Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

Makky

Film s veľkou charizmou a čarom, ktorý si diváka vie naplno získať. Cez rôzne klišé a hluché miesta, si tento príbeh o malom chlapcovi, ktorý nemal po smrti matky kam ísť, získa divákovo srdce a nepustí až dokonca. Príjemné nemecké prekvapenie. ()

ABLABLABLA

"English man. Walk somewhere else. Or do you find a desert to crap for your liking?" Z té krajiny a panoramat mě přecházely zraky. Herci byli skvělí. Prostě tomu nic nechybělo. Sem tam to člověku přišlo trapnější např. když si vzal Ibn Sina jed a čekal v hořícím domě s tou vzácnou přemoudrou knihou, protože přece věděl, že Robe aka Jessee se vrátí a po cestě tam ani zpět se mu nic nestane, přestože vedle něj vraždili židy jako on. Normálka. Jednoznačných 5* "We're going to cut the Shah open and remove the sickness. - Are you mad? - Yes, I think we've all gone a little mad. You're next." ()

Tirion

Váhal jsem mezi 5* a 4*, ale nakonec - hlavně kvůli slabší zápletce - dávám tu nižší hodnotu. Ale musím smeknout nad Evropskou produkcí. Kam se hrabou současné historické spektákly plné patosu z Hollywoodu... ()

kaylin

Dobrý film, který ani nemusí tolik zaujmout tím, co vypráví, i když jsou zde zajímavé momenty, ale tím, co se odehrává pod povrchem a postupně vystupuje na povrch. Ten boj vědy a náboženství je možná zajímavější než život hlavního protagonisty, i když sem tam má hodně navrch. Velkolepé, emotivní a lidské, přesto mi to dech úplně nevyrazilo. ()

blackrain

Sledovala jsem film téměř bez dechu a byla jím unešená. Strašně jsem Robovi nadila, aby si dokázala splnit svou touhu a sen. Je to taková barvitá a inteligentní pohádka. Je tu pár poučných věcí. Není tu jediné hluché a prázdné místo. Pořád se něco dělo. Vůbec mě nenapadá, že bych měla filmu něco vytknout. Překvapilo mě, že film natočili naši němečtí sousedé. Herecké obsazení mě velmi potěšilo. ()

..Lucas..

Možná bych uvítal, kdyby byl Ranhojič o něco kratší, ale i přes svoji délku musím říct, že nenudil. Velmi zajímavý příběh se skvělým obsazením, kde mě uchvátil především Tom Payne v hlavní roli, skvělý! Ben a Stellan taky nezklamali a koho jsem viděl velmi rád, to byla Emma Rigby, s tmavými vlasy jsem ji viděl poprvé, ale do této role se hodila a odvedla dobrý výkon. Pokud hledáte dobrý historický film, doporučuji. ()

italka63

Velmi zajímavé téma, ukazující evropský, špinavý středověk a naproti tomu Orient na daleko vyšší úrovni vědění, neboť se dokázal na tehdejší dobu poměrně dost vymanit z náboženského fanatismu ve jménu lékařství. Avicena-poevropštěle -by mohl vyprávět, co se dá zažít při výuce žáků,kteří se v touze získat vědění za ním sjíždějí z celého světa, tak jako Rob z Anglie, který po smrti své matky vyrůstá u potulného holiče, což byli poloviční doktoři,učí se všemu a do Persie odejde v přestrojení za Žida. Pokud to velmi shrnu, už dlouho jsem neviděla film s dlouhou stopáží -poslední dobou jsem ve výběru neomylná-který by mě nenudil alespoň chvilku.Tady ani náhodou. Od samého začátku, skvělého Stellana, přes Kingsleyho po Martineze, nad kterým jsem si chvilku lámala hlavu, odkud toho šarmantního šaha vyhrabali, a vyhrabali skutečného, mírně bezskrupulózního vládce dobře. A nakonec Tom Payne a jeho Rob, s obrovskou touhou po vědění, nádherným úsměvem a srdcem, které se uprostřed pouště, v karavaně, nečekaně zamiluje do hezké dívky, která je převážena jako dar. Nádherná poušť, nad kterou v noci jasně září souhvězdí, dokáže i jiné věci...třeba písečnou bouři. Moc se mi to líbilo a po malé chvilce rozvažování dávám pět hvězd. Třeba spadly z nebe nad dunami. ()

rt12

Hodnotím vysoko výpravnou stránku filmu, zajímavý námět, ať už jde o touhu poznat nové stránky medicíny, nebo náboženské půtky, které se zvrtnou v krvavé šílenství ( vše bohužel platí dodnes). Vše podtrženo výbornými hereckými výkony. Historická fakta nesouhlasí, chce to pominout, pak si tuto dobrodružnou pohádkovou podívanou užijete. ()

