The Wire - Špína Baltimoru

(seriál)
  • USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)

Série(5) / Epizody(60)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

viperblade

První série: Listen carefully. The Wire není skvělý seriál. The Wire je zkurveně geniální seriál! Ale začněme od začátku. Po prvních třech dílech jsem si říkal, že tam nějaká ta kvalita je, ale pořád jsem nechápal to vysoké hodnocení na IMDb. Pak jsem si pustil další díly. Pak další. A poslední čtyři jsem musel zkouknout v jednom dni. To bylo neuvěřitelné. Okamžitě jsem si The Wire zamiloval. A jaký že je rozdíl, mezi tímhle a nějakýma moderníma Kriminálkama? Tak se na to podíváme… Máme město, dejme tomu Miami. Božský Horatio přijede, nasadí brýle, hraje hudba od The Who. Během 40 minut vyřeší případ pomocí počítačů a nejmodernější techniky, (někdy si říkám, že kdyby nešel proud tak by se Horatio mohl jít klouzat :-)), Horatio sundá brýle a titulky s hudbou od The Who to ukončuje. Všichni jsou šťastní, dobře vypadající a skvělí. A teď The Wire. Máme jedno město, jménem Baltimore. Vyšetřuje tu zkurvený parchant McNulty, lesba Kimo, zasraný poručík Daniels a další moc milí lidé… Během epizody se najde pár stop, prohodí neskutečné množství fucků, a náhle je konec. Navíc mají k dispozici jednu starou kancelář a psací stroje. A kolik si myslíte, že se za jednu epizodu vyřeší případů? Ano, správná odpověď je NULA!!! A určitě to není tím, že by byli takoví sráči. Protože oni řeší jeden velký případ. Musí dělat mravenčí práci, prohrabovat se kartotékama, stát na střeše několik hodin a jen fotit ty, kteří zrovna telefonují, protože nevědí, kam až to sahá. Kdo je jak postavený, kdo je opravdový zločinec a kdo jen poskok. Tohle je The Wire. ________ K tomu, abyste si užili tento seriál, vám dám pár rad: A) The Wire má mnohem pomalejší tempo, než třeba Kriminálka výše zmíněná. Musíte si zvyknout, že to jede takovým tempem, jako by sám seriál vám chtěl říct easy, man. Tohle je jeden z důvodů, proč jsem The Wire zcela propadnul. B) Zapněte u toho mozek. Protože tady není žádný hudební podkres. Ano, vše, krom intra a závěrečných titulků, je absolutně bez hudby. A proto vás to nutí být neustále ve střehu. Protože u normálních Kriminálek už víte, že jakmile hraje tahle hudba, tak se něco stane, když tahle, tak se něco vysvětlí. Ale toho se v The Wire nedočkáte. Ten seriál spoléhá na to, že si to musíte poskládat sami. C) Rozhodně nečekejte žádné flashbacky, žádné technické blbosti, žádných 21 545 zvratů za jeden díl. Ani žádné vyšetřovatele, kteří vypadají, jako by zrovna vyšli z modelingové agentury. D) Nevzdávejte to po prvních dvou dílech. Protože je jasné, že takhle vám opravdu nedojde, co že je na tomhle tak výjimečného. Pokud splníte tyto podmínky, tak vám gratuluju, The Wire by mohl být seriálem i pro vás. _______ Mé poslední doporučení by mohlo znít ještě takhle: Kdyby mi někdo před rokem řekl, že své oblíbené, (v té době), Heroes za rok nahradím v mé TOPce nějakou kriminálkou, tak bych se mu hodně smál. Za mě hodnotím první sérii čistými 100 % a jdu se dívat na první díl druhé série. Druhá série: A new case begins… Ale nebojte, všichni naši staří známí jsou zde taky. Přechod z černošských čtvrtí do doků mi nejdřív trochu vadil (přeci jen, člověk si už pomalu zapamatuje, jak se který černoch jmenuje a najednou si musí pamatovat dalších 20 tváří… :-)), a to ani nemluvím o úvodním songu, který je nazpíván neskutečným chraplákem. Jenže pak jsem si obě věci zamiloval, stejně jako Ziggyho, Řeka a hlavně Beadie. Posledních šest dílů jsem sjel během jednoho dne (to se mi stalo jen u Red Dwarf) takže možná i tohle je známka kvality. A ta (světe, div se) absolutně neklesla, od první série. A ten konec!!! Nic, těším se, až načnu třetí! A můžu říct, že Isherwood se plete. Půjčil jsem totiž tento seriál kamarádovi, který je blázen do NCIS, Kriminálek i Las Vegas: Kasíno, a ten mi řekl, že tohle je naprostý masakr a teď si mám konečně s kým povídat o The Wire. Třetí série: Rules change. The game remains the same. Přemýšlím. Pokud jsem totiž nazval první dvě série geniálními, jak nazvat třetí? Megageniální? Hypergeniální? To nejde. Zřejmě nejdrsnější série, hlavně díky Omarovi (ten chlap je fakt… drsný!) a Bunnymu. Víc nemá smysl říkat. Čtvrtá série: No corner left behind. Bál jsem se, že tvůrci se zaseknou, že nebudou schopni alespoň udržet tu nastavenou laťku, kterou seriál získal během tří sérií. Ale bál jsem se zbytečně. I ve čtvrté sérii má The Wire stále o čem vyprávět, stále jsou zde silné lidské příběhy a stále jsou zde ti, kteří chtějí prodávat drogy… prostě vše při starém. Nemůžu se dočkat páté (bohužel poslední) série, ale zároveň se na ni těším a doufám, že těch posledních deset dílů bude stejně kvalitních, jako těch 50 před ní. Pátá série: Read between the lines. Tak jsem měl tu čest a dokoukal jsem posledních deset dílů a tím uzavřel tento nekompromisně drsný a dokonalý seriál. A nevím, co mám dřív - jestli oslavovat fakt, že kvalita neklesla ani o milimetr, že v poslední sérii se vrátili (byť na okamžik) i některé postavy z minulých sérií, nebo brečet, protože jedna skvělá kapitola mého života právě skončila. Pátá série je sice o novinařině, ale naši staří známí tu jsou taky a chtějí dostat toho největšího hráče. Ale podaří se jim to, když je starosta seškrtal tak, že nemají na přesčasy, auta a dokonce ani na vyšetřovací týmy? Navíc, ono "zkažení McNultyho" (když jsem četl od ostatních o páté sérii, tak téměř všichni řekli, že se Jimmy McNulty zkazí) nebylo až takové, navíc, když si uvědomíte, proč to udělal, tak myslím, že mu nemám co vyčítat. Pátá série je jednoduše skvělá, stejně jako čtyři série před ní. Zhodnocení celého seriálu: (bude obsahovat SPOILERY!!!) Nejvíce se mi na tomto seriálu líbí ta reálnost, že i když jste velká ryba (Omar), tak vás může odprásknout i nějaký malý žabák (až uvidíte, tak pochopíte). Pak tu máme faktor, který pěkně popsal ve svém komentáři uživatel H34D - koloběh života, kdy vidíme, jak se "rodí" noví bossové, nový Omar nebo Bubbles a zjišťujeme, že boj proti drogám (a vlastně nejen ten) nikdy nebude mít jednoho jediného vítěze. Je to jen o tom, jak daleko nechá jedna strana zajít tu druhou. The Wire je jednoduše vypilovaná záležitost, která si nebere servítky nám ukázat, jak to chodí a já ji za to miluju. Fakt, že jo. Jeden z nejlepších seriálů všech dob pro mě a druhé místo v mé TOPce seriálů (první je stále Červený trpaslík, protože jsem ho viděl asi desetkrát celý). Jo a poslední věc… Prosím, moc prosím, dejte tomu šanci a zhlédněte alespoň jednu CELOU sérii, jinak těžko pochopíte, proč je mé nadšení takové, jaké je. () (méně) (více)

