Rašín

(TV film)
  • angličtina Rašín (festivalový název)
TV spot 1

Příběh muže, který dokázal uskutečnit sen o samostatném státě navzdory monarchii i snahám uchýlit se pod křídla carského Ruska, a který také napsal text prvního zákona nově vzniklého Československa. Ve filmu se názorově střetnou Kramář a Rašín, přesto se oba sejdou v jedné vězeňské cele a nakonec i ve vládě nově vzniklé republiky. S tou bývají nejčastěji spojováni Tomáš Garrique Masaryk a Edvard Beneš, zatímco další, neméně důležité osobnosti, zůstávají v jejich stínu. (Česká televize)

Rockerman

Překvapilo mě, že film o bytostném demokratovi, jakým Rašín bezesporu byl napsal i zrežíroval bývalý předseda komunistů. Objektivně přiznávám, že to nebylo až tak strašné a člověk se mohl dozvědět i leccos nového o dvou vlastencích, kteří se zasloužili o vznik samostatného Československa. Ano o dvou, protože se to mohlo klidně jmenovat Kramář a nic by se nezkazilo. Pokud někomu chybí vysvětlení, proč došlo k atentátu, pak vězte, že jej spáchal mladý anarchokomunista a ti jak známo demokraty moc v lásce nemají. Chvílemi docela nuda, ale jedna věc film pozvedává. Rašín a Kramář se ve směřování a spolupráci Čechů se zahraničím neshodli prakticky v ničem. Přesto však spolupracovali, když šlo do tuhého a nikdy nebyli nepřáteli. Byli pouze dva lidé s jinými názory. Tohle by se měli naučit současní politici! ()

Luk Skywalker

Když už někdo zná Rašína, tak jako ministra financí, což ve dvou dílech vůbec není zachyceno. Na druhou stranu, co dělal předtím o tom jsem nevěděl zhola nic. V tomto snímku se dost dozvíte i o Kramářovi (prvním premiérovi ČSR), neboť s Rašínem sdíleli kriminální celu. Herecky nemám co vytknout, situace jsou vcelku dramatické (hlavně druhý díl), jen bych přidal více zobrazení dat (to mi dost chybělo, když byli pořád v base). Prostě někdo bojoval venku (Masaryk) a někdo uvnitř jako Rašín. ()

Ombak▼Penari

Vůbec to není zlé a zhruba takové jsem to i čekal, ale rozhodně bych místo dvou ukecaných dílů uvítal jeden, který trefí do černého a Aloise Rašína pevně zasadí do hlavy diváků, ať už by zpracoval jakoukoliv část jeho života. ()

L'Alpagueur

Životopisné filmy o historických osobnostech patří k tomu nejlepšímu ve vysílání České televize a nejinak je tomu i v tomto případě. Kromě Aloise Rašína věnuje film pozornost rovněž Karlu Kramářovi, který bývá podle mého mezi zakladateli Československa neprávem opomíjen. Samozřejmě musím vyzdvihnout herecké výkony Ondřeje Vetchého a Miroslava Donutila. ()

tranquill

"Tohle přece nemůže být boží vůle, nebo ano?" Rašín byl samozřejmě důležitou osobností české historie, ale tento film, z boží vůle, asi ne. ()

Ozzy2

Vypnuto po 20. minutách. A důvody jsou tři. Prvním je Ondřej Vetchý. Kdysi můj nejoblíbenější herec, nebo jeden z nejoblíbenějších, dnes je to čiré zlo. Je naprosto stejný, má určitou laťku a tu nikdy nepřekročí, protože není geniální herec a ne zdaleka může hrát cokoliv Ten samý problém je u Donutila, to jeho šišlání už člověka tak nějak omrzelo. Ten tedy nikdy mám oblíbencem nebyl, protože je to jako člověk naprostý odpad., No a do třetice-ten film má nešťastnou dobu uvedení. V době, kdy takžka v přímém přenosu vidí, všichni vidí, co jsou všichni politici za odpornou verbež tomu nemůže věřit, že byli tehdy tak čestní a zapálení pro blaho lidi... Kór když to natočí taková kreatura, která se neštítila vést po roce 1990 komunisty do voleb. ()

