The Wire - Špína Baltimoru

(TV seriál)
  • USA The Wire
Drama / Krimi / Thriller
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, (více)

Série(5) / Epizody(60)

Originální seriál z produkce HBO, který zkoumá 5 nejčastějších nemocí velkých měst. Narkotika, pašování, byrokracii, školní systém a tisk. Co víme o Baltimoru? Je to špinavá díra, plná drog, pašeráků, zkorumpovaných politiků jako vlastně každé druhé město tohohle zvráceného světa. Na druhou stranu jsou tu však taky blázni jako je policejní detektiv Jimmy McNulty (Dominic West), kteří se tím svinstvem prohrabávají a pro vlastní potěšení z něj vytahují odpadky. Na Jimmyho kuří oko čím dál častěji šlape drogový král Avon Barksdale (Wood Harris) a jeho pravá ruka Russell 'Stringer' Bell (Idris Elba), kteří v ulicích nenechávají jen narkotika, ale i spousty mrtvých těl. A právě tady začíná sága o předem prohraném boji se zločinem, která svého času posbírala nejedno ocenění a byla kritikou vynášena do nebe. (3DD!3)

Matty

"Listen carefully" The Wire naplno využívá možnosti seriálové formátu vyprávět příběhy, které pro svou komplexitu mohou být srovnávány s klasickými díly literárního realismu (Dostojevskij, Zola). Realismus, daný pozornosti věnovanou detailům legálních i ilegálních činností (mezi nimiž nevede zřetelná hranice), má přednost před tím, aby seriál plynule šlapal a držel diváka v neustálém napětí. Tvůrci si naopak si mnohokrát dovolí zvolnit tempo a věnovat zvýšenou pozornost zdánlivě marginálním skutečnostem, které však v širším kontextu mohou být klíčový význam pro životy autenticky nedokonalých postav (které nezapadají do známých typových škatulek). Zohlednění komplikované sítě vztahů, kde téměř vše viděné souvisí s něčím/někým jiným a jednotlivé úrovně (svět zločinců, policistů, politiků) se neustále prolínají, nám brání ve zjednodušeném vnímání např. policejního vyšetřování, které kromě akčních konfrontací se zločinci zahrnuje taky hromadu papírování, všelijaké kličky, využívání známosti, uplácení apod. Boj se zločinem je ukázán jako běh na dlouhou trať, v němž jsou často rozhodující maličkosti, ne heroické skutky. Nejistá cesta ke spravedlnosti vede skrze byrokratické bludiště i spleť antipatií a sympatií. Kriminalisté se musí hodně snažit, aby se nedostali do konfliktu se zájmy mocnějších. Od odhalení pachatele nikdy nevede přímá cesta k jeho dopadení. Ve hře je tolik protichůdných sil, že zločin nakonec nemusí být vůbec potrestán, což je stejně deziluzivní a pravdivé jako celá procedurální rovina seriálu. Kriminalistická práce v The Wire je v zásadě realistická díky tomu, co by hollywoodští producenti mohli považovat za komerční sebevraždu – díky pomalosti, složitosti a neustále přítomné nejistotě, že vyšetřování k něčemu povede. Fakt, že téměř každý krok je nahlížen v širším kontextu společenském, politické nebo ekonomické, také tvůrcům brání sahat po zjednodušujících vyprávěcích kličkách a usnadňovat si práci. Díky odmítání tradičních vyprávěcích schémat nemůžeme kalkulovat s tím, že se určitá postava zachová určitým způsobem, že některé postavy zaručeně přežijí do další série. Seriál je tak příjemně nepředvídatelný a dokáže i v silné konkurenci kriminálek neustále něčím překvapovat. 100% Zajímavé komentáře: Isherwood, viperblade, Ai.ma ()

