American Horror Story - Freak Show

(série)
  • USA Freak Show (více)
USA, (2014–2015), 10 h 44 min (Minutáž: 44–61 min)

Jessica Lange, Sarah Paulson, Evan Peters, Finn Wittrock, Kathy Bates, Michael Chiklis, Denis O'Hare, Angela Bassett, Emma Roberts, Naomi Grossman, Mat Fraser (více)

Epizody(13)

V pořadí čtvrtá série s názvem Freak Show je zaměřená na jedno z mála posledních panoptik v Americe 50. let. Vypráví příběhy lidí a příšerek, kteří spolu putují po státech a vystupují, aby v tehdejším světě vůbec přežili. Lidé jim za vystoupení sice platí, zároveň jimi ale opovrhují a myslí si o nich jen to nejhorší, což jim dávají najevo především, když je potkají na veřejnosti. Právě lidé se mnohdy ukážou být většími netvory než samotné příšerky. Kromě tohoto životního údělu čelí ještě dvěma podvodníkům, kteří mají v plánu je zabít a vydělat si na prodeji jejich těl do muzea kuriozit a bohatému rozmazlenému psychopatovi, který je posedlý touhou získat pro sebe siamská dvojčata, která se k panoptiku nedávno přidala, a je pro to ochotný udělat cokoliv. Freak Show oproti prvním třem sériím sice funguje spíše na stinných stránkách lidské povahy, ale i tak zde nalezneme prvky nadpřirozena a dvě vyloženě duchařské epizody. (Bohnice05)

biergof

Americká kultura shrnutá do hororových mini sérií a já to prostě žeru! Od nepřekonatelné první série to lehce upadá, ale v žánru to nemá konkurenci ba i překonává spousty současných hororových filmových počinů a to na míle daleko, vysoko. I kdyby jste o Horror story nechtěli zavadit, ušpinit se, dejte šanci třetímu/čtvrtému dílu, ty já zbožňuji! Leč pokulhávající děj a docházející dech se čtvrtou sérií je již velmi patrný a vše má jednou skončit. ()

Zombiepod

Freakshow je vyšším štandartom série AHS, ktoré síce Asylum stále neprekoná, no oproti tretej sérii je to obrovský krok vpred. Tvorcovia sa znova vrátili do stredu 20-teho storočia, k desivým kulisám a extrémne zvráteným hrdinom. Freakshow je sériou skutočne osobitnou, pútavou, príbehovo zaujímavou, no sklamanie prinesie predovšetkým dosť časté a náhle obmieňanie postáv, a tým ich nevyužitý potenciál. Každá z nich má svoju krátku "epizódku", ktorá býva vždy vrcholom zvrátenosti a úchylnosti, no nikdy nie je dostatočná pre rozvoj príbehu. Ale to vôbec nevadí, pretože na scénu prichádzajú nové megahviezdy (Wittrock je neuveriteľný psychopat), úhľadné prepojenie s Asylum poteší a koniec je fantastický a skutočne veľkolepý. Je len otázne, s čím tvorcovia prídu najbližšie, no neviem sa dočkať. ()

Brano

Toto už autori nemyslia snáď vážne? Už trojka vykazovala známky bezradnosti, ale toto? Stupídny námet, ktorý ani nemá žiadny dej. O čom tam vlastne išlo? Odpornejšie kostýmy som už dávno nevidel. Sarah Paulson, ktorá sa mi páčila z prechádzajúcich sérii sa mi tu absolútne znechutila, ďakujem autorom. Jediná zaujímavá postava bol klaun a Finn Wittrock. Chcelo to viacej vrážd, akcii. Okrem solídnej hudby nie je tu čo vyzdvihnúť. Pre mňa jednorazová záležitosť. Viackrát to už vidieť nechcem. Takto skaziť skvelý seriál, až sa mi nechce veriť, že tí istí ľudia robili na prvých dvoch sériach. /40%/ ()

JK77

dat tomu 4 hviezdy by bolo nefer ohladom Coven-u. ten zae nemozem dat na 5* lebo sa na jednotku a dvojku nechyta. Takze 3*** ziak uslo mi par dielov zo zaciatku. Takze je to prva seria ktoru som nevidel celu. Ale cim a blizil koniec serie tym som zistoval ze mi az tak velmi asi neuslo. Vcelku dost sa stotuznujem s komentom Tom Riddle k tejto serii! ()

