The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002 - 2008, 59 h 27 min (Minutáž: 60x55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen, Robert Wisdom, Domenick Lombardozzi, Michael Kenneth Williams, Corey Parker Robinson, Reg E. Cathey, Jim True-Frost, Tristan Wilds, Wood Harris, Isiah Whitlock Jr., Jamie Hector, J.D. Williams, Gbenga Akinnagbe, Delaney Williams, Chad L. Coleman, Chris Bauer, Anwan Glover, Clark Johnson, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Gregory L. Williams, Jay Landsman, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Jeff Wincott, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Lawrence Gilliard Jr., Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Sam Freed, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker, Christopher Mann, Dan DeLuca, Larry Derr, Chad Ridgely, Sam Coppola, Jeffrey Pratt Gordon, Edwina Findley Dickerson, Nikki Bell, Rodney J. Hobbs, Aaron Michael Lacey, Fredro Starr, Nathan James, Tristan Mack Wilds, Antonio D. Charity, Lev Gorn, Richard Price, Stephen Graybill, Clay Steakley, Brandon Fobbs, Steven Moreti, Melvin Williams, Joe Inscoe, Joe Urla, Dennis Hill, Krystal Browning, Ed Moran, Richard Belzer, Gina Hernandez, Chris Kies, Lawrence Gilliard Jr. (a.z.), Michael B. Jordan (a.z.), Delaney Williams (a.z.), Gregory L. Williams (a.z.), Chris Bauer (a.z.), Muhammad Ali (a.z.), Wood Harris (a.z.), Robert Guillaume (a.z.), Ian McShane (a.z.), Chris Ashworth (a.z.), J.D. Williams (vyp.), Steve Earle, Kevin Jiggetts, Luray Cooper, Clayton LeBouef, Ernest Waddell, David Ian McKendry, Roscoe Orman, Brook Yeaton, Kevin Murray, Robert F. Chew, Stephen Schnetzer, Tom Quinn, Terrence Currier

Důkaz, že i bez podlézavých clifhangerů, vybuchujících aut a zběsilých přestřelek jde udělat kvalitní seriál. Po pár dílech si člověk zvykne na pomalejší tempo, hrdiny si zamiluje a jeho následující dny u televize jsou zpečetěny. Prostě jen dokonale napsaná krimi gangsterka s extrémě pomalými rozjezdy.(1.3.2009)

Pokud se Vám nebude líbit prvních pár dílů, kašlete na to. Ono to nakonec přijde a dáte jednu sérii za druhou, tak jako já, to mi věřte. A vlastně si ani nikoho nemusíte oblíbit. Tady se totiž nehraje v rukavičkách a už vůbec ne čistě. A je úplně jedno, jestli jste politik, novinář, policajt, nebo obyčejný, drogový pěšák. Všichni si jedou to svoje a když je potřeba, neváhají udělat cokoliv, jen aby se dostali ke svému cíli. Takové krutě nastavené, naprosto realisticky natočené zrcadlo o tom, že ať jste na kterékoliv straně barikády, ve finále to hlavně z morálního hlediska vyjde skoro nastejno. Geniální seriál, který mi po těch 60 hodinách sledování bude moc a moc chybět.(22.8.2016)

