The Wire - Špína Baltimoru (TV seriál)

The Wire

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2002 - 2008, 59 h 27 min (Minutáž: 60x55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen, Robert Wisdom, Domenick Lombardozzi, Michael Kenneth Williams, Corey Parker Robinson, Reg E. Cathey, Jim True-Frost, Tristan Wilds, Wood Harris, Isiah Whitlock Jr., Jamie Hector, J.D. Williams, Gbenga Akinnagbe, Delaney Williams, Chad L. Coleman, Chris Bauer, Anwan Glover, Clark Johnson, Tom McCarthy, Michael Kostroff, Gregory L. Williams, Jay Landsman, Tray Chaney, Michael Salconi, Felicia Pearson, Jermaine Crawford, Glynn Turman, Hassan Johnson, Al Brown, Brian Anthony Wilson, Benjamin Busch, Maria Broom, Frederick Strother, Kwame Patterson, Thuliso Dingwall, Richard Burton, Tom Mardirosian, Idris Elba, Leo Fitzpatrick, Paul Ben-Victor, Pablo Schreiber, Ryan Sands, Jeff Wincott, Amy Ryan, Merritt Wever, Method Man, Peter Gerety, Ramon Rodriguez, Alexandra Tydings, Bill Raymond, Lawrence Gilliard Jr., Boris McGiver, Michael Mosley, Cyrus Farmer, David Costabile, Sam Freed, Dionne Audain, Brian Distance, Michael Ahl, Mike D. Anderson, Erik Dellums, Michael Rivera, Keith Johnson, Melanie Nicholls-King, Richard DeAngelis, Cleo Reginald Pizana, Brandy Burre, Maestro Harrell, Julito McCullum, Rick Otto, Michael Willis, Michael B. Jordan, Doug Olear, Megan Anderson, Neal Huff, Dravon James, Shamyl Brown, Callie Thorne, Susan Duvall, David Simon, Dennis Lehane, Ken Arnold, Tracy Teague, Kelley Slagle, James Ransone, Sarah Desage, Dion Graham, Alexander Emmert, Raw Leiba, Mark Joy, Vincent M. Ward, Chris Ashworth, Michael Potts, Andrew Roth, Jim Klock, Zach Book, Michael James Shaw, Genevieve Hudson-Price, Michael Hyatt, Marlyne Barrett, David Von Roehm, Teddy Cañez, Daniel Ross, Mark Kochanowicz, Nancy Grace, Laura Lippman, Allyn Camp, Corey Sorenson, Robert Hogan, Jarvis W. George, Muna Otaru, Neko Parham, Nitin Adsul, Darrell Britt-Gibson, Jerome Ro Brooks, Keith Flippen, Robert F. Colesberry, Eisa Davis, Rodney Roldan, Lloyd Booker, Christopher Mann, Dan DeLuca, Larry Derr, Chad Ridgely, Sam Coppola, Jeffrey Pratt Gordon, Edwina Findley Dickerson, Nikki Bell, Rodney J. Hobbs, Aaron Michael Lacey, Fredro Starr, Nathan James, Tristan Mack Wilds, Antonio D. Charity, Lev Gorn, Richard Price, Stephen Graybill, Clay Steakley, Brandon Fobbs, Steven Moreti, Melvin Williams, Joe Inscoe, Joe Urla, Dennis Hill, Krystal Browning, Ed Moran, Richard Belzer, Gina Hernandez, Chris Kies, Lawrence Gilliard Jr. (a.z.), Michael B. Jordan (a.z.), Delaney Williams (a.z.), Gregory L. Williams (a.z.), Chris Bauer (a.z.), Muhammad Ali (a.z.), Wood Harris (a.z.), Robert Guillaume (a.z.), Ian McShane (a.z.), Chris Ashworth (a.z.), J.D. Williams (vyp.), Steve Earle, Kevin Jiggetts, Luray Cooper, Clayton LeBouef, Ernest Waddell, David Ian McKendry, Roscoe Orman, Brook Yeaton, Kevin Murray, Robert F. Chew, Stephen Schnetzer, Tom Quinn, Terrence Currier

Spinave ulice Baltimoru dlazdene drogovymi dilermi, uzivatelmi a dalsim vykvetom na oboch stranach bariery. Wire je jedinecny prave absolutnou preciznostou v nahlade na problematiku, ziadne napudrovane tvaricky, ziadny vyberany jazyk, ziadne skratky a jednoduche vysetrovanie ustiace k dosiahnutiu spravodlivosti. Nie. Psychicky, fyzicky aj casovo narocna policajna praca zavisiace od mnozstva detailov, ktorej vsetky mozne individua hadzu pod nohy polena, tak ako to vidiet v denno-dennom zivote aj u nas. Prva seria skvele 4,5/5*. Rovnako aj druha a tretia :)(26.9.2012)

Pokud se Vám nebude líbit prvních pár dílů, kašlete na to. Ono to nakonec přijde a dáte jednu sérii za druhou, tak jako já, to mi věřte. A vlastně si ani nikoho nemusíte oblíbit. Tady se totiž nehraje v rukavičkách a už vůbec ne čistě. A je úplně jedno, jestli jste politik, novinář, policajt, nebo obyčejný, drogový pěšák. Všichni si jedou to svoje a když je potřeba, neváhají udělat cokoliv, jen aby se dostali ke svému cíli. Takové krutě nastavené, naprosto realisticky natočené zrcadlo o tom, že ať jste na kterékoliv straně barikády, ve finále to hlavně z morálního hlediska vyjde skoro nastejno. Geniální seriál, který mi po těch 60 hodinách sledování bude moc a moc chybět.(22.8.2016)

