Epizody(13)

Mladý, přesto již svými moderními vyšetřovatelskými metodami a úspěchy proslavený detektiv Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti přijíždí na zámek Betliar řešit tajemnou brutální vraždu služky. Na Gemeru jej vítá místní rázný strážmistr Vilém Černý (Stanislav Majer), kterému přítomnost až příliš sebevědomého vyšetřovatele z Pešti v jeho rajónu, a povinnost s ním spolupracovat není vůbec po chuti… A zdá se, že Martonův pobyt nevyhovuje ani místním, k technickým novinkám nedůvěřivým obyvatelům, kteří před vědou upřednostňují víru v magii a pověry; vyšetřovatelova přítomnost je trnem v oku i obyvatelům zámku – mocné šlechtické rodině Wisniewskych, ve které má každý své tajemství… Jak se ukazuje, vražda služky není zdaleka natolik jednoduchá, jak by si vyšetřovatelé přáli; navíc to není ani jediné zvláštní úmrtí mladé ženy v této oblasti… Marton s Černým tedy stojí před nelehkou výzvou – překonat vzájemné nesympatie a spolu pátrat po zvráceném pachateli, kterým je podle vesnických povídaček nadpřirozený „Démon“… A podle Martonovy teorie první sériový vrah v dějinách Uherska.
Vyšetřovatelům při práci asistují dva Černého podřízení – místní četníci Nahálka a Ondrík (Martin Nahálka, Milan Ondrík). Ti díky své lenosti, nebo jindy naopak přílišné horlivosti a především nedostatečné inteligenci, pokazí, co mohou… Ale při řešení menších kriminálních případů (inspirovaných skutečnými historickými událostmi) se občas i na ně usměje štěstí. Zlo na Betliaru ale nespí, mrtvol přibývá a Marton musí udělat vše pro to, aby zabránil dalším bestiálním vraždám… Vyšetřování mu ale komplikují sympatie ke krásné šlechtičně Júlii (Danica Matušová), odměřenost její upjaté matky – hraběnky (Anikó Varga) i nevyspytatelné chování jejího otce, extravagantního hraběte Wisniewskeho (Lukasz Kos). Podaří se Martonovi odhalit „Démona“ dřív, než si přijde i pro něj?! (TV Prima)

HonzaBez

Tenhle seriál je jako den a noc. Má docela dost pozitiv ale i řadu negativ. Pokud jde o pozitiva určitě nelze neocenit už samotný námět historické detektivky a způsob její realizace v autentickém prostředí šlechtického sídla na Slovensku. S tím se pojí luxusní výprava, skvělé kostýmy a krásné lokace. Ty zvláště vyniknou díky místy skutečně obdivuhodné kameře. Obě hlavní detektivní zápletky jsou uvěřitelná, byť u té druhé mi chybělo trošku překvapivější vyústění (překvapivější odhalení postavy "démona"). Samozřejmě i to spojení slovenských a českých herců je příjemné (zvláště když tentokrát ani jedna z televizí nepřistoupila k dabingu). Ocenit lze i nápad spojit do jednoho týmu vyšetřovatelů dva naprosto odlišné typy mužů. Namyšleného městského hezouna v podání Jana Koleníka a prostého chlapa z dědiny ztvárněného Stanislavem Majerem. Jejich vzájemné špičkování nabízí milý humor. O mnoho méně humoru přináší postavy dvou mladých četníků/žandárů. To jejich chování mi místy přišlo vysloveně trapné a nehodné jejich postavení. Stejně tak mě vůbec nezaujaly ty rádoby humorné či bizarní případy, které tyto postavy řeší. Ostatně myslím si, že kdyby zde celá tato vedlejší dějová linka nebyla, seriálu by jen prospělo. Nemusel by mít tolik dílů a nemusel by být tak zoufale zdlouhavý. Ještě, že na internetu šlo tyto pasáže přeskakovat, v televizi bych to asi nevydržel se na to tak dlouho dívat. Další výtka se týká hudby. Neříkám, že byla vysloveně špatná. Líbilo se mi mj. použití lidových motivů. Ovšem dost mi vadilo, že hudba mnohdy vůbec neodpovídala tomu, co se zrovna na scéně odehrává. Jakoby seriálu chybělo něco jako hudební režie. Hudba bývá pro mě hodně důležitou složkou filmu/seriálu, tak i proto nemohu dát více než 3 hvězdičky. Ale jsem rozhodně potěšený, že takovýto historický seriál vznikl a že jsem jej mohl vidět. Zvláště poté, co mě tak zklamala druhá série 1. republiky. ()