Inozuka

Stejně jako u většiny komentátorů mi u Rašína vadila ta neukotvená linie s atentátem. Na jednu stranu chápu, Svoboda sám má s anarchistickými atentáty osobní zkušenost, ale na druhou stranu do příběhu vůbec nepatří a bez studia pramenů působí dost zmatečně. Rovněž míra patosu je někdy až moc přes čáru, nicméně pořád v normě. Herecky za mě vedou Donutil s Töpferem, Vetchý mi chvílemi připadal ne moc uvěřitelný. A tak pro mě zůstává Rašín tak nějak na půl cesty. Mohlo být určitě lepší, ale k zatracení také úplně není. Avšak v době, kdy řada lidí ani neví, co se 28.10. 1918 stalo, rozhodně chvályhodný počin ... ()

rivah

Záslužný počin, zejména pro rozšíření znalostí (nejen) těch mladších. Jiří Svoboda podklady dobře prostudoval a vyložil . Herecky a inscenačně dokonale zvládnuto. ()

Ceberus

Film by se měl ve skutečnosti jmenovat "Rašín, Kramář", ale to by nebyl dostatečně úderný jednoslovný titulek. Bohužel nejde o nějakou světovou produkci, takže na třesoucí se ruční kameře je poznat český rozpočet. Nicméně účel to splnilo a přiblížilo mi to ostatní osobnosti vzniku Československa mimo obligátní trojice Masaryk - Beneš - Štefánik. Za mě byl nejlepší Topfer, následovaný Donutilem. ()

Caa

Kouknout se na to dá, ale moc fakt se člověk nedozví. Mnohem víc se mi líbila Rodina Aloise Rašína, a to i přesto, že je to dokudrama. ()

Amonasr

Jiří Svoboda chtěl znovuobjevit dějinami poněkud pozapomenutého Aloise Rašína, ale pustil se do toho s takovým osobním zaujetím pro oprášení jeho významu, že na konci filmu se člověk málem diví, že prvním československým prezidentem se stal Masaryk a ne Rašín. Z hlediska přiblížení Rašínovy osobnosti je film jistě objevný, zároveň ale působí i jako poněkud toporná snaha o glorifikaci jednoho z řady zakladatelů státu. Navíc i přes spoustu dramatických momentů v Rašínově životě film působí až překvapivě nudně. Jiří Svoboda má na svém kontě rozhodně mnohem lepší snímky, než je právě tento. ()

mosem

Po prvním díle spokojenost. Je zřejmé, že autoři předpokládají, že divák k filmu přistupuji s jistou mírou znalostí o lidech i událostech. Což je, s ohledem na to že se nejedná o film s fiktivními postavami i dějem, vcelku očekávatelné a logické. Kdo tuhle "průpravu" za sebou nemá, může být zmatený. Představitelé hlavních postavy jsou vybráni dobře, jen E. Beneš působí jinak, než jej máme zafixovaného z dalšího období, svalnatá postava Rašína zřejmě taky neodpovídá tehdejší realitě. Je zajímavé sledovat chování, či spíše psychologii jednotlivých postav - Kramář trpí více ztrátou důstojnosti než nebezpečím trestu smrti, představitel státní moc představovaný T.Töpferem musí být logicky křivák a darebák, Rašín působí dojmem člověka který má vždy všechno pod kontrolou (i když v tomto případě nutno podotknout, že i své odsouzení k trestu smrti i ve skutečnosti přijal s úsměvem a nepožádal o milost - což je doloženo historickými prameny). Ale vcelku jsou to jen drobnosti, které lze filmu vytknout. Takže v konečném důsledku lze shrnout - režisér Svoboda opět dokázal,že umí. Druhý díl dost posunul hodnocení. Bohužel směrem dolů. Z Rašína se stává hrdina bez bázně a hany, veskrze pozitivní povaha. Nemyslím si že vše bylo tak jednoznačné. Šmeral, jako představitel levice musí logicky vyniknout jako lump (paradoxní je, že takto jej zobrazuje právě režisér Svoboda). Takže po druhém díle ze 4 na 3 hvězdy. ()

