The Disaster Artist: Úžasný propadák

• Česko Úžasný propadák (více)

Film Disaster Artist se točí kolem vzniku kultovního propadáku Pokoj v režii Tommyho Wiseaua ("Nejlepší propadák všech dob"). Režisér a herec James Franco (Zlatý glóbus(R) pro nejlepšího herce, 2018) v něm proměnil skutečný příběh ambiciózního hollywoodského outsidera Tommyho Wiseaua - umělce proslulého upřímným zápalem a diskutabilními metodami – v oslavu přátelství, uměleckého vyjádření a snů splněných navzdory nepřekonatelným překážkám. (Magic Box)

sedm.1

K tomuto snímku je nutné hned na začátku zmínit dvě zásadní fakta. Jednak, kdo nezná originál The Room z roku 2003 právě od Tommyho Wiseaua, pro něj nemá vůbec smysl sledovat tento film, neboť nebude absolutně vědět, o co tu jde a v podstatě by se pro takového diváka jednalo o naprosto bezvýznamnou podívanou, natolik jsou totiž The Disaster Artist a The Room provázáni. A jednak, kdo doposud pochyboval o hereckých schopnostech Jamese Franca, tak tomu zde tento borec totálně vytřel zrak, neboť jeho ztvárnění Tommyho Wiseaua je naprosto strhujícím zážitkem, ke kterému není co dodat, jednoduše fantastický výkon, za který si minimálně ten Zlatý globus James Franco zasloužil. Každopádně, co se ale jinak týče přímo tohoto filmu, tam už to mé nadšení není zas až takové, a hlavní problém spočívá v tom, že on jak život Tommyho Wiseaua, tak vznik a natáčení jeho filmu, není překvapivě zas až natolik záživná a v podstatě i v jakémkoliv směru zajímavá látka, aby mohl být pak i samotný The Disaster Artist, který o tom všem vlastně pojednává, vážně působivou podívanou. Krom toho mi tu chyběli vyhrocenější situace, dramaticky výrazné momenty, funkční emoce, dobová atmosféra, nebavili mě dialogy, vadilo mi vlažné tempo snímku, absence humoru tomu též jistě nepomohla, a celkově i jako životopis to není ani trochu živelný, jinak jsem pak navíc očekával, že se ten film bude daleko více zabývat natáčením původního The Room, ovšem o to tu jde nakonec vážně jen okrajově, a podstatnou část film zaujímá především vykreslení vztahu Wiseaua a jeho mladého parťáka Grega Sestera, což mi nepřišlo zrovna jako to úplně nejpodstatnější. Přes všechny tyto výtky a kritiku si ale zároveň rozhodně ani nemyslím, že se jedná o nějaký vyloženě mizerný film, to v žádném případě, naopak, já si ho užil, a to už jen díky skvělým hercům a hlavně díky tomu, že tyto filmy, pojednávající o jiných filmových tvůrcích, či o zrodech jiných filmů, mě neskutečně zajímají a baví, a tento není jistě žádnou výjimkou. Jen se zkrátka nejedná o nikterak výraznější, či ojedinělejší podívanou, což mě docela ve výsledku zamrzelo. ()

wooozie

Je naprosto bezpředmětné se na tento film dívat, aniž byste viděli The Room, ale v případě, že jste ho viděli, tak vás čeká navýsost geniální zážitek. Pro mě osobně se jedná o jeden z nejvtipnějších filmů za poslední roky, protože parta okolo Jamese Franca a Setha Rogena je přesně moje krevní skupina a The Disaster Artist je asi jejich dosavadní vrchol. James Franco tady předvádí dokonalou one man show, ale i když jeho brácha Dave budu vždycky ten mladší, méně známý, méně talentovaný a méně obsazovaný z bratrské dvojice, tak tady si to dává taky naprosto neskutečně. Obecně se velmi rád dívám na filmy o filmech, no a když dostanu tak perfektně naservírovaný nášup, jako v tomhle případě od Franca, tak není co řešit. Zkrátka je to film nejen o lásce k filmu a filmařskému řemeslu, ale taky skvělý příběh o síle pravého přátelství. ()

purekritik

The Room je po shlédnutí týhle adaptace ještě lepší, celej ten příběh okolo je fakt super. Doporučuju oboje. Tommy Wiseau je velice výstřední podivín se silným přízvukem. Po předchozích neúspěších na různých hereckých konkurzech se rozhodne natočit vlastní film. Nikdo o něm nic neví a on si své soukromí pečlivě střeží. Na všetečné dotazy pouze odpivída, že mu je okolo dvaceti (přitom vypadá na pětačtyřicet) a že je odněkud z východní Evropy. Jakožto bývalý drobný prodejce levných kalhot si na rozpočet ze svých rezerv vyčlení 6 milionů! dolarů a show může začít. ()