Skuby47

Tento detektivní seriál zasazený do historických reálií se docela povedl a to díky zajímavému prostředí v němž se natáčel, dobové atmosféře, skvělým kostýmům a výpravě. Při jeho sledování se mi vybavuje podobný český seriál Dobrodružství kriminalistiky. Herecké výkony jsou celkem slušné i když většinu herců neznám. Jediné co mi vadí je rozvleklá stopáž jednotlivých dílů, kterou by slušelo zkrátit na 45 minut, jak bývá u takových seriálů obvyklé. Vzhledem ke složitosti děje by bylo vhodné uvádět seriál dvakrát týdně, protože při týdenním odstupu se vytrácí z paměti návaznost. Po třetím díle jsem proto se sledováním skončila. Tak snad příště. ()

LadyPupu

Jako nestranný pozorovatel z Čech si dovolím taky přihodit pár poznatků. Už třeba proto, že mi vadí odpadní hodnocení po prvním díle. Co se výpravy týká, jedná se o opravdu nadstandardní počin. Nádherné lokace, skvělé kostýmy, luxusní výprava a místy opravdu velmi dobrá práce s kamerou nemá chybu. S povděkem kvituji i obsazení našeho zástupce S. Majera a hlavně to, že není předabován. A ten, zde tolik kritizovaný Koleník? Nejsem vůbec jeho fanynka, ale jeho obsazení do hlavní role je velmi chytrým tahem tvůrců, jak k obrazovkám dostat početné a vděčné dámské publikum. A že neumí hrát? Takovejch herců je a vypadají hůř. Daleko víc mne irituje úvodní píseň a hudba. Ale to je věc osobního vkusu. Více v komentářích k jednotlivým epizodám. ()

borec999

Na naše podmienky ambiciózny projekt, ktorý sa však ako väčšinou nepodaril. A to sa nevysmievam, úprimne by som 1890 prial aby sa podarilo a aby sme mali aj my konečne nejaký seriál európskej kvality. Stále však nemáme- okrem kostýmov a pár obstojných hercov sa nedá moc chváliť. Nezaujalo, no aj tak by som bol rád za viac podobných pokusov v našej seriálovej tvorbe. 20% ()

Kovaja

V úvodu jsem měl celkem rozpaky. Dlouhá stopáž a pomalý děj mě trošku nudil. Ale postupem času se seriál rozjel a vtáhnul mě. Hlavním obrovským plusem a kořením seriálu byli dva žandáři. Z dvojice sem byl hotový z Ondríka. Ten borec mě ničil. Jeho grimasy a slovenská maďarština mě trhala břicho. Já se chlámal bože. Upištěný histerik byl úžasný:-))) ()

janesX

Zatial som mal možnosť vidieť iba úvodný diel a šance som tomu vďaka novodobej slovenskej "kinematografii" a tým našim super seriálom nedával takmer žiadne. Naopak, počas celého sledovania som práve ja nemal šancu, aby som tento seriál mohol niečim prirovnávať k spomínaným panelákovinám. Toto je úplne niekde inde. Možno v slovenskej tvorbe vyhráva niečo ako klientelizmus, ale na 1890 vidieť okamžite že je seriál v dobrých rukách a že tvorcovia mali nad projektom volnú ruku.Tu som sa aj z chuti zasmial(ako z čias Utekajme už ide), nepostrehol som nejaké zbitočné alebo natiahnuté scény a normalne sa v tomto prípade dokonca dá tešiť na následujúci diel. Dufam že to tvorcovia v ďalších častiach nepokazili.(3+1 za snahu) ()