jahol

Po první sérii: Nikdy bych nevěřil, že tak rychle narazím na seriál, který se v řadě ohledů minimálně vyrovná skvělému Dexterovi. Zatímco Dexter je na první pohled vybroušená, velmi přitažlivá pohádka (se stále více pohádkovými prvky zvláště v dalších sériích, což může představovat problém, protože nás dospělé, co si budeme povídat, pohádky dříve nebo později začnou nudit, a pro děti Dexter rozhodně není), The Wire stojí na až fotografickém zobrazení ryzí reality - a představte si, že v těch tisících fotografií každodenní policejní práce není snad žádná nudná, naopak - každý díl obsahuje několik scén, kde si budete říkat omfg, to je skvěle udělaný a budete si je vracet v přehrávači několikrát (jako třeba již v komentářích zmíněná scéna s rekonstrukcí vraždy, skvělá scéna z odvykacího centra nebo úžasná scéna se zmatkem poté, co to SPOILER koupila Sonja Sohn a ta následná s hromadou poldů poslouchajících nahrávku přepadení nebo scéna s rybími akvárii nebo scéna SPOILER s Wallacem po návratu z výletu atd.atd. ). V Dexterovi je pár originálních a divácky velmi vděčných postav, tady je sice možná ne tak originálních, ale o to realističtějších a stále velmi zajímavých postav, se kterými budete prožívat jejich osudy doslova minutu po minutě, několik desítek(!), respektive není tu snad jediná, která by vám příšla navíc nebo účelově vytvořená pro diváka. Zatímco Dexter ve vás zanechá pocit skvěle odvedeného díla a brilantní thrillerové zábavy s hrdiny, které jste si (většinou) hodně oblíbili, The Wire vás zahltí kolosální propracovaností obrovského divadla o dvou navzájem prostupujících jevištích se dvěma paralelně účinkujícími orchestry, z nichž jeden má na programu symfonii na bicí z policejních fucků a shitů a druhý do mnoha akordů rozprostřené variace úžasného černošského slangu. A na závěr - úmyslně porovnávám s Dexterem, protože uboze průměrné Kriminálky, CSI a podobné pro porovnání vůbec žádné styčné body nenabízejí. A berte to i jako varování - pokud máte CSIshity rádi pro jednoduchost, rychlost a námětovou prostotu, díky které můžete při sledování paralelně psát esemesku, neztrácejte s The Wire čas - ztratíte se v ději během čtvrthodiny a nikdy nepochopíte, o čem to tady jahol nadšeně vykřikuje. ()