Maq

Spíš než historický film je to pohádka, prostá, ale opravdu pěkná, obrázková. --- Bylo by to neškodné, kdyby... A zde musím zabručet svoje námitky. Film až příliš nápadně podsouvá představu, že hlavním nepřítelem vědeckého pokroku jsou církve, tedy náboženství. Nejprve jeden konkrétní fakt: V 11. století katolická církev nikoho za čarodějnictví neupálila, nejméně pak v Anglii. Hon na čarodějnice je záležitostí doby mnohem pozdější, převážně raného novověku, kdy vliv církve ve společnosti byl z větší části již minulostí. A obecně namítám toto: Je-li horlivost ve víře znakem tmářství a blbosti, pak by Češi měli být jedním z nejosvícenějších a nejchytřejších národů světa. Znám Čechy dobře a nic takového nepozoruji. --- Blbost je věčná a její přítomnost v řadách církevních hodnostářů by nás měla nechávat v klidu, protože naše životy ovlivňuje nepatrně. Zato blbost nás samých a našich světských institucí nám kazí náladu na každém kroku. Na tu bychom se měli zaměřit, tu bychom měli odhalovat, a ne se ukájet v představě, že jsme úžasní, protože neděláme stejné kraviny jako naši předkové před stovkami let. ()

slunicko2

Kýčoidní, ale nádherné dobrodružství. 1) Chcete parádní dobrodružství? Atraktivní prostředí, cizí země, krásné krajiny, pěkné herce, nádherný příběh, love story, morální poselství i trochu poučení? Připraven je koktejl, který přes svou červenoknihovní podobu chutná velice dobře. 2) S respektováním historických a dobových skutečností si autoři, jak to tak bývá u filmařů zvykem, příliš hlavu nedělali. Jen namátkou: Seldžúkové Isfahán dobyli až v roce 1051 (tedy o 14 let později, než uvádí film. Avicenna nezemřel v Isfahánu, ale v Hamadánu a to nikoli sebevraždou, ale na břišní potíže. Křesťané směli cestovat do islámských zemí. Ani jazyky se tu neřeší, americký trh láká a tak všichni mluví anglicky. 3) Nabízí se srovnání se španělskou Agorou, zejména pokud jde o vztah vzdělání a náboženského fundamentalismu. Ranhojič je lidovější a limonádovější, ale zato se na něj lépe kouká. 4) Zaujal mě pěkný 31letý Angličan Tom Payne (titulní role). ()

Helo

První půl hoďka perfektní a to hlavně díky hudbě a nevídané atmosféře středověku. Pak to na chvíli ustoupí, jen aby přišla závěrečná opět parádní třičvrtěhodina. Co Ranhnojič pohnojil je nedůraz na emoce a napětí, který by tomu rozhodně dost přidal. Pořád se ale jedná o hodně povedený historický film a snad jediný takový, u kterého jsem ani nebyl zklamaný, když byl střih těsně před bitvou a pak až pohled na bitevní pole po boji. ()

stration

Na německé poměry velice slušná výprava i povedený film. Narozdíl od ostatních německých mi nepřipadal ani tak studený a odosobnělý. Herci a jejich výkony se mi líbily, hudba pasovala a když člověk zapomene na předlohu, od které se film v mnohém liší, příběh se také dal ustát. Díru do světa to neudělalo, ale mé sympatie si film rozhodně získal. ()

salalala

Je dobře, že podobná látka vznikla v Evropě, protože tvůrci se mohli vykašlat na atraktivní bitvy, ale mohli vykreslit spíše vztahy mezi postavami a nějak pojmout náboženské rozpory středověké Evropy. A to se jim poměrně daří. Stölzl dokázal vytvořit odpovídající neveselou atmosféru středověku, všechno nádherně nasnímal, a ačkoli se nevyhnul laciným kýčovitým záběrům v poušti, vizuálně jde opravdu o parádní podívanou. Ústřední příběh je natolik silný, že zkrátka stačilo jen ho šikovně rozehrát a nechat působit na diváka, což se víceméně zdařilo. Nechybí tu ani potřebné působivé a silné scény, kterých tu je hned několik, takže není nač si stěžovat. Horší je to s postavami, kterých je tu zbytečně moc a některé měly zůstat ve střižně, protože jejich osudy logicky nezarezonují tak, jak by měly. Obsazení je ale perfektní a zejména mladý Tom Payne je výborný a společně se Skarsgardem a později Kingsleym film táhne a jeho charakter je i díky jeho výkonu nesmírně zajímavý. Totéž vlastně platí i o Avicenovi. Škoda, že to tvůrci přehnali se stopáží, protože dvě a půl hodiny jsou moc a snímek, jenž je natočen už tak pozvolným tempem, se chvílemi zbytečně vleče a je v něm dost "vaty". The Physician ale za vidění určitě stojí, protože v záplavě mnohdy povrchních hollywoodských spektáklů dává divákovi možnost přemýšlet a sledovat zajímavé postavy a dialogy "o něčem". 70% ()

runner85

Predsa len som sa rozhodol siahnúť po tomto filme. Bol mi poradený už dávnejšie, ale teraz, pri krátkych tropických nociach sa hodil najlepšie. Tento film by som rozdelil asi do tretín. Prvá bola parádna a zoznámila nás hlavne z hlavným hrdinom a jeho snom liečiť. Druhá vo mne ale vzbudila trošku sklamanie. Ta menšia romantická vsuvka mi tu až tak moc nesadla. Neviem prečo lebo ja skôr romantické vsuvky kvitujem, ale tu mi to proste neprišlo ono. A to sa mi tá dievčina dosť páčila. Tretia ale už zase dostáva poriadnu fazónu. Čo sa týka konca, ten mi rovnako ako v Agore prišiel dosť smutný. Aj tam bolo veľa múdrych ľudí a v mene Boha ich vykántrili ... tu rovnako ... dúfam, že ľudstvo sa raz poučí ... celkovo za silné 4* ()