Piri

Nudaaa. Jednu * dávam za výpravu. Chýba značka KOMÉDIA. Od historickej kriminálky to má ďaleko. Síce dosť prostriedkov do toho JOJka vložila, ale nemalo to úspech. Koncepčne infantilné, bolo to ako lobodómia v priamom prenose. Potvrdzuje sa mi, že tvorcovia si robia tieto diela pre seba, nie pre divákov. Mohol to byť kvalitný seriál, ale nepresvedčivé výkony, obrazový filter a scenár to pochovali. Porovnajte napr. so staručkou mini-sériou Louis Pasteur z 1977 alebo vizuálne obdobným seriálom Grand hotel z 2011. Keby sa natočil seriál v obdobnej kvalite ako taliansky Grand Hotel, tak by sme boli asi na vrchole blaha. ()

Antaeus

Príliš dlhý rozbeh, pomalý spád, zbytočné vedľajšie dejové línie. Herecké výkony kolísavé, aj keď vcelku uspokojivé. Milión drobných a tisíce väčších nedostatkov, dier v logike, ojedinele idiotské chovanie postáv. Tak prečo za štyri? No.. Pekné scenérie, prostredia, kostými aj kulisy. Hlavne rozmanité. No a aby som nezabudol to najdôležitejšie: seriál dokáže udržať záujem! Vrah je naozaj dobre skrytý. Neustále sa vynárajú nové podozrenia a nové motívy postáv. Na počudovanie nie sú umelé, ale pôsobia prirodzene. Úprimne som bol zvedavý na pokračovanie a aj keď bola fúra pasáží zbytočná či zbytočne dlhá, neodradili ma od pokračovania. ()

miron

To se má odehrávat v roce 1890 ? Pochopil někdo, že v roce 1890 prostě automobily nejezdily ? Jedna hvězda za kozy. ()

Bozvav

Viděla jsem prvních pět dílů a pak jsem to vzdala. Děj se vleče jak slimák na rohypnolu, napětí zapomněli tvůrci přimíchat, dialogy vágní, hudba uspává. Zajímavá je jen kulisa období, ve které se příběh odehrává. Jako skoro vždy, slovenská produkce je ještě horší, než ta česká. Jedna hvězda. ()

ShirleyS.

Na slovenské aj české pomery veľmi sympatický koncept, ktorý síce vykráda zahraničnú tvorbu, no som rada, že tu vôbec niečo také vzniklo. Ústredné duo z hľadiska atraktivity oceňujem veľmi ;) herecky je to takisto slušné, ten hejt na Koleníka nechápem, Majer si to dáva s prehľadom. Dialógy nič moc, ale párkrát som sa zasmiala. Najviac by som vytkla, že je to hrozne pomalé, oproti západnej produkcii bolestivo rozťahané. Na druhej strane oceňujem kameru, krásne prostredie a fajn hudbu (chápem prirovanie k Ravenous, ale zas až taká úchylárna to nie je, skôr to vykráda amerického Sherlocka Holmesa). Dávam priemerné hodnotenie, pretože na môj vkus by tomu skutočne sedela o dosť kratšia stopáž, ale odpad to rozhodne nie je. ()

