Soumrak dne

• USA The Remains of the Day (více)

Sloužili svým pánům lépe než sami sobě. Anthony HopkinsEmma Thompsonová v hlavních rolích nenaplněného milostného příběhu... Celý svůj život zasvětil svému povolání. V něm, v jistotě a bezpečnosti tradice, nacházel smysl své existence. Svou malou armádu služebných dokázal ovládat stejně mistrně, jako své pocity a svou tvář. Vždy dokonalý, perfektní, bezchybný majordomus pan Stevens, nejtypičtější představitel typicky anglického fenoménu loajality a služebnosti, dokonale zvládnuté profese, které padá za oběť soukromí i individualita. A přece i v jeho životě nastaly chvíle, kdy se tento neměnný řád zdál být ohrožen. To bylo tehdy, když na Darlington Hall přišla jako nová hospodyně slečna Kentonová. I pro ni byla až dosud služba alfou a omegou její existence. Na rozdíl od pana Stevense jí však v hrudi tlouklo srdce, toužící po lásce... Snímek režiséra Ivoryho a jeho stálých spolupracovníků (scenáristka Ruth Prawer Jhabvalaová, producent Ismail Merchant, kameraman Tony Pierce-Roberts, skladatel Richard Robbins) je – podobně jako Pokoj s vyhlídkou či Howards End – opět dokonalou sociálně-psychologickou dobovou studií. Jeho předlohou se stal román Kazua Ishigura, Japonce žijícího od r. 1960 v Anglii, působivý obraz dnes již zaniklého světa anglických šlechtických sídel. Odehrává se ve dvou časových rovinách: jednak ve druhé polovině padesátých let, jednak – a zejména – před druhou světovou válkou, v rozsáhlých retrospektivách, mapujících kromě osobního života obou protagonistů i naivní snahy jejich pána, lorda Darlingtona, o politiku appeasementu. (Česká televize)

sadlokan

Majordomus žehlí Timesy.Nebývalá zábava,pane.Opravdu depresivní film o životě slouhů.O to víc,když si uvědomím že mi chybí Superman. ()

Empire

Komorní dílo, od komorního režiséra. Film ze staré anglické školy, z doby, kdy jsi lidé více jeden druhého vážili a nemuseli to světu oznamovat. Poslední minuty filmu si od vás možná vynutí smutek, určitě však uznání nejen nad hereckými výkony, ale hlavně nad jedinečnou lidskou povahou. ()

siloalampa

Tento nenápadný snímok ma zasiahol v správnom čase na správnom mieste, pohladil ducha a prinútil zamestnať moje myšlienky a celého vtesnať do jadra samotného scenára... Je dobré, keď je človek neomylným strojom, ktorý podáva za každých okolností 100% výkon, alebo je lepšie keď radšej v určitých okamihoch zlyhá a poddá sa svojmu vnútornému hlasu, v ktorom je ukrytá sila ľudskosti? Nech sú strojmi stroje a my žime, chovajme sa a vyjadrujme sa tak ako to zrnko, s ktorým sme sa narodili... Obávam sa však, že Hopkins v tomto filme sa narodil so zrnkom zatrpknutosti. Stačí si spomenúť na slová jeho otca na smrteľnej posteli... Výborné... ()

PavelZava

Smutný příběh o majordómovi pan Stevensovi, který je zaujat maximálně svou prací cituji: In my philosophy, Mr. Benn, a man cannot call himself well-contented until he has done all he can to be of service to his employer. Of course, this assumes that one's employer is a superior person, not only in rank, or wealth, but in moral stature, nežije, zakrývá své city, nezajímá se o nic, než práci a slečně Kentonové, která také podává dokonalý pracovní výkon, ale žije, cítí, miluje. Anthony Hopkins a Emma Thompson jsou skvělí a ostatní je jenom doprovázejí a tvoří atmosféru. Smutné jsou kariérní vyhlídky sluhů, dveřníků a lokajů dokládám útržkem, co pan Stevens říká slečně Kentonové o Charlim, který opustil službu, aby si vzal z lásky služku: Říkal jsem mu, že by to mohl dotáhnout na stolníka. Emma Thompson je v tomto příběhu mimořádně krásná a ty stará krásná auta ()

