Stranger Things - Season 4

(série)
Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, 2022, 13 h 2 min (Minutáž: 63–150 min)

David Harbour, Winona Ryder, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (více)

Epizody(9)

Ondra.Simmer

Volume 1 mě dost nadchnul a to i přes to, že jsem po prvním traileru byl dost nejistej. Druhej mě ale neskutečně naladil a radost zůstala po prvních 7 dílech. Série dost šlapala na paty první, která je za mě pořád nekompromisně nejlepší. 1.7 a přišel Volume 2 a musím říct, že jsem kvůli obrovským očekáváním dost zklamanej. Tisíckrát se opakuje natahování pomocí vyznávání lásky a předvídatelných dialogů a konec? Možná je to jenom můj pocit, ale posun v čase mě dost vytočil a ukončování mě relativně nudilo. Ale jinak jo, na konci neuvěřitelná emoční pasáž. 8/10 ()

Lendak

"There is no shame in running. Don´t try to be heroes."___ Stranger Things bolo, je, a furt bude vždy o postavách. O ich radostiach, strastiach, traumách, dilemách a vnútorných démonoch a zápletka bola druhoradá. Tá to iba doplňovala. Presne ako u majstra hororu, Stephena Kinga. Teraz to je ale naopak. Príbeh je prvoradý ale na postavy sa furt nezabúda. Character development tu je asi najlepší za celý seriál. Tí, čo pičujú že ST už není ono, že od komornej scifi drámy sa z toho stal debilný blockbuster, tak sú asi dostali po hlave korčuľou, lebo Dufferovci od začiatku plánovali že každá séria bude väčšia, väčšia a väčšia. Táto sa ale vrátila ku prvej sérii, a konečne tu máme plne hororové DivnoVeci. Všetko tu je takmer perfektné. Od scenára ktorý do seba geniálne zapadá, po boží soundtrack ktorý furt používa staré známe ST skladby (Soldiers mi vždy dá husinu) ale nebojí sa zakomponovať aj osemdesiatkové vypaľováky, Running up that hill ani nemusím komentovať. Hudba perfektne dotvára atmosféru tých neskutočne napínavých a kulervoucích scén. Jak v každej sérii, tak aj tu si niekto ukradol herecky celú sériu. V prvej to bola Winona, v druhej Noah, v tretej Dacre, a tu si to ukradla jeho sestra Sadie. Scéna na cintoríne je neuveriteľná, ale úžasná emočná vykrádačka.  Ale aj tak sa úplným ťahúňom série stal Eddie. Geniálne strelený týpek, ktorý má svoje hodnoty s jedným z najlepších character developmentov s celom Stranger Things. Jeho metalové sólo je jeden z top highlightov. Spolu s Maxiným útekom, jednoshotovou prestrelkou v Californii, sračkunaháňajúci, súbojom s Demogorgonom a odhalením Vecny, ktorý je ten najviac odpaľujúci zvrat v celom seriáli, sú toto úplne vrcholy tejto úžasnej série. Tých 30 mega na epizódu tu je fakt vidno. Bál som sa že sa v tom ten seriál utopí. Ale hovno! Dufferovci to dokázali a vytvorili rýdzi diamant medzi blockbustermi, ktorý nemá obdobu. Hneď po druhej sérii to je tá najlepšia. Lebo druhá vynikala hlavne dejom a tým, jak bola vygradovaná. A tu je tiež úžasne vygradovaná, ale má to pár dierok. Napríklad tá stopáž je extrémne vyhrotená. Niektoré dejové linky tu sú zbytočne naťahované, a niektoré tu ani nemuseli byť. Výlet na Kamčatku bol skvelý, ale aj tak to nijak nepasovalo do tej celej mozaiky. California mala zase málo priestoru a až na finále ma to dosť nudilo. Jediné čo ma zaujímalo bolo Hawkins. Som hrdý na to, jak sa dokáže seriálová produkcia takto prekonať. Aj keď som sa toho bál, tak štvrtá séria nijak nevybočuje z radu a furt robí to čo robí DivnoVeci Divnovecami. Eddie ma po rokoch priviedol späť ku Metallice. Túto adrenalínovú dávku extázy odporúča 9 a pol demonetopierov z 10. ()

