Reklama

Reklama

Najděte mi hrdinu

(seriál)
  • USA Show Me a Hero
Trailer 1
USA, 2015, 5 h 45 min (Minutáž: 53–69 min)

Režie:

Paul Haggis

Kamera:

Andrij Parekh

Hudba:

Nathan Larson

Hrají:

Oscar Isaac, Catherine Keener, Jim Belushi, Stephen Gevedon, Hilary Mann, Christian Keiber, John Bianco, Paul Borghese, Craig DiFrancia, J. Mallory McCree (více)
(další profese)

VOD (1)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Nick Wasicsko se stal starostou v roce 1987, kdy městem Yonkers zmítala krize. Příkaz, jenž mu nařizoval vystavět nízkorozpočtové byty v bílých středostavovských čtvrtích, rozpoutal ve městě "válku" poháněnou rasismem, vraždami a politikou. Nick Wasicsko (Oscar Isaac), mladý starosta středně velkého města Yonkers ve státě New York, se potýká s federálním soudním příkazem, který mu nařizuje vystavět malý počet nízkorozpočtových bytových jednotek v bílých čtvrtích. Starostovo úsilí příkazu vyhovět však znesváří celé město, totálně paralyzuje místní správu a nakonec zničí i samotného starostu a jeho politickou budoucnost. Catherine Keenerová se představí v roli Mary Dormanové, majitelky domu ve východní části Yonkers, která během bitvy o umístění výstavby sociálního bydlení dospěje k pozoruhodnému objevu. Šestidílná minisérie Najděte mi hrdinu od scenáristy Davida Simona (seriály Treme a The Wire - Špína Baltimoru) a režiséra Paula Haggise (oscarové drama Crash), inspirovaná stejnojmennou faktografickou knihou spisovatelky Lisy Belkinové, zkoumá pojmy jako domov, rasa a společenství prostřednictvím životů zvolených představitelů, úředníků, aktivistů i prostých obyvatel města. (HBO Europe)

(více)

Videa (7)

Trailer 1

Recenze (53)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Paul Haggis je pro mě jeden z mistrů scénaristiky, ale tímhle kouskem dokázal, že i režisérská stolička mu říká pane, zejména když se mohl spolehnout na mistra oboru v oblasti seriálového scénaře, jakým David Simon jistě je a soustředit se na režii. Pěkně si to kluci rozdělili a výtečný casting ten letošní vrcholové miniseriálové dílko pod značkou HBO dovršil. Najděte mi hrdinu je nenápadný, ale svou sdělností nejvýraznější seriálový počin co jsme v poslední době viděl. Bylo by hezké, kdyby se toto dílko dostalo před masy, protože stylem vyprávění nutí diváka přemýšlet o závažných a těžce aktuálních tématech. Je nádherné pozorovat jak dialogy formují postavy a hrají si s tempem děje, přesně ví kdy přibrousit, kdy zvolnit a nechat diváka vstřebávat myšlenky, která vyvolová. Oscar Isaac je herec, který mě ztvárněním Nicka Wasicsko naprosto vyrazil dech, zahrát naprosto přesvědčivě takhle těžkou postavu, to chce herecký talent x 10 . Hodně scén i dialogů se mně honí v palici, ale ze všeho nejvíc asi scéna, kdy Nick zvoní na obyvatele státních bytů, otevře mu jedna černoška a on se jí zeptá "chci vědět, jestli to alespoň stálo za to" a ona mu odpoví "to se můžu zeptat i já vás" a pak dlouhý vzájemný pohled. Nádhera nádher a ten konec, ten by srazil i vola. ()

maddy 

všechny recenze uživatele

„Show me a hero, and I'll write you a tragedy“ (Fitzgerald) alebo Ako dokáže politika zničiť aj slušného človeka. Vynikajúca mini-séria od HBO, na základe skutočných udalostí. S výborným Oscarom Isaacom, vynikajúco napísanými postavami, dialógmi a skvelo rozvrhnutými jednotlivými líniami príbehu. A navyše zobrazujúca stále aktuálne problémy (rasizmus, sociána diskriminácia a pod.). Kto nepozná príbeh Nicka Wasicska (dovolím si tvrdiť, že u nás asi skôr nikto), tak ešte aj s tak silným záverom, že diváka odrovná na pár dní. CELKOVO: 4,5* (9/10) ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Politika, i ta regionální, je přesně taková. Vlastní podrazy jsou malichernosti, podrazy jiných proti mně jsou neodpustitelné tragédie. Všichni si připadají slušní, všichni mají své pochopitelné zájmy a všichni dohromady vytvářejí pod nohama uhýbající močál. První díly se pomalu rozbíhají, ale pak všechno nabírá na spádu, hloubce i napětí. ()

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Haggisovi k dobru slúži fakt, že vie znázorniť, popísať a správne uchopiť sociálne problémy Ameriky a dať im ľudskú a uveriteľnú tvár. Show me a Hero je pomerne zavádzajúci názov, pretože táto pozícia sa v priebehu diela niekoľko krát zmení.  Seriál ako taký je skôr konverzačkou než vyslovene napätou drámou. Aj ten rasizmus je tu okrajový a nikdy nie vyhrotený. O dosť viac film sleduje postupné úpadky a vzostupy, ktoré majú sociálny charakter a poukazuje na ľudí, čo mimo iných myslia v prvom rade na seba. Natočené je to dobre. Hoci je to ďalšia povestná hodina dejepisu v ktorej síce dokážeme nájsť pochopenie a dokážeme ju aj vďaka forme patrične oceniť, ale nepovie nám nič závratné. Neukáže nám nič, čo by dokázalo zmeniť náš pohľad na to, čo už dávno vieme. Isaac vo svojej úlohe presvedčivý. Dominuje ale Catherine Keener a jej výrazný charakterový vývin. Inak pomerne znesiteľná záležitosť, ktorá skôr ako s invenčnosťou pracuje so zaužívanými motívmi. K dobru jej slúži len to, že ani raz sa nenakláňa v argumentoch a názoroch na žiadnu stranu. Len popisuje. A robí to formálne čisto a presne. ()

Parlay 

všechny recenze uživatele

Začnu výtkou, kvůli které nemohu tuto minisérii ocenit plnou palbou - tvůrci ji mohli s klidným svědomím o dva díly zkrátit. Jejich záměr týkající se podrobného a nezkratkovitého vylíčení jednotlivých dějových linek by bylo možné dosáhnout i na ploše podstatně kratší stopáže. Pro fanoušky projektů s politickou tematikou se ovšem i přesto jedná o velkou událost a nad tímto nedostatkem přivřou oči o poznání snadněji. "Show Me a Hero" představuje odlišný přístup k látce než populární (i dle mého názoru plně zasloužené adjektivum) "House of Cards" - působí mnohem realističtěji. Není tak tomu jen z toho důvodu, že popisuje skutečné události, ale také vyprávěcími a filmařskými postupy. Hudební doprovod je nenápadný a upozaděný, střih a kamera nikam nespěchají a děj a postavy jsou líčeny bez jakéhokoli patosu a emočně přeexponovaných scén. Charaktery rozhodně nejsou černobílé a ono Wasicskovo hrdinství není prezentováno na jasně viditelném a vyvýšeném piedestalu. Zřejmě vůbec největším trumfem je herecký výkon Oscara Isaaca, který je, zejména v závěrečných epizodách, až k neuvěření přesný a přesvědčivý. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (2)

  • Na začátku tohoto dílu slyšíme skladbu „Gave It a Name“, která byla nahrána již v roce 1991, ale jelikož se nevešla na album „Human Touch“, tak byla vydána až na výběrovém albu s názvem „Tracks“, které vyšlo v roce 1998. (Trajektt)

Související novinky

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)

Reklama

Reklama