VerenaLord

Krásně plynoucí příběh, u kterého se nelze nudit! Propracovanost charakteru postav, krásný příběh, u kterého člověk zůstane jako opařený. Je to neskutečně nádherný příběh v podání nenapodobitelného Anthony Hopkinse a skvělé Emmy Thompson. Jsem nadšená! ()

truby

Zhruba do poloviny filmu jsem neměl tušení, o čem to celé je. A když mi to konečně došlo, musel jsem uznat, že je to perfektně promyšlené. Sluha, který za žádných okolností nedává najevo své emoce, názory a prostě jen dobře slouží, a to na konec vede k tomu, že udělá největší chybu svého života. Komorní, citlivě zrežírované drama, kde jednou z jeho největších předností je Anthony Hopkins v hlavní roli. ()

PEZ

Famozny Anthony Hopkins a rovnako tak Emma Thompson. Obidvaja nominovani na Oscara. Dalsich 6 nominacii na Oscara za najlepsi film, reziu, scenar, hudbu, vypravu, kostymy. Podla popisu filmu, jeho dlzky a tempa by som v deviatich pripadoch z desiatich prezival nudu, avsak James Ivory dokazal spolu s hlavnymi predstavitelmi presny opak - cely cas som sledoval film s pozitkom a zaujmom a cakal, ako tato neobvykla romanca skonci. Inu, koniec vskutku odvazny, v danom kontexte ale uveritelny. Nie kazdy vie prekrocit svoj tien...a nie kazdy vie natocit viac ako dvojhodinovu historicku romancu, odohravajucu sa takmer cely cas v jednom dome bez toho, aby nudila. James Ivory ano. ()

greedo95

Výborný film, který poukazuje hlavně na chování, hrdost, věrnost, a čest Britů. Tyto vlastnosti u nich přetrvaly dodnes, a to je to, co je dělí od ostatních národů, a to, čeho si na nich nejvíce vážím. Včichni herci zde excelují, nejvíce ale Anthony Hopkins, který zde podává výkon, dle mého názoru, hodný Oscara. I přes skurtečnost, že v celém filmu nedojde k nějakému agresivnímu převratu, mě film po celou dobu bavil, a nemohl jsem od něho upřít oči. ()

Carthorias

LFŠ 43 (Film 19): Přeslechnuto na záchodcích po skončení filmu: "A ona jako měla ta hospodyně k tomu komorníkovi nějakej vztah?" "Ty vole vždyť ona ho milovala!" Pokud máte aspoň minimální vztah k anglickému prostředí počátku 20. Století, díváte se rádi na Panství Downton, Hercule Poirota či Sherlocka Holmese (toho původního), a tají se vám dech při podzápletkách typu komorník nechal na schodech smeták, budete nadšeni. Pokud by vám to nestačilo, je do filmu navíc vpletena nit předválečného britského Appeasementu zosobněná tragickou postavou Lorda Darlingtona a jeho odporných kumpánů (s odstupem je až bizarní poslouchat věty typu Mír v naší době aj). Děj se sice nikam neposunuje, hlavní zápletka taky moc není vidět, ale za to obě hlavní postavy prochází nádherným psychologickým vývojem, podpořeném skvělým hereckým výkonem. Ani nevím který z dvou hlavních hrdinů žere kulisy víc, zda Emma Thompson a její expresivní vyjádření citů, nebo Anthony Hopkins a jeho minimalistické potlačování toho samého. Jako zajímavost si povšimněte, jak jsou ve filmu zobrazeny jednotlivé národy na konferenci. Francouzi pošlou tlustého a zbabělého chlapíka s křečovými žilami, Němci ledovou árijskou valkýru a Američani Supermana. ()

