Ghost in the Shell

• Japonsko Kōkaku kidōtai (více)

„V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo Akiry (1988) je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora Masamune Širóa ji natočil režisér Mamoru Ošii, který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané Ghost in the Shell 2.0 (2008). Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, William Gibson či Philip K. Dick. Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako Matrix, A.I. Umělá inteligence, Dredd, Avatar či Ex Machina. Ošii se scenáristou Kazunori Itóem s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako Solaris či 2001: Vesmírná odysea. Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel Kendži Kawai, jehož skladby, v čele s "Making of a Cyborg", jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry. (Česká televize)

Scevola

Malo to atmosferu Blade Runnera. Takmer urcite to ovplyvnilo vznik Matrixu. A v neposlednom rade to bol najtemnejsi sci-fi animak aky som kedy videl. 8/10 ()

farfalla

Úžasný film. Výpočetní technika devadesátých let s magickou fantazií. Pastelové barvy, hra stínů. Jednoduchá, světová hudba se znepokojivými akcenty. Stylyzovaná animace, která nenudí, ale se ani neokouká. Městská zákoutí bez detailů, a přece zajímavější než v některých dokumentech. Prospekulované propojení moderních technológií s lidským tělem. Z toho pak plynoucí pochybnosti - jsou to ještě lidé? - nebo kacířské myšlenky - může být stroj oduševnělý? ()

Gildor

Co to znamená být člověk? A co je to DNA? Jste zvláštní druh, pane Andersone, vy lidé. Ehm, vedle. Kresba a animace nicméně úžasná, konspirační mindfuck. ()

SpaceOdyseus

Temer dokonale anime, ktere svou unikatni snovou atmosferou, uzasnymi obrazy a silnym pribehem strka do kapsy veskere dalsi pokusy o cyberpunk ()

defagoo

Nevím proč, ale vždy když sleduju nějaké japonské anime z budoucnosti, je to pro mě neskutečný zážitek a užívám si každičkou vteřinu. Něco na týhle japonský sci-fi a na tomhle jejich originálním žánru děsně žeru. Zbožňuju taky specifické sugestivní smíšené pocity z obrazů industriálního moderně-zaostalého města budoucnosti. To je téma, které se mě více než dotýká... A zaznělo to už hodněkrát: Matrix je děsná vykrádačka. ()

D.Snake

Na svou dobu velmi originální a vizuálně dokonalý film. Sice mě nevzal natolik, aby mě donutil ke shlédnutí stejnojmeného seriálu, uznávám ale, že to je povedený kousek s nějakou tou myšlenkou, která mě osobně moc neoslovila. 8/10 ()

TERRORDROME

Konečne som tomu aj rozumel, predtým som to videl v šialených jazykovo-titulkových variáciách typu japončina-francúžština, takže som nemal šajnu o čom to je. A to je pri tomto filme teda sakra dôležité, i tak má človek čo robiť aby nestratil prehľad. Vizuál je perfektný a ani dejová linka nezaostáva ( čo nie je také obvyklé ), hudba je pôsobivá a zvlášť sa mi páčila tá melancholická cyberpunková atmosféra plná pochybností o vlastnej existencii. Po rokoch od prvého stretnutia s týmto dielkom som si to dokonale užil. ()

Prochy38

Fakt mě mrzí takhle hrozně krátká stopáž. Mít to o hodinu déle, člověk se naprosto ponoří a jako většina anime ho to naprosto okouzlí. Tady tu u mě nestihlo.... Mám raději fantasy, ale tohle sci-fi se honosí kvalitní myšlenkou, kterou dokonale zpracovává. Na podobné filmy bych se mohl dívat pořád dokola, nápady a jejich realizace jsou dech beroucí.... Spokojen, neunesen.... ()