Modular

Právě jsem dokoukal vydané díly nové série Stranger Things. No ty vole, to bylo něco. Celá série je nabušená a ani na minutu vás nepřestane nudit. Série je mnohem temnější než všechny předchozí a to je jenom dobře, protože konečně dostává svému žánru, horroru. Každý díl má kolem 70 minut (krom pár, které jsou extrémně dlouhé), takže je celkem tahle série asi o třetinu delší, než bylo u nejdelší série doposud. Možná byste si řekli, že to bude jenom pro to, aby to takzvaně "vydojili do poslední kapky". Čemuž, díky bohu, tak skutečně není. Všechno je do detailu promyšlené a žádná scéna vás nepřestane bavit jak svým zasazením, tak scénářem, který je opět úžasný, tak i nesmím opomenout soundtrack, který je prostě grandiózní. Všechny díly mají úžasný příběh a postavy, na kterých vám bude záležet, a to i když doslova přišly tuhle sezónu. Tak rychle vám přilnou k srdci. Jak budete sérií procházet, tak vám dojde, že vše je už od první série do detailu promyšlené a že nic není opomenuto či nedomyšleno. Všechno má svůj důvod a cíl a pokud jste někdy měli otázky ohledně loru, tak tahle série vám dá pocit, že se blížíte k rozlousknutí celku. A nemusím taky zapomenout na velké finále, které je tak zatraceně epické, to se prostě ani jinak říct nedá. Z finálního soundtracku sedmého dílu jsem chytal flashbacky na proslulé elegie u regenerací doktorů ze seriálu Doctor Who (což, překvapivě, není spoiler ani v přeneseném významu) a na konci devátého dílu jsem pocítil ten nihilusmus a beznaděj, lovecravtovský horror, který jsem neočekával. Prostě nádhera. Takže ano, tohle je bezkonkurenčně nejlepší série vůbec. Existence této série mi vrátila naději v Netflix a kinematografii. Teď bude ale to čekání na další sérii úmorné. No co už. Jediné, co bych řekl na konec, je, že pokud dosud někdo pochyboval o shlédnutí Stranger Things, tak ať okamžitě začne, neboť se jedná o prvotřídní seriál, na který nezapomenete. ()

RKBoy

veľmi nudné finále v ktorom sa prakticky skoro nič nestalo, posledný diel sa naťahoval ako sopeľ a prakticky sme dostali to isté už po 4x.. prvých 7 dielov som ešte dokázal obhájiť tú stagnáciu, nezaangažovanosť väčšiny postáv ktoré boli skoro celý čas do počtu, s tým že posledné dva diely to vytrhnú a dajú všetkému zmysel ale bohužiaľ celá séria pôsobí ako lacná výplň pred finále, ktoré ani bratia Dufferovci nevedia ako dopadne, pretože v tejto sérii si vycucali z prstu toľko vecí, že človek už neverí v adekvátne zakončenie.. seriál zachraňujú už len postavy, s tým, že už nedokážu predstaviť žiadnu zaujímavú novú s výnimkou Eddieho, ktorý zažil zaobchádzanie ala Bob, zatiaľ čo Max prežila lebo.. lebo to scenár chcel.  priemer, ktorý bude bohužiaľ nenáročnou masou oslavovaný. ()

Mancunian

Jednotlivé díly byly super, spousta epických, vtipných i dojemných momentů. Ale sakra, proč jsou ty epizody tak dlouhý? Spousta věcí se za mě klidně mohla vystřihnout. Nebo zvýšit počet dílů na 12 nebo tak. Každopádně se mi líbil návrat k atmosféře první série a záporák Vecna se moc povedl. ()

