Špatné časy nastanou v království Bruna Pochybného, když se zemí začne potulovat děsivá příšera zvaná Žvahlav. Její oči jsou dvěma plameny a pařáty vytasenými meči. Který statečný rytíř zabije tuto bestii a zachrání království? A kdo získá ruku krásné princezny? Bude to Dennis, hlupák a moula, který se učí bednářem a miluje tlustou Griseldu? Může právě on zachránit království? Nebo je to nad jeho síly? (Bonton Home Entertainment)

ScarPoul

Žvahlav je veľmi zvláštny film. V prvom rade taký zvláštny, že nám je počínanie hlavného hrdinu celkom u riti. Chodí z miesta na miesto, snaží sa niečo riešiť, ale všetko čo spraví nám príde akosi nezaujímavé. V tomto smere nás film necháva totálne chladným. Žiadna s postáv, snáď až na princeznu a kráľa, ktorý boli naozaj skvelo napísaný aj zahraný, sa tu nenašiel nikto, kto by aspoň trocha vybočoval z radu. Ale nevadí. Dôležité je, že film mal atmosféru. Síce mu dosť škodilo zrovnávanie z Monty Pythonom, ktoré je tam bohužiaľ badateľné a ktoré bohužiaľ nedosahuje ani v najmenšom náznak originálu, ale Gilliam tu konečne začal pracovať z predstavivosťou tak ako ju vidí on a to sa mu celkom podarilo. Nejedná sa o žiadny veľký a znamenitý prínos kinematografie, ale je dôležitý pre zrod človeka, ktorý neskôr stvoril také filmy, s ktorými sa vždy zaspávalo ľahšie. Poctivý priemer. ()

rawen

Docela obyčejná pohádka, kterou ale formoval Terry Gilliam - což naštěstí jde poznat. Není nad krásně smrdutý, nemytý, uprděný a krvavý středověk jako ze Svatého Grálu Monty Pythonů :) 7/10 ()

corpsy

Áno, je to fantasy/komédia ktorá sa vymyká stanoveným pravidlám žánru ( tak napr. hlavný hrdina/?/, je stále viac zamilovaný do ryboprstej, 150 kilovej, špinavej a smradľavej dcére chudého rybára, ako do - teda v rámci filmu - modelingovo vyzerajúcej princeznej s viac než obstojným venom ), jej humor a atmosféra niesu poplatné tomuto populárnemu druhu filmu, ale nuda je tu podobne viditeľným znakom, ako jej výnimočnosť v tomto umeleckom útvare. ()

kareen

Pro mě je tu víc Gillama než Monty pythons, což je tentokrát spíše na škodu. Ne, že by to postrádalo humor úplně a třeba taková hra na schovku mě dokázala pobavit stejně, jako v dobách jejich nejlepších skečů, ale jinak kde toho moc není, tam to ani Michael Palin sám nezachrání. Absence zbytku skupiny je tady zkrátka citelně znát a to nejen kvůli jejich komediálnímu herectví. Gilliam je sice schopný režisér, ale zdaleka už ne tak vtipný scénárista jako třeba Cleese nebo Chapman. Takže jen lepší průměr, nedá se svítit. ()

togaf

Vtipně nechutná pohádka o hrdinovi, který vlastně tak úplně není hrdina, a jeho vyvolené "baculaté" Griseldě. Nejvtipnější scény se podle mě vždy točí kolem Dennise - dar z lásky, různé druhy vyměšování...takhle to moc vábně sice nezní, ale věřte mi, stojí to za to (i kdyby je kvůli sestře Jessice). MP stále v dobré kondici. ()

Anglie

Giliamova prvotina má možná nedostatky ve střihu a kameře, ale skvělý Palin a scénář zachraňují mnohé. Velmi nadprůměrné! ()

C0r0ner

Jak se to netýká Pythonů, tak je pro mě Gilliam docela zklamáním. Žvahlav sice k této kategorii patří, ale že bych se obzvlášť bavil, se taky říct nedá. Přišlo mi totiž, že fórů byla tak třetina, než by si scénář zasloužil, a proto se celý příběh točil okolo blbosti, která byla ve výsledku strašně natahaná. 60% ()

mortak

Originální černohumorná variace na pohádky o hloupém Honzovi je typicky gilliamovským způsobem míšena s pohádkovou satirou na způsob Swiftových Gulliverových cest (Žvahlav - hypostáze konzumu, chamtivosti a dravého kapitalismu??). Gilliam občas pro záplavu nápadů zapomene na pohádkového laika-diváka, ale zabavný a trefný je dost a dost. ()

