American Horror Story - Roanoke

(série)
Promo 3
USA, 2016, 6 h 39 min (Minutáž: 37–43 min)

Hudba:

Mac Quayle

Sarah Paulson, Cuba Gooding Jr., Angela Bassett, Lily Rabe, André Holland, Wes Bentley, Kathy Bates, Cheyenne Jackson, Denis O'Hare, Evan Peters (více)

Epizody(10)

Matt a Shelby se po prodělaném traumatu přestěhovali do Severní Karolíny. Koupili zde dům z konce 18. století. Brzy se v něm však začnou dít podivné věci. A to je teprve počátek... (TV Prima)

Promo 3

666Carnage

Tak tahle série měla hodně slušný rozjezd a pak se to stupňovalo k naprostému násilnému blahu. A pak to podělal poslední díl. Mohlo to vygradovat v úplný peklo. Ale ono to vzalo zpátečku a zklidnilo se to a jen to dovysvětlilo zbytek. Herci v pohodě. Klasické obsazení z 5. předchozích sérií plus sem tam někdo navíc. Násilí a krve bylo dost a to mě bavilo. To jak někteří umřeli pobavilo i mého ďáblíka na mém pravém rameni. Jedna z těch lepších sérií. 80% ()

Dudek

V první polovině pravěpodobně nejsilnější ze všech AHS sérií. Větší komplexnost dána soustředěním na jedno místo a měnší skupinu lidí totiž nejen této sérii, ale také žánru jako celku, sluší. Nelze ale tvrdit, že AHS tentokrát vstupuje do tradičních vod a opouští svou vynalézavost. Roanoke totiž žánr variuje a velmi často ironicky otáčí vzhůru nohama. Problém vyvstává ve chvíli, kdy mu tahle vlastní úštěpačnost přeroste přes hlavu a vrátí se k tomu, co tuhle sérii potopilo již tolikrát. Roztříští se. Roanoke se tak stává gejzírem nápadů, které jsou mohokrát opravdu zdařilé, nápadité a zábavné, nedrží ale při sobě. ()

Marceloo

Po nepríjemných udalostiach, ktoré zažili v Los Angeles, sa Shelby (Sarah Paulson) a Matt (Cuba Gooding Jr.) presťahujú na vidiek. Ich vysnívaný dom kúpia za výhodnú cenu pri aukcii. Napriek nízkej cene však nejde o výhodný nákup. Dom je totiž plný démonických síl, ktoré sa sústreďujú v jeho okolí a pre nových majitelov sa začína brutálny teror. - Ani si nedokážem vybaviť, kedy naposledy bolo niečo na hororovej scéne takéto zvláštne. Šiesta séria takmer úplne zanedbáva tú extravagantnosť a zvrátenosť z predchádzajúcich sezón a zameriava sa na postavy, ktoré sa jednoducho ocitnú v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Forma v prvej polovici mi celkom vyhovovala, pretože moju oblúbenú Lily Rabe by som dokázal počúvať 24/7. Atmosféricky je prvá polovica dokonalá, mystérium okolo domu funguje perfektne a zdroje zla sú velmi rozmanité. Jediným negatívom, ktoré na prvej polovici vidím, bol trochu nepodarený casting, ale inak fungovalo všetko špičkovo. Ten avizovaný zvrat v polovici som očakával, pretože napriek tomu, že som to pozeral 11 mesiacov po vysielaní, som si to pamätal z nespočetného množstva internetových stránok o hororoch. V druhej polovici sa atmosféra úplne vytratí, tvorcovia sa snažia často diváka prekvapiť, ale ja osobne som bol z toho, kam sa to uberalo, tak sklamaný, že ma už nepotešilo ani pridanie mojich oblúbených hercov, ktorí v prvej polovici neúčinkovali. Pri pohlade na filmografie režisérov epizód z druhej polovice mám ale pocit, že ten prepad mohol byť spôsobený aj malým množstvom skúseností z tohto žánru a títo tvorcovia jednoducho nedokázali dokončiť to, čo začali schopnejší kolegovia v prvej polovici. Pre mňa je táto séria výrazným sklamaním, aj keď vôbec nie je zlá. American Horror Story prináša každý rok na povrch množstvo nových tvárí a v tomto sa mi tak mierne podobá na legendárny hororový seriál Tales from the Crypt, z ktorého vyšli desiatky hereckých hviezd. Tiež je zaujímavé, že tomuto seriálu začala kríza až v šiestej sezóne, pretože väčšina hororových seriálov odpadne už na začiatku tretej série. Presne o mesiac začína Cult, takže som zvedavý, čo nám ukáže táto séria, v ktorej sa opäť objaví mnoho postáv, ktoré sme dlhšie nevideli. EDIT: 15.08.2022 - Druhá polovica ma pri prvom zhliadnutí série v roku 2017 dosť sklamala, ale tentokrát sa mi to už páčilo viac. Ten chaos, do ktorého sa to v druhej časti preklopí, mi strašne pripomínal môj oblúbený Malignant. Jednoducho sa tvorcovia naprosto odviažu a vznikne z toho nekorektný bordel, v ktorom idú hlavy dole rad za radom a logika ide úplne bokom. Bodaj by takýchto kúskov vznikalo viac. + herečka z The Whispers a The Veil + herec z Amnesiac a Final Girl + herec z The Town That Dreaded Sundown a The Pyramid + herec z The Lazarus Effect + herec z Mockingbird + herec z The Crazies a Would You Rather + herec z Reversal + herečka z Fear, Inc. + herečka z The Scarehouse + herec z L.A. Slasher + herečka z The Final Girls + herec z Ratter + herec z Cloverfield + herec z Annabelle a Havenhurst + herečka z Final Destination 5 + herečka z The Evil Dead () (méně) (více)