BarVo

Tak diky za návrat Kate Bush, aj Souxsie potešila na záver, ale inak sklamanie. Čaro detských osemdesiatok je ta tam, väčšina postáv mi šla silne na nervy,  nik si netrúfa ich preriediť, 13 hodín tejto série by zabilo aj Vecnu. Záver už úplne o ničom, predstava piatej rady ma vydesila, zvlášť keď tu čítam tie nekritické komentáre. ()

swenyx

Musím říct jedno, budget tu byl nehorázně vidět a posun s efektama byl neuvěřitelnej. Nový postavy taky super. Eddie nezapomenutelnej frajer kterej suprově oživil celý seriál. To samý i Dmitri nebo Yuri kterej dokázal častokrát rozesmát. Vždy si říkám jedno, že další série už prostě nemůže být tak dobrá a vždy se pletu, věřím že to tak bude i v další a bohužel konečný sérii. ()

kishi_SO

pre mna najlepsia seria. Duffer Bros. preukazuju velku poctu jednej celej dekade, kedy vznikali tie najlepsie hororry a v tejto sezone (vlastne v celom serialy) im vzdavaju poctu. Skoda len, ze prva etapa bola uzasnejsia ako to "velkolepe finale". V tej prvej etape spoznavame cool zaporaka a co to poodkryje sa aj o vzniku 11. Skoda toho finale, ktore podla mna je zbytocne dlhe (ked chcem cucat 150 minut kuknem film), dejove linky sa tu striedali prilis rychlo, zbytocne vela kecou okolo a v samotnom finale uz trochu drhli efekty (Vecna ma fakt smiesne nozky). Celkovo vsak ST predstavuju fenomen, ktory splna svoj ucel. A tym je bavit, strasit, drzat v napati a niekedy aj pustit slzu a dufat, ze vsetko dopadne dobre. P.S.: preco vsade strkaju LGBT ()

Karbos

Nedá se to, vždy kvůli jedné lepší scéně musím přetrpět hodinový kýbl hoven. S vypětím všech sil jsem dokoukal první ságu ale u druhé, pravidelně díl co díl usínám a to se mi prostě normálně nestává. Pokud tady svítí takovéhle hodnocení tak nemá cenu se ani rozepisovat o tom co všechno a jak moc je toho tady špatně.... protože je to mrhání mým časem. Doporučím jediné, podívejte se znova na první sérii a třeba pochopíte... ()

HennessyVSOP

Jedina moje vytka je k delce. Jinak je to klasicky ST s tim, ze deti dospeli, rodice omladli a atmosfera zhoustla. Dej se krasne prolnul s motivy predchozich rad, bohuzel alestopaz je natazena vyrazne vic, nez by musela. Nejedna se o Hru o Truny, kde bezi na pozadi komplexni schema vztahu lidi, ale docela dost prosty pribeh o 5 detech nebo kolika a scenaristicky by si to zaslouzilo pochvalu pokud by to nekdo dokazal nastrihat do 3-4 hodin. Ale chapu, penize se musi tocit a divaka je potreba drzet u obrazovky :-/ ()

mouzi

Nejspíš dobré, ale asi jsem se moc nechytal, protože nějak extra mě to nenadchlo. A strašně mě nasraly ty stopáže, ten poslední díl už byl vážně extrém. Proč kurva radši neudělali 15 normálně dlouhých dílů? Každopádně Demogorgon byl lepší než Vecna. ()

Jack_F.

Za mě skvělé. Hororová atmosféra, příběh, který mě bavil i po 3. sérii a nabízel novou svěží linku. Rozhodně se musí zmínit i nové postavy, zvláště Edd byl postava, která tu sérii sakra držela na ramenou. Za mě absolutní spokojenost, příběh po předchozích sériích nebyl repetetivní a nabízel skvělý plot twist. Pravděpodobně letošní nejlepší seriál, co mě hodně bavil. 9,5/10 ()

bonovox

IV. seria: Kvalitatívna latka je opäť na najvyššej úrovni. Tvorcovia veľmi precízne pokračujú v osudoch všetkých postáv, plus nové sú taktiež dostatočne zaujímavé. Netflix si svoju vlajkovú loď postrážil...Nevadí ani poriadne prepálená stopáž jednotlivých epizód, hlavne záverečnej. Veľké plus za návrat postavy Hoopera, ten si kradne sériu pre seba. Aj tá hororová linka je nápaditá a výborne gradovaná. Celkovo, jednoznačne veľká spokojnosť... PS: Song od Kate Bush Running Up that Hill je dokonalou čerešničkou na torte. 100% ()