Isherwood

Ed Burns, bývalý policajt a učitel, a David Simon, novinář, dostatečně dlouho pozorovali dění v Baltimorských ulicích, aby věděli, že většině z nich vládne zločinný byznys v jakékoliv podobě, a ten drogový zvláště. Letité zkušenosti zúročili při psaní knih a taky na scénáři k tomuto seriálu. Výsledek je neskutečně komplexní, promyšlená a bohužel taky všední realitu odrážející kriminálka, kterou vystavili na nerovném boji speciální jednotky, kterou nadřízení seskládali z neoblíbenců, aby prokázali dobrou vůli před politiky a přitom je případně mohli za neschopnost potopit, proti drogovým dealerům. Ale nečekejte pohádku o partě loserů, kteří to všem nandali. Tahleta banda sice dílčí úspěchy slaví, ale spíše se neustále potýká s tím, kterak se vyhýbat klackům pod nohama od vyšších šarží, jak udržet temperament v mezích zákona a přitom všem nepřijít o krk, neboť i druhá strana tuší a jedná. Promyšlenost obou světů, jimž se dostává rovným dílem je hlavní hybná síla celého dění. Propracované charaktery, s nimiž byste měli problém si normálně podat ruku, vás nekompromisně vtáhnou do kolotoče dění, který rozhodně nekončí se zackvanutím klepet na rukou a bouchnutím mříží. Pokud je vaší kojnou CSI série, či cokoliv podobného, kde jsou hrdinové dodání od modelingových agentur, aby chytili vraha na základě zapomenutého chlupu, či dokonale vyostřené fotky z kilometrových vzdáleností, s klidem se tomuto vyhněte. Tohle totiž nabourává všechny romantické představy s nebývalou razancí. Z mého pohledu, jednoznačně nejlepší seriál, jaký jsem kdy viděl. ()

Superpero

Ten seriál je perfektní hlavně ve způsobu zobrazování policejního vyšetřování. Je tak dokonale obyčejné a díky tomu strašně zábavné. Vidíte, že ti detektivové tam mají Filipa, ale jejich práce je stejnak z 90% pruda a rutina, kdy musí třeba 12 hodin ležet na střeše a dalekohledem pozorovat telefonní budku. No a co je nejlepší podobně detailní pohled dostaneme i z druhé strany, tedy z pohledu zločinců. A ti taky na první pohled nějak nevybočují z davu a přitom, když vás to vcucne, tak musíte uznat, že Avon Barksdale a Stringer Bell jsou kurva mazáci a maj kšeft v malíku. I když fandim McNultymu a spol. Z herců nejvíc asi utkví Idris Elba, obří negr s distigovaným chováním, ale jde z něj fakt respekt. Prostě seriály od HBO jsou sázka na jistotu.____________ Druhá série s přístavním odborama byla taktéž super. Vyskytují se tam staří známí, ale v podstatě se dozvíme jak přichází Proposition Joe k drogám a představí se novej gang složenej z řeků a ukrajinců. Z této série byl nejlepší Frank Sobotka takovej fakt dobráckej chlapák, co si pro dobro odborů klidně i ušpiní ruce. A Ziggy jelikož s ním byla prdel.__________ Třetí série je fakt ultimátní. Přístavy už nejsou. Vše se odehrává v ulicích. V policejní linii se do popředí dostává major Bunny Colvin a jeho experiment se zónama volného obchodu s drogama. Geniální nápad z kterého těží celá série a hodně rozčeří vody i na nejvyšších místech. Škoda jen, že to vyšetřování naší starý známý jednotky s McNultym už začíná být stereotypní a mnohem zajímavější jsou liniie Avona a Stringera. Docela dost se tu vyskytuje i Omar, drsnej jako vždycky. Uvidíme i uhlazenýho killera bratra Mouzounea. Každopádně nejvíc mě nadchnul příběh Cuttyho, nová postava. Moc se mi líbily i takové nenápadné pointy a pomrknutí jako nespočet plechovek na střeše nebo Rawls v gay baru. Ten komentář je asi trochu chaotickej, ale píšu ho bezprostředně po zhlídnutí týhle parádní série. The Wire je fakt klasa.__________Série s pořadovým číslem 4 opět nezaostává. Trochu jsem se toho školství bál, ale je to skvělá zábava a ty dětské postavy jsou výjimečně propracované. Hodně prostoru tu má Prez protože se stane učitelem. Zato McNulty tu skoro vůbec není. Mezi mé nejoblíbenější postavy této série rozhodně patří Bunny Colvin a Cutty. Oba dva jsou takoví dobráci, co se snažej něco udělat s mládeží.____________Mno a ta pátá série je ze všech taková nejfilmovější. Klidně by mohla mít podtitul McNulty se vrací. Fakt jsem se smál tomu co tam ten chlap předvádí. Wire si prostě i v závěrečné sérii drží úroveň, i když novinařina je oproti školství nudnější. Moc mne potěšilo, jak nakonec dopadl Bubbles. ()

