fakt zklamání :-( ()

Honzyg

Po zhlédnutí závěrečného dílu trilogie mi rezonuje myslí jen jedno slovo - zbytečně. Zbytečně natažený děj útlé knihy do třech filmů (dva by bohatě stačily, možná i jeden), zbytečně pak musí původní děj doplňovat domyšlené epizody a postavy, zbytečně svede Thorin epický souboj s Azogem, což se na začátku tváří jako geniální plán na zvrácení vývoje bitvy, aby se na konci ukázalo, že bitva, kterou vlastně přibližně od její poloviny právě kvůli Thorinovi prakticky nesledujeme, by byla bez ohledu na výsledky jeho snažení prohraná, nebýt nečekané pomoci z nebes. Zbytečně opět Peter Jackson projektuje zbytečného Legolase do role elfského MacGyvera zkříženého s Jamesem Bondem. Jako jo, fanoušek Pána prstenů a obdivovatel filmových triků si určitě přijde na své, ale na víc jak 3 hvězdy to tedy není. ()

Bertramm

Tohle je ovšem průser... První a druhý díl nejsou kdo ví co, ale tohle se nepovedlo. Všichni to víme, jen si to ze samé lásky k tématu nechceme přiznat. ()

mudo1982

Samozrejme neobjektívnych ale 5 hviezd. Na rozšírenú verziu sa teším už teraz. A snáď budú aj Hurínove deti :) ()

Maric

Tak jsem shlédl poslední (pravděpodobně) film na tématiku Pán Prstenů. Film Hobit: Bitva pěti armád v podstatě splnil moje očekávání, která jsem vůči režisérovi, potažmo filmu, měl. Film byl napínavý, akční, někde vtipný, někde smutný, ale vždy na těch pravých místech. V případě romance Kiliho s Tauriel jsem sice skřípal zubama, protože to podle mě nemělo ve filmu co dělat, ale na světě není nic dokonalého. I přesto hodnotím film jako povedený, mající potencilál k opakovanému shlédnutí, a jako výbornou tečku za příběhy ze Středozemě. Holt to pan Jackson a spol. stále umí. Za pět hvězd. ()

papez12

tento film je vybornym zavrsenim pribehu, sice kratky, ale o to viac nabity akciou a bojom. Prakticky cely film sa bojuje, alebo sa blizi k boju a atmosfera je uz bojovna. Dost sa mi pacil prechod z linie Hobbita na liniu Sauron a deviatka v Dol Guldure pri zachrane Gandalfa. Bolo to take ze "coooo, koho su tie bose nohy? " "Co to" a zrazu Galadriel a potom Elrond a Saruman. Velmi dobra scena! Paci sa mi aj Alfrid! Dost dobry herec, skoda ze dostal taku neutesenu rolu, ale zvladol ju skvele to sa musi nechat. Ale nechapem odkial sa v strede bojoveho pola zrazu zjavili tie kozorozce na ktorych Kili, Fili, Dwalin a Thorin isli na tu havraniu skalu zautocit na Azoga? ? odkial sa v strede toho bojoveho pola medzi skratmi, trpaslikmi, ludmi a elfmi vzali???? Ale uprimne, cakal som ze bude viac Beorna ! Dost kratky film, mali spravit tu Bilbovu cestu domov o desat minut dlhsiu, kde by bol aj Beorn a este pohlad na krajinu "stredozeme" v ponati Petra Jacksona. Skoda, snad v Extended. CHCEME AJ DALSIE FILMOVE SPRACOVANIA TOLKIENA - Hurinove deti ! ()

lojzo

Zhrniem svoje myšlienky asi takto, len občas pridám menší spoiler tak to nečítajte ak nechcete. Ja som na Pánovi Prsteňov a celkovej Tolkienovej mytológii vyrastal. Mám všetky knihy, videl som rôzne dokumenty a pod. Keď som počul, že sa chystá sfilmovanie hobbita, ani neviete ako som sa tešil. Prvý film bol super, krásna hudba, pre fanúšikov nádherné detaily a jemné odvolávanie sa na Pána Prsteňov. Druhý film bol výborne epický, skvelý stret Gandalfa s "necromantom" v Dol Guldur a výborne urobený drak. Prvých 20min záverečného filmu som v kine zadržiaval dych. Po vyzuálnej stránke úplne super, nádherná nadväznosť na dvojku. Potom to išlo dolu vodou. Rozumiem, že potrebovali 144min dlhý film, ale na akú riť tam dali debilného Legolasa, (POZOR SPOILER) ako nepodlieha gravitácii, lieta, a stále ma ten priblblý výraz??! Musel som sa aj úplne odosobniť od knihy, pretože keby boli v knihe také príšery aké boli vo filme, tak aj film Pán Prsteňov by vyzeral ináč. Tie najdramatickejšie scény, ktoré by dali tomuto filmu aj 88 % boli nedotiahnuté, strohé, a akčné scény pritiahnuté za vlasy a predvídateľné. Fakt som sa tešil, že keď sa PJ tak rozbehol so sfilmovaním Tolkiena, tak že by mohol dať aj napr Húrinove deti, ale už nechcem keď to bude vyzerať takto ()