IvoB

Ta atmosféra! Hudba! Animace! Ghost in the Shell se může po právu řadit mezi absolutní špičku ve svém žánru. A to i přesto, že je příběh natolik hluboký, že mu asi jen málokdo opravdu porozumí. To však není v žádném případě zápor - naopak nemám vůbec co vytknout. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Na to, ako sa všetci rozplývajú, aká je ta animácia úžasná, tak mne teda nepríde príliš vábna, predovšetkým tie statické postavy v kombinácii s akciou na mňa pôsobia dosť divne. Nemôžem filmu ale uprieť zaujímavý príbeh, ktorý má aj svoju hĺbku a najmä veľmi osobitú, atmosférickú hudbu Kendžiho Kawaia. Aj ten pretechnizovaný svet, v ktorom sa príbeh odohráva, má svoje čaro, ešte keby sa ho tvorcom podarilo trochu viac poľudštiť, išiel by som s hodnotením vyššie. Inak to porovnávanie s Matrixom pomaly v každom druhom komentári mi príde dosť komické, najmä tie reči o vykrádaní. Tie svety sú predsa dosť odlišné a riešia sa tam iné otázky. Podstatne väčšia podobnosť je tu s filmom Blade Runner, ako pár používateľov správne podotklo. ()

Klay

Špička japonské anime produkce. Ghost In Shell je úžasně promyšlený snímek zasazený do světa blízké budoucnosti, kde organizace jménem Sekce 9 stíhá nebezpečného hackera Loutkáře. Nakonec se samozřejmě ukáže, že vše je trochu jinak než se původně zdálo, ale než k tomu dojde, zažijete na anime ohromně atmosférickou jízdu, kde se střídá akce(jíž je překvapivě málo) s filozofickými řečmi trochu ve stylu Matrixu(právě GITS je inspiračním zdrojem bří Wachowských). Hlavní hrdinové jsou v mezích animovaného filmu správně charismatičtí a jejich životy nepříliš veselé. Mezi nejlepší momenty patří nedějové exkurze skrz deštivé město, které jsou atmosféričtější než v leckterém hraném snímku. Vlastně to dost připomíná Blade Runner. Je ale škoda, že film skončil ve chvíli, kdy jsem měl pocit že se teprve pořádně rozjel. Pouhých cca 80 minut je prostě málo. ()

Jayem

Jedným slovom proste dokonalé anime, ktorému v podstate neni čo vytknúť. Zaujimavá hudba,príbeh,postavy a akčné sekvecie perfektné. Len rozmýšlam prečo čakali autori s druhým dielom až 9 rokov. ()

mota

Hudba ****, animace ***, příběh **. Celá myšlenka kybernetického světa a jeho zpracování mě moc nepřesvědčilo, i když ve své době to mohlo být docela originální. Dnes je už většina nápadů ztvárněna v jiných filmech mnohem lépe. ()

MkSallam

Blade Runner? Matrix? Metal Gear Solid? Kdepak., Ghost in the Shell, luxusní anime a úchvatná studnice nápadů a myšlenek. ()

evil_ryu

Úžasná hudba. Odporúčam pozrieť film v sále alebo aspoň na domácom kine. Animácia je už postaršia ale stále dobrá. Len málo hraných sci-fi sa tomuto vyrovná. Každopádne nie pre všetkých lebo príbeh je podávaný zvláštnym (Japonským) spôsobom. 5* ()

Ukko

Dobrého Cyberpunku (v oblasti kinematografie) je jako šafránu ! Dobrého Cyberpunku s výborným scénářem a filosofickým duchem ještě míň ! Ghost in the Shell patří mezi perly svého žánru a je na něm pěkné, že každý divák si od filmu může odnést to své. Výborná (i přes dnešní dokonalou třidé animaci) animace ze staré školy, perfektní hudba, odkazy na klasiku svého žánru a tři hlavní protagonisti, které se zamiluje snad každý. Tyto vizuální orgie snad překonal jen právoplatný druhý díl, který je, pro mnohé, ještě zamotanější a ještě složitější. Pochopit a rozlouskonout obě dílka je na tom to nejkrásnější. ()

Mikino00

Blade Runner anime světa, který nezůstal daleko za slavnější bratrem. Originální děj, sci-fi svět promyšlený do posledního detailu a vládní spiknutí zasazené do příběhu. Jen ten konec byl takový moc americký. ()

Oralfabet

Dost frustrující zážitek. Chtěl bych, aby se mi to jako celek líbilo mnohem víc, protože u některých částí jsem téměř slintal blahem. Ta animace je prostě úžasná a hudba za ní ani v nejmenším nezaostávala. Ale ten příběh, ten mi toho teda napoprvé fakt moc nedal. Rozpolcených 7/10 ()