DaViD´82

...a všechny ty reality show a dokumenty se můžou jít klouzat. Kdo by to byl řekl, že denní šedivou rutinu obou stran barikád lze zpracovat tak uvěřitelně. Takovým způsobem, že sice plně chápete jednání obou stran, ale přitom se ani s jedním neztotožníte, byť je vám naprosto jasné, že takhle to prostě chodí. A to nejen v Baltimoru, ale vlastně i v kruzích mimo ty policejní/zločinecké. Nejsou tu žádná klišé, ať již žánrová či seriálová. A přitom navzdory tomu všemu to funguje stejně jako to co zobrazuje. Jako droga, kterou si nedokážete odpustit. A tak se epizodu po epizodě stále více a více stávám závislým na sychravém baltimorském počasí, do kterého se ráno co ráno probouzejí malé rybky, bossové, řadoví policisté i jejich nadřízení jen zatím účelem, aby si zase nechali srát na hlavu... Zápor pro mnohé ovšem bude, že jednotlivé sezóny příliš nefungují v rámci jednotlivých epizod, ale až jako celek; jako jeden mnohahodinový film, takže je pochopitelné, že při klasickém seriálovém sledování "co týden to epizoda" se prostě nenajde síla to dotáhnout do zdárného konce. ()

Radek99

Strhující detektivní seriál v intencích té špinavé, drsné, staré školy. Politicky nekorektní freska života v chudinské čtvrti amerického (západního) velkoměsta se vším tím svinstvem ukrytým někde pod povrchem věcí - zločinnost, drogy, korupce, nezaměstnanost, kariérismus, poměry u policie, justice atd. Kriminálka z rodu těch opravdových, která jde ve stopách amerických drsných detektivek 70. a 80. let a které se dá bezmezně uvěřit. Hlavní hrdina Jimmy McNulty je následovník třeba takového Franka Serpica, jen je jeho pohled mnohem realističtější a také je dobře vidět, kam se za ty roky posunul daný žánr. Fascinující je především ta drobnokresba jednotlivých charakterů, z níž vyvstává složitý popis vazeb a propojení jednotlivých sociálních a profesních sítí, které pak tvůrci promyšleně a skutečně mistrovsky skládají do obrazu fungování opravdu složitého a komplexního systému. The Wire je zřejmě nejpopisnější a nejpřesnější rozklíčování vazby klientelismu, korupce, propojení zločinu, byznysu a politiky, kariérismu a dalších negativních stránek západní demokracie, jaké je možno na televizních obrazovkách vidět. Díky bohu, že se takovéhle věci ještě dnes, ve věku všech těch ,,Kriminálek dosaďsiamerickévelkoměsto", točí... Chci šestou sérii! Série 1: 100%, série 2: 90%, série 3: 90%, série 4: 100%, série 5: 100% Podobné seriály: Policejní odznak PS: Tak The Wire už byl citován i v Simpsonových, konkrétně v 11. epizodě 24. řady... :-) ()

• Jizva, kterou má herec Michael Kenneth Williams (Omar Little) přes celou tvář, je reálná. Jde o následek zranění, ke kterému přišel hned na začátku filmové kariéry. Den po svých 25. narozeninách se připletl do pouliční rvačky v Bostonu, během níž byl pořezán žiletkou. Jizva se stala jeho charakteristickým rysem, díky němuž začal získávat role gangsterů ve videoklipech a později ve filmech. (Woodstock)
  • Felicia "Snoop" Pearson byla pro seriál objevena Michaelem K. Williamsem (Omar Little) v jednom z baltimorských barů. Hraje tu prakticky sama sebe, ačkoliv ve skutečnosti zabila pouze jednoho člověka. Po skončení natáčení byla v březnu 2011 zatčena při rozsáhlé drogové razii baltimorské policie. (Lulala)