Reklama

Reklama

Lásku a bolest projevoval v každém krásném tónu. Ethan Hawke jako Chet Baker, geniální jazzový trumpetista se spalující vášní pro hudbu, ženy a heroin... Děj začíná v 60. letech po podmíněném propuštění Cheta Bakera z italské věznice, kdy začíná pracovat na svém comebacku v podobě studiového filmu, v němž má za úkol ztvárnit sám sebe v době, kdy propadl heroinové závislosti a kvůli drogám opustil svou rodinu. Během natáčení se osudově zamiluje do mladé herečky Jane (Carmen Ejogoová), která si po jeho boku prochází skutečným peklem. Sen o velkolepém návratu totiž rychle ukončí incident, při němž Bakerovi vyrazí přední zuby jeho bývalý dealer. Zdá se, že Chet už nikdy nebude moct zahrát na trubku na vrcholné úrovni, protože přišel o svůj nátisk. Díky hluboké lásce k Jane a hudbě ale přistoupí na substituční léčbu metadonem. Pro svůj návrat na prkna legendárního jazzového klubu Birdland je ochotný podstoupit úplně vše, protože touží odehrát nejlepší koncert své kariéry... Slavný americký muzikant Chet Baker (1929–1998) dodnes představuje jednu z nevýraznějších postav moderního jazzu. Zpívající trumpetista a mistr jazzové improvizace patřil k předním jazzovým hvězdám 50. let, jemuž se právem přezdívalo „princ stylu cool“. Jeho způsob hry na trubku v posluchačích evokoval čtenou poezii a emotivní zpověď. Na vrcholu své slávy si zahřál třeba s Charliem Parkerem nebo Milesem Davisem, později ale propadl závislosti na heroinu a vystoupení na pódiu střídal s pravidelným pobytem v kriminále. Bouřlivý život geniálního trumpetisty dodnes nepřestává přitahovat pozornost dokumentaristů a filmařů po celém světě. Bakerův životní osud se stal námětem pro intimní drama Básník smutných tónů kanadského režiséra Roberta Budreaua, v němž navázal na motiv svého krátkometrážního snímku The Deaths of Chet Baker z roku 2009. V hlavní roli celovečerního snímku zazářil Ethan Hawke, jenž dokázal poutavě vystihnout rozervanou duši jazzového génia, který svádí věčný boj se svými vnitřními démony. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (32)

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Nenapadá ma jediná skupina divákov, ktorá by túto snímku ocenila. Neviem čo by tejto snímke prospelo najviac a či existuje niečo, čo by túto snímku pozdvihlo až na príjemný priemer. Príbeh inšpirovaný výstredným životom a kariérou legendárneho džezového trubkára a speváka Cheta Bakera, umelca závislého na heroíne. V 50. rokoch minulého storočia bol Chet Baker jedným z najslávnejších trubkárov na svete, umelec známy ako priekopník džezovej scény na západnom pobreží Spojených štátov a ikona pohody. Na hudbu si už absolútne neviem spomenúť a to tempo bolo neskutočne vlečúce. Aj dialógy boli absolútne nezáživné a celkovo scenár a príbeh boli jedno veľké sklamanie. Potenciál nebol využitý. ()

Pedross800 

všechny recenze uživatele

"HELL.O FEAR, HELL.O DEATH, FUCK YOU!" and hello amazing ETHAN HAWKE!! Nádherný a smyslně opojný film. Pomalé tempo, tklivá, citlivá a melancholická nálada broušená skvělými jazzovými tóny se postupně zavrtávala pod kůži víc a víc a já tomu naprosto podlehl a nechal se unášet dál a hlouběj. To co dokázal očima a pohledy zahrát Ethan, to jsem už dlouho neviděl! Byl tam zármutek, teskno i strach, sem tam naděje. Totálně mě svým výkonem odrovnal. Atmosférická chuťovka jakých nikdy není dost a když se objeví, je třeba si je užít a prožít naplno, jako pomyslnou dávku filmového heroinu té nejvyšší kvality. Bravo! ()

Reklama

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Neviem prečo ale mám slabosť pre životopisné filmy o muzikantoch na drogách. Sám som muzikant takže sa cítim ako ryba vo vode (bez drog hehe). Cheta Parkera som poznal iba stroho (pár pesničiek) o jeho živote som nevedel zhola nič. Takže ma prekvapilo, že som netušil o jeho zranení ktoré mu takmer znemožnilo hrať. No, byť jeden z najznámejších jazzových trúbkarov na svete a prísť o všetky zuby určite nie je nič príjemné. Ja by som sa zbláznil keby polámali všetky prsty. Droga je svinstvo, ničí životy ale hudbe očividne neškodí, niekedy mám pocit, že práve opak je pravdou. Snímka, herci, hudba je geniálna.. Páčilo sa mi to viac ako životopisná film o Birdovy Parkerovy z roku 1988. A to je už čo povedať keďže to režíroval samotný Clint Eastwood. ()

Chudobka 

všechny recenze uživatele

Má první a možná největší  jazzová láska Chet Baker. Před pár lety jsem slyšela jeho skladbu Almost Blue, která mě úplně uhranula. A pak přišly další skladby (jedna z nejznámějších My Funny Valentine zazněla i v tomto filmu). Bylo to v době, kdy jsem jazz teprve začínala poslouchat. Potom jsem poznala další velikány jazzu -Dizzy Gillespie, Charlie Parker... a dnes je pro mě jazz něco, bez čeho bych nemohla žít a co mi přináší nekonečné štěstí. Charlie Bird Parker angažoval Bakera do své kapely v době, kdy se jazz považoval za výsostnou sféru černochů. Bílí prý jen kopírují. Parker potom upozornil Gillespieho a Milese Davise, aby si dali na Cheta pozor. Je to prý kočka, která je ohrožuje. Bohužel závislost na drogách zkrátila život Birdovi, což je obrovská škoda. Divím se, že se Chet Baker se svou závislostí na heroinu dožil poměrně vysokého věku. Ethan Hawke byl v hlavní roli přesvědčivý. Pomalé tempo filmu bylo příjemné stejně jako Chetovy pomalé melancholické písně. Možná mohlo být ve filmu více hudby. (Dva černobílé plakáty Cheta  s trubkou mi visí u postele.) ()

luka4615 

všechny recenze uživatele

Fenomenální herecký výkon Ethana Hawka, který je za doprovodu tklivých swingových melodií provázán s citlivou a intimní režií Roberta Budreaua. Užíval jsem si každou minutu, jelikož film je po stránce herecké, režijní i příběhové broušeným klenotem ve všech sférách životopisných snímků. Filmu také k navození té správné atmosféry pomáhá rozvláčné tempo, které skvěle kontrastuje s životním stylem a projevem Cheta Bakera. Tohle všechno dohromady vytváří působivou auru kolem jeho postavy, takže zde na ploše čítající 97 minut dostaneme bravurně vykreslený životopisný film, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (2)

  • Když si Ethan Hawke povzdechl svému učiteli hry na trubku, že nebude na natáčení filmu připraven, protože potřebuje alespoň rok, aby se na ni naučil, tak ten mu jen lakonicky odvětil: „Klidně pokračuj, na to, abys na ni uměl, potřebuješ 25 let.“ (sator)

Reklama

Reklama