Okupace

• Norsko Okkupert (více)
Norsko / Francie / Švédsko, (2015–2020), 18 h (Minutáž: 45 min)

Henrik Mestad, Eldar Skar, Ingeborga Dapkunajtě, Ane Dahl Torp, Selome Emnetu, Janne Heltberg, Ragnhild Gudbrandsen, Vegar Hoel, Kristin Braut-Solheim (více)

Série(3) / Epizody(24)

Desetidílný norsko-švédský thriller Okupace vznikl podle námětu spisovatele Joa Nesboho, jenž se také podílel na scénáři. Příběh, zasazený do blízké budoucnosti, vypráví o hypotetické okupaci Norska Ruskem. Nově zvolená norská vláda, zaměřená na ochranu životního prostředí, zastaví těžbu ropy a vývoz ropných produktů. To samozřejmě způsobí otřes v celé Evropské unii. Rusko vyjde vstříc požadavkům EU s tím, že jeho vojska vstoupí na norské území. Jelikož Spojené státy americké již nejsou členem NATO, je severská země odkázána sama na sebe. Dramatické události na sebe nenechají dlouho čekat. Brzy je totiž unesen norský premiér Jesper Berg... Pozoruhodné televizní dílo tvoří originální umělecký komentář k současnému politickému uspořádání světa a jeho bezpečnostním rizikům. Dotýká se tématu kolaborace, stinných stránek diplomacie i novodobých metod vedení válečného konfliktu, který zdaleka nespočívá jen v použití zbraní. (Česká televize)

Muf911

Byl jsem na tenhle seriál zvědavý, nejen že jedním z autorů Jo Nesbo, že to zde má vysoké hodnocení, ale taky že má trošku téma podobné zkušenosti Československa ve 20. století. Ale nedalo se to sledovat normálně. První dva díly jsem sice zkouknul, ale celý prostředek jsem musel přetáčel, abych u toho neusnul nudou. To, co jsem možná přehlídl, pak bylo v kostce shrnuto za minutu na začátku dalšího dílu. Děj mě vůbec nebavil, skoro iritoval. Ke konci se to pak zase trochu rozjelo, takže poslední dva díly jsem viděl skoro bez přeskakování. Spoiler: Myslím si, že to téma je přitažené za vlasy. Na základě zkušenosti, kterou si Evropa prošla celé dvacáté století, by státy EU nedovolili takovéto vměšování Ruska do věcí suverénního státu. Ani Amerika, nehledě na to, že východiskem seriálu hned na začátku je předpoklad zániku NATO. Chápu, tvůrci chtěli představit alternativní budoucnost s použitím aktuálních témat světové politiky, jako je globální oteplování, využívání fosilních paliv, rozpínavost Ruska a jeho hybridní způsob boje, ale lidstvo není úplně nepoučitelné. Ač Norsko není v EU a teoreticky by ho Evropa mohla lehce ignorovat poté, co je naštvaní s rozhodnutím přestat těžit ropu, když jinde na světě se už nedá sehnat, nedokážu si představit například pobaltské republiky, Polsko nebo Švédsko, jak se na Nory totálně vyprdnou, ať si je Rusové sežerou. ()

Audit odpad!