MartinTerran

Freak Show se oproti předchozím řadám liší hlavně v podání celého příběhu. Zde se nejedná o celkovou příběhovou linii táhnoucí se celou řadou, nýbrž o mnoho kratších či delších linek, které jsou spjaty s určitou postavou a tyto dějové linky se proplétají, navazují na sebe či jsou úplně samostatné. Je to zpestření a chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykl, ale pak se mi to zalíbilo. V seriálu je pěkná paralela mezi zrůdami napohled a zrůdami uvnitř. Postavy jsou napsány reálně, najdete zde klaďasy i záporáky, ale převážně lidi, kteří jsou kombinací dobra i zla v různých koncentracích. Nejrozporuplnější postava je jednoznačně Elza v podání Jessicy Lange, která podala opět perfektní výkon. Na Elzu budete průběžně měnit názor, budete jí i často nenávidět, ale nakonec je to jen člověk, který občas chybuje, ale dělá co musí pro dobro celého panoptika. Já jsem byl spokojen, jen poslední díl, tem mě opravdu zaskočil, ale asi tvůrci chtěli totální konec, což se jim teda povedlo, ale happyend to zrovna není, přesně jak v životě. Hodnocení: 82/100. ()

ostravak30

American Horror Story je velmi kvalitní hororový seriál. Moc hororových seriálů neznám a ani jsem neviděl a nejen proto mě AHS hned zaujal. Celkem už existují čtyři série. Nejlepší je bezpochyby první. Ale tato čtvrtá je hned za ní. Několik herců se objevuje ve všech sériích. A mezi ně patří Jessica Lange. Ta je rozhodně ze všech herců na place nejlepší. A vždy hraje velmi zajímavé postavy, které se vám v každé sérii zapíší do paměti a velmi hýbají s dějem. Ostatně, o tom hovoří i to, že byla oceněna Zlatým Globem. Herecké výkony všech herců jsou hodně přesvědčivé. K tomu skvělá opravdu hororová hudba. Nevím, jak to autoři hudebních děl dělají, ale hudba vždy přesně pasuje k danému tématu. Ať se jedná o čarodějky nebo zrůdy. Skvělý scénář je jen dalším doplňkem k ještě lepšímu příběhu. Příběh o zrůdách je napínavý až do konce. Chytne vás to a nepustí. A vrah v podobě klauna vás bude provázet ještě dlouho. Nedivím se, že byl seriál nominován na ceny a jednu o obdržel. Pokud hledáte kvalitní napínavou hororovou podívanou, nenechte si ujít ani jednu sérii a tuhle zvlášť. ()

lusa

AHS patrí k tým seriálom, ktoré buď s necenzurovaným pôžitkom hltáte alebo si klepete po čele s výrazom vnútorného nepochopenia a odporu. Patrím k prvej skupine a hoci Freak show chýba nejaký ten súvislý príbeh, čo vyrazí dych a občas, medzi dialógmi, sa usadí nuda, tlieskam. Mám ho pod kožou, rezonuje vo mne, cítim s ním. Lepšie ako Coven, trošku, ale fakt iba trošku zaostáva za Murder House, Asylum a Hotelom. Niektoré scény vlezú do hlavy, napadnú srdce a nie a nie odísť (príbeh Pepper, pieseň Lany del Rey a príchod Edwarda, zaostalý klaun..). A herecké výkony J.Lange, K.Bates, S.Paulson, D.O'Hare (ktorý je pre mňa úplne top v Hoteli).. 5* ()

Kimkong

Zatím asi nejslabší. Možná na to má vliv, že zde téměř není nadpřirozeno. O to větší důraz je tu kladen na samotné postavy, kde všichni jsou strašné svině. Pro peníze, slávu a lásku se masakrují hlava nehlava. Navíc jsou to zrůdy, které se neustále ohání tím, že jsou lepší než ostatní lidé. ()

Gamekeeper77

Panoptikum se zase alespoň z části vrací ke kvalitám prvních dvou sérií. Tedy pokud jde o uspořádání a vývoj příběhu a oproti Čarodějnicím, které byly jakoby postaveny mimo linku předešlých řad a byly, dá se říct, oddechovým časem s místy skoro až zábavným dějem, Freakshow je zase dost vražedné a působí opět hororově. Není to sice až v takové míře, ale co mu chybí tady, to dohání na bizarnosti. Celkově můžu tedy říct, že vzhledem k mému nevelkému očekávání jsem docela příjemně překvapený a spokojený, i když teda to finále?! Rozjezd jak prase a... No budiž. 82%. ()