Fanucci

Lidé z HBO, smekám před Vámi. Po Sopranos je tu další skvost, který v mých očích překonal i můj velmi oblíbený Brotherhood...The Wire je dokonalý mix krimi a mafiánského žánru. Setkáváte se zde s postavami z různých světů - od narkomafiánů, obyčejných feťáků, dealerů, policistů, politiků až po dokaře z baltimorského přístavu. Možná si myslíte, že jeden seriál takové množství postav nemůže obsáhnout...Omyl. Všechno drží pohromadě a jde o tak brilantně a věrohodně napsaný seriál, že to vyráží dech. Politické intriky v nejvyšších patrech policie, korupce, narkomafie a speciální vyšetřovací tým, která proti tomuto všemu musí bojovat. A jeho největší zbraní je wire - odposlech:-) Stringer Bell a McNulty 4EVER;-) P.S Pamatujete ve filmu 25. hodina policajta, který umí slovo shit říct stejně procítěně jako mexický fotbalový komentátor slovo gól? Tak vězte, že ve Wire se tohoto herce dočkáte, stejně jako jeho Shiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit :-))) ()

Aiax

Jeden z nejlepších televizních seriálů všech dob a s velkým, velkým přehledem nejlepší kus v celých dějinách televize, který nikdy nic nevyhrál. V moderním showbusinessu velmi vzácný živočišný druh - takový, kde scénář vysoko ční nad audiovizuálnem. Trochu laciný vizuál a ne finančně nedojezená produkce podle mého skromného odhadu můžou za to, že The Wire si nikdy nezískal žádnou špičkovou sledovanost u masového diváka, pouze chválu kritiků. I já jsem si po puštění prvního dílu pomyslel, co je to za levnou německou detektivku ze 70. let, a po skončení jsem vůbec neměl chuť na druhý díl. Autoři se totiž s divákem nemazlí a drží se pravidla "Nevysvětluj nic, co můžeš vysvětlit až příště". Díky bohu, že jsem mu dal přece jen šanci. ()

