American Horror Story - Freak Show

(série)
  • USA Freak Show (více)
USA, (2014–2015), 10 h 44 min (Minutáž: 44–61 min)

Jessica Lange, Sarah Paulson, Evan Peters, Finn Wittrock, Kathy Bates, Michael Chiklis, Denis O'Hare, Angela Bassett, Emma Roberts, Naomi Grossman, Mat Fraser (více)

Epizody(13)

V pořadí čtvrtá série s názvem Freak Show je zaměřená na jedno z mála posledních panoptik v Americe 50. let. Vypráví příběhy lidí a příšerek, kteří spolu putují po státech a vystupují, aby v tehdejším světě vůbec přežili. Lidé jim za vystoupení sice platí, zároveň jimi ale opovrhují a myslí si o nich jen to nejhorší, což jim dávají najevo především, když je potkají na veřejnosti. Právě lidé se mnohdy ukážou být většími netvory než samotné příšerky. Kromě tohoto životního údělu čelí ještě dvěma podvodníkům, kteří mají v plánu je zabít a vydělat si na prodeji jejich těl do muzea kuriozit a bohatému rozmazlenému psychopatovi, který je posedlý touhou získat pro sebe siamská dvojčata, která se k panoptiku nedávno přidala, a je pro to ochotný udělat cokoliv. Freak Show oproti prvním třem sériím sice funguje spíše na stinných stránkách lidské povahy, ale i tak zde nalezneme prvky nadpřirozena a dvě vyloženě duchařské epizody. (Bohnice05)

elanius

(17/2015) / Je zrejmé, že AHS ide dolu vodou. A keby štvrtá séria nebola "freaky" asi skončím v polovici. Takto som si nemohol nechať ujsť kopu bizarných nápadov. Dejovo o ničom, atmosféra ale stále drží AHS nad vodou. Úplne samostatnú kategóriu predstavuje casting pre štvrtú sériu. Kopa reálnych freaky nehercov, fakt klobúk dole, že sa na to dali. Pred sériou č.5 dúfam, že sa tvorcovia uvedomia a vrátia ku kvalite. (6/10) ()

Pavlínka9

Jako u předešlých American Horror Story - první díl naprosto skvělý a okamžitě navnadil na další :) :) Už jsem si zvykla na obsazení, které se tam stále opakuje a jsem s tím nadmíru spokojená :) :) Každou chvilku jen napjatě čekám jaké "zrůdy" se tam objeví a je to stále lepší a lepší :) Jsem u 4.dílu, kdy scénu "opustil" klaun, který měl moc moc rád děti :) :) A všechno je naprosto perfektní :) Je tam čímdáltím více "zrůd" a moc se mi líbí znázorněný pohled na svět siamských dvojčat, kdy je plocha někdy rozdělená na dvě části - jako jednotlivé pohledy dvou sester :) To je hodně zajímavé a dává to úplně jiný rozměr :) ()

hroubek

Na čtvrtou řadu jsem se dost těšil, jelikož to byla příjemná změna a navíc tady byl velký potenciál. A ze začátku to taky fungovalo. Spoustu epizod nemělo chybu a například celá linka s klaunem byla velmi dobře vypointovaná. Ale s každým dalším dílem vyběhly další pod zápletky a linky, a začnou seriálu podrážet nohy. Hodně je to vidět na postavách, které se na chvilku objeví a pak zmizí. Murphy sehnal luxusní obsazení, které hraje výborně, ale na spoustě postavám nám nebude záležet nebo se moc dlouho nezdrží. Přesto si troufám tvrdit, že vyloženě slabý výkon zde nepodal nikdo. Matadoři z ostatních sérii jedou svůj standart, z nováčku nejvíce překvapil Finn Wittrock, který je naprosto skvěle zahraný, John Carroll Lynch jehož klaun je nejzajímavější postava celého seriálu nebo Michael Chiklis. trošku zamrzí, že Neila Patricka Harrise moc nevyužily a totéž platí i o Wesovi Bentley. Čtvrtá řada je pořád dobrá podívaná, u které zamrzí že má navíc, ale bojí se to ukazat. PS: Potěšilo mě, že Murphy dost často používá Bowieho písně. ()

