Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

• Austrálie

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2018, 134 min

• Spiker01

Wizarding world sága s nejpitomějším názvem je tu po dvou letech zas a jak napovídá slabé hodnocení, já se moc dobře nebavil. Tentokrát je to hodně o sympatiích. Přestože většinu původních filmů mám rád a vyrůstal jsem na nich a jedničku Fantastických zvířat jsem si celkem užil také, ač nemám sebemenší potřebu je vidět znovu, dvojka mě chytla až v závěrečném "souboji," který není nic objevného sám o sobě, ale aspoň dojde na pár alespoň trošku zajímavých zvratů. Herecky mě tu bavil pouze samotný Grindewald a Brumbál, Law i Depp jsou cool a věděl jsem, že jestli to může nakopnout, tak oni..to by ovšem museli mít výraznější role. Hlavní tu jsou totiž mí neoblíbení Eddie Redmayne a Katherine Waterston, vyloženě iritující Ezra Miller (v dalších dílech bude bohužel více) a Dan Fogler, jehož skřeky a imbecilní momenty mě iritovaly už minule. Velice slabá skvadra, při jejímž pomyšlení, že nás to čeká ještě třikrát, mě teda vůbec netěší. A také si nemyslím, že je úplně moudrý krok, aby tolik dílů točil jeden režisér (už od HP5). Propříště už prosím změnu, Yates už z toho nic pořádného nevykřeše.(14.11.2018)

První díl byla klasická seznamovačka. G.zločiny ovšem rozjíždějí solidní zápletku s uvěřitelným a kvalitním záporákem která se potáhne dalších několik dílů. A právě proto dávám 4* . Film má sice spoustu nedostatků, ale Rowlingová jako scénáristka trochu vyspěla,a já mohu říci, že jsem dostatečně navnaděn na další díl této (pěti dílné..?) série.(14.11.2018)

První třetina byla příliš zdlouhavá, pár scén bylo zbytečných, snad proto, aby se představili postavy a také pro diváky, kteří neviděli jedničku. Film nabral na obrátkách, jakmile se objevili staré, známé Bradavice s Brumbálem kterého ztvárnil charismatický Jude Law. Film měl šmrnc a i skvělého záporáka Johnyho Deppa. Z hlediska kvality herců bylo pokračování daleko lepší než jednička. I díky tomu, že příběh není uzavřen a některé scény jsou lehce předvídatelné dávám spíše 3 než 4 *, ale je to na 70% a oceňuji, že je tam méně scén ala Pokémon - Chyť je všechny :).(14.11.2018)

Podotýkám, že jsem první knížku HP četl v 11 letech a s HP (knižním i filmovým) jsem v podstatě vyrostl. Přiměřeně se tak i ve svých 29 letech považuji za hardcore fanouška HP ságy. Grindewaldovy zločiny jsou bohužel asi doposud nejslabším příspěvkem do HP, resp. FB rozšířeného universa. Velkým kamenem úrazu je scénář, jehož autorem je stejně jako u prvních FB samotná J.K. Rowling. Zde se bohužel ukazuje, jak moc dobrá spisovatelka a jak průměrná filmová scenáristka to vlastně je. U filmového Harryho Pottera se dalo často dost osekanému a kostrbatému scénáři Steva Klovese leccos odpustit (protože jsme věděli, jak to bylo v předloze a akceptovali jsme, že se to do filmu prostě nevejde), nicméně u dvojky Fantastic Beasts se už všechny nešvary bohužel naplno projevují. Grindewaldovy zločiny jsou v podstatě pouhou výplní děje, mezičástí ságy, vykostěným intermezzem či nut(d)nou vatou před nadcházejícími epickými díly, které vyvrcholí ještě epičtějším soubojem mezi Grindewaldem a Brumbálem v roce 1945 (těm, kdo nečetli knižní předlohu HP, tak sorry za spoiler). Neuvěřitelně mě iritovala hluchá místa, kde se skutečně vůbec nic nedělo a kde se velice laciné spoléhalo na jakousi romantickou linii tří heterosexuálních (i když) párů. Dvojka Fantastických zvířat je tak vlastně obrovským podrazem na diváka, protože v podstatě jen využívá dobře známé kulisy a prostředí k tomu, aby (ne)vyprávěla strašlivě povrchní, jednoduchý a triviální příběh, bez kterého by se celá sága s přehledem obešla. Jestli se o něčem dá prohlásit, že to je ždímání zavedené značky kvůli prachům, tak je to jednoznačně dvojka Fantastických zvířat. Nebudu ale pouze kritizovat (přece jen HP je moje srdeční záležitost), protože Depp i Law jsou skvělí a vždycky asi budu obhajovat Redmaynea, protože jeho "kníkající, podivný, poloretardovaný a trochu gay výkon“ se k jeho postavě neuvěřitelně hodí.(19.11.2018)

Potterovské, Bradavice, kouzelné, milé x zmatené, mnoho postav, kýčovité, pračka na peníze, mnoho otázek. Jsem Potterofil. Takže jsem se dost těšila, protože jednička FB byla nádherně pohádková a barevná. Ale co tohle bylo za paskvil! Nějak jsem se nemohla do filmu dostat, postavy spolu nespolupracovaly, všichni mi přišli strašně odcizení, bezcharakterní, prázdní. Ke konci už přibývalo nějak moc otázek a po úplně poslední scéně jsem měla sto chutí zařvat do kinosálu "To si snad dělá pr...l!" Dost mě to znechutilo. Obrazově krásné (pokud před vámi nesedí asi pěti metrový chlap takže vidíte jen půlku plátna), hudba podobná té z FB1, rychlý skok do Bradavic. Asi to budu muset vidět ještě jednou. Mrzí mě to, ale mám pocit, že madam Rowling ten hon za penězma dost přehání. ..a co se dozvíme příště? (18.11.2018)

• - Proti obsazení Johnnyho Deppa kolovala po internetu petice, poté co vyšlo najevo, že se jeho bývalá manželka Amber Heard stala obětí domácího násilí. Spisovatelka a scenáristka J. K. Rowling i režisér David Yates se herce zastali a utvrdili jeho pozici v roli Grindewalda. (hansel97)

• - Po kontroverzním obsazení Johnnyho Deppa (Grindelwald) vzbudil na Twitteru rozhořčení u mnohých fanoušků i pátý trailer, ve kterém je odhaleno, že Voldemortův had Nagini je ve skutečnosti zakletá žena, maledictus. Tu ve filmu hraje jihokorejská herečka Claudia Kim. Mnohým fanouškům vadilo, že asijská žena hraje někoho, kdo je v pozdějších filmech doslova „mazlíčkem“ bílého muže. (hansel97)

• - Autorka J. K. Rowling potvrdila, že celá série Fantastických zvířat se odehrává v časovém rozpětí 19 let, jehož zakončením má být velkolepá válka mezi Albusem Brumbálem (Jude Law) a Gellertem Grindewaldem (Johnny Depp) odehrávající se v roce 1945. (cihlenka)