KoRner

Skvelý Franco dokázal týmto filmom priblížiť legendárnosť snímku The Room aj ľuďom, ktorý na jeho sledovanie proste nemajú žalúdok. Arogantný a bohatý štyridsaťročný Poliak, ktorý je presvedčený o tom, že má dvadsať a je z New Orleansu... proste ideálny chlapík, s ktorým by ste pustili svojho syna, aby uňho býval v L.A. Tommy si proste žil vo vlastnom svete a z presvedčenia o svojej genialite pramení väčšina vtipov. A hoci je to často arogantný egocentrik, jeho záverečná slza zamrzí. Ešteže má život svoj vlastný zmysel pre iróniu... ()

klukluka

Tak takhle jsem se už dlouho nezasmál. I když si pravděpodobně všichni děláme prdel z nemocnýho chlapa. James Franco BOŽÍ!!! ()

jakeer

V prvom rade mi napadlo, že to je film vyložene pre fanúšikov The Room. V kine to bolo poznať podľa reakcií. No fanúšik príde na to nadržaný po rovnako vtipných momentoch ako v pôvodnom filme. Pre nezaujatého diváka však skôr funguje dramatická stránka filmu, a podľa mňa za to dostal Franco ten Zlatý Globus. Za The Room, Tommym Wiseau ale aj Gregom Sesterom sa ukrýva neobyčajný životný príbeh a Francovi sa ho podarilo verne vystihnút. ()

Corpsegrinder

James Franco to hraje dobře ale bohužel je film kromě úvodu a posledních pár minut jen velice nezajímavá sbírka příhod z natáčení kterejch oproti očekávání neni tolik. Způsobeno to bude asi tim že jakmile začnou natáčet film tak se film přestane soustředit na Tommyho postavu jako takovou a stane se z něj vážně jen ta komická figurka kterou komentuje štáb, a to neni důvod proč bych chtěl tenhle film vidět. Zároveň finální reakce publika na premiéře až moc tlačí na pilu (ve skutečnosti to bylo jinak) takže jsem si nemohl pomoct a přemejšlel jsem jak moc vážně to při natáčení tohohle filmu brali, knížku jsem totiž nečetl. Jinak je ve filmu slušně použitá hudba (Corona!) a vidět vedle sebe záběr po záběru scény starý a nový bylo zajímavý. ()

666Carnage

The Disaster Artist je film o filmu The Room. Je to komedie, který má spíš dramatický podtext. Film je o zajímavém člověku a rád bych věděl, kdo to je a kde bere peníze ale to se asi nedozvíme. Jak James tak Dave Franco hrajou dobře. Je to trochu netradiční film ale za shlédnutí to stálo. 65% ()

SpaceOdyseus

Knizku jsem docetl pred par dny, The Room jsem take shledl nedavno. Takze trilogii doplnuji timto. Kdybych necetl knizku, tak jsem asi nadsenejsi. Ale i tak musim Franca pochvalit. Povedlo se mu velmi slusne zachytit absurdni atmosferu zdrojoveho materialu. Jen je velka skoda, ze musel skrtat a prepisovat. Rozpad pratelstvi je v knize mnohem silnejsi a samotne nataceni mnohem silenejsi. Ale i tak davam oba palce nahoru. ()

Hanys_

Francova "pocta" jednomu šílenému milovníkovi filmů s bezednou šrajtoflí a minimem talentu. Sám James Wiseaua vystřihl fakt přesně, až se z toho stává taková one man show. A to je možná i ten problém. Každopádně, až někdy dostanu odvahu, mrknu i na ten The Room. ()

tom.nosek

Natočit parodii na nejhorší film na světě, když máte jako předlohu tak komickou osobu, jakou je Tommy Wiseau, nemůže být moc těžké. Bohužel jsme se tu nedozvěděli dohromady nic moc zajímavého a nejvtipnější byly 1) ukázky remake scén z původního filmu a 2) jak Tommy přišel k hlášce "You're tearing me apart, Lisa!" Bohužel jinak je výživnější i sekce Zajímavosti u The Room tu na ČSFD. Místo popisování kompletního kontextu, tedy co předcházelo samotnému natáčení, by možná bylo zajímavější detailněji popsat průběh natáčení a proč ve scénáři bylo to, co tam bylo. ()

Litvicek

Hollywood je místem, kde si vlastní film vždycky zaslouží i ta největší sračka. Naprostý mrhání časem všech, nejen herců, tvůrců a všech, co se na filmu podíleli ale i nás, diváků. Tohle si nezasloužilo spatřit světlo světa. ()