Davies182

Hodnocení po kompletní 1. sérii: Po úvodním dílu je těžké si zvyknout na klidnou stopáž téměř hodinového seriálu. Dovedu si představit plno lidí, které "nudný" pilot odradí od dalšího sledování. Jenže tohle je mravenčí práce, a vyšetřování nekalých aktivit bandy černochů z předměstí ve skutečnosti nikdy nebylo tak přitažlivé. Chce to jen čas a naději v očekávání jistoty, že The Wire nemá na IMDb 9,7 z deseti zbytečně. I když patří mezi ty nejpohodovější seriály, je tento počin tak vytříbenou přehlídkou nejlepšího televizního umění, že jej nelze přehlížet - ostatní se jen okrádají o nejlepší story z drogového podsvětí, jaké kdy bylo na kamery natočeno. Tvůrcům seriálu se povedla selekce parádních herců v čele s "hovadem" McNultym, a každá jen trochu výraznější postava dostává v dění svůj zasloužený prostor. Tím pádem jsem se jako divák ocitnul přímo v centru vyprávění, a nerozlišoval jsem mezi "hodnými a zlými". Partička režisérů mne prostě donutila sledovat fascinující příběhy ze špinavých čtvrtí plných feťáků a z jedné sklepní kanceláře. Osudy všech zůčastněných jsou tak excelentně vykresleny, že jsem si kromě těch největších zvířat na poli distribuce drog oblíbil snad každou postavu. The Wire je opředeno tajemným kouzlem, jež mne po skončení každého dílu donutí si pomyslet, že tohle je zdaleka ta nejpravdivější a nejkvalitnější kriminálka, jakou jsem kdy viděl a uvidím - 90%. 2. série: Ze začátku možná šok změnou prostředí, ale pak do sebe najednou všechno tak hladce zapadne... Nový případ se rozjíždí velmi pomalu a tvůrci musejí stíhat více roztroušených pohledů na několik barvitých charakterů, no a přitom je to stále parádní kriminálka. HBO se prostě povedl masterpiece, a já si nepamatuji, kdy jsem naposledy zkouknul 8 hodin seriálu za 24 hodin! Je až s podivem, jaký "vztah" si divák k parádně zahraným charakterům vybuduje. Musím zmínit super znělku, která se mi spolu s přístavními obrázky vryla do paměti - skvělé! Těším se na třetí sérii a plánuji čtvrtou! - 92% 3. série: Tak nejvíce překvapující je asi skutečnost, že si všech 37 dílů - jeden příběh - drží pevnou konzistentní linii, a vše vypadá tak vyšperkovaně, jako by těch téměř 40 hodin točil jeden režisér. Prostě radost pohledět. Jsem rád, že jsem všechny tři řady viděl v poměrně krátkém časovém intervalu: získal jsem díky tomu parádní ucelený příběh, něco jako sestříhaná trilogie Kmotra. V třetí sérce se tak konečně uzavírá spletitý příběh drogových králů, konspirací, a zkažených politiků. Twist na konci mě hodně překvapil, ale ne tak moc, jak jsem očekával - holt už mám asi něco nakoukáno - 94%. Za celý příběh s B&B dávám 92%. Business. Always business... 4. sérii jsem se delší dobu vyhýbal, a byla to chyba. Je totiž opět o fous lepší, než její starší bratříčci. Nejpozoruhodnější věcí zůstává fakt, že postaviček je nyní na baltimorské šachovnici rozeseto tolik, že se střídají téměř ob díl, ale stejně je radost ty dramatické linky sledovat - člověk se totiž ani na okamžik neztrácí, naopak zájem je prohlubován se smrtící úměrností díl od dílu... Jinak zůstává seriál specifický a svůj ve všem, co dělalo The Wire kriminální špičkou na poli televizní zábavy: je to drama - špinavé, kruté, věrohodné... prostě život! 96% 5. série: Hned po první epizodě se všem hráčům vymění karty, a celá "The Game" začíná nabírat neskutečné grády. Jde vidět, že tentokrát půjde dějová linka do fatalit... Kdo si myslel, že má vyhráno, topí se v bahně, a kdo byl naopak po uši v těch nejhorších sračkách, tomu se (zdánlivě) blýská na lepší časy. Je ovšem nutné nezapomínat, že tohle je "true lives" seriál - ne žadná kriminálka. Každá akce má reakci a stane-li se libovolné postavě jedna dobrá věc, další tři nepříjemné ji čekají. Za sebe říkám, že McNultyho patálie (o čemž v podstatě celá "pětka" je) jsou tím nejlepším příběhem, jaký jsem kdy z produkce HBO viděl. Kdo se směje jako první, roní na konci slzy smutku - to je The Wire. 100% () (méně) (více)

• Vedle témat zpracovaných v jednotlivých sezónách se uvažovalo také o sérii zabývající se hispánskou přistěhovaleckou vlnou. (DaViD´82)
  • Jizva, kterou má herec Michael Kenneth Williams (Omar Little) přes celou tvář, je reálná. Jde o následek zranění, ke kterému přišel hned na začátku filmové kariéry. Den po svých 25. narozeninách se připletl do pouliční rvačky v Bostonu, během níž byl pořezán žiletkou. Jizva se stala jeho charakteristickým rysem, díky němuž začal získávat role gangsterů ve videoklipech a později ve filmech. (Woodstock)
  • Postava Avona Barksdala (Wood Harris) byla volně inspirována Melvinem Williamsem přezdívaným "Little Melvin". Proslulý drogový král Baltimoru byl zatčen právě jedním z dvojice hlavních autorů seriálu, Edem Burnsem. Samotný "Little Melvin" ztvárnil roli diákona, který pomáhá Cuttymu a Bunnymu. (Sonnik)

Související novinky

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Šok a obrovská tragédie. Tak nějak by se dala popsat nečekaná zpráva o smrti herce Lance Reddicka, jemuž bylo pouhých 60 let. Hvězda nespočtu seriálových a filmových rolí se zapsala do paměti diváků… (více)

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Ve věku 54 let tragicky zemřel známý charakterový herec Michael Kenneth Williams. Jeho nejslavnější rolí se jednoznačně stala postava Omara z chváleného seriálu The Wire – Špína Baltimoru. Objevil se… (více)

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)