Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

• Austrálie

• Nový Zéland

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2018, 134 min

Čekal jsem veleprůměrnou kouzelnickou výplňovku a světě div, ono se nakonec zadařilo. Fantastická zvířata 2 pochopitelně trpí syndromem jednoho z mnoha dílů velké ságy - podobně jako šestý Harry Potter, třetí Kapitán Amerika nebo sedmé Star Wars zkrátka nejsou pro někoho, kdo zabloudil do kina a chce soběstačný blockbuster. Pokud je však berete jako další návrat do známého světa, jenž vyřeší hrstku velkých otázek, aby mohl nastolit pár ještě zásadnějších, je to překvapivě osudová podívaná, která je "rowlingovská" až do morku kostí. Co přesně to znamená? Že je to na jednu stranu absolutní fan-service, na druhou ale film přetéká kouzelnickou hravostí a zůstává přesně v té outsidersko-hravé zóně, která tak šlapala u prvního dílu. Řemeslně to je od začátku do konce nádhera, směřování k potterovské sáze funguje, o zábavu se zvířaty není nouze... v jádru je prostě všechno na svém místě. Jen tu holt některé postavy vyfasovaly krátkou sirku (Creedance, Théseus...) a celý prostředek je tak zamotaný a utahaný, že to leckdo nerozdýchá. Pak ale nastoupí finále a... krucinál, už aby tu byla trojka, čtyřka a pětka! (7/10)(14.11.2018)

Jako samostatny film to moc nefunguje ale jsem neskutecne rad, ze tu vznikla dalsi kouzelna serie filmu, co si jednou pustime jako kompletni pribeh v celodennim maratonu. Tak jak to jednou za cas udelame s HP filmy. 1 dil byl uvod k novym postavam, 2 dil je predehra a rozjezd silne serie a ted snad uz zacnou pridavat plyn(23.11.2018)

Ajajaj, Rowlingová se nenaučila krátit a racionalizovat, spíš to vypadá, jako kdyby to, co se v prvním filmu relativně naučila, zase zapomněla. Vizuální bomba, ale marná sláva, když během filmu přemýšlíte, jak se vlastně jmenujete vy, když už vzdáte všechny ty příbuzné příbuzných a náhodně schválně se potkavších postav, je to špatně. Zajímavá myšlenka na konci snímku (zachraňujeme lidstvo před sebou samým), pak už moc nepomůže. Ale pořád lepší, než když Johnny Depp šaškoval jako pirát. No snad je tohle příprava před aspoň lehce nadprůměrným třetím dílem. Víc moc asi nečekám.(22.11.2018)

(80%) Viděno v kině. Když to tak vezmu zpětně, říkám si, jestli jsem první film nenadhodnotil. Ale uklidňuji se, že mě to opravdu hodně bavilo, tak těch 5* zatím nechám. Zatímco toto pokračování mi už jako velká pecka nepřijde, přesto to nemůžu nijak výrazně kritizovat. Zase to má lepší, pozvolnější, ale propracovanější děj. Depp mě zde moc ale nebavil, nevzbuzuje moc respekt. Ostatní postavy včetně hlavních hrdinů mě ale bavily včetně mladého Brumbála. Potěší spoustu odkazů na H.Pottera. Například bradavice, Nicolas Flamel atd. Akce mi zde přijde ještě víc digitálnější než v posledních částí Pottera. Ale jsem s ní celkem spokojen. Finále není tak grandiózní, ale má dost emotivní a dobrou atmosféru. Hudba super. No, co k tomu dodávat ? Víc to pitvat nebudu. Bavilo mě to stále hodně, ale hit z toho určitě nebude. Doufám, že další díl bude uzavřením Grindelwalda, jinak to bude ještě více natahované.(25.11.2018)

Za mě lepší a dějově zajímavější a poutavější než jednička. Na jednu stranu to má svoje neduhy - je například velká škoda, že Rowlingová nejdřív tento příběh nesepsala knižně do největšího detailu, protože takhle, když to vznikne rovnou jako film (filmový scénář), tomu jaksi chybí hloubka a propracovanost celého magického světa se všemi jeho náležitostmi a nastavenými pravidly. Pro diváka je pak náhled do pařížského kouzelnického světa a tamního ministerstva kouzel tak nějak nicneříkající... Zkrátka tomu chybí to kouzlo něčeho, co už bychom dobře znali z knih (jako tomu bylo u série Harryho Pottera). Nemluvě o tom, že když už se děj tohoto dílu odehrává ve Francii, byla škoda nijak nevyužít školu čar a kouzel v Krásnohůlkách jako prostředí děje. Tyhle věci trochu zamrzí. Na druhou stranu má ale film vícero kvalit, které dokážou fanoušky Harryho Pottera zaujmout a nadchnout. Zaprvé se alespoň na okamžík vrátíme do Bradavic (kde na pár sekund uslyšíme i hlas mladší verze McGonagallové), zadruhé se zde objeví mladý Brumbál v podání Jude Lawa, který byl na tuto roli skvělou volbou, zatřetí nám můžou dělat radost nejrůznější spojitosti s "budoucím" světem Harryho Pottera (například poznáme původní totožnost hada Nagini), a nakonec musím ještě zmínit, že i Grindelwald (Johnny Depp) je záporák jak se patří. Dalo by se říct, že je dokonce psychologicky zajímavější než Voldemort, jelikož jeho přesvědčení a záměry dávají do určité míry smysl a dají se vidět i kladně, což je právě ten důvod, proč si je vůbec schopný získat mnoho stoupenců. Vykreslení a ztvárnění Grindelwalda je zkrátka jedna z věcí, která dělá tento film zajímavým. I když tedy film postrádá původní kouzlo Harryho Pottera a navíc zbytečně vytahuje moc nových postav, které mají složité vztahy (na konci film působí těmi zvraty a odhaleními skoro jako nějaká telenovela s pošramocenými rodinnými vztahy), nakonec musím stejně chtě nechtě říct, že jsem se bavila a že to, co film nabídl, mi stačilo k nadprůměrnému zážitku. Navíc mě potěšilo i to, že oproti jedničce film necpe okatě do děje všechna ta zvířata - když už se nějaké to "fantastické zvíře" objeví, má vždycky pro děj své opodstatnění a nepůsobí to rušivě. To mi zážitek taky zpříjemnilo a rozhodně musím říct, že jsem zvědavá na pokračování. ~(4,0)~(21.12.2018)

• - Pôvodne mala Nagini hrať indonézska herečka Acha Septriasa. Nakoniec však musela odmietnuť kvôli tehotenstvu. (Astonko)

• - Po kontroverzním obsazení Johnnyho Deppa (Grindelwald) vzbudil na Twitteru rozhořčení u mnohých fanoušků i pátý trailer, ve kterém je odhaleno, že Voldemortův had Nagini je ve skutečnosti zakletá žena, maledictus. Tu ve filmu hraje jihokorejská herečka Claudia Kim. Mnohým fanouškům vadilo, že asijská žena hraje někoho, kdo je v pozdějších filmech doslova „mazlíčkem“ bílého muže. (hansel97)

• - Postavu Albuse Brumbála si v kouzelnickém světě zahráli již tři herci: Richard Harris, Michael Gambon a Jude Law. Do role mladého Brumbála byl v minulosti zvažován také syn Richarda Harrise Jared Harris. (3T)