TAPY

Nádherné zavrcholení trilogie. Já jelikož fanoušek J. R. R. Tolkiena jsem naprosto spokojen. Také jsem rád za opět výborný herecký výkon Evangeline Lilly. ()

Muad

Bohužel Hobbití finále mě ve výsledku zklamalo. První dva filmy jsem hodnotil vždy 4 hvězdami, ale u Bitvy pěti armád musím udělit o jednu méně. Film obsahuje několik opravdu dobrých scén na které člověk jen tak nezapomene, ale podstatně víc, na které by se raději ani nedíval. Hlavně rádobi dojemné scény mezi Evangeline Lilly a Aidan Turnerem mě neskutečně vytáčely. Jak jsem s oblibou říkal přílišným kritikům minulých filmů "je to jen pohádka",ale i na mě bylo nakonec toho patosu a "nereálna" moc. Oproti prvním dvěma filmům kvalitativní propad. ()

petra79

Úžasné, fantastické, boží.....No samozřejmě by šlo někde přidat a Legolas skakájící po padajících kamenech byl děs, ale zážitek bomba. Půl filmu jsem ani nedýchala a z některých scén mí šel mráz po zádech (pod ledem). Jen škoda, že už to končí:-(( ()

MAX33

Velmi těžko soudit, co tímto Jackson zamýšlel. Pořád mám taková neúplný pocit, pořád si přeji aby tam byla scéna ze které si sednu na zadek a řeknu si tak na tohle jsem čekal 3 roky. Ve dvojce taková scéna byla a to laškování draka s Bilbem. 3ka potřebovala vysvětlit a ukázat toho strašně mnoho, nepovedlo se, ukázala vše tak jako okrajově a bez udání důvodu. Divák nemá možnost přemýšlet a říkat si proč tam jde a co ho k tomu vede a co to vlastně dělá a proč. Není na to čas, protože vše se děje rychle a bezmyšlenkovitě. Co je zarážející je, že si více pamatuju lásku elfky a trpaslíka, která je pro mě nejvýraznějším emočním zážitkem, který ve mne zůstal z celého filmu. Válečná vřava byla výborná, ale jaksi jsem tam postrádal hlubší detail a zvraty, taktiky. Ovšem to by asi vydalo na nový film - ah počkat tohle měl být on. ()

cenitel

Tak jsem dorazil z kina a myslím, že film byl docela vydařený, ale nejvíce se mi asi líbila dvojka. Musím ocenit souboje jeden na jednoho s Bolgem a Azogem. Konec filmu řekl bych, že ztrácí tu třešničku na dortu, chybělo mi trochu rozloučení s postavami- vždyť poslední záběr na Barda byl jak zabil trola šípem, který chtěl zabít asistenta starosty- (teď si nemůžu vzpomenout zrovna na jméno). Nebo mi chyběl pohřeb Thorina, který se ocitá v knize a vlastně tam není konec bitvy a oslava nějakého vítězství i když zemřeli 3 trpaslíci. Legolas zde zase předvádí nemožné kousky, které jsou proti všem zákonům- např. skákání po padajících kamenech. Proti lásce Killyho a Tauriel nemám námitky, Jackson to chtěl trochu okořenit o milostnou vsuvku- mě to osobně nevadilo jako některým jiným. Prostě a jasně, ten konec Jacksonovi trochu unikl, něco bych tam ještě přidal. Historie do celé Středozemě zapadá- včetně názvů, jen mi není jasně, že v 1. dílu Pánu prstenu: Společenstvu prstenu se ostatní scházejí po nějakých 50 letech znovu, aby zjistili, že Sauron je zpět u moci. Celková bitva byla ze začátku trochu nepřehledná, ale když se na to podíváte ještě jednou všechno je mi jasné. Hudba Howarda Shorea má podobné soundtracky jako z předešlých dílů (nepoznal jsem žádné nové), jen bych řekl, že aspoň se zde nachází jedna nová hudba, ale až na konci- Last Goodbye. Líbí se mi, že jsou zde nějaké ty humorné scény, obzvláště s Bilbem. Uvidíme jak tomu bude do budoucna, je jasné, že se dlouho Jackson nevrátí zpátky, jelikož na knihu Silmarillion nemá práva, protože syn Christopher Tolkien mu je nechce dát z důvodu asi toho jak zpackal Hobita, což já si nemyslím, protože tento druh filmu mám velmi rád. Každopádně dávám hodnocení 90%. ()