Klajnik

GitS je příliš krátký film a ač mě po celou dobu bavil (což je jistě dáno mou atrakcí pro kyberpunk), tak poskytne příliš málo obsahu. Hlavní téma filmu (lidství) se příliš nevykrystalizuje, protože není čas příliš filosofovat nad tím, co to znamená být člověkem. Film je v tomhle ohledu velmi slaboduchý, protože prezentuje lidská vědomí uvnitř mechanických těl (a mozků) víceméně beze změny - Jasně, robotické mozky mají své klady a zápory: postavám umožňují přístup k síti, ale mohou být hacknuty, jenže jde o to, že film prezentuje, že mít robotický mozek nijak zvlášť neovlivňuje způsob nám známého lidského uvažování, které je dáno tím, že máme ten organický mozek, který máme. Vždyť tohle už vysvětlil Kant v 18. století... Přitom si to celé říká o to, aby speciální agenti, jejichž lidské vědomí je nahráno na čip v mechanickém těle, sváděli boj mezi organickou (abstrakce, intuice, cit, pochyby, neukázněnost) a robotickou (výpočetní rychlost, přístup, analytické schopnosti, přísnost) přirozeností. Předpoklad, že vnímání zůstane stejné, jest naivním. Pokud však chceme být sofistikovanější, tak to na nás klade těžší tvůrčí nároky. Tento boj mezi přirozenostmi by mohl být motivem k tomu, aby se protagonistka sloučila s umělou inteligencí v závěru a vytvořili tak novou entitu. Umělá inteligence by mohla být tvořena jakožto eventualita k lidským duchům ve skořápce, avšak nepočítalo se s tím, že procitne a získá sebeuvědomění, které ji vymaní z vlivu jejích strůjců. Nutno také vysvětliti, proč by výzvědná služba chtěla nahrávat lidská vědomí do robotických těl, když by to po čase vedlo k rozporům. Nejspíš by to muselo přinášet jisté velmi žádoucí výhody, než aby se vyplatilo posílat do akcí pouhé roboty. Současně by organizace neustále musela bojovat s časem a znovu a znovu přenahrávat to lidské vědomí, protože čas, zkušenosti a lidská tendence pochybovat by nutně vedly k destabilizaci. Tím by se ještě více posílil motiv ve skořápce uvězněného ducha, který se snaží prorazit ven. Dejme tomu, že by vyšetřování poukazovalo na korupci uvnitř tajné služby a protagonistka byla nějak dějově odstřihnuta od dozoru a kontroly své organizace. Mohla by pak vyšetřovat víceméně na vlastní pěst a současně svádět výše jmenovaný vnitřní boj. Vše by vedlo k setkání protagonistky a oné AI a následnému splynutí. Chtělo by to však více protkat s psychologií a filosofií to dramatické vyšetřování, které posouvá příběh, jenže nám se dostane asi jen dvou dialogů na toto téma (mezi majorem a Batou na lodi + mezi AI a šéfy sekcí 6 a 9). Dále mi přijde, že příběh je svou výstavbou poněkud matoucí. Někdy mi nebylo jasné, co je scénou snaha vyjádřit (viz. sledovačka nějakého muže vystupujícího z helikoptéry poté, co Major zatkne krátce po dvacáté minutě filmu toho hacknutého týpka se samopalem s průraznými náboji). Asi v 50% případů bych nebyl schopen říci, proč postavy jsou tam kde jsou, proč se děje to, co se děje a jaké jsou motivace různých frakcí ke konkrétním jednáním. Vcelku mi to tedy přišlo zmatečné a vágní. Film je však opěvován pro svou významnou pozici. Nemáme mnoho filmů s takovou tématikou (jasně, Blade Runner) a současně nutno uznat, že díky krátké stopáži a atraktivitě kyberpunku si to udrží divákovi pozornost. Rovněž je to díky výjevům a hudbě sem tam schopnost vykreslit působivou atmosféry (někdy zneklidňující, jindy melancholickou). Oproti druhému dílu to navíc vypadá i poměrně dobře (někdy je to zhruba na úrovni Akiry a jindy to vypadá poměrně rozplizle a ohavně - ostatně je to furt anime). Pozadí je zde však ještě ručně malované, statické, a objekty, které se v něm pohybují, jsou sice od pozadí vizuálně odlišitelné (nesoulad), ale stále to nebije do očí tak moc, jako když je pozadí děláno digitálně. () (méně) (více)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu