The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002 - 2008, 59 h 27 min (Minutáž: 60x60 min)

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen, Robert Wisdom, Domenick Lombardozzi, Michael Kenneth Williams, Corey Parker Robinson, Reg E. Cathey, Jim True-Frost, Tristan Wilds, Wood Harris, Isiah Whitlock Jr., Jamie Hector, J.D. Williams, Gbenga Akinnagbe, Delaney Williams, Chad L. Coleman, Chris Bauer, Anwan Glover, Clark Johnson, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Gregory L. Williams, Jay Landsman, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Jeff Wincott, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Lawrence Gilliard Jr., Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Sam Freed, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker, Christopher Mann, Dan DeLuca, Larry Derr, Chad Ridgely, Sam Coppola, Jeffrey Pratt Gordon, Edwina Findley Dickerson, Nikki Bell, Rodney J. Hobbs, Aaron Michael Lacey, Fredro Starr, Nathan James, Tristan Mack Wilds, Antonio D. Charity, Lev Gorn, Richard Price, Stephen Graybill, Clay Steakley, Brandon Fobbs, Steven Moreti, Melvin Williams, Joe Inscoe, Joe Urla, Dennis Hill, Krystal Browning, Ed Moran, Richard Belzer, Gina Hernandez, Chris Kies, Lawrence Gilliard Jr. (a.z.), Michael B. Jordan (a.z.), Delaney Williams (a.z.), Gregory L. Williams (a.z.), Chris Bauer (a.z.), Muhammad Ali (a.z.), Wood Harris (a.z.), Robert Guillaume (a.z.), Ian McShane (a.z.), Chris Ashworth (a.z.), J.D. Williams (vyp.)

Další výborná perla mezi seriály v produkci HBO. Ve srovnání s mým dalším oblíbeným Policejním odznakem, mi tento seriál přijde hodně syrovej a ryzí pouliční špínou. Charakterově geniálně vybrané postavy, úžasně zahraný jsou ozdobou všech 5ti sérií. Jimmy McNulty - Cocksucker, Drunk, Whore-hopper první třídy, Daniels velitel alá Mirek Dušín, z kterýho se vyvine taky solidní ranař a prcíř, Carver pan naivka, lehce přitroublej Herc, lesbická detektivka Kima, která mě štvala od první série čím dál víc, největší mazák Omar, Mr. Business - Stringer a konec konců moje oblíbená squadra 3B. Bunk - pan styl, opilec s věčně zapálenym doutníkem Bubbs - lehce vyjetej feťák, kterej by vám prodal i svojí bábu, kdyby moh a konec konců Bunny - kterej ví jak zatočit s drogama. Zlegalizovat je v určitejch ulicích. První série 100%. Druhá - 90%, třetí 90%, čtvrtá 100%, pátá 100%. - "You follow drugs, you get drug addicts and drug dealers. But you start to follow the money... and you don't know where the fuck is going to take you." True!(5.4.2012)

Wow wow wow a ještě jednou wow. Žánrová dokonalost ve své nejčistší podobě. Na The Wire nemůžu reagovat jinak, než skládáním poklon a ód. Řemeslné veledílo ve všech ohledech. Práce zainteresovaných složek, děj, dějová psychologie, psychologie postav, příběh a v neposlední řadě scénář, z kterého jsem téměř omdléval, utváří z The Wire nejkomplexnější seriál, jenž jsem v tomto žánru viděl. Všechny herecké výkony byly na výbornou. Navíc jsem si i přes nespočítatelné množství postav dokázal spoustu oblíbit. Jde cítit, že opravdu žijí vlastním životem, mají koníčky, zvyky, oblíbené věci, minulost a jsou natolik reálné, že utváří vlastní sofistikovanou a fungující společnost. Nejvíc mě zaujal Idris Elba a Dominic West Ten jeho přihlouplý úsměv byl super :D. Další desítky oblíbených postav jsou v nevelkém závěsu. The Wire je opravdu téměř dokonalý ve všech detailech s nimiž operuje. Občas se mi sice trošičku nelíbila uspěchanost některých scén, nicméně i tak je scénář stále geniální a všechny příběhy nádherně propojuje dohromady. Snad první seriál kde není třeba téměř žádného soundtracku k navození silné atmosféry a kde se mi i bez něj tvořila na těle obrovská husina. Určitě doporučuji všem kdo mají rádi tento žánr(19.4.2016)

Tak jako hodně dobrej seriálek, kterej vás nevtáhne ani tak svou akčností, jako spíš realitou úředního šimla s návazností na zločinné praktiky zločinců a spolupráci jednotlivých policejních a federálních složek. Jsou tam místy hluchá místa, ale na druhou stranu jsou tam mistrovské scény, který mi zůstanou v hlavě napořád (vyšetřování místa činu, při kterým padají jen slova fuck a motherfucker). Člověk se neztrácí v jménech a postavách, dokonce i ti negři jsou lehce rozlišitelní i pro člověka, kterej negry nerozlišuje, ch. Praktiky prodeje drog. Nedostatek policejního vybavení. Psychika jednotlivých postav. To je jen málo z toho, co mě na tomto seriálku dostalo... Ani druhá sérka se neodklonila od kvalitní hladinky a pořád jede ve stejnejch kolejích. Kontejnery, kontrabandy, negrů bandy, narkomani, drogobaroni, smrti a zlodějiny. Co dodat? Nedodávat nic a těšit se na další... No a další je opět tu a v plné formě. Nic revolučního v tom není, ale proč něco měnit, když to doteď tak dobře funguje. Postavy jsou čím dál lepší a mají hloubku. Obzvlášť povedenej je teplej mstitel a čórkař Omar, z kterýho úsměv nevyloudíte. Ale hlavní je, že se všichni chovají pořád tak, aby to neodporovalo všemu, co jsme u nich už viděli. A to je velká deviza, protože to se jenom tak nevidí... Čtvrtá série na jednu stranu trochu vyměkla (patálie ve školách a politickej vopruz se starostou), ale na druhou stranu se zjevili dva zabijáci, kteří popravujou, až se jim vápna nedostává. Rozhodně to seriálu neubralo na otáčkách a děj se dobře rozvíjí a rozvíjí a ani k tomu nejsou potřeba postavy z dřívějška, který se tam třeba objevujou úplně okrajově (McNulty). Těším se na pátou a už dopředu su smutnej z toho, že vim, že ta bude poslední. Po Oz a Shield další ze skvělejch realistickejch seriálů, který by nikomu neměli ujít. Jo a taky hlavně proto, aby si konečně ti naši blbci politici uvědomili, že opičit se po američanech je kravina, protože jejich systém očividně selhává na všech frontách (zdravotnictví, školství, politika, vězeňství, policie atd.). V páté sérce by sice nemuselo být tolik novinařiny, protože problémy nějakýho plátku mě moc nebraly, ale jinak se to vyvíjí moooc dobře. Vymyšlenej sériovej vrah se časem vyvine v zajímavej nápad a myslim, že tento seriál odešel se ctí. Velky doporučení všem, kteří ještě věří v kvalitu bez velkejch triků.(9.1.2011)

Po první sérii jdu rovnou na plný počet. Tohle je krimi s koulema. Vtipný a barvitý scénář, skvělé herecké výkony, pevně držená příběhová linie. Rozjel jsem druhou sezónu a kvalita neklesá. ---------- Po druhé sezóně: Malaka! Opět za pět. Efcharisto, těším se na další epizody. ---------- Třetí sezóna bez debat zatím nejlepší. -SPOILERY- Mladý ambiciózní běloch se tlačí na místo starosty černého Baltimoru. Polda, co už to má za pár, se rozhodne po svém vyčistit ulice od drog, ale gorily nad ním mu to dají sežrat. Rozprášení Barksdaleovic gangu! Doslova. Když to schytal Stringer Bell, řval jsem jako děcko. Omar na hrad. Kdyby tohle bylo zakončení seriálu, nemohlo být lepší. Jenže ono není, následují dva další nášupy. S hajzlíka McNultyho je pochůzkář zářící jako sluníčko - může to fungovat? Laťka je zatraceně vysoko. ---------- Ve čtvrté sérii nám McNulty začal sekat dobrotu a byl odklizen na vedlejší kolej. A to nás nezajímá. Nevadí, baltimorští školou povinní spratci jsou dostačující náplastí a politické intriky na radnici také nejsou k zahození. Drug lord Marlo Stanfield vraždí všechny, co mu nevoní a stará jednotka pro vyšetřování závažných zločinů se opět dává dohromady, aby mu to dala sežrat. Kruh se začíná uzavírat, McNulty se vrací! Začne opět chlastat a píchat jako za starých časů? A bude Omar Little příštím starostou Baltimoru? Zjistíme v poslední sezóně jednoho z nejlepších seriálů vůbec. ---------- McNulty se vrátil, začal chlastat a píchat a pak mu ruplo v kouli. Doslova. Baltimorská pobočka novin Sun má díky tomu o čem psát. Škoda, že celou její redakci tvoří samí nesympatičtí pisálci. Oproti charismatickým detektivům a grázlům z nároží rozhodně neobstojí. Místní bezdomovci se stávají populárními, starosta Carcetti přerůstá svůj stín a Omara ‘zhasnul‘ maličký delikvent. Nevadí, už má nástupce. V jednotlivých medailoncích se uzavírají osudy všech zúčastněných. Snoop, nejošklivější ženská v hraném filmu (i Vasquezová má menšího ptáka), konečně zaklepe bačkůrkama, Bubblesův únik z temnoty vás potěší a osud mladého Duquana vás naopak možná rozpláče. Poslední sezóna baltimorských taškařic skončila, nezbývá než zamáčknout slzu a doufat v to, že podobně vynikajících seriálů bude přibývat. Po jednotce pro vyšetřování závažných zločinů se mi bude stýskat.(28.1.2011)