Hemlock

Ukázka hnusu je to solidní, ale po dějové stránce mi tato série American Horror Story přišla nejslabší. Žádná z postav mi vyloženě nepřirostla k srdci a do konce jsem to dokoukal spíše ze setrvačnosti, než-li ze zájmu. Slabší průměr - 45%. ()

hrumsrt

Jeví se to daleko více poutavěji a stravitelněji, než-li předchozí třetí série. Nicméně dějově to vůbec není strhující a v přesycenosti postav se jen tak touláte tím příběhem bez spádu a napětí. Zároveň, ale asi i první série, u které si říkám, že bych chtěl vidět více, jakoby dát tomu vůbec samostatný seriál s několika sériemi. Co se povedlo tak, ke kolika postavám si snadno vytvoříte vztah, přestože třeba ani nemají nějak zvláště prostoru, ale jsou už jen sami kouzelné. Nelze neocenit tu provázanost s Asylum, za kterou asi musel být rád každý divák seriálu. Nejoblíbenější postavy - Pepper (Naomi Grossman), Elsa Mars (Jessica Lange) a Desiree Dupree (Angela Bassett). 75% ()

koty2201

Asi sa netreba opakovať, respektíve sa veľmi zdržiavať už tým, čo som párkrát spomenul pri prvých 3 sériách. Freak Show si v rámci tohto antalogického seriálu drží svoju kvalitu. Aj keď tentokrát je to o menší kúsok slabší výsledok. Keby sa bavíme o číslach, tak udeľujem 7/10. Opäť platí, že American Horror Story nie je čistokrvný strašidelný seriál. Pretože ani 4. séria nie je vlastne o nejakom tom strašení. Naopak, má dobrú nepríjemnú atmosféru ako každý dobrý horor a často vsádza aj na brutálne, surové a nechutné výjavy a na vyčíňanie psychicky narušených postáv.  V príbehu by som sa veľmi nerýpal, pretože nechcem nič dôležité prezradiť ak je niekto, kto to ešte stále nevidel a je to preňho čerstvé. Ako napríklad aj pre mňa. V roku 1952 istá pani z Nemecka, Elsa Marsová (Jessica Lange), vedie svoj vlastný cirkus s mnohými telesne postihnutými obyvateľmi (respektíve v tom čase s nie moc preskúmanými biologickými anomáliami). Toto by bolo v poriadku, ale myslím, že lepšie by to vyznelo, keby to je v období prvej polovice 20. storočia. Vtedy sa o takýchto ľuďoch vedelo ešte menej a rôzne defekty sa dávali viac na obdiv v cirkusoch. Ale chápem zámeru prepojiť Freak Show s predošlými a vraj aj budúcimi sériami. Asi to ma najviac prekvapilo - že sú tu odkazy na iné série. Nie je to nič podstatné a ide o pomrknutie na divákov, ale nečakal som to, keďže sa to celé tvári ako antalógia a áno, je ňou na 90%. Len sa tu spomínajú a v jednej epke dejú veci z Asylum. Čo ma už však neteší a asi je to aj najväčším záporom série, je to, že dej je dosť roztržitý, schyzofrenický a tvorcovia si na to akoby nedali pozor. Motivácie konania niektorých postáv pôsobia chaoticky a divne sa narába s ich charaktermi. Jedna postava chce zabiť druhú, potom ju už v ďalšej epke nechce zabiť, potom zase chce a potom už chce zabiť niekoho úplne iného... a mnoho iných nelogických zádrhelov. Jedna postava raz ľúbi jedného, potom druhého, potom tretieho a tak ďalej. V jednej epizóde sa jeden z cirkusantov zraní a je na zomretie, potom ho nevidíme istý čas a zrazu je fit a nič mu nie je. Najprv sa oňho všetci boja, či prežije a potom to nikto nerieši. Zbytočne niektoré situácie tvorcovia prekombinovali, respektíve chceli toho povedať príliš veľa a potom to akoby nevedeli ukončiť a tak to len nejak dopatlali a bolo hotovo. Baví ma na tom príbehu to, že horor nie je jediný žáner s ktorým sa tu narába, ale sú tu prvky čiernej komédie, dosť dojemnej drámy a aj štipka romantiky alebo krimi. A to sa mi páči, že to nie je len také jednotvárne. Ako som povedal, tak postavy nie sú vždy poňaté najlepšie, ale aj tak vás dokážu svojim šarmom alebo umom zaujať. Takže aj to sa cení. Herecky ma najviac oslovilo stále osadenstvo známe z predošlých sérii (Jessica Lange, Evan Peters, Sarah Paulson, Kathy Bates, Angela Bassett, Emma Roberts....), ale aj to nové, spomedzi cirkusantov, ako napríklad Jyoti Amge, predstaviteľka Ma Petite, ktorá je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najmenšia dospelá žijúca žena na svete. Mat Fraser síce toho nemá veľa za sebou, ale keďže nič nemusel hrať, tak skvelo zapadol. Ďalej sa na nič hrať nemuseli ani Rose Siggins, Benjamin Woolf alebo Chrissy Metz a o to viac im patrí môj obdiv. Rovnako som bol milo prekvapený z účasti (a že boli veľmi kvalitným spestrením) aj známe tváre ako Michael Chiklis (pre mňa navždy Thing z F4), John Carroll Lynch alebo Neil Patrick Harris. Po technickej stránke asi nemám čo vytknúť, pretože kamerové zábery a ich štýl je už taký svojský pre tento seriál a baví ma sa na to pozerať. CGI dopadlo celkom dobre, pretože pre niektoré postavy bolo potrebné a nevyzeralo našťastie lacno. Hudba má typické spracovanie už po 4. krát, ale opäť zaznieva trochu iný motív a táto obmena sa mi tiež páči. Zasadenie deja do cirkusu, 50. roky, kostýmy a masky... to je skvelé a tento seriál proste vyzerá pre mňa neodolateľne. Takže keby to mám zhrnúť, tak poviem, že ten kto to nevidel a už má za sebou predošlé série, bude spokojný zas a znova. Samozrejme ak to dotyčného doteraz bavilo. Napriek pár muchám, to vychytali tvorcovia nadmieru dobre a dúfam, že nebudem sklamaný ani z nasledujúcej série. () (méně) (více)

