The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002–2008, 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen, Robert Wisdom, Domenick Lombardozzi, Michael Kenneth Williams, Corey Parker Robinson, Reg E. Cathey, Jim True-Frost, Tristan Mack Wilds, Wood Harris, Isiah Whitlock Jr., Jamie Hector, J.D. Williams, Gbenga Akinnagbe, Delaney Williams, Chad L. Coleman, Chris Bauer, Anwan Glover, Clark Johnson, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Gregory L. Williams, Jay Landsman, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Jeff Wincott, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Lawrence Gilliard Jr., Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Sam Freed, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker, Christopher Mann, Dan DeLuca, Larry Derr, Chad Ridgely, Sam Coppola, Jeffrey Pratt Gordon, Edwina Findley Dickerson, Nikki Bell, Rodney J. Hobbs, Aaron Michael Lacey, Fredro Starr, Nathan James, Antonio D. Charity, Lev Gorn, Richard Price, Stephen Graybill, Clay Steakley, Brandon Fobbs, Steven Moreti, Melvin Williams, Joe Inscoe, Joe Urla, Dennis Hill, Krystal Browning, Ed Moran, Richard Belzer, Gina Hernandez, Chris Kies, Lawrence Gilliard Jr. (a.z.), Michael B. Jordan (a.z.), Delaney Williams (a.z.), Gregory L. Williams (a.z.), Chris Bauer (a.z.), Muhammad Ali (a.z.), Wood Harris (a.z.), Robert Guillaume (a.z.), Ian McShane (a.z.), Chris Ashworth (a.z.), J.D. Williams (vyp.), Steve Earle, Kevin Jiggetts, Luray Cooper, Clayton LeBouef, Ernest Waddell, David Ian McKendry, Roscoe Orman, Brook Yeaton, Kevin Murray, Robert F. Chew, Stephen Schnetzer, Tom Quinn, Terrence Currier, Pete Burris, Kevin McKelvey, Brandon Young, Franklin Ojeda Smith, Karl Otter, Oleg Kljonov, Robert G. McKay, Donnell Rawlings, Kevyn Settle, Anthony Mangano, Ben Solenberger

Zřejmě nejkomplexnější a nejrealističtější krimi, které je v seriálové rovině k dostání. Pomalejší tempo je nutností k detailnímu prokreslení charakterů a k tomu, abychom věděli, jak to doopravdy funguje. Jde se na to zeširoka, ale když se po pěti seriích ohlédnete, připadá vám, že už jste v Baltimoru zdejší. Zdroje jak lidí, tak prostředků se tu neberou jako samozřejmost, dobrá policejní práce se tu nebere jako samozřejmost a rozhodně se tu nebere jako samozřejmost úspěch. On se totiž často ani nedostaví a když už, tak dosažený skrze spoustu kompromisů a vedlejších škod. Nejsou tu žádné dokonalé kladné postavy, jsou tu jen obyčejní lidé snažící se protlouct, uživit a při tom třeba čas od času i udělat kus práce. The Wire je pohled za oponu. // Nejoblíbenější postava: Omar Little // 1. serie: 100% // 2. serie: 90% // 3.serie: 95% // 4.serie: 95% // 5. serie: 95%(25.5.2011)

Divácky veľmi náročný seriál, ktorý si vyžaduje stopercentnú divácku pozornosť. Takže zabudnite na to, že budete jednotlivé diely sledovať s niekoľkotýždňovým odstupom, či ich jednoducho preskakovať. Na oplátku sa Vám ale tvorcovia odmenia veľkou dávkou originality, do posledného detailu prepracovaným scenárom s neskutočnou nádielkou vysoko návykových dialógov a realistickosti. Celý seriál je jedna obrovská skladačka, ktorá je zložená z piatich menších hlavolamov, ktoré do seba postupom času zapadajú na milimeter presne. 1. séria: bez zaváhania. To čo sľubovali recencie, to sa splnilo do bodky. 100%! 2. séria: až tu si uvedomíte dokonalé plánovanie a stratégiu tvorcov. Príbeh úžasne nadväzuje, všetko má svoj čas, tempo jednotlivých častí je podmanivo pomalé, no o to intenzívnejšie. Každým dielom narastá moja zvedavosť a chuť pustiť sa do ďalšieho hodinového zážitku. Trošku som sa bál zmeny prostredia, ale ukázalo sa, že zbytočne. 95%! 3. séria: každou časťou graduje môj úžas nad komplexnosťou tohto seriálu. Ako ďaleko siaha pohľad tvorcov pri tvorení jednotlivých epizód - je to ako pozerať reálny found-footage, herci sú dokonale prirodzení, v dialógoch nenájdete náznak zaváhania (rukopis ulice je tu intenzívne cítiť) a mnohokrát perlia jednu hlášku za druhou. Tretia séria opäť vracia k známym gangsterským tváram z prvej série, nezabúda sa však ani na rozohratú hru korupcie a politických hier. Je až neuveriteľné, že v tak rozmanitom príbehovom spektre stále všetko drží pokope a bez kolísania dejovej línie ma každou časťou dokáže niečím prekvapiť. 100%. 4. séria: je viac o politických hrách, manipulácii a špinstvách v oblasti policajného zboru, všetko nadviazané na školstvo a edukačný systém. Nie zlá myšlienka, ale trošku ju brzdí práve mnou vychválený široký príbehový záber. Ku koncu sa však špinavá hra vracia do ulíc a všetko je teda v starých dobrých šľapajách. 90%. 5. séria: zavŕšila celý seriál s neskutočným nábojom. To, čo sa tvorcom darilo celých päť sérií budovať, realistickosť, brutalitu, špinavosť, kritiku politických hier, korupcie a kriminality - tým to celé aj vyšperkovali. Odkaz na konci teda vonkoncom nieje hollywoodsky, ale priamo z ulice - and that's the way it is. Tak prečo nasadzovať divákovi ružové okuliare? 100%. Takže jediné, čo ma sklamalo, že som akurát dopozeral poslednú časť a že tak dokonalý krimiseriál seriál asi tak skoro neuvidím. 100%!(12.12.2013)