Po shlédnutí celé první série jsem zjistil, že někdo chtěl něco natočit a nenatočil vůbec nic - scénář, který nebude mít žádný konec, neboť ta hromada nesmyslných kombinací nemůže mít žádný cíl. Po prvním díle se vše jevilo zajímavě a byl jsem zvědavý, kde se to celé bude ubírat. Tak tedy, kdo chce ušetřit čas marným sledováním, může pokračovat ve čtení komentáře spoileru. Evropská unie požádá Rusko, aby převzalo kontrolu nad těžbou plynu a ropy z norských nalezišť, potom co Norsko těžbu zastavilo. Norsko vyvíjí nový typ elektrárny - tu ale nedokončí - důvod neznámý. EU je na pokraji nestability, protože nemá suroviny, USA vystoupilo z NATO a nemá zájem o další ovlivňování světové těžby (dokonce v jednom díle přiotráví norského premiéra, který se ukryl na jejich ambasádě, aby se ho zbavily). Evropská komise sdělí norskému premiérovi, že požádala Rusko, aby položilo nové plynovody a ropovody z Barentsová moře pro EU - na to vystupuje norský premiér v TV a sdělí, že EU je připraveno poslat na pomoc Norsku letectvo, aby demonstrovala pomoc Norsku - letadla jak zjistí premiér sice létají, ale bez výzbroje a v počtu - čtyři. Premiér Norska po těchto kombinacích končí u podzemního odboje. Spousta nesmyslných kombinací a nedokončených scén, dává tomuto seriálu chaos, který podle mne nebude pokračovat další sérií. Několikrát jsem se musel vracet ve sledování zpět, protože se něco zásadního stalo, ale následně nebylo vysvětleno. Závěrem několik otázek - proč by EU měla žádat Rusko, aby obsadilo ropné plošiny a zajistilo těžbu plynu a ropy pro EU což může udělat sama. Proč by Rusko mělo pomáhat, když konkurence - Norsko ukončí těžbu (kolik firem by takovou informaci přivítalo). Proč USA otráví norského premiéra, když stačí říct - my ho tady na ambasádě nechceme. Další proč jsou nedokončené scény a řešení, a není jich málo - na konci jste vlastně tam kde jste byli na začátku - nevíte vůbec nic. ()

tribican

Na začátku jsem nějak věřil, že se situace brzy uklidní. Po 4. dílu už jsem si to nemyslel. V 6. a 7. dílu jsem navíc byl naprosto zmatený, kdo pracuje pro koho a s kým. Ani u ruské velvyslankyně jsem si nebyl jistý, zda zastupuje zájmy Moskvy a o co usiluje. A tohle přesně se mělo stát - pohled do vnitřních chodů úřadu vlády a ruské ambasády, do teroristické organizace a práce žurnalisty. Některé věci zůstanou nevysvětlené (kdo zabil Eriksena?) a jiné jsou skvěle vymyšlené (trik Wenche Arnesen). Všechno to dohromady dává skvělý politický thriller, doplněný komentáři z reality (zatímco fondy EU seriál podpořily, ruský velvyslanec v Norsku se vůči sérii ohradil). Teď jenom doufám v další pokračování. ()

Snakefinger

Uvažoval jsem mezi jednou hvězdou a odpadem. Očekával jsem rafinovaný politický thriller okořeněný občasnými akčními scénami. Místo toho jsem dostal nezáživnou, nemastnou, neslanou telenovelu ve španělském stylu. Nuda k uzoufání. Nevím jestli budu mít vůbec chut si to pustit do konce. Už čtvrtý díl jsem posouval rychle dopředu jak mě to nebavilo. ()

argus123

hovadina ako mraky, už ked sa len zamyslim nad obsahom musim sa chytiť za hlavu. A samozrejme dokument vznikol v dobe kedy EU rada rozpútava shitstorm okolo Ruska. Takže další film kde su Rusi zlý, to kliše ma unavuje, niečo normalne by tam nebolo ? Najvtipnejšie na tom že ekologicka politika v tom filme zatiahla Norsko do takych problemov, takže bacha na zelených :D ()

LoArmistead

SPOILERY: komorní, místy lehce naivní, místy ale až nepříjemně přesný nástin možných budoucích událostí (nejen) ve Skandinávii. Výborně funguje vývoj a psychologie postav a zejména norská společnost a její "kolektivní vědomí" je zde po mém soudu znázorněno skvěle. Potěší i takový detaily jako neoposlouchaná norština a výborná úvodní písnička. Našince navíc praští do očí až mrazivá analogie s rokem 1938. Za mě 4/5, rezervy to má ale je to velice nadstandardní podívaná. P.S.: nechápu tu hysterickou reakci Ruska na seriál, když EU (zbabělá, zrádná a úskočná) ani USA (radši otráví premiéra než aby riskovali konflikt) zde nejsou vykresleny o moc lépe. ()