Zřejmě nejkomplexnější a nejrealističtější krimi, které je v seriálové rovině k dostání. Pomalejší tempo je nutností k detailnímu prokreslení charakterů a k tomu, abychom věděli, jak to doopravdy funguje. Jde se na to zeširoka, ale když se po pěti seriích ohlédnete, připadá vám, že už jste v Baltimoru zdejší. Zdroje jak lidí, tak prostředků se tu neberou jako samozřejmost, dobrá policejní práce se tu nebere jako samozřejmost a rozhodně se tu nebere jako samozřejmost úspěch. On se totiž často ani nedostaví a když už, tak dosažený skrze spoustu kompromisů a vedlejších škod. Nejsou tu žádné dokonalé kladné postavy, jsou tu jen obyčejní lidé snažící se protlouct, uživit a při tom třeba čas od času i udělat kus práce. The Wire je pohled za oponu. // Nejoblíbenější postava: Omar Little // 1. serie: 100% // 2. serie: 90% // 3.serie: 95% // 4.serie: 95% // 5. serie: 95%(25.5.2011)

1. série - 85% ___ Další seriál u něhož rozhodně zhlédnu následující čtyři řady. Nebyl jsem sice vtažen tak rychle jako u jiných seriálů, které mám v širší TOPce, ale nakonec jsem si cestu k The Wire našel. A upřímně Vám radím, abyste si taky našli čas. Nebudete litovat! Svým zpracováním, tj. realistickým pojetím špinavé Baltimorské ulice, prospěchářských a korupčnických útvarů justice a městských politických činitelů, téměř bezmocné policie (výše zmíněné útvary jim hází klacky pod nohy, ještě štěstí, že existují idealističtí policisté) je tento seriálový produkt HBO naprosto jedinečný. Dokonce se stydím za to, že mám v TOP 10 několik idealistických kriminálek (Monk, Odložené případy, možná i Dexter) a tohle zatím ne. Jako většina uživatelé jsem totiž i já přehodnotil to, jak by měla realistická krimi vypadat. Tohle je opravdu jako reality-show. __ Mimochodem u některých seriálů vypisuji oblíbené postavy, tady to udělat nemohu. Musel bych totiž napsat všechny charaktery (od McNuttyho přes Omara až po Barksdelea) a tolik místa vyplýtvat nechci. Očekávám totiž, že něco napíšu až dokoukám další série.(29.8.2012)

Konečně kriminálka, která se nám nesnaží nakukat, že v Americe jsou všichni happy a ve vatě, že korupce je jen slovo, že jejich poliši jsou bedny, co dokážou chytit vraha pomocí analýzy kapky potu z volantu, pouhým pohledem odhadnout stáří antické mince a ještě u toho stihnou vypadat, jak kdyby vylezli z fitka. Vlastně mě to uklidňuje. Vždycky jsem si myslela, že u nás je strašnej bordel a že tak nehorázně drzý parchanty máme v Parlamentu jen my (ono je to ale trošku jinak: krade se všude, ale jen u nás mají tak silnej žaludek, že zůstávají ve funkci i poté, co se to provalí). Každopádně osazenstvo tohohle navýsost dokonalýho seriálu ukazuje stav věcí zcela bez přetvářky a pozlátka: politici jsou zkorumpovaný, šéfové si kryjou jen vlastní prdele a hlídají statistiky objasněnost, polovina blbečků honí kariéru a druhá si dává sakra bacha, aby se u hraní karet v pracovní době nepředřela. Policajti nejsou žádný myslivny a jestli někdy vyhrají, je to jen díky mravenčí práci, protože na potírání zločinu mají mizivý finanční prostředky, prakticky žádnou podporu ze zázemí a protivníky, který to hrajou chytě a kurva tvrdě. Třešinkou na tomhle tuhým dortu je famózní, sarkasmem přetékající scénář, precizní režie a perfektně vybraní herci. A největší frajer? No přece Omar! Jak by řekl správnej nigga: „Yo, bro, this is fuckin awesome!”(27.8.2010)

• - Krom zpracovaných témat v jednotlivých sezónách se uvažovalo i o sérii zaobírající se hispánskou přistěhovaleckou vlnou. Zdroj: Indiewire a jiné (DaViD´82)

• - Jizva, kterou má přes celou tvář gangster Omar Little (Michael K. Williams), je skutečná. Herec Michael K. Williams k ní přišel hned na začátku filmové kariéry, den po svých 25. narozeninách, kdy se náhodně připletl do pouliční rvačky v Bostonu. Takto zohavený již nemohl natáčet další reklamní videoklipy, které ho do té doby živily, nicméně v budoucnu díky své jizvě získal mnoho zajímavých filmových rolí. (Woodstock)

• - Postava Snoop v seriálu hraje samu sebe, i když v reálu zabila pouze jednoho člověka. (Superpero)