Radiq

Monty Pythoni nikdy nezklamou a ani v tomhle případě to není výjimka. Na poprvé se mi to moc nelíbilo, ale teď už je to pro mě kult. Zajimavy je, jak se mi názor na tuhle blbost mění. Když jsem to viděl teď po letech, moc nadšenej z toho nejsu. Gilliam nám ukázal, jak vypadá středověká černohumorná pohádka, i když humoru tady je pomálu... i když pro někoho asi ne, protože snaha tam je, ale mě to teda moc nerozesmálo. Takže černy to je, ale humorny ani ne. Místama mi to přijde jako docela amatéřina a ani protagonisté z Monty Pythona to moc nezachraňují. Nevim, možná příště to už pro mě zas bude kult... ()

eJacques odpad!

...Nesnáším Monty Pythony, ale tohle je to nejotřesnější, co jsem kdy viděl (povinně na hodině angličtiny, nevím co pořád ty angličtinářky s tou britskou kulturou mají, stojí za prd)... ()

filmmovier

Chvíli jsem uvažoval o třech, ale neměl jsem srdce na to, hodnotit to tak nízko, přece jenom, je to celkem zábavná záležitost, a i když není tak úplně "monty pythonovská", právě podpis této skupiny z ní je docela cítit (a není to jen tím, že jich tam pár je) a já si přitom zase uvědomil, že nevím, co si o tom jejich humoru mám myslet. Celkem zábavná fantasy, ale u mě zhruba na jedno zhlédnutí, neboť mi to přišlo fakt ujeté. Možná je to ujeté, někdy až moc, ale nepopírám, že jsem bavil, i když ne tak dobře, jak jsem očekával. Asi k tomu nebudu už moc víc psát, ale prostě zápletka fajn, herci výborní, kostýmy skvělé, atmosféra ucházející a to je tak zhruba všechno. Gilliamovy filmy se mi komentují čím dál hůř a tak jsem rád, že ze sebe dostanu aspoň něco. Ale na tyhle filmy asi musí člověk mít náladu (myslím zrovna konkrétně tenhle a MP filmy, ale to už odbíhám.) 77%. ()

kurcatovium

Na původní Monty Pythony to zdaleka nemá, byť zaměření bylo asi od počátku plánováno jinak. Několik dobrých a pár velice dobrých (zejména završení královského turnaje stojí za zapamatování) momentů, zbytek povětšinou průměr. Bohužel. Možná jsem měl příliš vysoká očekávání. ()

Brain-D

Pro mě zatím nejlepší z Monthy Pythonských filmů. Totální vtipná pohádka, kterou si rád zopáknu někdy na vánoce.))) fakt mě to dostalo víc než svatý gráll))) ()

BuryGol

S Monty Pythonem jsem to nesrovnával a stejně mi to přišlo hrozně průměrný. Nápad se dá ocenit, zpracování taky, ale táhlo se to jak štrůdl. Možná jsem byl v blbý náladě nebo nevim, ale prostě mě to nenadchlo. Pár vtípků a hlášek bylo sice parádních, ale to mi prostě nestačí. Znova to vidět nemusím. ()

solskjaer

Příběh nešikovného bednáře Denise, který je po smrti svého otce donucen vydat se do světa za prací, ale hlavně kvůli své milované Griseldě, která jeho lásku zcela ignoruje. Zde spolu se svou shnilou bramborou prožívá neuvěřitelná dobrodružství, která nakonec nadobro změní jeho život. Gilliam svým Žvahlavem pokračoval, kde se Svatým Grálem končil, neboť podobenství právě s tímto filmem je nepřehlédnutelné, což ovšem není vůbec na škodu a i když se film hodně blíží Monthy Pythonům na kráse mu v žádném případě neubírá. Sice je pravda, že film má pár slabších míst, ale rozhodně jimi nejsou špatná technická kvalita, neboť právě primitivní technické vykreslení triků dělá z tohoto a nejen z tohoto ale i z Pythonů tak zábavný snímek. Některé scény mě opravdu dostaly například rybářovo latrýna nebo dopravní špička ve městě byly prostě k popukání, ale nejen to i samotný Žvahlav byl super. Sice tento film určitě nepatří do TOP od Terryho Gilliama, ale určitě jde o vysoce nadprůměrnou komedii u které se určitě pobavíte a nebudete litovat. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse