The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002 - 2008, 59 h 27 min (Minutáž: 60x55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen, Robert Wisdom, Domenick Lombardozzi, Michael Kenneth Williams, Corey Parker Robinson, Reg E. Cathey, Jim True-Frost, Tristan Wilds, Wood Harris, Isiah Whitlock Jr., Jamie Hector, J.D. Williams, Gbenga Akinnagbe, Delaney Williams, Chad L. Coleman, Chris Bauer, Anwan Glover, Clark Johnson, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Gregory L. Williams, Jay Landsman, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Jeff Wincott, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Lawrence Gilliard Jr., Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Sam Freed, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker, Christopher Mann, Dan DeLuca, Larry Derr, Chad Ridgely, Sam Coppola, Jeffrey Pratt Gordon, Edwina Findley Dickerson, Nikki Bell, Rodney J. Hobbs, Aaron Michael Lacey, Fredro Starr, Nathan James, Tristan Mack Wilds, Antonio D. Charity, Lev Gorn, Richard Price, Stephen Graybill, Clay Steakley, Brandon Fobbs, Steven Moreti, Melvin Williams, Joe Inscoe, Joe Urla, Dennis Hill, Krystal Browning, Ed Moran, Richard Belzer, Gina Hernandez, Chris Kies, Lawrence Gilliard Jr. (a.z.), Michael B. Jordan (a.z.), Delaney Williams (a.z.), Gregory L. Williams (a.z.), Chris Bauer (a.z.), Muhammad Ali (a.z.), Wood Harris (a.z.), Robert Guillaume (a.z.), Ian McShane (a.z.), Chris Ashworth (a.z.), J.D. Williams (vyp.), Steve Earle, Kevin Jiggetts, Luray Cooper, Clayton LeBouef, Ernest Waddell, David Ian McKendry, Roscoe Orman, Brook Yeaton, Kevin Murray, Robert F. Chew, Stephen Schnetzer, Tom Quinn, Terrence Currier, Pete Burris

Po první sérii: Nikdy bych nevěřil, že tak rychle narazím na seriál, který se v řadě ohledů minimálně vyrovná skvělému Dexterovi. Zatímco Dexter je na první pohled vybroušená, velmi přitažlivá pohádka (se stále více pohádkovými prvky zvláště v dalších sériích, což může představovat problém, protože nás dospělé, co si budeme povídat, pohádky dříve nebo později začnou nudit, a pro děti Dexter rozhodně není), The Wire stojí na až fotografickém zobrazení ryzí reality - a představte si, že v těch tisících fotografií každodenní policejní práce není snad žádná nudná, naopak - každý díl obsahuje několik scén, kde si budete říkat omfg, to je skvěle udělaný a budete si je vracet v přehrávači několikrát (jako třeba již v komentářích zmíněná scéna s rekonstrukcí vraždy, skvělá scéna z odvykacího centra nebo úžasná scéna se zmatkem poté, co to SPOILER koupila Sonja Sohn a ta následná s hromadou poldů poslouchajících nahrávku přepadení nebo scéna s rybími akvárii nebo scéna SPOILER s Wallacem po návratu z výletu atd.atd. ). V Dexterovi je pár originálních a divácky velmi vděčných postav, tady je sice možná ne tak originálních, ale o to realističtějších a stále velmi zajímavých postav, se kterými budete prožívat jejich osudy doslova minutu po minutě, několik desítek(!), respektive není tu snad jediná, která by vám příšla navíc nebo účelově vytvořená pro diváka. Zatímco Dexter ve vás zanechá pocit skvěle odvedeného díla a brilantní thrillerové zábavy s hrdiny, které jste si (většinou) hodně oblíbili, The Wire vás zahltí kolosální propracovaností obrovského divadla o dvou navzájem prostupujících jevištích se dvěma paralelně účinkujícími orchestry, z nichž jeden má na programu symfonii na bicí z policejních fucků a shitů a druhý do mnoha akordů rozprostřené variace úžasného černošského slangu. A na závěr - úmyslně porovnávám s Dexterem, protože uboze průměrné Kriminálky, CSI a podobné pro porovnání vůbec žádné styčné body nenabízejí. A berte to i jako varování - pokud máte CSIshity rádi pro jednoduchost, rychlost a námětovou prostotu, díky které můžete při sledování paralelně psát esemesku, neztrácejte s The Wire čas - ztratíte se v ději během čtvrthodiny a nikdy nepochopíte, o čem to tady jahol nadšeně vykřikuje.(28.3.2010)

