The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002 - 2008, 59 h 27 min (Minutáž: 60x55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen, Robert Wisdom, Domenick Lombardozzi, Michael Kenneth Williams, Corey Parker Robinson, Reg E. Cathey, Jim True-Frost, Tristan Wilds, Wood Harris, Isiah Whitlock Jr., Jamie Hector, J.D. Williams, Gbenga Akinnagbe, Delaney Williams, Chad Coleman, Chris Bauer, Anwan Glover, Clark Johnson, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Gregory L. Williams, Jay Landsman, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Jeff Wincott, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Lawrence Gilliard Jr., Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Sam Freed, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker, Christopher Mann, Dan DeLuca, Larry Derr, Chad Ridgely, Sam Coppola, Jeffrey Pratt Gordon, Edwina Findley Dickerson, Nikki Bell, Rodney J. Hobbs, Aaron Michael Lacey, Fredro Starr, Nathan James, Tristan Mack Wilds, Antonio D. Charity, Lev Gorn, Richard Price, Stephen Graybill, Clay Steakley, Brandon Fobbs, Steven Moreti, Melvin Williams, Joe Inscoe, Joe Urla, Dennis Hill, Krystal Browning, Ed Moran, Richard Belzer, Gina Hernandez, Chris Kies, Lawrence Gilliard Jr. (a.z.), Michael B. Jordan (a.z.), Delaney Williams (a.z.), Gregory L. Williams (a.z.), Chris Bauer (a.z.), Muhammad Ali (a.z.), Wood Harris (a.z.), Robert Guillaume (a.z.), Ian McShane (a.z.), Chris Ashworth (a.z.), J.D. Williams (vyp.), Steve Earle, Kevin Jiggetts, Luray Cooper, Clayton LeBouef, Ernest Waddell, David Ian McKendry, Roscoe Orman, Brook Yeaton, Kevin Murray, Robert F. Chew, Stephen Schnetzer, Tom Quinn, Terrence Currier, Pete Burris, Kevin McKelvey, Brandon Young

Dost možná nejlepší dokument o bezohlednosti zločinců a prohnilosti policejních i politických systémů. Jenže taky dost možná nejnudnější seriál od HBO, počet strhujících nebo i zábavných částí v průběhu celého seriálu by se totiž dal spočítat na prstech obou ruk. Přitom Wire ani mimo nekompromisní téma nemá nijak špatně rozdané karty. Jednotlivým řadám nechybí zajímavé zápletky, situace v Baltimoru i přes hlavní linku s černošskými ghetty vypadá, jako by se dala bez nejmenšího problému přenést do jakékoli světové metropole, Prahu nevyjímaje. Postavy jsou také zajímavé a to i přesto, že jich je tolik - snad každá má něco do sebe. A hlavní cíl těch kýžených odposlechů v prvních třech řadách díky ztvárnění Idrise Elby ční daleko nad jakéhokoli filmového gangstera. S ním tak trochu souvisí úpadek zábavy po jeho odstavení ke konci třetí řady a zaměření se na mladého (a marného) Marla. Ale pletichy, které následují díky volbám starosty stále přinášejí něco svěžího. I když v tomto ohledu pro mě zůstane druhá řada věnující se dělnické třídě v Baltimorských docích nepřekonaná, právě ta má totiž českým podmínkám nejblíž (i když i zde se dá najít zajímavý povahový kontrast: když se v Českých hospodách při nedostatku peněz nadává na krizi, v Baltimoru se za barem nadává na nedostatek přesčasů, kdy každý vyhledává cokoli, čím by si mohl přivydělat). Ale přes to všechno a mnohem víc Wire prostě nedokáže strhnout. Nakonec totiž po prozívaných šedesáti hodinách v té nejreálnější reality show hodnotím kladně jen díky informační hodnotě a zlomení tolika iluzí. Jak dobře totiž fungují zápletky jednotlivých sérií i pojetí celého seriálu, jednotlivé epizody vypadají jako střihačova noční můra a nedokážou nabídnout zdaleka nic. Být to však samé zpracované působivěji nebo na menším prostoru, neváhal bych tvrdit, že by se The Wire měl zařadit do výukových programů. P.S. Nemůžu se rozhodnout, jestli mě tvrzení, že McNultyho vlažný konec je tím nejlepším, s čím doposud televizní tvorba přišla, pobavilo nebo urazilo.(6.11.2013)

