Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

• Nový Zéland

• Austrálie

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Velká Británie / USA, 2018, 134 min

Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny sa zaradí medzi tituly, ktoré budú obecenstvo rozdeľovať. Militantní fanúšikovia Pottera ho budú brániť zubami nechtami a diváci s triezvym uvažovaním budú v rozpakoch. Tým nechcem povedať, že nový počin Davida Yatesa je nejaký pr úser. Iba nie je tak dobrý akoby chcel byť. Silné filmárske remeslo je totiž ubíjané prílišnou seriálovosťou, slabým ťahom na bránu a podivne podanými zvratmi (trojnásobná flashbacková vysvetlovačka pôvodu jednej kľúčovej postavy je úplné dramaturgické zúfalstvo). Aj tak ho však treba vidieť, pretože sľubuje veľké veci do budúcna. Možno odídete sklamaní, no (naivne?) verím tomu, že tvorcovia pre nás majú prichystaní úžasný príbeh a bude chybou jeho druhú kapitolu vynechať. Fanúšikovských slabučkých 7/10(14.11.2018)

• MrHlad

První díl ukázal, že diváci jsou pořád na tenhle filmový svět dost zvědaví a rádi zaplatí za to, aby se do něj vrátili. Co tedy uděláme ve dvojce? To, co dává smysl. Přidáme tam všechno, co by se mohlo líbit, aby se to dalo pár let ždímat. Tenhle přístup je v pohodě, takhle se to prostě v Hollywoodu s velkými filmy dělá, druhá Fantastická zvířata ale bohužel ukazují, že ne vždycky to je k dobru věci. Například u filmu, který režíruje ten největší filmařský rutinér, jakého má Hollywood k dispozici. Nebo který chce podojit studio tak moc, že si připraví tolik zápletek, podzápletek, postav, hrdinů a potvůrek, že vlastně nezbude vůbec čas na děj, jenž by alespoň elementárně dával smysl. A vyleze z toho jen fůra průměrné, i když dobře vypadající akce, spousta zvratů, za něž by se styděli i tvůrci Divokého anděla, a kotel odkazů na knihy a filmy, což si fandové nejspíš užijí. To poslední dělají Grindelwaldovy zločiny beze srandy dobře a pokud vyrazíte do kina s tím, že vám bude někdo jednoduše cpát pod nos věci, které asi máte rádi a asi je chcete vidět, užijete si to. Jako pokus nastartovat velkolepou fantasy sérii to ale brutálně zklamává prakticky ve všem. Nudný film. A občas snad i dokonce trošku trapný.(15.11.2018)

Největší problém Grindelwaldových zločinů je především v tom, že se jedná o typickej „prostřední“ díl. Nikde nezačíná ani nekončí, nic moc se v něm nestane a zatímco jednička představovala fantastická zvířata, dvojka představuje lidi. To je vše. Od úvodního Grindelwaldova dechberoucí útěku z vězení úroveň celého spektáklu jen klesá, a jakmile se retrospektivními scénami začne řešit minulost jednotlivých hrdinů, vrcholících v závěru scénami jako z Cimrmanovy Hodiny pravdy, převládá velmi rozpačitý dojem. Stejně tak mi dost vadila vlastně zbytečná účast hrdiny celé série, Mloka Scamandera – kdyby v tomto filmu nebyl, na děj to nemá žádný vliv. Naštěstí má film řádně temnou a dospělejší atmosféru, kterou David Yates umí, hodně připomene jeho poslední díly Harryho Pottera. S tím souvisí i krátká návštěva Bradavic doprovázená původní hudbou, která mě moc potěšila, tak jako hra s potterovskou mytologií a uvedení na scénu Nicolase Flamela nebo Nagini(ho). Jen doufám, že si Rowlingová uvědomuje, jak moc závěrečným "rodinným twistem" riskuje a celou mytologii nepostaví na hlavu. Ale především: je tu fantastický záporák. Johnny Depp po hodně dlouhé době ukázal, že v něm něco ještě je a není to jen věčně sjetá troska, navíc Grindelwald není stejně prvoplánový padouch jako Voldemort. Jeho postava naznačuje hlubší vývoj i ve vztahu k Brumbálovi – až dostane Jude Law prostor, máme se v dalších pokračováních na co těšit. Jenže to bude nejdřív za dva roky. Pak budou Grindelwaldovy zločiny dávat smysl v celku. Jako samostatný díl... mě to zklamalo.(18.11.2018)

Rozpočet $200miliónovTržby USA $157,077,926Tržby Celosvetovo $628,977,926Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Zívačka, zas sme museli druzgnúť na papuľu, klasický nevýrazný druhý diel, bez náboja. David Yates má prvým dielom milo prekvapil, tu akoby stratil inšpiráciu a nenatočil ani rutinnú podívanú. Tu sa to prevažne vezie len na tláchačkách a aj keď k niečomu konečne príde už to nikoho nezaujíma, rovnako ako vzťahy, či straty hlavných postáv, vôbec so záujmom diváka neotrasú. Pripomenulo mi to minuloročný výstrel do prázdna v podobe Justice League. /videl v kine: 45%/(3.12.2018)

Spektákl tak moc ušitý trpělivým potterofilům na míru, až mě ničí, že nemá šanci být srdcový pro kohokoli jiného. Je v něm totiž všechno, ale většina z toho v tak stopovém množství, že kdokoli, koho neuspokojí fakt, že se snad z poloviny jedná o náhled do historických rovnoběžek a genealogických výzkumů, musí zůstat zklamaný. Opět nás po světě čarů i nečarů provádí nejintrovertnější akční hrdina všech dob, ale lidem, kteří předchozí dva roky nestrávili zkoumáním roztodivných fanouškovských teorií, nestačí momenty, kdy je nové druhy zvířat chtějí opět okouzlit na sto a jeden způsob. Divácký svět totiž zcela pochopitelně začal zapomínat a za další dva roky na tom bude ještě hůř. Jakkoli Grindelwald parádně přikládá do ohně napětí a očekávání, nejde tentokrát o obvyklý uzavřený dramatický oblouk, jak jsme z kouzelnického světa zvyklí. Natvrdo se počítá s tím, že si divák dobře pamatuje i ty pomíjivější z emocionálních chvilek prvního dílu a pro díl třetí se zase ponechává velmi vratká půda ostře otevřeného konce, tedy vyprávěcí zrady pro bradavickou ságu neznámé. Zmatek publika chápu, není možné se obrátit do knih pro náznaky odpovědí, což mnozí z nich pořád berou od JKR jako zradu. Já ne, protože zůstávám nadmíru vděčný za to, že se nám tenhle svět zas a znova může otevřít a při obrysech nejkrásnějšího hradu jsem dojemnou nostalgii téměř nerozdýchal. Změna obrazu definitivně dokonána, neplecha ukončena.(3.12.2018)

• - V USA kouzelníci navštěvují školu Ilvermorny, která se vyskytuje na hoře Mount Greylock. Stejně jako u Bradavic se jedná o hrad a má také čtyři koleje: Rohatý had, Pukwudgie, Thunderbird a Wampus. O osudu studentů nerozhoduje Moudrý klobouk, ale sochy jednotlivých kolejí. Ve škole je pohřbena hůlka Salazara Zmijozela. Tato škola není ojedinělá a kromě Bradavic, Krásnohůlek, Kruvalu, najdeme školy po celém světě. V Brazílii je to Castelobruxo, v Japonsku Mahoutokoro, v Ugandě Uagadou, Koldovstoretz se nachází v Rusku a studovat můžeme také Academy of Broom Flying, Charm School, Euro-Glyph School of Extraordinary Languages, Merge School of Under-Water Spellage, Wizarding Academy of Dramatic Arts. (3T)

• - Spoiler: Na konci filmu můžeme vidět, jak dává Grindelwald (Johnny Depp) Credencovi (Ezra Miller) hůlku. Hůlka si ale vybírá kouzelníka, tudíž by Credencovi patřit neměla, pokud neporazil jejího předchozího majitele nebo pokud by ho hůlka sama neschválila. (kaculehou)

• - Když Grindelwald (Johnny Depp) ukazuje davu svých příznivců záběry z budoucnosti, vidíme ve vizích shození atomové bomby na Hirošimu a kromě dalších hrůz války i proslulou operaci Overlord, jež vedla ke znovudobytí Francie z rukou nacistů. (Darth Revan)