Obsahuje náznaky spoilerů. KONEČNĚ! Po dlouhých letech hledání a sledování neuvěřitelně přehypovaných seriálů (House of Cards, Homeland a True Detective budíž ideálními příklady) jsem našel jeden, který si tu ohromnou chválu doopravdy zaslouží. Policejní seriály jsou obvykle plné rychlé akce a zvratů a... takové seriály mě většinou nudí, jsou zkrátka jeden jako druhý. Teprve The Wire se mi dostal pod kůži, protože v něm jde o něco úplně jiného. Nahlíží na problematiku zločinu z obou stran barikády, zobrazuje každodenní životy kriminálníků i strážců zákona a jejich osobní problémy. Ukazuje, že řešení jediného případu může být otázkou stovek hodin úmorné policejní práce a vypořádávání se s byrokracií, zatímco zločinci jsou tu většinou produktem (nevyléčitelně?) nemocné společnosti, kterou neuzdraví ani mocný člověk s dobrým úmyslem. Bezútěšnost a bezvýchodnost některých situací je mnohdy až mrazivá. Díky bohu, že ne každé město na světě je na tom tak zle jako zdejší Baltimore, byť stejně jsme nepopiratelně součástí toho bludného kruhu více či méně všichni. Seriál proto vyznívá naprosto reálně, má ohromující hloubku a skutečně donutí člověka pouvažovat o životě. Zřejmě ne každý se do něj dostane, The Wire se totiž nesnaží prvoplánově zaujmout jako předchozí jmenovaní, jede si svým tempem a vypráví o obrovském množství zajímavých a prokreslených charakterů, kde (až na pár výjimek) nikdo není čistě hrdina/padouch, ale všichni působí jako lidi z masa a kostí, ať už jsou z řad policie, nebo z ulice. Vyjmenovat všechny oblíbence by trvalo hooodně dlouho, za sebe proto jmenuju jenom dva - best cop: Kima Greggs, - biggest BAMF: Omar "The King" Little. The Wire má svoje mouchy, (kupříkladu vynaloží obrovské úsilí učinit sympatickým řekněme Namonda, ale vůbec se nesnaží zlidštět jeho nesnesitelnou matku De'Londu; lead seriálu McNulty pro mě skutečně není zřejmě zamýšleným perfektním antihrdinou, nýbrž pouze otravným hlupákem) a ani zdaleka se u mě nepřiblížil titulu Best TV Show Ever (který dál neotřesitelně patří Six Feet Under), s čistým svědomím ho ale můžu pasovat na nejlepší kriminálku a jeden z mých nejintenzivnějších (ne-li nejlepších) seriálových zážitků posledních pěti let.(14.6.2014)

Wire je jeden z nejupřímnějších a nejlidštějších seriálů, co jsem kdy viděl. Na začátku jsem měl pochyby, ale na konci čtvrté série musím říct, že to nějakým záhadným způsobem přibližuje tu bezvýchodnost vyrůstání na ulici, gangů a pokroucených vztahů mezi policií a zločinci. Škoda jen, že se každá série tak 3/4 vlažně rozjíždí, aby poslední 1/4 byla skvělá.(28.1.2015)

PRVNÍ: Když deš přes zahradu, musíš si krejt záda... Výborné. Reálně působící sonda, která nahlíží do drogami prolezlého podsvětí Baltimoru. Policejní práce má hodně daleko do z prstu vycucaných řešení přefiltrovaných bruckheimerovských CSI, kde se díky zlámanému nehtu v Coca Cole posílají sérioví vrazi do vězení. Tohle je TA nepříjemná realita, kde ty hlavní svině vyklouznou (v nejhorším případě s minimálním trestem) a na policajty, kteří dělají svoji práci tu zákonodárné orgány pohlíží jako na obtížný hmyz, který dělá víc škody než užitku. Vidíme sestavování jednotky policajtů z nichž každý má své kvality, ale i vady. Úplatný polda, ochlasta, práskač, flákač, blbec, vyberte si. Postupně si vás, ale stejně získají všichni. Bunk rulezz. DRUHÁ: "Můžou tě sežvejkat, ale stejně tě jednou vyplivnou." Doky. Malebnější prostředí a ještě větší svinstvo než v řadě předcházející. Což dělá z druhé ještě lahůdkovější záležitost. Drogařských příběhů je míň a o to jsou působivější. Avonovi i Deemu nová lokalita prospěla. Vynikající Idris Elba jako String nabírá status drsného frajera jen tak mezitím. Uklizený Jimmy si vychutnává rozsudek smrti na vodě ničením statistik. No a dokaři, ti zatracení dokaři, Ziggyho jsem nenáviděl od první chvíle, z Franka se vyklubal Robin Hood a Nico měl aspoň mozek, když už ne instinkt. Z nováčků potěšila Amy Ryan, bratr Mozoun, ale hlavně jsem doslova nadšený z toho, že Bunk dostává víc prostoru. Já toho zmetka mám rád čím dál víc. TŘETÍ: "Já jsem ho chytil, Bunku. A on to kurva neví." Dalo by se říct finále trilogie. Všechny linie z předchozích dvou řad se uzavírají v gigantickém závěru, který by za určitých okolností mohl být happyendem, teda kdyby nešlo o WIRE. Perfektní příběh. Skvělé charaktery. Vývoj všech postav je něco co by se od tvůrců tohohle seriálu měli učit všichni. I třetí rok dokážou překvapit (u scénky v gaybaru jsem se rozesmál na celé kolo) a pořád v rámci uvěřitelnosti. Můj oblíbený String dostává více prostoru a člověk konečně zjišťuje co on byl vlastně zač. Nevím jestli třetí řadou nedosáhl seriál vrcholu a teď začne klesat. Uvidíme. ČTVRTÁ: "Když nehraješ čístě, zasviníš se." Stáhnutí dvou hlavních tahounů se projevilo v pomalejším rozjezdu. Jimmy a String odpočívají (každý trochu jinak) a jejich nahrazení dětma nebylo v prvních dílech úplně nejšťastnější, ale v závěru se ukazuje, že tvůrci si všechno dobře promysleli a servírují nám pořád stejně špičkovou podívanou. Hodně mile překvapil Tommy Carcetti (netvrďte mi, že jeho jméno nemá co dělat s Tommy Varcettim z GTA: Vice City :) a jeho kandidatura na prvního bílého starostu Baltimoru (skoro jako první řada 24ky naruby) má spoustu výborných momentů. Je vidět, že WIRE si touhle řadou připravuje půdu pro finále. Jsem zvědavý jestli konečně dojde na všechny, hlavně na toho zmrda Claye "Shiiiiiiiiiiit" Davise. PÁTÁ: "Co jsem kurva udělal?" Podle mého nejlepší řada. Jimmy ve čtvrté chyběl, ale do finále nastupuje s plnou parádou a když se on a Lester dají do práce dějou se Věci. Jestli jsem se u minulých sérií bavil tak touhle jsem se doslova prochechtal, díky naprosto božímu nápadu a věcí s ním spojených. Říká se, že se má odcházet na vrcholu a WIRE odešel na úplné špici (finální rozloučení, bylo provedené bezchybně). Kolečka se točí dokola a na hraně mezi černou a bílou je nejlíp.(19.7.2010)

• - Scéna z páté série, kdy Omar (Michael K. Williams) při nepovedeném přepadení vyskočí z balkónu a jen odkulhá, může působit nesmyslně, ale je založena na skutečné události. Donnie Andrews, skutečná předloha pro postavu Omara Littla, který si v seriálu si zahrál jednoho z Omarovových pomocníků a který se objevil právě v této scéně, opravdu takovou příhodu zažil, ovšem ve skutečnosti neskočil ze 4. patra jako Omar v seriálu, ale dokonce ze šestého. Když se pak tato epizoda natáčela, tvůrci si všimli, že budova, ze které se bude skákat, má pouze pět pater, tak zvolili čtvrté patro s tím, že tomu stejně nikdo neuvěří. (Hoonza)

• - Postava Snoop v seriálu hraje samu sebe, i když v reálu zabila pouze jednoho člověka. (Superpero)

• - Zatiaľ čo sa scénky v intre menia zo série na sériu, tak snímka s rozbitím pouličnej kamery sa nachádza v každom intre. (Kaceris)