"Listen carefully" The Wire naplno využívá možnosti seriálové formátu vyprávět příběhy, které pro svou komplexitu mohou být srovnávány s klasickými díly literárního realismu (Dostojevskij, Zola). Realismus, daný pozornosti věnovanou detailům legálních i ilegálních činností (mezi nimiž nevede zřetelná hranice), má přednost před tím, aby seriál plynule šlapal a držel diváka v neustálém napětí. Tvůrci si naopak si mnohokrát dovolí zvolnit tempo a věnovat zvýšenou pozornost zdánlivě marginálním skutečnostem, které však v širším kontextu mohou být klíčový význam pro životy autenticky nedokonalých postav (které nezapadají do známých typových škatulek). Zohlednění komplikované sítě vztahů, kde téměř vše viděné souvisí s něčím/někým jiným a jednotlivé úrovně (svět zločinců, policistů, politiků) se neustále prolínají, nám brání ve zjednodušeném vnímání např. policejního vyšetřování, které kromě akčních konfrontací se zločinci zahrnuje taky hromadu papírování, všelijaké kličky, využívání známosti, uplácení apod. Boj se zločinem je ukázán jako běh na dlouhou trať, v němž jsou často rozhodující maličkosti, ne heroické skutky. Nejistá cesta ke spravedlnosti vede skrze byrokratické bludiště i spleť antipatií a sympatií. Kriminalisté se musí hodně snažit, aby se nedostali do konfliktu se zájmy mocnějších. Od odhalení pachatele nikdy nevede přímá cesta k jeho dopadení. Ve hře je tolik protichůdných sil, že zločin nakonec nemusí být vůbec potrestán, což je stejně deziluzivní a pravdivé jako celá procedurální rovina seriálu. Kriminalistická práce v The Wire je v zásadě realistická díky tomu, co by hollywoodští producenti mohli považovat za komerční sebevraždu – díky pomalosti, složitosti a neustále přítomné nejistotě, že vyšetřování k něčemu povede. Fakt, že téměř každý krok je nahlížen v širším kontextu společenském, politické nebo ekonomické, také tvůrcům brání sahat po zjednodušujících vyprávěcích kličkách a usnadňovat si práci. Díky odmítání tradičních vyprávěcích schémat nemůžeme kalkulovat s tím, že se určitá postava zachová určitým způsobem, že některé postavy zaručeně přežijí do další série. Seriál je tak příjemně nepředvídatelný a dokáže i v silné konkurenci kriminálek neustále něčím překvapovat. 100% Zajímavé komentáře: Isherwood, viperblade, Ai.ma(28.4.2009)

• - Krom zpracovaných témat v jednotlivých sezónách se uvažovalo i o sérii zaobírající se hispánskou přistěhovaleckou vlnou. Zdroj: Indiewire a jiné (DaViD´82)

• - Detektiva Eda Norrise hraje skutečný Ed Norris, který pracoval 20 let u newyorské policie, později jako komisař baltimorské policie a taky jako náčelník marylandské státní policie. Později byl odsouzen za zločin a strávil půl roku ve vězení, načež pracoval jako hlasatel v rádiu. (Hoonza)

• - Postava Avona Barksdale byla volně inspirována Melvinem Williamsem přezdívaným "Little Melvin", což byl proslulý drogový král v Baltimoru, který byl zatčen práve jedním z dvojice hlavních autorů, Edem Burnsem. (Sonnik)