Amalberga

Čtvrtá série mě moc nebavila, hodně částí jsem přetáčela (hlavně tu zápletku s Ruskem, i když Jurij sázel solidní joky) a epizody se hodně vlekly, třeba vedlejší dějová linka s roadtripem z Lenory a návštěvou v Utahu mi přišla dost zbytečná. Zapomenuté vzpomínky El nedávají moc smysl (Jak do toho zapadá holčina z x.série, která uměla vytvářet halucinace? Taky byla vytvořena z Henryho? Co vlastně způsobuje jeho superschopnosti a jak to vědci dokázali přenést na další děti? Jaktože Vecna neumřel v té jiné dimenzi po tak silné bleskové náloži? Jak v "upsidedown" vůbec mohl přežít Will tak dlouho, když naši hrdinové tam vydrželi sotva jednu epizodu? A mohla bych pokračovat. ()

jjjerry

Budu dělat, že "Ruská linka" neexistuje a že to byl jen ulet (přetočte si ji), snad se objeví "directors cut" kde ji někdo zcela vymaže. To není ani vtipné, ani zábavné a nedává to vůbec smysl. Jinak to je zábavné a návykové. Scénáře je relativně promyšlený, není provoplánovitý s trapnými zápletkami. Skvělá hudba. Perfektní postavy. ()

Repa_02

Přesně tohle jsem si představoval, když jsem slyšel o seriálu Stranger things, tedy až do poloviny sedmého dílu - fantasy horor. Vecna je nejlepší záporák ze Stranger things, hlavně jeho způsob zabíjení. Bohužel je to ale taky tuctový záporák lvl komiksovky... Děj je skvělý a napínavý až do konce, délka dílů mi vůbec nevadila, dokonce mi přišly kratší než v nudné trojce, teda kromě posledních třech dílů, které už jsou dlouhé. Epické ukončení posledního dílu, skvělá hudba, dávám slabších pět hvězd za pár drobností ()

PeteBuck

Nápad dať seriálu trochu širší rozmer, aby príbeh vysvetľoval, prečo sa deje, to čo sa deje, tu bol vždy. V poslednej dobe je to ale cez čiaru. U Bonda sa to nepodarilo a tu by sa to možno aj podarilo, keby bolo keby. Tak v prvom rade je to niekedy kontraproduktívne, lebo vysvetľovať pôvod niečoho, tomu môže vziať auru tajomnosti (napr. pôvod Votrelca - sfušovaný). Ďalšia vec je to, ak sa to stretne s neduhmi, ktorými tento seriál oplýval. Prepálená stopáž (ako posledný diel 2,5 hodiny, wtf?), poprípade staré známe klišé (vždy musí byť nejaký trápny šikanátor a trpiaca popoluška, šikanátor, ktorý to potom skomplikuje, mnoho citových výlevov - niekedy extra zbytočných a extrémne naťahujúcich diel, more dejových liniek, extrémne množstvo logických lapsusov - mnohé vysvetlené v iných komentároch, postavy, ktoré sa buď nevyvývajú, alebo sú úplne plytké a zbytočné). Zatiaľ čo pôvodný Stranger Things (prvé dve série) bol pekným pokusom o retro, tretia séria bola iba zbytočne nabubralá hovadina, tu sa to snažili urobiť extra veľké, ale s týmto si scenáristi nevedeli poradiť. Skrátiť to o polovicu, dať postavám trochu iný rozmer (všetci Amíci si vedeli všetko domyslieť, je neuveriteľné ako si tam každý hneď riešenie čohokoľvek vycucal rovno z prsta - poďme si zateoretizovať a hneď vieme, na čom sme; zatiaľ čo Rusi boli vyobrazovaní presne tak, ako si ich Amíci predstavujú - ako vypatlaných tupcov, ktorí robia jednu hovadinu za druhou a inteligenčne nesiahajú Amíkom ani po členky; je mi ľúto, ale v tomto seriáli bol prístup Američanov k Rusom vyobrazený s rovnakou predstieranou zhovievavosťou ako prístup majora Zemana ku kapitalistom, kňazom, atď.). Nebol to vyložene zlý seriál alebo so zlým nápadom, ale mnohé tieto veci to v podstate kazili a robili z toho priemer. Bolo to proste zaujímavé, ale prepálené. Ja by som to zosekal a zjednodušil. Ale nič viac som od toho nečakal. Tušil som, že po úspechu prvých sérií, sa to budú snažiť urobiť väčšie, než to v skutočnosti je či môže byť a dopadne to takto. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD