Velká výpravná pohádka o hledání štěstí, o lásce, ale hlavně o kamarádství, které dokáže být silnější než úklady samotného pekla. Čert Matěj (M. Adamczyk) musí za trest plnit chudému mládenci Ondrovi (Z. Piškula) přání, dokud ten neřekne, že je úplně šťastný. Ale lze takového štěstí vůbec dosáhnout? Peklo má o tom své pochybnosti a zdá se, že oprávněně, však se také Matějovou bezradností ostatní čerti dobře baví. Po splnění běžných přání, kdy se Ondra konečně zahřeje, dobře se nají a oblékne, přichází vážnější komplikace. Ondra se totiž zamiluje do Rézinky, komtesky ze zámku (K. Svarinská) a ke všemu i čert Matěj najde zalíbení v kuchařce Marjánce (H. Vagnerová). Ale ani to není všechno. Do hry vstupuje proradný baron (O. Sokol), kterého pozval hrabě Hubert (J. Lábus) na námluvy a vlastně i na zásnubní hostinu a tak je jasné, že z téhle pekelné směsice nemůže vzejít nic dobrého. Zvlášť když Ondra trochu neuváženě hraběti slíbí, že do příštího rána postaví pro Rézinku zbrusu nový honosný zámek. To je na čerta, jako je Matěj, úkol nadmíru těžký, ba nesplnitelný. Ale je to pohádka, a tak se nakonec vše v dobré obrátí. Jen musí nejdřív Ondra projít poznáním, kde je moudré svoje štěstí hledat a co pokazil, třeba ve vztahu s Matějem, napravit. Ocitne se přitom na chvilku i v samotném pekle, kde se setká dokonce i s Luciferem (F. Němec) a s jeho pobočníkem Befeleem (J. Langmajer). (Česká televize)

JeffScylla

Musím říct že mne to velmi mile překvapilo. Výprava i herecké nasazení a obsazení. Vadilo mi jen neustálé juchání při každém fidlání. Ale jinak za mně super. Co se týče podobenstvý s čerty nejsou žerty atd. Upřímně, kdo vymyslí pohádku zcela originální. Podle mně je to dost vyvážené a velice dobře zpracované. ()

Fuksinka

Fajn pohádka, která má šanci nezapadnout. Nejen, že postavy jsou zábavné a dobře zahrané (až na nevýraznou komtesu), ale dej dokonce dává smysl a tvůrci přizvali i dramaturga. Peklo je poměrně dost odvážnou kombinací byrokracie a pracovního tábora. A ikdyz je Přítel kombinaci už známých pohádek, není nudný. Za mě fajn. Nejen kvůli Ondrovi, Matějovi a Langošovi, ale kvůli slušně odvedené práci všech zúčastněných. ()

rigby

Hodně slabá pohádka. Vlastně tam není nic, co by diváka mohlo nějak zaujmout. Postavy jsou papírové, děj téměř nijaký, originalita nulová. Všechno už jsme někde viděli. Raději si příště pustím S čerty nejsou žerty, s nimi je aspoň legrace a ne taková křeč, jako v tomto díle. Myslím, že tato pohádka je odsouzena do zapomnění. 2- ()

petrskuta

Krásná výpravná pohádka, dobrý humor, dobré obsazení, skvělé peklo, prostě super pohodová pohádka na odpočinek. ()

Nugat

Moc se mi líbilo peklo v čele s Němcem a Adamczyk. Ale půlku filmu jsem čekala, že Hana Vágnerová hledá otce pro dítě, které čeká, ale nečekala. Ty šaty fakt tak vypadaly.... ()

zigy

Snaha o hřejivou, vtipnou pohádku - stejně jako žerty s čerty..... Snaha by tu byla......ale to nestačí! ()

Scaevola

Ačkoli se J. Langmajer a F. Němec velice snaží a podmanivě zvolené, indrustriální kulisy pekelné jámy jim bezchybným způsobem sekundují, z jalové zápletky s motivačně nepodloženými a příliš náhlými psychologickými proměnami hrdinů dobrý film nevykřešou. Zbývá tak obligátní kašpárkování, přehrávání a dehonestování jako v každé druhé moderní pohádce, k čemuž tato konkrétní ještě přidává hojná klišé v podobě líného čerta, hloupého knížepána, proradného šlechtice a bodrého mládence z lidu, který ke štěstí přišel, aniž by věděl jak. ()

JFlower

Do nějaké době se mi tahle pohádka zdála o něco jiná než ty ostatní, co jedou podle stejné šablony. Nejlepší byl rozhodně čert a vůbec celé to peklo bylo sympatické. ()

CaptNemo

Rok 2017: Nemělo by se hodnotit způsobem "ve své kategorii", já vím, ale česká filmová/televizní pohádka je na tom už řadu let tak bídně, že tady prostě musím dát bod navíc. Narozdíl od reklamou hojně podporovaných a diváky do nebes vynášených titulů Tři bratři či Anděl páně 2, při kterých jsem se buď nudil, nebo ošíval při pohledu na zástup prázdných pitvořivých figur v parukách, u Nejlepšího přítele mě nic nerušilo, ba co víc, slušně jsem se bavil. Takže - u mě dobrý - 70 %. Rok 2018: Po roce a šoku z letošní štědrovečerní pohádky s potěšením konstatuji, že Nejlepší přítel pořád skvěle funguje. Hlášky typu "Víte o tom, že od letošního roku si člověk může vzít peníze i do hrobu?" mají zaděláno na přívlastek legendární. Jiří Lábus je geniální, Jiří Langmajer uměřeně ďábelský, na peklu se nešetřilo. Ondřej Sokol přehání a tentokrát je to vtipné - hraje něco mezi Brunem Ferrarim a stárnoucím diblíkem, což je herecká poloha, kterou mu věříte. Jediné, co bych vytknul, je častý nešvar českých režisérů obsazovat neokoukané slovenské herečky. Tohle většinou nefunguje. Přitažlivost mezi chasníkem a princeznou je tady nulová, naopak chemie mezi Ondrou a čertem Matějem prostupuje celým příběhem tak silně, že si člověk říká, jestli náhodou nesleduje českou vánoční Zkrocenou horu. Tak daleko však zatím nejsme, rozpárování je nakonec spíše tradiční. Ženský prvek v pohádce naštěstí zastupuje také sympatická kuchařka Hany Vagnerové, která svou urozenou kamarádku zastiňuje nejen půvabem, ale hlavně energií. Na přes rok se zase rád kouknu – 80 % ()

Grázl83

Prekvapive koukatelna pohadka. Vydra s Nemcem a Langmajerem jako certi perfektni a Liskuv hlas plaminku me rozesmal. Zaroven i Ondra Sokol zahral perfektne. Lepsi 3* ()

Kozlowski8

Mladý čert Matěj je za trest vyslán z pekla na zem, aby plnil chudému a dobrosrdečnému mládeci Ondrovi každé přání do chvíle, než bude zcela šťastný...Hezkých českých pohádek se v poslední době točí poskrovnu a pokud by více z nich mělo alespoň takovou úroveň, jako toto dílko Karla Janáka, bylo by to fajn. Vcelku zajímavý příběh, který má hlavu a patu a nenudí. Slabším článkem je Zdeněk Piškula v roli Ondřeje. Čert Matěj má naopak šťávu a Marek Adamczyk zasluhuje pochvalu. Příjemná pohádka, která nezklamala. 65%. ()

brasek

Skoro všetky moderné rozprávky stoja za "prd"... táto je mierna výnimka, ako tak sa dostala do skupiny priemerných, ktoré sa dajú hádam jedným okom aj pozerať, ()

p.a.douch

No dal bych asi dvě hvězdy, ale herecká účast některých stálic českého hereckého prostředí (obzvláště pana Němce) této pohádce zařídilo hvězdu navíc. Jinak je to takové neslané, nemastné. Hlavní hrdina nijaký, ale peklo se docela povedlo. Lábus jako vždy standart, čerti dobří. ()

honeysuckle

Ani po druhém shlédnutí o Vánocích 2018 nenacházím na Nejlepším příteli nic, za co bych hodnocení zvýšila, a nad scénáristkou Lucií Konášovou definitivně lámu hůl. Něco tak ukecaného, nudného a přitom prázdného se totiž jen tak někomu napsat nepovede. Jádro příběhu sice tvoří variace na staré dobré Hauffovo Chladné srdce, ale přátelství mezi mladíkem a čertem, které mělo být ústředním motivem celého filmu a ozvláštněním známého námětu, nefunguje ani s přimhouřenýma očima. A to ze dvou zásadních důvodů: 1) Matěj musí za trest Ondrovi sloužit a místo toho, aby se mu hned na začátku přiznal, to do poslední chvíle - poněkud nelogicky - tají, jejich vztah tak nikdy není vztahem dvou rovnocenných jedinců, ale pána a jeho sluhy; 2) jejich takzvané přátelství nemá žádné opodstatnění: nikdy je spolu nevidíme, jak si povídají, vtipkují, pomáhají si bez kouzel nebo spolu jen tak tráví čas. Ondra navíc nemá žádnou distinktivní vlastnost, ostatní postavy o něm říkají, že je dobrý, ale my to nikdy nevidíme - Ondra nevykazuje vnitřní sílu, odvahu ani laskavost pohádkového hrdiny, víme jen, že je chudý dřevorubec. I o Ondrově lásce ke komtese Rézince se spíše jen mluví: např. o jejich prvním polibku se dovídáme až zpětně z Ondrova vyprávění. Mimochodem, asi nikoho nepřekvapí, že paní scénáristka opět zapomněla, že ženské postavy v pohádkách mohou být něčím víc, než jen motivací pro své mužské protějšky. Rézinka je hezká, podle všeho má Ondru ráda, ale asi si holt bude muset vzít toho pana barona, když si to strýček přeje (aktivita: nula). A kuchařka Marjánka je sice do všeho hrrr - a svou posedlostí vdávadlem je matnou ozvěnou Káči z Hrátek s čertem - ale ani ona se nehrne do zachraňování Matěje z pekla... Sokolova postava tam vůbec nemusela být (Ondru na cestě do pekla už popostrkoval Langmajer), Lábus i Liška nasadili své standardní polohy. František Němec je hotový ďábel. Kostýmy, zvláště Rézinčiny šaty, se mi moc líbily. Snad to Janákovi vyjde zase někdy příště, režiséra Korunního prince bych nerada viděla pohádky pověsit na hřebík. Ale příště prosím bez Konášové! ()

Karbos

Vzhledem k tomu, že to nebyl vůbec průser a společně s Korunním princem a možná s krkavcema, jsou to asi jediné 3 kloudné pohádky v posledních 5ti letech, přihmouřím obě oči a dám za plnej. *IDEOLOGICKÉ ZAMĚŘENÍ: 1/10 MÍRA ZÁVADOVOSTI: 0/10 viz profil ()

v.indruchova

* Piškula=řekla bych že se na tuto roli moc nehodí, hlavně svým zjevem. Měl by hrát spíše záporné role...jinak celkově průměrné. O. SOkol svou část ztvárnil bravůrně :) ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()