Torgal

Myslím, že toto je jediný slovenský seriál, aký som pozeral pravidelne. Túto výsadu si vyslúžil ambicióznym historickým zasadením a detektívnym príbehom. Prvé epizódy boli ešte dosť ťažkopádne, dej sa rozbiehal veľmi pomaly a človek ďakoval za nablblú dvojicu žandárov Ondríka s Nahálkom, ktorí sa tu starajú o zábavu. Časom sa situácia v tomto ohľade zlepšila a už aj hlavný dej naprieč epizódami začal naberať na obrátkach. Vcelku pozitívny dojem podčiarkovalo vydarené obsadenie (obzvlášť Koleník sadol ako riť na šerbel) a nadštandardné technické spracovanie. Potom ale prišla finálna epizóda a všetko išlo do čerta. Až dovtedy logicky vystavaný príbeh bol rozbitý neuveriteľným množstvom hlúpostí a náhod (scéna "had a Nahálka" je v tomto smutný highlight). Bohužiaľ konanie a motivácie "Démona z tiesňavy" v závere seriálu boli natoľko idiotské, že takmer zruinovali všetko dobré na ceste k nemu. 6-/10 ()

anitae

Líbilo se mi slovensko-české pojetí a vlastně i to, že se jedná o naprostou oddychovku, po delší době bylo milé slyšet slovenštinu. První díl mě nudil, ale druhý s cikánkou jejími prokletími a špičkování mezi Koleníkem a Majerem a další byly už zábavnější....Sprostí četnící, co mě v minulých dílech bavili mi zde již vadili, jejich holé ženy mě už otravovaly. Grof, kaštieľ a sklenice s očima:) ()

bearmeedek

První část nového kriminálního seriálu na mě zapůsobila takto: na začátku mrtvola a pak už se celou dobu téměř nic neděje. Mdlé, suché, pokusy o humor trapné. Detektiv nezajímavý a jeho vnitřní monologové komentáře jsou slabou napodobeninou jiných obdobných postav. Dva žandári, kteří měli působit humorně, zanechávali jen stopu debility. Hudba ujetá a nevhodná k žánru. Úvodní píseň také fujtabl. Pilot by měl nejen uvést do děje, ale také nalákat k dalším dílům. Já jsem si po skončení řekl, že tohle stačilo a končím. Škoda dalších 12-ti hodin života. Za dva dny jsem udělal malý ústupek a na JOJ-ce zrychleným posunem zjistil, že i ostatní díly se vlečou od ničeho nikam. Poslednímu dílu jsem dal delší šanci. Zde se už opravdu tak neloudali a alespoň to bylo trošku v pohybu. Ovšem smutné je, že jsem zjistil, že i toto bylo ztrátou času. Možná by byl seriál zajímavější v šesti dílech (maximálně), místo v sebe ubíjejících třinácti. Mělo smysl za toto „dílo“ utratit dva milióny eur? ()

markotter

Tak jsem jednou zkusil po zajímavost přepnout z veřejnoprávní TV na tu komerční, ale raději zůstanu tam, kde jsem. mj. , současně vysílaná Vzteklina je dost dobrá (teda zatím). Tady se asi tvůrci inspirovali u Adély, co ještě nevečeřela, ale zároveň chtěli natočit něco dramatického. A to nemohlo fungovat. Možná se to ještě zvedne, ale nějak tomu nevěřím. ()

quixote

I když vidím nedostatky, které to má, nevšímám si jich, protože to má mnohem víc předností - tenhle seriál mě prostě hrozně baví. Super obsazení, krásný vizuál, podmanivý titulkový song. ()

caba

Seriál kazí dva přiblblí četníci ,ve 12 díle řvaní -drmolení jednoho z nich se dalo těžko vydržet.Měli být vtipní ,ale pravý opak je pravdou.Škoda,jinak seriál není špatný. ()

Uesbe

na začiatku rozporuplné.....seriál má výborné nápady ale uurčité veci sú odfláknuté a žandári sú otravní, nie groteskní a súhlasím s dezorz.....len ešte nevedno, či to bol zámer tvorcov alebo čaro nechceného.....o.k. po poslednej epizóde to bolo čaro nechceného.....a všetko dobré pokazila pointa v štýle ,,syndróm žuvačky na podrážke natiahnutej na 13 hodín, pričom to bolo jasné už po tretej epizóde" .....na slovenskú tvorbu stále dobrý počin, nuda nebola ()