Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

yakoob

Mám rád, když mne filmy překvapí, zvlášť, když jsou to filmy z historickou tématikou...A u tohoto díla se to podařilo...Bravůrní výprava, společný příběh křesťana, židů a muslimů...Člověk hned prožívá příběhy postav s nimi, nechybí napětí a romantika... Více takových filmů...V té době by asi bylo těžké žít, dnes máme tu výhodu, že nám filmové řemeslo dovoluje prožívat ty doby s povzdálím a za to jsem rád...Moc rád...Začínají mne lákat historické filmy...Ne jenom se na ně dívat, ale je i vymýšlet... ()

FFilipCZ

Díky bohu! Že to ale těm Němčourům trvalo! Jejich produkce je totiž známá tím, že jediné, co umí vyplodit, jsou zástupy romantických sraček či trapných TV-filmů, kterým byste mohli dávat Odpady jak na běžícím páse. Konečně německý film, který se mi doopravdy líbil. Štěstí, že herci mluví anglicky, kdyby to bylo v němčině, okamžitě bych šel minimálně o hvězdu níže. Co se týče filmu, má neskutečně poutavý děj a neotřelý příběh a 2.5hod vám uteče jako voda. Herci perfektně sedí do rolí. Naprosto odzbrojen jsem byl především z prostředí, ve kterém se příběh odehrával. Co záběr, to krásné místo, venkovní či vnitřní prostory nebo příroda. Po dlouhé době opravdu film, který jsem si do sytosti užil a rozhodně se k němu budu často vracet. PS: Díky za objevení nové krásky jménem Emma Rigby. ()

EastWicka

Cesta Roba Colea ze středověké Británie až do perského Isfahánu, centra tehdejšího lékařského vědění, by mohla být jedním z Šeherezádiných příběhů tisíce a jedné noci. Povznášejícím vyprávěním o touze po poznání a pomoci tam, kde to člověk dosud nedokázal, a o věčném návratu náboženského fanatismu, který jednou za čas všechno rozmetá na kousky. ()

maddy

Už aj Nemci by chceli mať svoj vlastný veľkolepý, výpravný, historický biják. A podarilo sa im to o dosť lepšie ako keď sa o podobné snímky snažia bratia Rusi. Skutočne precízne spracovaná výprava, skvelá kamera a výborná orientálna hudba sprostredkúvajú skvelý estetický pôžitok. Prvá anglická efektne vykreslí špinu chudobného vidieku, aby v druhej polovici mohla prísť na rad kontrastná ukážkovo čisté arabské prostredie. Herci si odvádzajú svoju prácu ukážkovo, či už to je mladý Tom Payne, ktorý prakticky nezlezie z plátna alebo tradične výborný Stellan Skarsgård v menšej úlohe, prípadne Ben Kingsley stvárňujúci zaujímavý charakter. Tempo je vyvážené a ani napriek objemnej 150 minútovej dĺžke ani raz nenudí. Zamrzí len pomerne rutinný scenár. Knižnú predlohu som síce nečítal, ale predpokladám, že ponúka o niečo viac prepracované myšlienky. Scenár filmu totiž vidí mnoho zásadnú udalosti aj príliš čiernobiele. Má síce podobný námet ako kontroverzná Agora, ale tá túto tému podalo o mnoho lepšie. Ponúkala niekoľko inteligentných myšlienok nútiacich k zamysleniu a nebol tak jednostranná ako Ranhojič. Ten je síce európsky, resp. nemecký film, ale pôsobí ako zákazková veľkolepá hollywoodska produkcia oklieštená o akúkoľvek kontroverziu. Aj vďaka takmer až naivnému záveru pôsobí Ranhojič skôr ako taká „rozprávka pre dospelých“ skôr ako seriózna historická dráma (a posledná vsuvka so Skarsgård je už maximálne zbytočná a účelová). V podstate je to celé veľmi fajn, film sa veľmi príjemne sleduje, v tempe ani raz nezaváha, ale nemôže sa zbaviť dojmu, že s odvážnejším režisérom sme tu mohli mať hotový klenot, takto vznikol skôr len taký absolútne neškodný štandard. Keby to natočili Amíci, tak sú aj tie hodnotenia určite nižšie. CELKOVO: 3,5* (7/10) ()

depony

Jeden z těch bolestných pohledů na fakt, že kdysi byl Východ mnohem dál než Západ. Kdy léčení bylo rouháním se a proti Božímu rozhodnutí. Tento příběh má i přes možnosti patosu (jak by jej dokázali krásně zpracovat mistří Hollywoodu) svou laťku posazenou poměrně vysoko. Sice je zde příliš mnoho náhod a nedořešených nesrovnalostí, ale nic z toho není ten problém, kvůli kterému film přestanete sledovat. Hlavní hrdina má úžasný dar a chuť pomáhat lidem. Ben Kingsley mu jej pomůže jen prakticky zužitkovat. Jste prostě součástí velké cesty za hledáním a nalezením. Za mě velké a milé překvapení a skvělé herecké obsazení. ()

