Ranhojič se odehrává v 11. století, veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v Evropě zapomenuté, vládne zde temný středověk. Jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Mladý Rob Cole má velmi zvláštní schopnost: je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem. (Bontonfilm)

Petroff

Další dojebaná kniha. Přitom do těch 2,5 hodiny by se ten příběh dal narvat mnohem, mnohem líp - a bez odchylek a změn v ději, bez jazykovýho zdebilnění, kdy se všichni se všemi a všude baví angličtinou, beze zbytečných změn v původu postav, bez obskurdně odlehčenýho náboženskýho přístupu... Prostě líp, a třeba i dobře. Ale to by Roba Colea nesměl hrát ten hezounek, Avicennu Ben Kingsley a taky by to zkrátka nesmělo mít takovej ten klasickej tupej filmovej průběh. Takže nedík. Vážně doufám, že nikdy nebude natočená sága o Rámovi od A.C.Clarka, Čapkova Válka s mloky ... a podobně. ()

Fíla

Že má Ranhojič 150 minut, no a co? Když je pro Vás něco dobrodružství, baví Vás to, není to žádný problém. Vynikající dobrodružství za poznáním vědy a touhy. Hlavní herec mě mile překvapil. Ben byl jistota a přenádherná Emma, to bylo opravdu skvostné! Nelituji jediné vteřiny a jediné scény. Ranhojič je vynikající film, který si zaslouží jen samé pozitivní ohlasy a reakce. 150 minut? 150% ()

ilemas

Nádherný, velkolepý historický film, úchvatná kamera a přírodní scenérie, svělí herci, jen jsem nemohl nějak překousnout, že mladý nezkušený angličan se vydá na Blízký Východ a tam se všude mluví anglicky. Na svou délku film vtáhne hned od začátku do děje a nenudí ani chvilku. Vůbec bych neřekl, že je to německý film, ale americký. ()

Martyska

Neopozeraný sympaťák Tom Payne spravil v tomto filme, myslím, svoj najväčší herecký prejav. Ben aj Stellan opäť nesklamali a Kingsley priniesol do filmu svoju úžasnú hereckú dušu. Páčilo sa mi, že Tom dostal rolu, vďaka ktorej mohol prejaviť svoj talent. Diváci, ktorí trochu poznajú vedľajších známejších hercov majú istotu v dobrom stvárnení postáv, ale Tom bol geniálny. Medzi Benom a Stellanom vynikol a nemohla som sa naňho vynadívať. Toľko k postavám a hercom. Keď som začínala pozerať film, ani ma nenapadlo, že ma tak pohltí. Dejovo možno trochu zaostáva, ale to mi vôbec neprekážalo, lebo režisér vedel, aké finty na diváka použiť. Dôležité bolo vykreslenie napínavej cesty Roba Cola. Ani som nepomyslela na to, že nemecká produkcia dokáže niečo tak zručné natočiť. Postavy mali svoju hĺbku a efekty s kamerou boli, povedala by som, na vysokej "hollywoodskej" úrovni. Hudba len doprevádza k tomu pravému času, kedy si my, diváci, uvedomíme, aké ťažké bolo obdobie spred 1000 rokov. Aké mali ľudia vízie, ako rozmýšľali, čo si predstavovali. Niekedy som až žasla nad tým scenárom. Po dlhej dobe som našla film, ktorý to vykresľuje tak, ako to naozaj bolo a viem si normálne predstaviť, ako tí ľudia vtedy žili. Krása, krása, krása. Aj tak mám pocit, že som sa k tomuto filmu nevyjadrila tak, ako som chcela a ako to cítim. Veľmi sa mi páčilo. Zážitok sledovať. ()

easaque

tento historický film hezky ukazuje počátky medicíny a chirurgie ve středověku. Velkoryse zpracovaný román nešetřil na výpravě a působí tudíž věrohodně. Možná bych dal i víc než své silnější 3 hvězdičky, ale nemůžu v příběhu najít nic, co by mě k tomu navnadilo a na mně působí průměrně i když efektně zabalen. Prostě klasická a poctivá všehochuť, kde najdete dobrodružství i romantiku. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Aljak