majky19

Abych řekl pravdu, tak velmi jsem se těšil na okamžik, kdy tento TV snímek spatří světlo světa. Myslím si, že je moc dobře, že Česká televize přistoupila velmi zodpovědně k připomínce stěžejních a často velmi strastiplných okamžiků naší historie, a nabízela po celý tento rok pořady na špičkové úrovni, ať se jednalo o zpravodajství, dokumentární snímky nebo celovečerní filmy. Nyní ale k samotnému snímku Rašín. Samozřejmě, máme za sebou teprve první zhlédnutou část tohoto TV projektu, ale již nyní můžeme učinit nějaká hodnocení. Můj názor je takový, že se jedná o nadprůměrný TV snímek, mapující strastiplnou cestu, na jejímž konci byl vznik svobodné Československé republiky. Po zhlédnutí první části jsem dospěl k názoru, že je poměrně nespravedlivé a nešťastné, že ohledně vzniku Československa se výhradně mluví "pouze" o Masarykovi, Benešovi, a M. R. Štefánikovi. Zásluhy lidí, kteří řídili domácí odboj, byli členy Maffie měli na vzniku Československa a na jeho poválečném uspořádání bezesporu stejně velký podíl, jako výše uvedení muži. A myslím si, že je moc dobře, že tvůrci se snaží připomínat i osobnosti domácího odboje, jako byl Rašín, Antonín Švehla, Josef Scheiner, samozřejmě i budoucí předseda vlády Karel Kramář a mnoho dalších, kteří také riskovali každodenně nejen svůj život. Osobně si myslím, že právě díky lidem, jako byl Rašín, bychom měli být hrdi na to, že jsme Češi, protože tento člověk, ať je na něj zpětně nahlíženo jakkoliv, byl nesmírně vzdělaný, charakterní, odvážný, měl svoje ideály a svou národní hrdost, kterou se snažil vzbuzovat i u jiných a v neposlední řadě se nebál riskovat, což bylo z mého pohledu naprosto úžasné, protože sám měl rodinu, kterou svou odbojovou činností logicky také vystavoval obrovskému nebezpečí a perzekucím ze strany rakousko-uherské monarchie. A je podle mého soudu velká škoda, že svou národní hrdost v sobě máme pouze tehdy, když jednou za 100 let vyhrajeme olympiádu v Naganu. Vyzdvihuji především excelentní výkon Ondry Vetchého, který titulní roli Aloise Rašína ztvárnil vskutku vynikajícím způsobem a z jeho slov byla skutečně cítit neuvěřitelná energie, obrovské odhodlání a touha dotáhnout velkou věc až do úplného a vítězného konce. První díl se mi moc líbil, hodnotím jej stoprocentně, a velmi se těším na druhou část, která bude jistě opět nesmírně zajímavá, dramatická a poučná. P.S. i druhý díl byl vynikající, a stoprocentní hodnocení je tudíž zcela na místě. ()

morris22

Precizně natočený film, který si hlídal hlavně historickou přesnost. Od diváka se předpokládala jistá dávka elementárních znalostí a historických souvislostí. Bohužel to pro někoho mohlo být na úkor "zabávnosti" a z toho pak vznikají komentáře typu: "Je to nuda!" Za mě ale poctivých 75%. ()

subic

Rejža Jiří Svoboda nám ukázal, že stále umí natočit vizuálně solidní a historicky zajímavý příběh plný kostýmů a masek pro obrazovky ČT. Na kino to moc není. Jde o to, že příběh se asi drží historických fakt a je v něm tolik postav, že než jsem se zorientoval, byl konec. Ale jsem rád, že se připomínají i jiní "otcové zakladatelé", než jen Masaryk a Beneš. ()

ACDCKL

Za první díl bych ještě dal s přehledem 4*, ale ten druhý díl pak upospíchaný a špatný, že celkově musím dát jen 3*, i když by si tato osobnost našich dějin zasloužil více. ()

ostravak30

Když pominu skvělé herecké výkony, především O. Vetchého a M. Donutila a fakt, že i Rašín konečně dostal svůj film, kde by někdo zdůraznil jeho podíl na vzniku našeho státu, je škoda, že není možné vidět celý Rašínův život. Tedy především i jeho ministerské působení. Snímek se zaměřil čistě na jeho snahu o vznik státu, nikoli však na zbytek důležitých věcí v jeho životě. Film, který si ale říká Rašín by měl obsahovat víc důležitých reálií z života toho, koho popisuje. Tímto bohužel film obsahuje i sáhodlouhé, dnešní generaci nic neříkající, politické diskuze zvláště mezi ním a Kramářem, které dnešnímu divákovi máloco říkají a jsou těžko stravitelné. ()

Coliseum

Snad to o mně něco vypovídá, ale jak v historickém kontextu, tak i ve filmovém zpracování pro mě byl názorově bližším Karel Kramář. V politické i soukromé rovině. Herecky je to pak jen umocněno. ()