Chorobně promyšlený seriál. Detailní vykreslení celých komunit, gangsterství, administrativ, systémů, korupce, veškerých odvrácených stran - od nejnižších vrstev k těm nejvyšším, policejních postupů při vyšetřování, bezmoci... Všechno umocněno prostředím a dobou, kterou seriál reflektuje a zároveň umí dokonale využít ve svůj prospěch. Geniální gradace jednotlivých zápletek a stejně tak celých sérií drží prst na tepu a když si myslíte, že už to nemůže být lepší, rozbije vás Baltimore znovu. // Pokaždé, když se k tomuhle seriálu vracím, přesvědčuju se, že Wire převyšuje o několik tříd nejen ostatní kriminálky, ale i kriminálky, co převyšují ostatní kriminálky o několik tříd. Kult a jeden z pěti nejlepších seriálů všech dob.(14.7.2017)

Zřejmě nejkomplexnější a nejrealističtější krimi, které je v seriálové rovině k dostání. Pomalejší tempo je nutností k detailnímu prokreslení charakterů a k tomu, abychom věděli, jak to doopravdy funguje. Jde se na to zeširoka, ale když se po pěti seriích ohlédnete, připadá vám, že už jste v Baltimoru zdejší. Zdroje jak lidí, tak prostředků se tu neberou jako samozřejmost, dobrá policejní práce se tu nebere jako samozřejmost a rozhodně se tu nebere jako samozřejmost úspěch. On se totiž často ani nedostaví a když už, tak dosažený skrze spoustu kompromisů a vedlejších škod. Nejsou tu žádné dokonalé kladné postavy, jsou tu jen obyčejní lidé snažící se protlouct, uživit a při tom třeba čas od času i udělat kus práce. The Wire je pohled za oponu. // Nejoblíbenější postava: Omar Little // 1. serie: 100% // 2. serie: 90% // 3.serie: 95% // 4.serie: 95% // 5. serie: 95%(25.5.2011)

Lidé z HBO, smekám před Vámi. Po Sopranos je tu další skvost, který v mých očích překonal i můj velmi oblíbený Brotherhood...The Wire je dokonalý mix krimi a mafiánského žánru. Setkáváte se zde s postavami z různých světů - od narkomafiánů, obyčejných feťáků, dealerů, policistů, politiků až po dokaře z baltimorského přístavu. Možná si myslíte, že jeden seriál takové množství postav nemůže obsáhnout...Omyl. Všechno drží pohromadě a jde o tak brilantně a věrohodně napsaný seriál, že to vyráží dech. Politické intriky v nejvyšších patrech policie, korupce, narkomafie a speciální vyšetřovací tým, která proti tomuto všemu musí bojovat. A jeho největší zbraní je wire - odposlech:-) Stringer Bell a McNulty 4EVER;-) P.S Pamatujete ve filmu 25. hodina policajta, který umí slovo shit říct stejně procítěně jako mexický fotbalový komentátor slovo gól? Tak vězte, že ve Wire se tohoto herce dočkáte, stejně jako jeho Shiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit :-)))(19.2.2009)

• lesumir

A tohle má být jako co? Jak může takovouhle nudu Empire zařadit jako nejlepší serial všech dob? __ Ano, The Wire se snaží ukázat krutou realitu, kterou policejní práce představuje a možná pár klukům zničí jejich ideály ohledně vysněné práce, ale pro mě je to pořád jedna nahoněná hype nuda, která je přehnaně a zbytečně sprostá (pardon, ale aby policajti řešili jestli hovna padají a chcanky tečou). Dva díly mi bohatě stačily!(21.2.2009)

• - Jizva na tváří Omara (Michael K. Williams) je skutečná. (Sonnik)

• - Tvůrci po třetí sérii nabízeli HBO politický spinoff seriálu o Tommym Carcettim. HBO sice scénář zaujal, ale nechtěli mít namísto "jednohou seriálu z Baltimoru, který nikdo nesleduje" hned dva a tak ke schválení nedošlo. Něco z nápadů zamýšleného spinoffu se však nakonec projevilo v některých liniích čtvrté a páté sezóny. Zdroj: Indiewire a jiné (DaViD´82)

• - Spoiler: Herec Richard De Angelis, který si zahrál postavu plukovníka Raymonda Forestera, zemřel během natáčení 4. řady po dlouhodobém boji s rakovinou na selhání srdce. Proto zemřela i jeho postava v seriálu. (Hoonza)