NinonL

Celkem pěkná pohádka s trochu upocenou love story. Nevím ani nepátrám, do jaké míry jsou události ve filmu věrohodné. Dívat se na to dalo, zvláště těm, kdo mají rádi fantasy a sladké příběhy. Mně film nijak zvlášť neoslovil ani nenaštval. Hodnotím jako průměr. ()

MartinezZ

Nádherně vypadající se skutečně pohádkovým ústředním hudebním motivem, takový je tenhle německý anglo-orientální pohádkový příběh. To "Pohádkový" ve zdejším popisu žánrů ovšem trestuhodně chybí, protože tohle JE dospělejší dobrodružná pohádka zasazená do historického období stále ještě počátku druhého tisíciletí od skonu Kristova :) To "Drama" spíše spadá pod onu pohádku. ~ Mladík se schopnostmi, jež by ho v jeho domovině vystavily leda tak plamenům na čarodějnické hranici, odchází do daleka, oddán možná báchorce o slovutném léčileli, který své vědění předává svým žákům. A kupodivu se v našem příběhu nachází někdo, kdo by o takové místo žáka a učně měl enormní zájem. Problémem je trochu jen věčná hloupost lidského pokolení v uctívání jakýchsi "Bohů" a neustálé vzájemné vybíjení se v zájmu jednoho nebo druhého. Slovutný léčitel totiž nese jméno Ibn Sina a je v arabském světě, kde zrovna o anglikánské Křesťany není převelký zájem. Tolerování jsou jen Židé (a je tam i jeden Ind). Náš mladík se tedy začne vydávat za Žida a dílem mnoha náhod a polibků Štěstěny nalezne svůj cíl, svůj osud, svoji lásku a poznání pravd hloupého i krutého života i dění po něm. ~ To, že je to pohádka, jsem už asi říkal. Ale jako fakt velká. Toho štěstí, co tu panáček má, těch zvratů osudu v pravou chvíli, uznání jeho pravd, částečný happyend i skutečnost, že Angličan nemá s komunikací v arabském světě problém mluvit plynnou angličtinou s kýmkoliv zdejším ani Židy z celého světa, je až zarážející. A to všechno vyumělkované, čeho jsem byl jako divák svědkem, včetně několika klišé a zcela očekávaných událostí, mi bohužel neumožňuje jít s hodnocením výše, ačkoliv bych rád, protože takováhle POUZE Německá produkce (tady nejde ani o koprodukci, takže Němci sem dotáhli několik zvučných zcela neněmeckých jmen!) je skutečně úctyhodná a snad nejhollywoodštější evropská produkce ever! Za to si tedy Germáni skutečně zaslouží poklonu. Ale bohužel ne čtvrtou hvězdičku, na to by muselo být umění hlavní postavy lépe využité a život a jeho učení v mořích písku propracovanější - prostě být o kapánek více, než jen pohádkovým příběhem s pěknou výpravou a hezkým vizuálem. ()

Vxxx

Moc hezký film. Opravdu. Velmi atmosferický a místy hluboký. To že film trvá tak dlouho si uvědomíte až po skončení... protože v průběhu nemáte žádný důvod koukat na hodinky. Jediné co musím vytknout je Emma Rigby, jelikož to je prostě otřesná herečka. Je uměla, afektovaná a nepřirozená... Už v Once Upon A Time in Wonderland jsem jí neměla ráda a tady to nebylo lepší. Ale jinak film je opravdu krásný. 4* ()

Rosana

Docela zajímavý příběh s akcí, láskou a dobrodružstvím, avšak trochu zbytečně natáhlý a místy otravně nudný. ()

Alqarin

A jde to. Chytře, poctivě, sympaticky. Strašně osvěžující zápletka, super postavy a boží herci. Bravissimo. ()

Lukrecie

Touha po splnění svého snu a cíle, seberealizaci, vzdělání je platná v každém století. Velmi krásný výpravný film, příjemná hudba i dechberoucí příroda. Dílo se prostě povedlo. Souhlasím s Zeckem, také mi to připomnělo Agoru. ()

Tayen

Němci si mákli a vyplatilo se jim to. Ranhojiče jsem nečetla, ale brzy to napravím. Film je velevýpravý, veleherecký, velescénaristicky dobrý. Jen pár vad na kráse měl: všichni - od šartlatánského doktora v Anglii ž po přežívši holčičku africké vesnice, mluvili a rozuměli angličtině. A druhá věc: někdy jsem nepochopila, jak se jedna postava dozvěděla, co provedla druhá postava. Ranhojič je sice film dlouhý, ale myslím, že u historických filmů, které jsou točeny podle mnohasetstránkové knihy je to pochopitelné a zkracování by podle mě bylo na škodu. Prostě, stane se toho hodně a hodně si to užijeme. Romantika, nemoci, boj, náboženské zanícení, cestování, dvě kultury a mnohem více. Pro mě po dlouhé době výborný historický velkofilm se vším, co k tomu patří. ()

javak810i

Velké překvapení! Kdo by čekal, že se (relativně) tak produkčně nenáročný film bude moci téměř po všech stránkách rovnat i takovým blockbusterům, jakým je třeba Scottovo Království nebeské? Já tedy ne. A zásluhu na tom nemá pouze opět výborný Ben Kingsley, ale vlastně celý herecký ansámbl (<3 Emma Rigby), vzhledem k rozpočtu nádherné audiovizuální zpracování a v neposlední řadě i velmi zajímavý příběh. U něho by se sice dalo spekulovat, na kolik je reálný vzhledem k době, kdy se odehrává, ovšem to už bychom byli velkými puntičkáři. Je obecně známé, že v této době bylo lékařství v některých zemích na vysoké úrovni a fakt, že i v současnosti na tom někde nejsou o moc lépe, dokazuje jen to, na kolik bylo rozšíření tolerantního a pokrokového islámu přínosem. Ale to už bychom zabíhali někam jinam... Celkově se jedná o vskutku vydařený film, který ani přes svou dlouhou stopáž nenudí. Dávám slabších 5*. ()

Karlas

Pěkná multikulturní pohádka pro dospělé plná krásných myšlenek a dobrých skutků. Bohužel, takhle to ve skutečnosti není, jasný pane. ()

ArsenalEagle

Překvapivě kvalitní a neméně překvapivě velkolepé historické drama, které je sice zjednodušenější než Gordonova předloha, každopádně směle konkuruje třeba takovému Království nebeskému. Pravda, s menší výpravou, ale přesto velmi dívatelné. Německá produkce se spoustou zajímavých jmen, Tom Payne schopný táhnout herecky film sám pouze za pomoci takových velikánů jako Skarsgard či Kingsley. ()

nirvanafan

Konečně po dlouhé době historický velkofilm, který o bitvách není prakticky vůbec, a ani se nejedná o artovou nudu, jakou nás poctila na loňském Febiu ruská Horda. Ranhojič je vlastně docela (ne)obyčejný lidský příběh, do kterého není problém se naplno vžít. Menší problémy dělá množství postav, k nimž si má hrdina vybudovat vztah, ale v jiné než seriálové stopáži nelze zcela dosáhnout kýženého efektu. Všechny ty ostatní ušlechtilé věci o touze po poznání, přátelství a lásce překonávající hranice státu i náboženství, o fanatismu, pýše a neuvážených rozhodnutích ale fungují, jak se sluší a patří. ()

Džejkop

Svižně plynoucí dobrodružství jednoho velmi zvídavého a osvíceného jinocha, který se vzepře zaběhnutým konvencím a dogmatickému pohledu středověké Evropy. Nebojí se do toho říznout ani v době, kdy sterilní prostředí existovalo pouze ve snech a otčenáš utvářel svět. ()

elizabeth_ba

Pro mě jednoznačně nejlepší letošní vánoční pohádka (rozuměj, z toho nově viděného během letošních Vánoc), jako historický film trochu slabší, ale rozhodně dobrý, viz komentář kolegy flanker.27, jenž mi mluví z duše. Z těch nelogičností, které mí oblíbení uživatelé nekomentovali, mně zase vrtá hlavou např., kde se naučil prostý Angličan číst arabský a hebrejský text... ()

erased

Tematicky a způsobem jeho pojetí málem unikátní film, takto poctivé řemeslné práci se prostě může podařit prorazit pouze v Evropě, přesto Ranhojiči k bezvadnému zážitku chybělo poměrně dost. Děj naštěstí nestihne za dlouhé dvě a půl hodiny nudit, jenže na můj vkus se až příliš zaměřuje na osudy hlavní postavy v orientu. Kdyby k jeho příběhu přibyla další půlhodina věnující se pro mě minimálně stejně lákavé strastiplné cestě Evropou (popř. i Afrikou poněvadž takto čarokrásné záběry na poušť jsem dosud neviděl), ani trochu bych se nezlobil. A i přes bezvadně typově zvolené a ještě o chlup lépe hrající herce bych stejně tak nepohrdl ani barvitějšími a méně dvourozměrnými postavami. A vlastně ani méně dobrodružně-pohádkovým rázem celého filmu. Ale vem to čert. Něco takového člověk na velkém plátně každý den nevidí a na neopakovatelném zážitku se to podepsalo. ()