Season One: Srdcovka od prvního dílu. Úžasným způsobem prokreslené postavy, nejen ty hlavní, ale i ta obrovská spousta vedlejších. 9.5/10 Season Two: Proti první sérii se vývoj mnohem víc řídí zjevnými scénáristickými tahy na úkor pravděpodobnosti a chvilku mi trvalo, než jsem si zvykl na nové postavy, ale nakonec téměř stejně silný zážitek jako u první série. The Wire je prostě bomba. PS: Epizoda 2x11 je zatím zdaleka nejlepší! 8.5/10 Season Three: Superoblíbené postavy z první série se vracejí do popředí, válka se přitvrzuje, hlavy padají. Trilogie končí ve velkém stylu. 9/10 Season Four: V podstatě nový příběh, točící se předně kolem politiky a školství a až v druhém plánu kolem drogové války již nemá až takovou grády, navíc ty nejlepší postavy z předchozích sérií hrají tak páté housle, ale přesto se člověk stále těší na každý další návrat do důvěrně známého špinavého prostředí baltimorských ulic. 7.5/10 Season Five: Velké finále a poslední díl se vším, co má mít. Scénáristi, mazlící se s postavami a jejich příběhy s největší možnou péčí (a nemilosrdností, která pro ně musela být zvláště obtížná, a které je třeba připsat patřičný kredit). Po tolika společně strávených hodinách už seriál nenabízí to počáteční extatické vytržení, ale to ani není v jeho silách, i kdyby ho natáčeli sami bohové. Pátá série prostě nejlíp, jak je to možné, připomíná, jak bylo člověku s The Wire krásně. 8/10(30.9.2010)

Pokud se Vám nebude líbit prvních pár dílů, kašlete na to. Ono to nakonec přijde a dáte jednu sérii za druhou, tak jako já, to mi věřte. A vlastně si ani nikoho nemusíte oblíbit. Tady se totiž nehraje v rukavičkách a už vůbec ne čistě. A je úplně jedno, jestli jste politik, novinář, policajt, nebo obyčejný, drogový pěšák. Všichni si jedou to svoje a když je potřeba, neváhají udělat cokoliv, jen aby se dostali ke svému cíli. Takové krutě nastavené, naprosto realisticky natočené zrcadlo o tom, že ať jste na kterékoliv straně barikády, ve finále to hlavně z morálního hlediska vyjde skoro nastejno. Geniální seriál, který mi po těch 60 hodinách sledování bude moc a moc chybět.(22.8.2016)

"Listen carefully" The Wire naplno využívá možnosti seriálové formátu vyprávět příběhy, které pro svou komplexitu mohou být srovnávány s klasickými díly literárního realismu (Dostojevskij, Zola). Realismus, daný pozornosti věnovanou detailům legálních i ilegálních činností (mezi nimiž nevede zřetelná hranice), má přednost před tím, aby seriál plynule šlapal a držel diváka v neustálém napětí. Tvůrci si naopak si mnohokrát dovolí zvolnit tempo a věnovat zvýšenou pozornost zdánlivě marginálním skutečnostem, které však v širším kontextu mohou být klíčový význam pro životy autenticky nedokonalých postav (které nezapadají do známých typových škatulek). Zohlednění komplikované sítě vztahů, kde téměř vše viděné souvisí s něčím/někým jiným a jednotlivé úrovně (svět zločinců, policistů, politiků) se neustále prolínají, nám brání ve zjednodušeném vnímání např. policejního vyšetřování, které kromě akčních konfrontací se zločinci zahrnuje taky hromadu papírování, všelijaké kličky, využívání známosti, uplácení apod. Boj se zločinem je ukázán jako běh na dlouhou trať, v němž jsou často rozhodující maličkosti, ne heroické skutky. Nejistá cesta ke spravedlnosti vede skrze byrokratické bludiště i spleť antipatií a sympatií. Kriminalisté se musí hodně snažit, aby se nedostali do konfliktu se zájmy mocnějších. Od odhalení pachatele nikdy nevede přímá cesta k jeho dopadení. Ve hře je tolik protichůdných sil, že zločin nakonec nemusí být vůbec potrestán, což je stejně deziluzivní a pravdivé jako celá procedurální rovina seriálu. Kriminalistická práce v The Wire je v zásadě realistická díky tomu, co by hollywoodští producenti mohli považovat za komerční sebevraždu – díky pomalosti, složitosti a neustále přítomné nejistotě, že vyšetřování k něčemu povede. Fakt, že téměř každý krok je nahlížen v širším kontextu společenském, politické nebo ekonomické, také tvůrcům brání sahat po zjednodušujících vyprávěcích kličkách a usnadňovat si práci. Díky odmítání tradičních vyprávěcích schémat nemůžeme kalkulovat s tím, že se určitá postava zachová určitým způsobem, že některé postavy zaručeně přežijí do další série. Seriál je tak příjemně nepředvídatelný a dokáže i v silné konkurenci kriminálek neustále něčím překvapovat. 100% Zajímavé komentáře: Isherwood, viperblade, Ai.ma(28.4.2009)

The Wire za svou maskou obyčejnosti skrývá nefalšovanou tvůrčí genialitu, vykreslení práce policie i institucí s ní spojených je až fascinující, ale přitom věrohodné, syrové, komplexní, bez přikrášlení, bez zjednodušení i bez urychlování. The Wire není ani tak o lidech a jejich charakterech, jako o procesech ve společnosti, o našem systému, samozřejmě především o jeho zhýralosti a chybách (ze seriálu jako celku se vztyčuje obrovský vykřičník), ale nechybí v něm ani spousta naděje a hlavně pravdivosti a reality. The Wire je opus magnum, který sere na svou uměleckost, protože nemá potřebu si na cokoliv hrát, ani se jakkoliv diváku podbízet, je to příběh ulic v ryzí formě... Dokonalý příběh... 10/10 Dodatek po ukončení seriálu (obsahuje SPOILERY): Speciálně mě dostalo, jak The Wire poukazuje na nepoučitelnost společnosti, naznačuje, že boj dobra proti zlu nemá vítěze, ty dva elementy se mohou jen ovlivňovat a donekonečna bojovat. Ono snažení však v zádném případě není bezvýznamné, i když nikdy nebude dotáhnuto k dokonalosti, seriál nám říká, že i když svět je jakýsi koloběh (na konci vidíme, že gang má nového vůdce, ulice mají nového Bublese i nového Omara, policie má nového Danielse i nové leadery, kteří jsou vlastně pořád ti samí), nesmíme se přestat snažit...(19.1.2010)

• - Jizva na tváří Omara (Michael K. Williams) je skutečná. (Sonnik)

• - Zvučka v otváracej scénke sa každou sériou mení, no text ostáva taký istý. (Kaceris)

• - Postava seržanta Jaye Landsmana (Delaney Williams) je inspirována skutečným seržantem Jayem Landsmanem, kterého Simon zmiňuje ve své knize. Skutečný Landsman posléze ztvárníl roli poručíka Dennise Mella. (Sonnik)