Najděte mi hrdinu (TV seriál)

Show Me a Hero

Krimi / Drama / Historický

USA, 2015, 5 h 45 min (Minutáž: 53–69 min)

Paul Haggis

David Simon

Andrij Parekh

Nathan Larson

Oscar Isaac, Catherine Keener, Jim Belushi, Stephen Gevedon, Hilary Mann, Christian Keiber, John Bianco, Paul Borghese, Craig DiFrancia, J. Mallory McCree, Clarke Peters, Deborah Rennard, LaTanya Richardson Jackson, Jon Bernthal, Alfred Molina, Winona Ryder, Natalie Paul, John Henry Cox, Carla Quevedo, Marko Caka, Doris McCarthy, Dominic Comperatore, Brynn Horrocks, Ilfenesh Hadera, Dan Ziskie, Peggy J. Scott, McKinley Belcher III, Remy Auberjonois, Laura Gómez, Neal Huff, Josh Salatin, Charlie Romanelli, Stephen DeRosa, Roger Wayne, Dominique Fishback, Clayton LeBouef, Peter Riegert, Bob Balaban, Michael Kostroff, Patrick Breen, Luke Kirby, Michael Potts, Michael Stahl-David, Jordan Dean, John Palumbo, Jenna Stern, Liam Mitchell, Bruce Altman, Aly Mang, Paul Haggis, Terry Kinney, Melanie Nicholls-King, Jeff Lima, Julito McCullum, Lou Martini Jr., Jordan Bridges, Natalie Carter, Jeremy Davidson, Genevieve Hudson-Price, Wanda Nobles Colon, La Toya Jackson (a.z.), Jacob Berger, Angela Pietropinto, Kathleen Choe, Faith Logan, Miles J. Harvey, Kyanna Simone Simpson, Erica Camarano, Marisol Sacramento, Danny Mastrogiorgio, Berto Colon, Ashley Bryant, Lorrie Odom, Maliq Johnson, Ilene Kristen, Jacob Berger, Daniel O'Shea, Patricia R. Floyd, Gary Littman, Adriana DeMeo, Jared Kemp, Despina Mirou, Teddy Coluca, David Iacono

Gail Mutrux

Scénografie:

Laurence Bennett, Monica Monserrate (set dekoratér)

Kostýmy:

Abigail Murray

Politika, i ta regionální, je přesně taková. Vlastní podrazy jsou malichernosti, podrazy jiných proti mně jsou neodpustitelné tragédie. Všichni si připadají slušní, všichni mají své pochopitelné zájmy a všichni dohromady vytvářejí pod nohama uhýbající močál. První díly se pomalu rozbíhají, ale pak všechno nabírá na spádu, hloubce i napětí.(28.10.2015)

O Nicku Wasicskovi jsem před zkouknutím minisérie nikdy neslyšel a s jeho reálným osudem jsem nebyl obeznámen ani co se za nehet vejde. A nejspíš proto mě závěr téhle řemeslně vycizelované nálože z produkce mého oblíbence Davida Simona (The Wire) dostal do kolen. Najděte mi hrdinu je režijně i scenáristicky vypulírované drámo postavené na hutných dialozích a silných tématech. Úvod je možná trošku těžkopádný a občas je z toho cítit závan lehce strojeného patosu, ovšem těch závěrečných deset minut vám probodne srdce. Vážně. Oscar Isaac má našlápnuto k zářné kariéře a byla by škoda ji celou promarnit za kniplem X-wingu. Více takových rolí!(27.1.2016)

Politická minisérie od autora legendárního Wire je přesně tím, co tento zkratkovitý popis slibuje. Do Show Me a Hero se těžko dostává, s divákem si počtem postav a konfliktů nebere servítky, ale znovu tímto ryzím realistickým zpracováním přiblíží situaci v newyorkských Yonkers stejně, ne-li líp, než by se to mohlo podařit sebelepšímu dokumentu. Poměrně omezený prostor šestidílné minisérie zaručuje minimum ztrácení času dílčími dramaty, namísto toho jen po vzoru životopisných filmů ukáže jen to nejpodstatnější ze života několika účastníků této dlouhotrvající aféry, jenže právě proto je občas dost strohý na sžívání se s postavami, a to spolu s nepřehlednými časovými skoky dělá z této aféry snad ještě větší mišmaš, než byl ve skutečnosti. Každopádně ale nelze, než pochválit (především) Oscara Isaaca a Paula Haggise za výtečnou práci - první z nich protáhne svým přirozeným charismatem vzestupem a pádem nevýrazného politika, zatímco druhý s přehledem tvoří z jakéhokoli, jen ne černobílého námětu dramatickou podívanou, jejíž finální završení si nezadá s bezvýchodností právě toho tak často skloňovaného The Wire.(3.10.2015)

„Show me a hero, and I'll write you a tragedy“ (Fitzgerald) alebo Ako dokáže politika zničiť aj slušného človeka. Vynikajúca mini-séria od HBO, na základe skutočných udalostí. S výborným Oscarom Isaacom, vynikajúco napísanými postavami, dialógmi a skvelo rozvrhnutými jednotlivými líniami príbehu. A navyše zobrazujúca stále aktuálne problémy (rasizmus, sociána diskriminácia a pod.). Kto nepozná príbeh Nicka Wasicska (dovolím si tvrdiť, že u nás asi skôr nikto), tak ešte aj s tak silným záverom, že diváka odrovná na pár dní. CELKOVO: 4,5* (9/10)(29.1.2016)

• Fr

VĚC: NAŘÍZENÍ SOUDU V OTÁZCE BYTOVÉ VÝSTAVBY V KAUZE SPOJENÉ STÁTY A NAACP VERSUS MĚSTO YONKERS… /// Výstavba bytů pro nemajetné a následná integrace jejich obyvatel mezi „normální“ nájemníky budí vášně. Šanci za pačesy se snaží chytit mladý Nick Wasicsko, kterej ale netuší, že výstavba bytů pro socky, není vhodným důvodem k využití slabin protivníků… Ze života (regionálního) politika. Nebaví mě to! Jestli takhle fungujou politici (byť malinkatí) v Americe, no tak potěš klobás. Zajímavá může bejt podobnost mezi afroameričanama a pro nás blízkejma indoevropanama. Celkem ujdou i ty útržky ze životů lidí na (třeba i vašem) sídlišti. Navíc tady se jedná o skutečný postavy, který tenkrát… Tady se Haggis se Simonem nezapřou. Jenže… takový „od voleb, do voleb“, bez diváckejch emocí (na rozdíl vod těch, jichž se to týká), o politicích a jejich voličích, o politický naději (trochu utopie?) nebo (spíš či hlavně?) nalezení smyslu života. Takže všehochuť, která neupoutá a na kterou vám politicky (a nekorektně) seru! Navíc mi jsou ti lidi nesympatičtí… (nejen politici). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 1999 napsala Lisa Belkin, mám na praku. 2.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 3.) Jsem zastáncem teorie O.Newmana o státní výstavbě. 3.) Thx za titule „mark82“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(4.2.2016)

• - Spoiler: Pri vyprázdňovaní kancelárie po prehre v druhých voľbách, Nick Wasicko vloží do krabice knihu „Common Ground“. Kniha pojednáva o Bostonskej kríze zo 70-tych rokov, kedy súd nariadil desegregáciu verejných škôl. (tomo41)