Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

Drama / Horor / Krimi / Mysteriózní

USA, 2000, 99 min

Od pátého dílu jsem už mnoho neočekával, ale nakonec jsem se dočkal velmi milého překvapení. Po dosti průměrné čtverce, se totiž tato série opět nadechla k nevšední podívané a ovanul ji velmi příznivý čerstvý vítr. Navíc i tentokrát se dočkáme odlišného pojetí původní myšlenky, což už se u této série stalo od třetího dílu takovou „samozřejmostí“. Ovšem v tomto případě to vůbec nebylo na škodu. Pětka je totiž dost ponurá detektivka, skvěle doplněná o psychologický teror a proměnu hlavního hrdiny, který jaksi odsunul pekelné cenobity na vedlejší kolej. Scott Derrickson tímto krokem dost zariskoval, ale ukázalo, že šlo o velmi mazácký tah, který se dočkal kýženého ovoce a hlavně diváckých ovací. My jsme si totiž už tak nějak zvykli, že hlavní hrdina – no spíše hrdinky byly kladnými postavami, které musely čelit atakům ze strany pekelníků, ale zdejší detektiv, je parchant každým coulem, který si to po právu zasloužil. No on vlastně spíše musel čelit vlastním hrůzám a následkům svých činů. Atmosféra nabrala od prvních minut ty správné grády a míra brutality/špinavosti/nechutnosti byla rovněž velmi šťavnatá. Navíc se zde dočkáme i několika nových povedených monster (nových cenobitů), které si pro nás připravili rovněž několik velice chutných scén. Zvláště pak ty dvě mrchy s mrštnými jazyky, které se vám doslova dostanou pod kůži. Velkou pochvalu si však zaslouží především Craig Sheffer, představitel detektiva Thorna. Předvedl velmi slušný herecký výkon a jeho postava tím získala správný šmrnc. 70%(3.6.2018)

Po prvních dvou kultovních a legendárních dílech rozhodně nejlepší z celé serie.Totálně mrazivá a dusná atmosfera,ze které mi běhal mráz po zádech prakticky celý film.Výborně promyšlený děj,který mi v samém závěru pěkně nakopal zadek.Pinhead a jeo cenobité opět dokonale hrůzostrašní.Inferno je vážně doslovný překlad:).(9.1.2008)

Po kvalitnej jednotke, je "Inferno" zrejme druhá najlepšia časť v HellRaiser sérii. Ide však skôr o kriminálku s menším počtom hororových prvkov, ktorá si viacmenej zakladá na príbehu. Tak či onak, jedná sa o lepší snímok ako v prípade dvojky, ktorá je prikovaná k sedemdesiatim % ako Titanic k Tichému oceánu - 60%(15.1.2016)

Všetky dieli pred týmto sú ohromne krvavé ale tu je príbeh zasadený hlavne na detektívke o policajtovi,ktorý hľadá vraha prostitútky a sem tam urobí špinavosť.Mame tu aj nových cenobitov ale sú totálne nezaujímavý a dosť zamrzí aj fakt,že Pinhead je tu veľmi málo.Prvé časti oplývali silnými gore scénami a to tu tiež chýba.Ale zas herecké obsadenie je veľmi dobré zvolené a to hlavne mužská postava excelovala.V niektorých momentoch má film nadupanú atmosféru. Halucinácie,fantázie a tajomno okolo hľadaného inžiniera boli zaujímavým a dosť ojedinelým prvkom v tejto sérii. Určite nieje najlepšia zo serie ale svoju úroveň si zachovala.A film zabíja hlavne predvídateľná pointa.(3.2.2015)

No vida, tak po čtyřech ryze béčkových dílech se páté pokračování povzneslo nad poněkud už ohrané schéma kostky otvírající bránu do pekla a toto téma vkusně přetvarovalo do noirovsky pojaté kriminálky. Hlavní hrdina sice taktéž bojuje s démony, ale tentokrát s těmi vnitřními, které probouzí jeho vlastní svědomí. Přestože je film s přibývajícím časem čím dál tím více zmatený a těžko pochopitelný, bravurní závěr ho vytáhne nad tuctové béčkoviny této série a ověnčí ho titulem nejlepšího Hellraisera vůbec. V hlavní roli příjemně překvapil Craig Sheffer, který roli detektiva Thorna zvládl s přehledem, přestože ve své náročné psychologii to určitě nebyla jednoduchá úloha. Mně osobně se tenhle inovativní Hellraiser líbil moc, škoda že v dalších dílech série opět zamířila do béčkových vod.(11.5.2011)

• - Jedná se o první film série, který zamířil přímo do videodistribuce. (gogos)

• - Pracovní názvy filmu byly Hellraiser V, Inferno a také Hellraiser V: Inferno. (gogos)