Biopler

Veľmi dobre zrežírovaný na prvý pohľad príbeh o ničom, resp. ťažká nuda. A to prakticky na minime priestoru a v solídnej dĺžke cez dve hodiny. Emma Thompson si opäť podmanila diváka bravúrnym herectvom, kde predviedla množstvo kreácií, pre ktoré možno velebiť jej výkon. Ako menej všestranný protipól sa v roli majordoma zjavil Anthony Hopkins, je to napísané len na kontrast, lebo oproti Thompson podáva minimalistický výkon, no ten nemá znižovať jeho kvality. Naopak, veľmi presne podáva čo to znamená oddanosť službe, dá sa povedať, až za hrob. V závere som už ťažšie trávil, že okrem jeho emočného chladu hral aj človeka, ktorého nič nezaujímalo a hlavne nemal na nič názor. Keď sa ho hostia v druhej polovici stopáže pýtajú na názor, len stroho odpovedá, že v týchto záležitostiach nie je schopný pomôcť. A navyše zopárkrát hodil ksicht a la Hanibal. Bol som vtedy pripravený na všetko :) nálepky kanibala sa už nezbaví. Snímke po dopozeraní možno vytknúť aj fakt, že občas neúmerne dal do popredia, resp. sa zameral na líniu príbehu ohľadom vojny, ktorá mala byť len podpornou pre sledovanie vzťahu majordoma a Miss Kenton. ()

Torgal

Brilantná komorná romanca s excelujúcim Hopkinsom v roli škrobeného majordóma brániaceho sa citom, ktorému zdatne sekunduje Emma Thompson. Na pozadí historických udalostí sa odvíja citlivo rozprávaný príbeh nevypovedanej lásky udusenej prísnymi pravidlami a disciplínou. Viac ako tisíc slov tu ale poveria pohľady a gestá, čo platí hlavne o emotívnom závere. Tempo filmu je ale rozhodne veľmi voľné a plne podriadené rozvíjaniu vzťahu medzi hlavnými postavami, čo nemusí sadnúť každému. 8+/10 ()

Stíba

Bezchybný Anthony Hopkins v jedné ze svých životních rolí a skvěle sekundující Emma Thompson v silném komorním dramatu s jedinečnou a velmi specifickou atmosférou. Pár zjevných velmi silných scén tu je ale jinak je to především hodně o čtení mezi řádky a pozornosti diváka. Podobných filmů moc není - bohužel. 4,5* ()

Bobšule

Vždycky mne pobaví, když si přečtu zařazení tohoto filmu jako "romantický". Pro mne je tento film "thrillerem." Velice přízemně vyjádřeno je Soumrak dne "filmem o člověku, který se neumí/nemůže vyslovit a já jsem z toho nemocná za něj". Důvodem -alespoň za mě - neoddiskutovatelných pěti hvězd je samozřejmě ta druhá část zmiňované charakteristiky. Viděla jsem Soumrak dne už před několika lety a od té doby vícektrát, ale "nemocná jsem z toho" pořád. Pokaždé, kdykoli se mi film vybaví. Nesmírně hezky zahrané, a to jak Anthonym Hopkinsem, tak Emmou Thompsonovou. Pro mne osobně je film pak zajímavý i jako náhled do života na panském sídle v Anglii z méně obvyklého úhlu. ()

FoxMulder

Fantasticky stvárněný příběh muže, u něhož byla oddanost práci až na prvním místě. Byl jí tak zaujat, že mezitím zapomněl žít... Anthony Hopkins je do puntíku dokonalý. Pod vší tou fasádou dokonalého majordoma dá místy proniknout vnitřnímu boji, který jeho postava svádí, a který mu ale jeho profesionální etika nedovolí vyhrát. Film skrz naskrz tak britský, že se skoro nechce věřit, že původní román napsal japonec, který do Anglie přišel jako dítě zhruba v době, ve které se odehrává druhá dějová linie. ()

Brinkley

Velmi silný snímek o tom, co vše nebylo řečeno... A veliký úkol pro A. Hopkinse a E. Thompson, kteří své role zvládli s bravurou a noblesou jim vlastní. Mé anglofilní srdéčko jen plesalo. ()