IZFNP

Horor, zdá sa, už natrvalo ustúpil bizarnosti. Už štvrtý raz sa tvorcom podarilo seriál naplniť naprosto unikátnou atmosférou, s novými výrazovými, vizuálnymi i obrazovými prvkami. Kamera na najvyššej úrovni, čo však zamrzí, je nehybný scenár. A pri tom je tu toľko zaujímavých postáv v podaní tak famóznych hercov! Séria sa navyše môže pochváliť najdojemnejším dielom celého AHS (s Pepper, of kórs) a oživením hrátok s divákmi (po vzore Murder House). Celé je to strašne freaky, novými tvárami sa to len hemží, hudobné covery z prvých dielov sú super, no neviem sa zbaviť pocitu, že sérii niečo chýba. Tešila som sa ako malá, no potenciál zďaleka nie je využitý. ()

Lucretat

Myslím, že tvůrci moc neumí vařit. Zvládnou ještě tak základ na omáčku, ale postupně přidávají všechny ingredience, které jsou samy o sobě vynikající, ale když jich je moc splácaných dohromady, pokrm chutná všelijak, jen ne tak, jak bylo původně zamýšleno. Ve Freak Show máme parádní prostředí pro horor, přehlídku nejrůznějších deformovaných postav, velmi kvalitní dialogy, nechybí zajímavá odhalení a šokující zvrácenost. Přesto to dohromady netvoří dobrý celek, protože tomu zoufale chybí nosný příběh. Podobně jako v AHS světě nemají příšerky moc co hrát, protože na ně nikdo nechodí, i na obrazovce to vypadá podobně. Charaktery se většinou jaksi plácají od epizody k epizodě, sem tam někdo přibyde nebo ubude, přičemž na celkovou příběhovou linii to nemá sebemenší dopad (viz přítomnost Ma Petite nebo tlusté dámy, které tam ve výsledku vůbec nemusely být). Příjemné: nejlepší intro ze všech řad, siamská dvojčata, Dandy, music covery Jessicy Lange. Nepříjemné: Jessica Lange počtvrté hraje stejnou postavu. ()