Michi88

"Don't call us freaks!" Popravdě u téhle série jsem dost v rozpacích. Z jedné strany se mi líbilo téma a i některé postavy jsem si celkem oblíbil, na druhou stranu mě to kolikrát ani nebavilo a nakonec mi bylo celkem jedno, jak to dopadne. Rozhodně se z přehlídky zrůd se dalo vytěžit mnohem více. Všechny ty ukázky byly lepší než seriál samotný. I když nemám hrůzu z klaunů, tak z Twistyho jsem nemohl dojít ani do postele. Takovou radost, jako když ho po pár dílech odpráskli, jsem už dlouho neměl. Zároveň to bylo pro mě překvapení, protože jsem si myslel, že bude hlavním záporákem série. Nejlepší postavy tu pro mě jsou Pepper, Ma Petite, Desiree a Eve. I přesto, že jsem Dandyho nesnášel, tak musím uznat, že Finn Wittrock ho zahrál skvěle. 70% - 4. nejlepší série ()

ghatos

Návrat k jádru úspěchu AHS. V kulisách šapitó v němž chřtán ďábla požírá osudy a životy (zkažených) lidí, zrůd a skutečných monster si to perfektně pohrává s USA kulturou zábavy (tradiční vs. moderní), vnímáním krásy/ošklivosti a umírajícím časem jednoho cirkusu. Dandy je Amerika ze vším všudy ;) . Má vzhled, peníze, krutost a chuť zabíjet na všechny způsoby. Některé epizody jsou velmi silné. Závěrečný díl výborně poukazuje na fenomén masových vražd. Co bych vytkl je úplné zakončení. Tam se vyměklo, přitom se dal vytvořit očistec jako bič...! Nevadí, celkově je to velmi dobré. 83%. PS: Songy jsou chytlavé. ()

Trapper33

Achjo.. tak jsem se na to těšil a tak mě to zklamalo. Skončil jsem na nějakém 8mém díle a i k němu jsem se dostal spíš díky tomu, že jsem si pořád vnucoval jak bude příští díl lepší. Ale opak byl pravdou. Postavy mě až na pár výjimek vůbec nezaujaly a prostředí mi přišlo hrozně nevyužité. A ten příběh.. ona už třetí série na tom nebyla moc dobře, ale ta měla dobré charaktery a měl jsem tam pocit, že někomu fandím, kdežto ve Freak show, mi byli úplně všichni ukradení. ()

TroiMae

Já jsem tušil, že mě to moc bavit nebude. Jendo shlédnutí 34minutobvé klasiky Zrůdy, od kterých se tahle řada odvíjí, nahradí celou sérii. Můžeme vidět různé postavy založené na reálných lidech, ale celkově o ničem, roztahané, nedůvěryhodné. A když už 4. řadu Jessica Lange hraje ten samý charakter, nesnesitelnou starou bábu, tak už to je opravdu, nesnesitelné. https://www.csfd.cz/film/967-zrudy/komentare/ ()

MsUtahraptor

Nezáživné, prvoplánovité, předvídatelné. Poslední tři episody zhlédnuty s odporem a sebezapíráním. Doufám, že se v další sezóně vrátí nadpřirozeno, protože zaměření jen na lidi pro mě nefunguje. Odpad nedávám jen proto, že přes veškerou pozdější nechuť byla alespoň první polovina sledovatelná. ()

Arkanoid

Spoilery. Tie najbizarnejšie postavy fyzicky. K niektorým hercom: Jessica Lange je po 4.x mrcha, tentoraz s nemeckým prízvukom a vie dokonca aj spievať. Hrá ženu, ktorej osud nedoprial vytúženú kariéru a slávu a ani na sklonku života sa nevzdáva a nedokáže si priznať, že už dávno nie je zaujímavá (žeby nejaká paralela s životom tejto oscarovej herečky?). Každopádne zaujímavý záver kariéry. Evan Peters po 3.x hlavný mužský klaďas, už by sa mu hodilo niečo iné, aj keď svoje úlohy zvláda dobre. Finn Whitrock exceluje v roli originálneho psychopata, ktorého postava rastie každou časťou. Neil Patrick Harris: skvelý nástup, aj keď sme si ho užili len krátko. Dr. Jekyll / Mr. Hyde to nie je, ale ohromil. Barney Stinson a Chester Creb sú jeho najlepšie postavy. Opäť zaujímavá kamera aj strih, výborné flashbacky alebo predstavy, ktoré zvyšujú napätie. Seriál sa dokáže zastaviť aj pri osude nepodstatnej postavy, len aby mrkol na pozorného diváka a ukázal mu prepojenie s predchádzajúcou sériou AHS, ale robí to scenáristicky a režijne precízne. V neskorších dieloch sa príliš často scenáristi vracajú k minulosti postáv, čím spomaľujú aktuálny dej preto, aby prehĺbili vzťah diváka k postavám, čo nie je vždy k úžitku ako napr. v prípade postavy Dannyho Hustona, síce nostalgicky krásnej. Ako sa ukáže, postavy, ktoré výrazne dejom nehýbu, sú v závere využité len ako figúrky. Záver je nakoniec dôstojný pre kľadasov a hlavnú postavu, pričom hriechy rozporuplných postáv sú vykúpené ich životom. Táto séria sa nedá považovať za maximum, ale fanúšikov a niektorých kritikov určite poteší. P. S. : Najkrajší okamih celej série sa tvorcom podaril na konci 12. časti, kde je vidieť krása, smútok, hrdinstvo aj irónia hrdinu v jedinom zábere a jedinej mrazivej vete: Thank you. ()

WathanajX

Musím říct, že v hodnocení téhle série hodně tápu. Na jednu stranu děj není až tak špatný, ale prostě obludárium mi nějak do tématu AHS nesedí. Klady: Když se zamyslím vlastně jich tolik nebude. Prostředí je fajn ale není na něm vlastně nic tajuplného, strašidelného ani děsivého což bych asi od AHS očekávala. Alespoň děj není přeplácaný a drží se hlavní dějové linky, do které přicházejí a odcházejí zajímavé postavy a jejich příběhy. Konečně se ale Freak Show na rozdíl od Covenu vrací k osvědčeným rozuzlením jednotlivých příběhů, nad kterými zůstane divák sedět s otevřenou pusou. A přesně překvapení tohohle druhu v AHS miluju. Není série, ve které bych nevyzdvihla Jessicu Lange a tahle není výjimkou. Představuje se nám jako Elsa Marsová a její příběh se vzpomínkami z minulostí si zaslouží sám o sobě hvězdičku. Zápory: I když má své klady nevím proč, ale prostě mě nijak výrazně nechytla. Nebylo tam prakticky žádné napětí. Některé díly dost nudily a slévaly se mi dohromady a ke konci mi až na osud několika postav bylo vlastně jedno jak to skončí. A samotný závěr vypadal docela divně takže ani nevím co si o něm vůbec myslet. Úplně mimo ale musím vzpomenout na nejsmutnější díl z celého AHS (kdo viděl určitě ví příběh které postavy mám na mysli). V seriálu jako je tento mě takové smutné pojetí i překvapilo proto ho ani neřadím do hodnocení. Ale díky hudbě, příběhu, vyprávění a hereckým výkonům můžu říct, že epizoda s názvem "Sirotci" je bezpochyby nejlepší z celého AHS. Hodnocení: (3*) za slušný děj, zajímavé postavy a Elsu Mars. ()

HonzysKISS

Všichni kamarádi mi říkali, že je tahle série nejslabší. A opak je pravdou. Mě tahle řada bavila třeba mnohem víc než třetí. Sice už to nemá takovou temnou atmosféru a není to už tak hororové jako dřív, ale bavilo mě to hodně. Hnedka při prvním dílu, kdy jsem uslyšel písničku od Bowieo „Life On Mars“, naskočila mi hned husí kůže. Nejvíc jsem si oblíbil vraždícího klauna, ten do toho dost zapadal. Je docela škoda, že tam byl spíš jen na okraj. To samé Edward Mordrake, ten byl úplně supr. Elsa rovněž vůbec nezklamala. Bál jsem se, že ty dvojčata budou spíš jenom na provokaci, ale ty se taky povedla. Jejich dorozumívání a hádání bylo docela napínavé. Hlavně když přišel na scénu kouzelník s půlením, s ním to bylo celou dobu úplně super. Občas jsem dobře i zasmál, obzvlášť při Jimmyho opileckých scén. A ten rozmazlenec byl tak otravný, že byl vlastně dobrý („I hate you, I hate you, I hate you :D). Celkově je tahle série taková procítěná, nejvíc emociální. Se závěrem jsem naprosto spokojený. Bohužel tedy kromě posledních (doslova) pěti minut. To bylo strašně zbytečný a přišlo mi, že to s AHS mělo houby společného. To mě opravdu zklamalo. No každopádně, velká většina říká, že je tohle nejslabší řada. Možná mě to bavilo tolik proto, že jsem v dětství strašně miloval cirkusy a o lidských mutantech se docela zajímám i teďka. 9.5/10 ()

Knowho

Freak Show-jedna z mých nejoblíbenějších sérií vůbec. Hrozně žeru to prostředí cirkusu a ,,monster". Tahle série má stejně jako MH takovou svojí typickou děsivost a to já žeru. Taky se tu představuje Finn Witrock jako Dandy Mott (což je můj oblíbnej psychouš), Wes Bentley jako Edward Mordrake (a co je kurva děsivý je to, že jeho postava fakt existovala) a pak John Caroll Lynch jako kalun Twisty (taky bomba postava samozřejmě). Je to bohužel poslední série, ve který si zahrála Jessica Lange, což je fakt škoda, ale byla perfektní. Tahle série je horor už jen z toho důvodu, že lidi s těma postiženíma co tady jsou fakt kdysi v tý době existovali (dokonce si zahráli v hororu Freaks, ze kterýho hodně tahle série čerpala). Co tady absolutně miluju je představení Jimmyho Darlinga (Evan Peters), kde zpíval Come As You Are od Nirvany, Kurt to od něj pak obšlohl xD A taky Neil Patrick Harris...dokanlý. Tahle série je vlastně taky takový prequel k Asylum a to díky postavě Pepper u který vidíme co dělala právě před Asylume (a taky jak se do sanatoria dostala) Perfektní série, miluju. 10/10 ()