Kathykat

Od posledního dílu jsem čekala víc, trochu mě mrzelo, že drak hned na začátku zemřel, ten byl moc povedený. Nechápala jsem určitě scény, např. Zeměžrouti nebo jak se jmenovali (WTF?), Azok, který vyskočil z pod ledu (od čeho se tak krásně odrazil?) nebo to, jak Legolas skákal po padajícím kamení (to byl vrchol). Trpaslíci na prasetech? Bylo toho víc. A nakonec orli, vždycky všechno zachrání orli. Proč nepřiletěli dřív? :D Už moc překombinováno, celý Hobit mohl být na 1 díl, ale to by z toho vytřískali míň peněz.. 3* ()

Polda99

Je mi líto, ale takhle se to prostě nedělá. Nemůže Peter Jackson natáhnout krátký příběh do tří filmů a myslet si, že jedna závěrečná bitva bude stačit na jeden film, protože prostě nestačí. Těch nedůležitých vsuvek tam je příliš a mám pocit, že i sám režisér měl občas problém příběh ukočírovat, tak aby se v těch rozvleklých pasážích neztratil. Už od začátku jsem čekal, že to bude zbytečně nesmyslné, o to víc mě překvapil velmi zajímavý druhý díl, ale tentokrát už je toho moc. A jak úžasný by přitom mohl být Hobit, kdyby se jednalo pouze o jeden tříhodinový film, ale co se dá dělat. Namísto toho sledujeme zdlouhavou nudu. Nepochybně bude Hobit finančně velký trhák, otázkou ovšem je, zda si to i tentokrát zaslouží. ()

jlevcik

Na závěrečnou část "trilogie" Hobit jsem se nehorázně těšil a o to větší je mé zklamání. Odpouštím ti Petere Jacksone to, že se neřídíš předlohou, naopak role Legolase se mi veskrze líbila. Love story mezi Tauriel a Kilim? Proč ne! Naprosté popírání fyziky? OK, vždyť je to fantasy! Co já P. Jacksonovi neodpustím je všudepřítomné CGI! Proč?! Ptám se! Proč? Když v trilogii LOTR byla drtivá většina filmových efektů dělána postaru a vše fungovalo? Nejenže to vypadalo úchvatně, ale i mnohem věrohodněji! Tak by neměl film za 250 mil. vypadat. Celý film je chaoticky sestříhaná slátanina, kde děj postrádá logiku a dívat se 2 hodiny na to, jak si tam elfové se skřety rozbíjí držky, to bylo i nad mé síly. Jako celek hodnotím trilogii kladně, ale sešit, na kterém je kniha napsaná nemůže být zfilmována na 3 části po 3 hodinách. Takhle je závěrečná část jeden velký chaos... ()

Falker[4N]

Nekoherentní dialogy, nesmyslné odchylky od Tolkienovy předlohy, nesmyslné jednání postav, nesmyslné dějové zvraty, dokonce ani fyzika zde nefunguje (SPOILER >>> např. skřet v min 100 kg železné zbroji, který spadne mrtvý do zmrzlého jezera, zas vyplave na hladinu, probere se a bojuje dál; Legolas beží po padajících cihlách a odráží se od nich nahoru; atd...<<< KONEC SPOILERU). Byl jsem na tom v kině a nudil jsem se od začátku do konce. ()

Rob318

Mám rád tuhle ságu, byl jsem na půlnočních premiérách na každou jednu z nich. A musím říct, že když se člověk do kina odhodlá, musí to být něco co na svých ultratenkých televizorech nezažijete. A předchozí dva díly, vše dodržely tak jak slíbily, tenhle díl ne. Možná mě měl varovat opilý moravák, který usnul po pěti minutách filmu s výkřikem "Doval ještě škopek borče". Nebo slintající chlapeček v rukách svého spícího otce, kterému padal popcorn na trvalou své matky, která s divným drdolem a pískajícím nosem, lehce mu pomlaskávala na rameni. Ne, Ne přátelé takhle to skončit nemuselo a jsem znechucen a otráven.. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin