Reklama

Reklama

The Wire - Špína Baltimoru

(seriál)
  • USA The Wire (více)
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Hrají:

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(5) / Epizody(60)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

(více)

Recenze (380)

genetique 

všechny recenze uživatele

Divácky veľmi náročný seriál, ktorý si vyžaduje stopercentnú divácku pozornosť. Takže zabudnite na to, že budete jednotlivé diely sledovať s niekoľkotýždňovým odstupom, či ich jednoducho preskakovať. Na oplátku sa Vám ale tvorcovia odmenia veľkou dávkou originality, do posledného detailu prepracovaným scenárom s neskutočnou nádielkou vysoko návykových dialógov a realistickosti. Celý seriál je jedna obrovská skladačka, ktorá je zložená z piatich menších hlavolamov, ktoré do seba postupom času zapadajú na milimeter presne. 1. séria: bez zaváhania. To čo sľubovali recencie, to sa splnilo do bodky. 100%! 2. séria: až tu si uvedomíte dokonalé plánovanie a stratégiu tvorcov. Príbeh úžasne nadväzuje, všetko má svoj čas, tempo jednotlivých častí je podmanivo pomalé, no o to intenzívnejšie. Každým dielom narastá moja zvedavosť a chuť pustiť sa do ďalšieho hodinového zážitku. Trošku som sa bál zmeny prostredia, ale ukázalo sa, že zbytočne. 95%! 3. séria: každou časťou graduje môj úžas nad komplexnosťou tohto seriálu. Ako ďaleko siaha pohľad tvorcov pri tvorení jednotlivých epizód - je to ako pozerať reálny found-footage, herci sú dokonale prirodzení, v dialógoch nenájdete náznak zaváhania (rukopis ulice je tu intenzívne cítiť) a mnohokrát perlia jednu hlášku za druhou. Tretia séria opäť vracia k známym gangsterským tváram z prvej série, nezabúda sa však ani na rozohratú hru korupcie a politických hier. Je až neuveriteľné, že v tak rozmanitom príbehovom spektre stále všetko drží pokope a bez kolísania dejovej línie ma každou časťou dokáže niečím prekvapiť. 100%. 4. séria: je viac o politických hrách, manipulácii a špinstvách v oblasti policajného zboru, všetko nadviazané na školstvo a edukačný systém. Nie zlá myšlienka, ale trošku ju brzdí práve mnou vychválený široký príbehový záber. Ku koncu sa však špinavá hra vracia do ulíc a všetko je teda v starých dobrých šľapajách. 90%. 5. séria: zavŕšila celý seriál s neskutočným nábojom. To, čo sa tvorcom darilo celých päť sérií budovať, realistickosť, brutalitu, špinavosť, kritiku politických hier, korupcie a kriminality - tým to celé aj vyšperkovali. Odkaz na konci teda vonkoncom nieje hollywoodsky, ale priamo z ulice - and that's the way it is. Tak prečo nasadzovať divákovi ružové okuliare? 100%. Takže jediné, čo ma sklamalo, že som akurát dopozeral poslednú časť a že tak dokonalý krimiseriál seriál asi tak skoro neuvidím. 100%! ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nezastírám, že v žebříčku nejlepších krimiseriálů bych upřednostnil Breaking Bad s fascinujícím příběhem morálního pádu svého hrdiny; The Wire by se ale v těsném závěru umístil za ním. Největší předností napínavého souboje gangu černošských dealerů se členy protidrogového oddělení baltimorské kriminálky je civilnost a uvěřitelnost. Scénář, který vás vtáhne do světa policistů, kriminálníků, závislých, práskačů a obyvatel zanedbaných činžáků chudinské čtvrti patří k tomu nejkvalitnějšímu, co v daném žánru vzniklo. The Wire umí neustále překvapovat, udržuje vás ve střehu a zbavuje i těch posledních iluzí o fungování spravedlnosti ve složitém systému americké společnosti, kde se kříží zájmy nejrůznějších částí státního aparátu, byznysu a politických špiček. Vítězství spravedlnosti je často relativní, upachtěné a její cena bývá vysoká. Válka proti drogovému průmyslu nemá konce a skládá se z bezpočtu drobných střetnutí, mravních kompromisů, manipulací a nátlaku. Sledování každé epizody pro mě bylo malým televizním svátkem a určitě se k seriálu budu vracet. Celkový dojem: 95 %. ()

Reklama

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

1. série - 85% ___ Další seriál u něhož rozhodně zhlédnu následující čtyři řady. Nebyl jsem sice vtažen tak rychle jako u jiných seriálů, které mám v širší TOPce, ale nakonec jsem si cestu k The Wire našel. A upřímně Vám radím, abyste si taky našli čas. Nebudete litovat! Svým zpracováním, tj. realistickým pojetím špinavé Baltimorské ulice, prospěchářských a korupčnických útvarů justice a městských politických činitelů, téměř bezmocné policie (výše zmíněné útvary jim hází klacky pod nohy, ještě štěstí, že existují idealističtí policisté) je tento seriálový produkt HBO naprosto jedinečný. Dokonce se stydím za to, že mám v TOP 10 několik idealistických kriminálek (Monk, Odložené případy, možná i Dexter) a tohle zatím ne. Jako většina uživatelé jsem totiž i já přehodnotil to, jak by měla realistická krimi vypadat. Tohle je opravdu jako reality-show. __ Mimochodem u některých seriálů vypisuji oblíbené postavy, tady to udělat nemohu. Musel bych totiž napsat všechny charaktery (od McNuttyho přes Omara až po Barksdelea) a tolik místa vyplýtvat nechci. Očekávám totiž, že něco napíšu až dokoukám další série. ()

boshke 

všechny recenze uživatele

Obsahuje (drobné) spoilery. Neuvěřitelně propracovaný, organický, komplikovaný a depresivní seriál. Po prvním díle si řeknete, jestli má vůbec cenu na to koukat - nikdo se neobtěžuje vás do tohoto světa uvádět - nevíte, kdo je kdo, nerozumíte půlce slov, ať už se jedná o uliční slang nebo odborné (policejní) termity. A popravdě to v průběhu celého seriálu není o moc lepší. (Hlavní) postavy umírají jak na běžícím páse, v podstatě ničeho se nedaří dosáhnout; a když už si myslíte, že máte cíl na dosah, tak vám buď prachsprostě uteče nebo prostě zasáhne někdo shora, majíc k tomu své "moc dobré" důvody a další práci vám prostě znemožní. V průběhu a na konci přeci jen nějaké dílčí úspěchy jsou, ale jsou spíše Pyrrhova vítězství - osobu A nahradí osoba B a drogy se dealujou vesele dál... 100% (1.-5. série 100%) ()

Matty 

všechny recenze uživatele

"Listen carefully" The Wire naplno využívá možnosti seriálové formátu vyprávět příběhy, které pro svou komplexitu mohou být srovnávány s klasickými díly literárního realismu (Dostojevskij, Zola). Realismus, daný pozornosti věnovanou detailům legálních i ilegálních činností (mezi nimiž nevede zřetelná hranice), má přednost před tím, aby seriál plynule šlapal a držel diváka v neustálém napětí. Tvůrci si naopak si mnohokrát dovolí zvolnit tempo a věnovat zvýšenou pozornost zdánlivě marginálním skutečnostem, které však v širším kontextu mohou být klíčový význam pro životy autenticky nedokonalých postav (které nezapadají do známých typových škatulek). Zohlednění komplikované sítě vztahů, kde téměř vše viděné souvisí s něčím/někým jiným a jednotlivé úrovně (svět zločinců, policistů, politiků) se neustále prolínají, nám brání ve zjednodušeném vnímání např. policejního vyšetřování, které kromě akčních konfrontací se zločinci zahrnuje taky hromadu papírování, všelijaké kličky, využívání známosti, uplácení apod. Boj se zločinem je ukázán jako běh na dlouhou trať, v němž jsou často rozhodující maličkosti, ne heroické skutky. Nejistá cesta ke spravedlnosti vede skrze byrokratické bludiště i spleť antipatií a sympatií. Kriminalisté se musí hodně snažit, aby se nedostali do konfliktu se zájmy mocnějších. Od odhalení pachatele nikdy nevede přímá cesta k jeho dopadení. Ve hře je tolik protichůdných sil, že zločin nakonec nemusí být vůbec potrestán, což je stejně deziluzivní a pravdivé jako celá procedurální rovina seriálu. Kriminalistická práce v The Wire je v zásadě realistická díky tomu, co by hollywoodští producenti mohli považovat za komerční sebevraždu – díky pomalosti, složitosti a neustále přítomné nejistotě, že vyšetřování k něčemu povede. Fakt, že téměř každý krok je nahlížen v širším kontextu společenském, politické nebo ekonomické, také tvůrcům brání sahat po zjednodušujících vyprávěcích kličkách a usnadňovat si práci. Díky odmítání tradičních vyprávěcích schémat nemůžeme kalkulovat s tím, že se určitá postava zachová určitým způsobem, že některé postavy zaručeně přežijí do další série. Seriál je tak příjemně nepředvídatelný a dokáže i v silné konkurenci kriminálek neustále něčím překvapovat. 100% Zajímavé komentáře: Isherwood, viperblade, Ai.ma ()

Galerie (602)

Zajímavosti (35)

  • Tvůrci po 3. sérii nabízeli HBO seriálový politický spin-off o politikovi Tommym Carcettim. HBO sice scénář zaujal, ale jeho zástupci nechtěli mít místo "jednoho seriálu z Baltimoru, který nikdo nesleduje" hned dva, a tak projekt zavrhli. Některé nápady ze zamýšleného spin-offu byly nicméně použity do čtvrté a páté sezóny. (DaViD´82)
  • Detektiv Ed Norris hraje v seriálu sám sebe. U newyorské policie pracoval 20 let, později zastával post komisaře v Baltimoru a také působil jako náčelník marylandské státní policie. Později byl odsouzen za zločin a strávil půl roku ve vězení. Poté se živil jako hlasatel v rozhlasové stanici. (Hoonza)
  • Felicia "Snoop" Pearson byla pro seriál objevena Michaelem K. Williamsem (Omar Little) v jednom z baltimorských barů. Hraje tu prakticky sama sebe, ačkoliv ve skutečnosti zabila pouze jednoho člověka. Po skončení natáčení byla v březnu 2011 zatčena při rozsáhlé drogové razii baltimorské policie. (Lulala)

Související novinky

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Šok a obrovská tragédie. Tak nějak by se dala popsat nečekaná zpráva o smrti herce Lance Reddicka, jemuž bylo pouhých 60 let. Hvězda nespočtu seriálových a filmových rolí se zapsala do paměti diváků… (více)

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Ve věku 54 let tragicky zemřel známý charakterový herec Michael Kenneth Williams. Jeho nejslavnější rolí se jednoznačně stala postava Omara z chváleného seriálu The Wire – Špína Baltimoru. Objevil se… (více)

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)

Reklama

Reklama