Kothy

Tohle mě opravdu překvapilo. 6. série je ze začátku skutečně nadupaná. Naši staří známí herci jsou zpět a my se můžeme vrhnout do nového dobrodružství. Příběh je vyprávěn trochu zvláštním stylem. Odehrává se v současnosti v opuštěném domě v Severní Karolíně. Ten samozřejmě není obyčejný. Půda kolem něj patří duchům zmizelé Roanocké kolonie z konce 16. století. Vesničané s svou půdu chrání po svém. Atmosféra se dá opravdu krájet. Ryan Murphy se vydal dost netypickou cestou. Všechno se mění v půlce série. přichází nečekaný zvrat a my všechno prožíváme znovu. Bohužel už příběh poté není tak originální a je to převážně jenom nastavovaná kaše plná krve a násilí. Nejvíc mě asi našvtal konec. A to měla série takový potenciál... No co, snad se jim to příště podaří líp a nebudou kolem všeho tolik mlžit. "R is for Rory!" ()

HonzysKISS

Tahle série je taková jiná než ostatní. Jde vidět, že autoři chtěli udělat něco úplně nového. Dalo by se říct, že je rozdělena na dvě části. Zaujala mě hned od prvního dílu. Protože nikdy nezapomenu na okamžik, kdy jsem se v jedné scénce docela dobře lekl. V tomhle mi ta první polovina přišla o dost hororovější, což má velké plus. Druhá byla zase brutálnější. Neviděl bych ji zase tak černě jako ostatní. I když byla občas trochu přeplácaná, nevadilo mi to. Dávám velké plusko za kanibalismus, to jsem potřeboval. Na celé sérii je taková ta klasická AHS atmosféra, což je super. Je to spíš nejvíc zaměřené přímo na Sarahu Paulson, co se týče známých herců. Odvedla určitě vynikající práci, i když občas byla až moc uječená, ale to už by asi ani nebyla ona. Řeznice byla taky super, na ni jsem byl vždycky zvědavý. Co mě na téhle sérii strašně chybělo, tak tady nenajdete klasickou znělku, to je velká škoda. Většinou zrovna u AHS nadávám na zakončení posledního dílu. Tady jsem se závěrem konečně docela spokojený. 7/10 ()

• Kolonie Roanoke opravdu existovala a šlo o první pokus Anglie o vytvoření stálé kolonie v Americe. Správcem kolonie byl opravdu John White a jeho žena se opravdu jmenovala Tomasyn, neměl však syna, ale dceru. Kolonie byla za dosud neznámých okolností opuštěna roku 1590, podle některých názorů se její členové přesunuli jinam, podle jiných byli zmasakrováni původním obyvatelstvem. (gamemaCZ)
  • Série se začala natáčet 6. července 2016 v Kalifornii (Santa Clarita). (Varan)
  • Postavou Lany Winters (Sarah Paulson) v poslednej časti šiestej série Roanoke (2016) prepojili tvorcovia dej s druhou sériou Útočisko (2012). Zároveň sa jedná o ďalšiu dvoj rolu tejto herečky po udalostiach v piatej sérii Hotel (2015). (BlackTom)