Hodnocení po kompletní 1. sérii: Po úvodním dílu je těžké si zvyknout na klidnou stopáž téměř hodinového seriálu. Dovedu si představit plno lidí, které "nudný" pilot odradí od dalšího sledování. Jenže tohle je mravenčí práce, a vyšetřování nekalých aktivit bandy černochů z předměstí ve skutečnosti nikdy nebylo tak přitažlivé. Chce to jen čas a naději v očekávání jistoty, že The Wire nemá na IMDb 9,7 z deseti zbytečně. I když patří mezi ty nejpohodovější seriály, je tento počin tak vytříbenou přehlídkou nejlepšího televizního umění, že jej nelze přehlížet - ostatní se jen okrádají o nejlepší story z drogového podsvětí, jaké kdy bylo na kamery natočeno. Tvůrcům seriálu se povedla selekce parádních herců v čele s "hovadem" McNultym, a každá jen trochu výraznější postava dostává v dění svůj zasloužený prostor. Tím pádem jsem se jako divák ocitnul přímo v centru vyprávění, a nerozlišoval jsem mezi "hodnými a zlými". Partička režisérů mne prostě donutila sledovat fascinující příběhy ze špinavých čtvrtí plných feťáků a z jedné sklepní kanceláře. Osudy všech zůčastněných jsou tak excelentně vykresleny, že jsem si kromě těch největších zvířat na poli distribuce drog oblíbil snad každou postavu. The Wire je opředeno tajemným kouzlem, jež mne po skončení každého dílu donutí si pomyslet, že tohle je zdaleka ta nejpravdivější a nejkvalitnější kriminálka, jakou jsem kdy viděl a uvidím - 90%. 2. série: Ze začátku možná šok změnou prostředí, ale pak do sebe najednou všechno tak hladce zapadne... Nový případ se rozjíždí velmi pomalu a tvůrci musejí stíhat více roztroušených pohledů na několik barvitých charakterů, no a přitom je to stále parádní kriminálka. HBO se prostě povedl masterpiece, a já si nepamatuji, kdy jsem naposledy zkouknul 8 hodin seriálu za 24 hodin! Je až s podivem, jaký "vztah" si divák k parádně zahraným charakterům vybuduje. Musím zmínit super znělku, která se mi spolu s přístavními obrázky vryla do paměti - skvělé! Těším se na třetí sérii a plánuji čtvrtou! - 92% 3. série: Tak nejvíce překvapující je asi skutečnost, že si všech 37 dílů - jeden příběh - drží pevnou konzistentní linii, a vše vypadá tak vyšperkovaně, jako by těch téměř 40 hodin točil jeden režisér. Prostě radost pohledět. Jsem rád, že jsem všechny tři řady viděl v poměrně krátkém časovém intervalu: získal jsem díky tomu parádní ucelený příběh, něco jako sestříhaná trilogie Kmotra. V třetí sérce se tak konečně uzavírá spletitý příběh drogových králů, konspirací, a zkažených politiků. Twist na konci mě hodně překvapil, ale ne tak moc, jak jsem očekával - holt už mám asi něco nakoukáno - 94%. Za celý příběh s B&B dávám 92%. Business. Always business... 4. sérii jsem se delší dobu vyhýbal, a byla to chyba. Je totiž opět o fous lepší, než její starší bratříčci. Nejpozoruhodnější věcí zůstává fakt, že postaviček je nyní na baltimorské šachovnici rozeseto tolik, že se střídají téměř ob díl, ale stejně je radost ty dramatické linky sledovat - člověk se totiž ani na okamžik neztrácí, naopak zájem je prohlubován se smrtící úměrností díl od dílu... Jinak zůstává seriál specifický a svůj ve všem, co dělalo The Wire kriminální špičkou na poli televizní zábavy: je to drama - špinavé, kruté, věrohodné... prostě život! 96% 5. série: Hned po první epizodě se všem hráčům vymění karty, a celá "The Game" začíná nabírat neskutečné grády. Jde vidět, že tentokrát půjde dějová linka do fatalit... Kdo si myslel, že má vyhráno, topí se v bahně, a kdo byl naopak po uši v těch nejhorších sračkách, tomu se (zdánlivě) blýská na lepší časy. Je ovšem nutné nezapomínat, že tohle je "true lives" seriál - ne žadná kriminálka. Každá akce má reakci a stane-li se libovolné postavě jedna dobrá věc, další tři nepříjemné ji čekají. Za sebe říkám, že McNultyho patálie (o čemž v podstatě celá "pětka" je) jsou tím nejlepším příběhem, jaký jsem kdy z produkce HBO viděl. Kdo se směje jako první, roní na konci slzy smutku - to je The Wire. 100%(24.1.2010)

Nikdy nebolo (a neverím, že ešte niekedy bude) seriálové prostredie využité a vyždímané tak dokonale a do sucha ako pri Wire. 60 hodinová, v každom detaile komplexná sonda, ktorá za tých 5 sezón rozoberie dokonale systém policajnej práce a gangu a to od najspodnejších pešiakov až po najväčšie ryby v jednotlivých hierarchiách. Bez servítky, bez všemožnej tej načančanej uhladenej omáčky okolo, všetko stojí len na rozmanitých a hlavne skutočne vyznievajúcich charakteroch v tak verne a reálne vykreslenom prostredí, že z toho padnete na prdel. Možno to potrvá dlhšie než jeden pilot, no Baltimorské ulice skôr či neskôr pohltia každého, kto im dá šancu. :-)(26.2.2012)

Wire je jeden z nejupřímnějších a nejlidštějších seriálů, co jsem kdy viděl. Na začátku jsem měl pochyby, ale na konci čtvrté série musím říct, že to nějakým záhadným způsobem přibližuje tu bezvýchodnost vyrůstání na ulici, gangů a pokroucených vztahů mezi policií a zločinci. Škoda jen, že se každá série tak 3/4 vlažně rozjíždí, aby poslední 1/4 byla skvělá.(28.1.2015)

• - Postava mumlajícího Bubblese byly inspirována skutečným baltimorským feťákem téhož jména. S policií začal spolupracovat v 70. letech, kdy byl zatčen za krádež. Jako informátor pracoval několik desítek let a jeho tipy vedly k několik stovkám zatčení. Za každý tip si vydělal alespoň 50 dolarů. Jeho fotografická pameť a schopnost nenápadně zapadnout do situace ho dělala jedním z nejlepších ve městě. Metodu, kdy předstíral, že prodává klobouky a posazoval klobouk předem domluvené barvy na hlavu podezřelého, skutečně používal v reálném světě. (Sonnik)

• - Postava seržanta Jaye Landsmana (Delaney Williams) je inspirována skutečným seržantem Jayem Landsmanem, kterého Simon zmiňuje ve své knize. Skutečný Landsman posléze ztvárníl roli poručíka Dennise Mella. (Sonnik)

• - Zatiaľ čo sa scénky v intre menia zo série na sériu, tak snímka s rozbitím pouličnej kamery sa nachádza v každom intre. (Kaceris)