Krásne. Takto nejako si predstavujem vydarený historický film zo stredovekého Orientu. Pútavý a zaujímavý príbeh zasadený do nádherných kulís Perzie, ktorá narozdiel od temnej stredovekej Európy poskytuje úrodnú pôdu pre rozvoj lekárstva a vedy. Skvelo vystihnutý kontrast - zatiaľ čo v Európe sú ľudový liečitelia považovaní za šarlatánov a čarodejníkov, Orient je úplným protikladom a samotní panovníci podporujú vedu a výskum, aby išli dopredu. Trochu som sa obával, že kvôli nadmernej dĺžke sa bude film vliecť a spadne to niekam do fádnej a monotónnej roviny. Našťastie sa tak nestalo a celý dej so sebou priniesol naozaj obdivuhodný príbeh o mladom liečiteľovi, ktorý sa rozhodol objaviť lekársku vedu až na "druhom konci sveta". Jediné, čo je asi trochu na škodu bola to vykreslenie bezproblémovej jazykovej bariéry. Aspoň spočiatku mohli načrtnúť problém prispôsobenia sa perzskému jazyku. Ale aj tak, skvelé = 5* ()

Vyhy

Tak toto jsem neočekával. Malé očekávání - velká spokojenost. Chytlavé, vtipné, smutné a napínavé. Neřekl bych, že by mě film na toto téma mohl tak bavit. Ale těch několik desítek minut mi uteklo jako pár vteřin. Po dlouhé době povedený historický film. ()

zbyshek

Velmi příjemný dobrodružný snímek. Až trochu nečekaně od německých tvůrců. Nicméně se mi to velmi líbilo, nevadila mi ani trochu delší stopáž, což většinou odsuzuji, ale tady mi těch 150 minut vůbec nekazilo dojem. Bylo to díky zajímavě se rozvíjejícímu příběhu s kontrastujícími destinacemi, kde se náš hrdina vyskytoval. Z Anglie až někam na Blízký východ, toto jsem sledoval se zaujetím. Herci jako Kingsley nebo Skarsgard jsou zárukou kvality, to jen dokazuje kvalitu celého filmu, jedno z překvapeních posledních dní. 80%. ()

M.i.k.e

nenápadný,ale nakonec o to lepší film,který zaujme hlavně precizní technickou stránkou a slušnou atmosférou.Nakonec se dá i celkem v pohodě zkousnout,že 11.století je tu vymalováno v poměrně jasných barvách a všechno je tak nějak v pohodě,přičemž bych si myslel,že realita tehdejší doby byla hodně drsná.Osobně bych uvítal i lehčí krácení,protože těch 2,5 hodiny se místy docela táhne a vypuštění některých scén,popřípadě celé jedné linie by filmu jen prospělo...80% ()

Martin741

Nemecka kinematografia vyplodila zas len dalsi priemerny film, akych sa tam toci do aleluja. Ako pribeh o ranhojicovi z 11. storocia je fajn, len rezia je prilis amaterska a Tom Payne nie je velmi dobry herec, aspon podla mna. Ucast Bena Kingsleyho /Gandhi/ vsak sa postarala o priemer : 50 % ()

peiton

Dobrodružná historická odysea vsadená do tej doby kedy všade naokolo vládla len špina,bieda a chudoba.Bolo zaujímavé sledovať,že i v tejto dobe mali ľudia sny a boli cieľavedomí si ich plniť podobne ako v tomto snímku chlapec,ktorému sa podarí aj vdaka zasiahnutím osudu sa odraziť od samotného dna až na vrchol ,,smotánky" onej doby a razom sa z jedného chudobného osirelého chlapca bez budúcnosti stáva uznávaní a všade vyhľadávaní lekár.Možno ako príbeh vystrihnutý z rozprávok Tisíc a jedných nocí odohrávajúci sa v dalekom oriente,ktorého chvalabohu pre mňa podčiarkuje menšia romantická zápletka so sympatickými predstaviteľmi.Klobúk dolu,Nemecko!Hodnotnejšie ako 2 Troje dokopy. ()

Hees

The Physician (Ranhojič) je napriek nejakým nejasnostiam veľmi slušným filmom a počas jeho neprestrelenej minutáže vôbec nenudí. Film sa dá rozdeliť na dve rôzne etapy a to na Anglicko a Isfahán. V Anglicku sa náš hlavný hrdina zoznamuje s remeslom a zisťuje, že sa môže zlepšiť ak Anglicko opustí a pôjde študovať inde. Hlavná etapa príbehu sa teda začína príchodom nášho hlavného hrdinu do Isfahánu. Rob Cole je až príliš zvedavý na tú dobu, lenže tento film je rozprávka pre starších divákov (kedže je tam krv) tak si domyslíte asi ako sa to skončí. Potešil veľmi výkon Bena Kingsleyho, ktorý perfektne zahral učiteľa Ibn Sina. Na tomto filme je vidno, aj to ako v dávnych dobách bol spomalený pokrok ľudstva z dôvodu náboženstva. Na filme je vidno, že musel stáť dosť veľa peňazí. Potešili aj deduktívne schopnosti hlavného hrdinu Roba počas moru. ()

Wiikii

Když Rob Cole(Tom Payne) položí svou dlaň na prsa nemocného a tak využije svou "superhrdinskou" schopnost "rozpoznání smrti" v doprovodu s příjemným zpomalením času, hned si vzpomenu na Parfém: Příběh vraha. A nedivil bych se, kdyby se Pilipp Stolzl trochu i inspiroval Příběhem vraha. .. Osobně jsem si Ranhojiče při sledování užíval, ale někdy mě připadal až moc průměrný, bez pořádného nápadu jen komolení toho, co v desítkách jiných filmů prostě funguje a zde to bylo naštěstí stejné, ale bez toho pětihvězdičkového nápadu. .... HODNOCENÍ: 75% (4*) ()

johny89

Působivý film z německé produkce v natočený skvělým režisérem Stölzlem. Už u jeho minulého filmu Nordwand jsem si říkal, že tento režisér má velký potenciál. Snímek má nabitý děj, nádhernou výpravu a výborně zahrané charaktery. ()

BarryLyndon

Mne se to strašně líbilo. Díky durovi za doporučení. Jinak bych to minul jako tuctovou uchcanou nehollywoodskou béčkovost. A to by byla velká škoda.Němci se s tím výpravou i příběhově poprali statečně. Herci ve vedlejších rolích hodně fajn ať už Olivier Martinez, Skarsgard nebo Ben Kinsley. I židovská princezna bylo hodně fajn. Teď koukám, že to natočili za něco kolem 30 milionů USD, což teda hodně klobouk dolů. Tohle kdyby mi někdo řekl, že je hollywoodský spektákl za 100 milionů, tak mu to sežeru i s navijákem. Místy mne i mrzelo, že to je jen malý příběh na pozadí velkých událostí a ne rovnou film o velkých událostech. A přes ty velký události v pozadí to mělo skvělou epizodnou a timing děje, fakt jsem se ani chvíli nenudil. Jděte do toho a rozhodně doporučuji kino. 8/10 ()

Nach

Film, kterému se nebojím udělit plný počet, neboť mé očekávání naplnil a ještě o kus překonal. Předně musím pochválit Bontonfilm, který nakonec Ranhojiče do našich kin uvedl, ač to v jednu chvíli vypadalo, že čeští distributoři se na toto historicko-dobrodružné drama vykašlou. Další velká pochvala padá Bena Kingleyho, jenž po Gándhím podal svůj nejlepší herecký výkon. Další srdečné poplácání po zádech směřuje všem tvůrcům, jenž za celkem malý rozpočet podali v první polovině středověk ve své nejdrsnější podobě a orient jak z pohádek tisíce a jedné noci. Jak film působí lékařsky věrohodně, není na mě abych soudil; každopádně ač to, co Rob objeví je zřejmě výdobytkem doby dávno budoucí, ve filmu to skvěle funguje. Díky hlavní postavě tak nahlédnete do některých tajů lidské anatomie a hlavně zjistíte pravdu o infekci dýmějovým morem (černá smrt přišla až ve 14. století a byla kombinací plicního a dýmějového moru). Přičemž lidské útroby a operace i amputace jsou vykresleny s dokonalou přesvědčivostí, že možná některé slabší povahy budou odvracet zrak. Všechny postavy zde mají své místo a k většině jsem si vybudoval nějaký vztah (pozitivní či negativní). Romantická zápletka příběh okořeňuje špetkou něžnosti v drsné době a historická hudba atmosféru dokresluje do výsledné dokonalosti. A vůbec mi nevadí absence velkých bitev a davových scén. Jinak spíše, než ke Království nebeské to má vše blíže k nehollywoodské, španělské Agoře bez davových scén. V ní se však kladl důraz na filozofii a astronomii v době náboženských bouří. Ona náboženská bouře je přítomna i v tomto filmu. Jen místo filozofování a hledání pravdy v astronomii, se zde debatuje na téma lidského bytí, zdraví, smrti, anatomie a nemocí. A věřte mi, působí to stejně dokonale, jako zmíněná Agora. Alespoň na mě ano. 85% ()

bourec

Film s parádním B.Kingsleyem,s celkově dobrym obsazením,kterej určitě prošel spoustou fesťáků,a možná posbíral nějaký ceny,film ale taky hróóózivě dlouhej,kterej jen stěží udrží vás jako diváky v nějakym napětí.Prokousal sem se tim,ale přes průměr se to pro svoji nízkou zábavnost nepřehoupne.50%. ()

joker.george

Díky tomu, že se film nezaobírá pouze Avicennou a lékařstvím, ale bere v potaz i další události (ať skutečné či prostě vymyšlené pro potřeby filmařů) se nejedná o nic obyčejného... Pomalejší rozjezd v Anglii aspoň zvládl seznámit se sympatickým hlavním hrdinou a potom už se jedná o krásnou filmařskou práci, v níž nechybí napětí ani spád a všechny berličky jsou bez problému stravitelné a hlavně Ben Kingsley v roli učence exceluje a vyzařuje z něj obrovská vzdělanost a osobnost. A pokud by snímek působil o něco rýpavěji v oblasti rozdílnosti středověké Evropy a Arabských zemích, tak by ho 5* neminulo... ()

Stanley

Velmi rozporuplný snímek pohybující se na pomezí orientální pohádky a dobrodružného historického dramatu, který však ani v jednom z žánrů není poctivý. Sympatické je vykreslení středověké špíny i tmářské mentality lidí vytvářející na pohled autentičtější dobovou atmosféru než většina ostatní současné filmové tvorby, která nám prezentuje kulisy dávných dob v podobě pohledných herců s namydlenými tvářičkami oblečenými v navoněných historických kostýmech. Věrohodnost celého příběhu je spíše k pousmání, množství historických i logických nesmyslů tluče do očí a film tak vyvolává pocity frustrace z promrhaného potenciálu. Na poli fantasy pohádky typu Barona Prášila zase film nefunguje z důvodu zasazení příběhu do skutečných reálií, s výskytem historických postav a jeho celkovou snahou tvářit se vážně. Přesto všechno jde v určitém smyslu o sympatické dílko, které nám dá zažít barvité dobrodružství, romantiku s příchutí historie i filosofický a duchovní přesah - především díky postavě lékaře a mudrce Avicenny (Ibn Síná) v podání Bena Kingsleyho - ten už poněkolikáté na plátně věrohodně ztvárňuje postavu pocházející z arabského světa. Rozhodně stojí za pozornost seznámit se s odkazem této velmi zajímavé osobnosti, která ovlivnila nejen arabský svět, ale i náš vlastní západní dějinný filosofický vývoj na celá staletí dopředu: https://www.databazeknih.cz/autori/ibn-sina-8759 ()