Cuzan

Na American Horror Story mě baví, že opravdu vypráví příběhy a všichni psychopati, vrahouni i oběti mají za sebou osobní historii, která dokáže držet charakter pohromadě. A zábavné charaktery této sérii rozhodně nechyběly - nevyspělý a bezhraniční Dandy, který byl ztvárněn naprosto skvěle včetně pohybů navztekaného tříletého frocka, frauline Elsa, její příšerný něměckofrancouzský přízvuk a otřesný zpěv, úlisný Spencer, který pro peníze zavraždí kohokoliv, aniž by si umazal ruce, a přízrak trestající hvězdy vystupující o Halloweenu v podobě Wese Bentleyho. Za mě nejsilnější epizody celé série byla právě ta, kdy tento přízrak přichází poprvé, a druhou nejsilnější byla ta vyprávějící příběh Pepper. Nicméně krom toho jsem celou sérii spíše protrpěla, Sarah Paulson mám už po Asylum, Covenu a Hotelu dost, a tady byla dokonce dvakrát, že to většina příšerek nedá do další generace bylo jasné od začátku, a otázka jak bude vypadat jejich konec mě vlastně až tak nezajímala a Dandy, po tom všem co udělal, si zasloužil mnohem horší a bolestivější konec. ()

Mimomisu

po utnuti storky s klaunem se to rozsypalo, po rozjeti storky s uchylnym Dandym se pak nakonec pred finale odmlci na tri dily- Pribyvani a ubivani postav bez motivace a vysvetleni. Posledni dil to dramaturgicky zabil vsecko (libila se mi ukonceni linky Elsa Mars asi)....Tahle serie mela byt kratsi a hlavne je STRASNE citit, ze ji chybel dramaturg ()

Gumrice

Pátá hvězda je tentokrát za (nepřekvapivě) dokonalou Jessicu. Její covery jsou více než exkluzivní. Gods and Monsters. A za všechny dosavadní série děkuju, AHS je srdeční záležitostí, která nemá obdoby. ()

ADIO45

Čtvrtá řada je zase zasazena do minulého století. Elsa Mars vede cirkus plných zvláštních lidí- Freak Show. Tak se i celá série jmenuje. Ve městě u místa, kam se show usadí, začnou probíhat vraždy. Koho asi tak myslíte, že obyvatelé městečka Jupiter obviní jako první? Normální lidi žijící v Jupiteru, nebo podle jejich názoru- zrůdy? Pořád se nedokážu rozhodnout, jakou sérii mám nejradši. Momentálně tedy všude říkám, že na prvním místě je Asylum. ()

Ayush

Předchozí série mě bavily a upoutaly mě svou originalitou a napětím, ale v průběhu téhle jsem se musela poměrně přemáhat abych udržela pozornost. Nehledě na to, že místy už to bylo opravdu zbytečně nechutný a brutální. Kdybych chtěla koukat na krváky, pustila bych si Saw nebo podobnou parádu. Laťka byla nastavena vysoko.. ()

amfetamin

Pro mě, bohužel, zatím absolutně nejslabší série. Většina postav nemá vůbec žádný příběh, hloubku, nic. Přijde mi, že ten potenciál lidských "zrůd" zůstal naprosto nevyužit, většina postav se mi protivila (všimla jsem si, že holčičky po celym světě milujou Evana Peterse, pro mě je to už od Coven nejotravnější postava vůbec, ale chápu, holkám se to líbí), Jessica Lange jako vždy skvělá, ale její postava je tentokrát ukrutně nudná a nezajímavá. Nedokážu prostě na téhle řadě najít nic vyloženě pozitivního, něco, co by dosahovalo kvalit předchozích sérií. Nejenže jsem se vůbec nebála (jako u Asylum nebo Murder House), ale dokonce ani nebavila (jako u Coven). Žádná napjatá atmosféra, dokonce nejděsivější postavy - klauna - se tvůrci zbavili neuvěřitelně brzo a od té doby mě ten seriál přestal bavit úplně. Dandy sice zahraný skvěle, ale pořád nic, z čeho bych se posadila na zadek. Vyzdvihla bych snad jedině božský cover Gods&Monsters. Zklamání roku. 2* (a půl z nostalgie) ()