Aleee89

Bohužel, trailer v kině vypadal mnohem lépe než samotný film, ale to už tak někdy bývá. Skoro všechno napětí, akce a atraktivní dobrodružství se vytratilo kdesi mezi těmi dvěma a půl hodinami stopáže. Neříkám, že dobrodružství mladého Angličana s touhou léčit nebylo zajímavé nebo nemělo alespoň zajímavé prvky, ale jako celek mě to nenadchlo a neuspokojilo tak, jak jsem si představovala. ()

Dont

Solidní historický „velkofilm“, tentokrát hodně evropsky laděný se snahou seriózně odvyprávět příběh mladého ranhojiče podle vychvalované knižní předlohy, přesto se nevyhýbající žánrovým klišé, tolik typickým pro podobné snímky. Kromě těchto klišé mám s Ranhojičem ještě jeden zásadní problém. Na jedné straně museli tvůrci s ohledem na rozsah knižní předlohy přistoupit k nezbytné zjednodušenosti děje i vztahů, ale na druhé straně má film 150 minut a zdaleka ne všechny mi přišly plně využité. Místy se film docela táhnul. Ranhojič není v žádném ohledu výjimečný film a s ohledem na fakt, že nepatřím ani do cílové skupiny, jsem zůstal u průměrných tří hvězd. A ještě drobná poznámka ke castingu. Tom Payne vypadá jako sympaťák, ale pro takovouto roli ještě není dost dobrý herec (možná nikdy ani nebude), snaží se, ale to nestačí. A protože je to hlavní postava, je to docela vada na kráse… ()

kajas

Tohle že natočili Němci? Němci, od kterých známe studené divné pohádky vysílané o víkendu na Nově a všudypřítomné "rosamundy" nenáviděné snad všemi diváky s kapkou soudnosti? Film u nás nebyl v podstatě nijak propagován a českými kiny proletěl téměř bez povšimnutí (aspoň podle mého názoru, v době jeho premiéry jsem brigádničila jako pokladní v jednom multikině). Zasloužil by si mnohem víc pozornosti. Skvělé herecké výkony všech zúčastněných pánů (a jedné dámy), pěkná hudba, příběh zaujme od první minuty a i přes delší stopáž nenudí. Jeden z nejlepších historických filmů posledních let, jehož dojem kazí snad jenom příliš pohádkové vyznění, přesto zasloužené velmi silné 4*. ()

marleyy

65% Zajímavý náhled do historie. Herecký výkon hlavního představitele se mi moc nelíbil, zato Ben Kingsley a hlavně Stellan Skarsgård byli skvělí. Příběh byl docela fajn, dialogy taky celkem v pořádku, avšak bylo to místy dost nudné a romantická linka ta byla opravdu o ničem. ()

major.warren

Skvělý film. Na pět hvězdiček to nebylo, ale na krásné čtyři ano:-). Philipp Stolzl natočil krásný film a touze se něco naučit a zjistit. Tom Payne byl výborný a Ben Kingsley. No tak ten kdyby tam nebyl, tak nevím nevím:-). Výborný byl i Stellan Skarsgard a Emma Rigby. Velmi dobrý scénář napsali Jan Berger a Christoph Muller. Hagen Bogdanski se postaral o velmi dobrou kameru a Ingo Frenzel složil krásnou hudbu. Příběh byl velmi dobrý. Ze začátku se mi film moc nelíbil, ale od doby co Rob dospěl a jezdil s ranhojičem tak to bylo skvělé. Moc se mi líbila výprava. Pohled na místa příběhu byl nádherný. Kostýmy i make-up byli též velmi dobré. Film byl docela dlouhý, ale uteklo to docela rychle. Nejlepší scéna je podle mě jednoznačně jak Rob přijde za Benem Kingsleyem a ptá se ho na Seenu. Krásný film podle knihy Noaha Gordona byl velmi pěkný a má u mě čtyři hvězdičky. ()

kinderman

V kulisách raného středověku se zde poukazuje na ožehavé aktuální problémy, jako je svoboda vědeckého bádání, antisemitismus, islámský fundamentalismus... a uprostřed toho všeho představitel hlavní role, který mi neustále vnucoval představu Jiřího Mádla. Nuda to sice není, ale žádný velký zázrak taky ne, hypochondr jako já, který se při zmínce o blechách jako přenašečích moru začal ihned škrábat, jednu hvězdičku prostě strhnul. ()