Mejkby

Zajímavé a v dnešní době i dost uvěřitelné téma. Ani se nedivím, že se to rusům nelíbilo. Ikdyž EU tady beru jako mnohem většího zrádce... v pohodě zaberte si Norsko, jenom žádnej konflikt. :D Thorium je ještě pořád fikce, ale to ostatní už se místy děje... ()

kecal

Téma kterému se tento seriál věnuje a hlavně, jak otevřeně a realisticky ho podává chce odvahu a tu teda autoři mají! Autoři tuto velice komplikovanou a bohužel celkem reálnou situaci promysleli a propracovali až překvapivě dobře. Spousta těchto věcí se přitom už v různých částech Evropy děje a tak by shlédnutí tohoto seriálu měla být prakticky povinnost a to hlavně pro nás Čechy, keří za sebou už stejnou zkušenost mají. ()

buryman

Pomalejší rozjezd, ale naprosto uvěřitelné. Vynikající a originální námět.Díl od dílu lepší a lepší. ()

arronax

Už jsem viděl spoustu filmů a seriálů z války. Ale vždy z války, která už byla! Tahle by ale teprve mohla být! A to mě na tom děsí. Scénarista ani nemusel nic vymýšlet od stolu, stačilo se podívat, co Rusové udělali za poslední dva roky na Ukrajině... Je to výborný, realistický seriál, každá postava tu má motiv. Klobouk dolů. Hranice mezi mírem a válkou je tenká. ()

Buddyholy

Vynikajúce, hotový koncert. Ešte som nevidel, aby niekto Rusov tak verne zobrazil. Ako keby som tam videl Lavrova, ktorý tvrdí o niečom,čo je v skutočnosti žlté, že je to čierne s úplne vážnou tvárou. Tá ruská orientálnosť, neúcta k ľudskému životu, krutosť, bezcitnosť, prelhanosť, presne ako je to v skutočnom svete. Národ, ktorý keď nevedie vojny a konflikty, tak sa nudí. Národ, ktorý musí ubližovať iným národom a bežným ľuďom. Keď si nás nevážite, tak sa nás bojte. Ale, čo chcem pochváliť na tomto seriáli, je tá vernosť, pútavosť , vysoká remeselná práca a precíznosť tohto medzinárodného projektu, ktorý nám úplne objektívne (len mi to nechceme vidieť) naznačuje , čo nás, keď niečo nebudeme robiť s výdavkami na obranu a vlastnou európskou zženštilosťou čaká, a to možno nielen z ruskej, ale aj inej neukojenej (Mohamedovej) časti sveta. ()

trulda

Poprvé v historii mých hodnocení sázím **** po shlédnutí prvních dvou dílů! Smekám před Nory, že měli odvahu v dnešní době s něčím takovým přijít. Pomalé tempo mi naprosto vyhovuje a držím palce, abych po posledním díle mohl přidat i pátou *. Zatím to vypadá na parádní dílo, které by měli vysílat na ČT1 v primetime a to několikrát týdně. Velké části našeho národa by se možná konečně rozsvítilo, jak je to vlastně s tím naším "bratrem z východu"! A jak by vypadalo NATO bez USA. Bravo! ()

JohnnyV

Výborné co by, kdyby. Podobné "sci-fi", které ovšem z hlediska blízké budoucnosti ani sci-fi být nemusí už bylo vidět v Dni poté. Od Ruska nikdy nevíte, co očekávat. ()

IAMAD

Dobrý seriál s podle mne velmi reálným scénářem. Jsem zvědav, jak se vyvine, ale první dva díly super. Doplněk: Tak celá první série je super a i druhá pokračuje ve stejně parádním duchu. Kdo máte rádi politická dramata, jen do toho, nebudete zklamáni! ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech