Najděte mi hrdinu (TV seriál)

Show Me a Hero

Krimi / Drama / Historický

USA, 2015, 5 h 45 min (Minutáž: 6x60 min)

Začnu výtkou, kvůli které nemohu tuto minisérii ocenit plnou palbou - tvůrci ji mohli s klidným svědomím o dva díly zkrátit. Jejich záměr týkající se podrobného a nezkratkovitého vylíčení jednotlivých dějových linek by bylo možné dosáhnout i na ploše podstatně kratší stopáže. Pro fanoušky projektů s politickou tematikou se ovšem i přesto jedná o velkou událost a nad tímto nedostatkem přivřou oči o poznání snadněji. "Show Me a Hero" představuje odlišný přístup k látce než populární (i dle mého názoru plně zasloužené adjektivum) "House of Cards" - působí mnohem realističtěji. Není tak tomu jen z toho důvodu, že popisuje skutečné události, ale také vyprávěcími a filmařskými postupy. Hudební doprovod je nenápadný a upozaděný, střih a kamera nikam nespěchají a děj a postavy jsou líčeny bez jakéhokoli patosu a emočně přeexponovaných scén. Charaktery rozhodně nejsou černobílé a ono Wasicskovo hrdinství není prezentováno na jasně viditelném a vyvýšeném piedestalu. Zřejmě vůbec největším trumfem je herecký výkon Oscara Isaaca, který je, zejména v závěrečných epizodách, až k neuvěření přesný a přesvědčivý.(19.2.2016)

Paul Haggis je pro mě jeden z mistrů scénaristiky, ale tímhle kouskem dokázal, že i režisérská stolička mu říká pane, zejména když se mohl spolehnout na mistra oboru v oblasti seriálového scénaře, jakým David Simon jistě je a soustředit se na režii. Pěkně si to kluci rozdělili a výtečný casting ten letošní vrcholové miniseriálové dílko pod značkou HBO dovršil. Najděte mi hrdinu je nenápadný, ale svou sdělností nejvýraznější seriálový počin co jsme v poslední době viděl. Bylo by hezké, kdyby se toto dílko dostalo před masy, protože stylem vyprávění nutí diváka přemýšlet o závažných a těžce aktuálních tématech. Je nádherné pozorovat jak dialogy formují postavy a hrají si s tempem děje, přesně ví kdy přibrousit, kdy zvolnit a nechat diváka vstřebávat myšlenky, která vyvolová. Oscar Isaac je herec, který mě ztvárněním Nicka Wasicsko naprosto vyrazil dech, zahrát naprosto přesvědčivě takhle těžkou postavu, to chce herecký talent x 10 . Hodně scén i dialogů se mně honí v palici, ale ze všeho nejvíc asi scéna, kdy Nick zvoní na obyvatele státních bytů, otevře mu jedna černoška a on se jí zeptá "chci vědět, jestli to alespoň stálo za to" a ona mu odpoví "to se můžu zeptat i já vás" a pak dlouhý vzájemný pohled. Nádhera nádher a ten konec, ten by srazil i vola.(6.10.2015)

Prvé tri časti by potrebovali zostrihať, ideálne do jednej. A od štvrtej by som nič nemenil..teda áno, Winonu Ryder, ani trocha ma nebavila, hrá už roky všetko rovnako. Zato Oscar Isaac je pán herec, výborná chémia s Carlou Quevedo. Pre československého diváka trocha chladné (čeština má trefnejšie slovíčko - odtažité).(17.10.2015)

• Fr

VĚC: NAŘÍZENÍ SOUDU V OTÁZCE BYTOVÉ VÝSTAVBY V KAUZE SPOJENÉ STÁTY A NAACP VERSUS MĚSTO YONKERS… /// Výstavba bytů pro nemajetné a následná integrace jejich obyvatel mezi „normální“ nájemníky budí vášně. Šanci za pačesy se snaží chytit mladý Nick Wasicsko, kterej ale netuší, že výstavba bytů pro socky, není vhodným důvodem k využití slabin protivníků… Ze života (regionálního) politika. Nebaví mě to! Jestli takhle fungujou politici (byť malinkatí) v Americe, no tak potěš klobás. Zajímavá může bejt podobnost mezi afroameričanama a pro nás blízkejma indoevropanama. Celkem ujdou i ty útržky ze životů lidí na (třeba i vašem) sídlišti. Navíc tady se jedná o skutečný postavy, který tenkrát… Tady se Haggis se Simonem nezapřou. Jenže… takový „od voleb, do voleb“, bez diváckejch emocí (na rozdíl vod těch, jichž se to týká), o politicích a jejich voličích, o politický naději (trochu utopie?) nebo (spíš či hlavně?) nalezení smyslu života. Takže všehochuť, která neupoutá a na kterou vám politicky (a nekorektně) seru! Navíc mi jsou ti lidi nesympatičtí… (nejen politici). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1999 napsala Lisa Belkin, mám na praku. 2.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 3.) Jsem zastáncem teorie O.Newmana o státní výstavbě. 3.) Thx za titule „mark82“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(4.2.2016)

O Nicku Wasicskovi jsem před zkouknutím minisérie nikdy neslyšel a s jeho reálným osudem jsem nebyl obeznámen ani co se za nehet vejde. A nejspíš proto mě závěr téhle řemeslně vycizelované nálože z produkce mého oblíbence Davida Simona (The Wire) dostal do kolen. Najděte mi hrdinu je režijně i scenáristicky vypulírované drámo postavené na hutných dialozích a silných tématech. Úvod je možná trošku těžkopádný a občas je z toho cítit závan lehce strojeného patosu, ovšem těch závěrečných deset minut vám probodne srdce. Vážně. Oscar Isaac má našlápnuto k zářné kariéře a byla by škoda ji celou promarnit za kniplem X-wingu. Více takových rolí!(27.1.2016)

• - Spoiler: Pri vyprázdňovaní kancelárie po prehre v druhých voľbách, Nick Wasicko vloží do krabice knihu „Common Ground“. Kniha pojednáva o Bostonskej kríze zo 70-tych rokov, kedy súd nariadil desegregáciu verejných škôl. (tomo41)