Sayko

Víte co je fakt hloupý? Koukat na film o filmu předtím, než jsem samotnej originál vůbec viděl.. ale i přesto, dost zajímavý přiblížení toho, jak moc úžasný je filmování a že se může stát rejžou snad kdokoliv. ()

buzzwoody

Jak se dá zákulisí natáčení nejhoršího filmu světa udělat kvalitní film, který scénáristicky šlape, jehož vtipy baví, kdy mají a který vzbudí emoce, jakmile je potřeba? James Franco vám odpoví. Přestože si mnohem raději libuje v bláznivých komediích, Disaster Artist dokazuje, že je ho na ně škoda. Ve 127 hodinách dokázal, že hrát umí. Co ale předvádí tady... on Wiseaua nehraje, on jím JE. Naprosto neuvěřitelný výkon, naprosto dokonalá obličejová mimika, perfektní práce s hlasem a přízvukem.. dlouho mi ze sledování hereckého výkonu neběhal mráz po zádech. Tommy Wiseau je neskutečný magor, a James Franco je neskutečný herec. Že je to všechno podle pravdy, je další věc a posouvá hranici němého úžasu o trochu výš. ()

Warle

Slabší než Ed Wood, ale některé věci zůstanou legendou a Tommy Wiseau mezi němi určitě je. Film/biografie super, Franco to pojal dost dobře. Škoda slabšího rozjezdu, jinak by to bylo za plný počet. Druhá část je totiž výborně nahláškovaná a obsahuje všechny (nebo většinu) záludností, které provázely štáb během natáčení. A že jsem se u nich málem pochcal smíchy. "oh hi Mark!" ()

mclenin

Klobúk dole pred Jamesom Francom, že sa pustil do tejto látky, ktorá je svojím spôsobom tvrdým orieškom. Vizionárstvo Tommyho Wiseaua krížené s jeho zvláštnou osobnosťou a tvorčou neschopnosťou, ktorých výsledkom sa stal kult "The Room" je len veľmi ťažké, ak nie nemožné, napodobniť. "The Disaster Artist" preto funguje skôr ako akýsi film o filme, než samostatný plnokrvný film a je výborným doplnkom k samotnému "The Room" - ten totiž po zhliadnutí "The Disaster Artist" naberá nové rozmery (okrem iného aj autobiografický) a naopak, divák bude mať plnohodnotný zážitok z "The Disaster Aritst" len po zhliadnutí "The Room". Samotná skutočnosť, že James Franco a spol. prakticky "pretočili" celý "The Room" je už len čerešnička na torte (výborná synchronizácia scén na záver filmu). ()

Milodar

Zatímco Franco hraje Wiseaua jako James Dean, jeho bratr Dave a.k.a. Leoš Mareš je takový další Tommy Wiseau. Nula od nuly pošla. Jako film o filmu je to skvělé, a to i pokud by byl celý příběh vymyšlený. Na rozdíl od The Room se zde divák opravdu (upřímně a nekultovně) pobaví a dokonce se podařilo Tommy Wiseauovi dát určitý intelektuální přesah, i když to byl pravděpodobně jen nýmand co jen vydělal prachy na podobných nýmandech. ()

Prochy38

Upřímně mám neskutečně smíšené pocity. Ne, film paráda. Oba Franco-vé jako vždy, prostě paráda. Oba jsou záruka kvality. A tady to přesně sedlo. Fakt nevím, s čím to točili. Jestli vzdát holt T. Wiseaua-ovi nebo se mu vysmát. Viděl jsem "The Room" asi den předtím a nemohl jsem to pochopit. Teď už to trochu chápu. TW byl prostě nesoudnej blázen, který si šel za svým snem. Člověku by neublížil, pro přítele udělal vše, ale nebyl schopen přijmout realitu... Každopádně tleskám za styl, jakým tento film vedli. Mohla to být parodie na něco, co se parodií už dávno zdá, ale nebyla... ovšem nechci pozapomenout na všechny ostatní postavy, přes Z. Efrona, S. Rogena, ... až ke krásné (mnohem víc než "originál") A. Graynor. ()

Paldiny

Občas som sa skrýval za gauč, ale má to svoje kúzlo a je to zo života. Ako pri iných šialených ľuďoch ani tu nechýbajú šialené výstupy, ktoré nastupujú hneď zo začiatku a s nepripraveným divákom to dosť možno zamáva. Tiež som hodnú chvíľu vstrebával celú tú bizarnosť a ťažkú povahu "umelca" Tommyho, no vďaka Woodovskemu nadšeniu pre vec si ma film postupne získaval. Ale nutne podotknúť, že nejde o ďalšieho Eda Wooda. Disaster Artist nie je tým filmom, ktorý by mi otvoril dvierka do neprebádanej časti kinematografie a ako si nepustím nahrávky Božskej Florence ani tu nemám potrebu narúšať pokojný spánok skutočného Pokoja. ()

Na Zlaté glóby vyrazí Spielberg i Nolan

Na Zlaté glóby vyrazí Spielberg i Nolan