Odnikud (festivalový název)

In the Fade

Německo / Francie, 2017, 106 min

Fatih Akin

Fatih Akin

Slušná dráma na jedno pozretie, bez osobitejšieho štýlu či medziriadkového zdelenia. Teda na to, ako závažnú tému rozoberá. Záver mi prišiel scenáristicky zjednodušený - najľahší spôsob ako zo situácie vykĺznuť, navyše bez zanechania rezonujúcich pocitov v divákovi.(2.6.2017)

Diane Kruger je v tomhle filmu neskutečná, famózní, dokonalá. A to jsem o ní nikdy moc extra mínění neměl. Bravo.(5.7.2017)

Na rozdíl od kolegů se nebudu rozplývat nad herectvím Diane, protože ukaž mně film, kde tahle německá kráska zahrála špatně, zde měla díky scénáři takový prostor, že i posledním bezvěrcům došlo, která že z hereček je bohyně. Krom hereckých výkonů, ale je to i skvěle napsaný scénář a především mistrovská práce režie a kamery. Jako příklad uvedu, scénu kdy je Diane v poli sama se svými myšlenkami v tu chvíli bylo souznění s hlavní hrdinkou absolutní. Je to velmi silný příběh, podtržený dokonalou filmařskou precizností mistra Akina. Nechci víc prozrazovat, protože totální neznalost v tomto případě umocňuje totální zážitek.(9.7.2017)

Silný zážitek, který netáhne ani tak precizně vyrešeršovaný, ale stejně trochu manipulativní scénář, ale především pokorná režie a fantastický výkon Diane Kruger. Díky ní se "tichá mstitelka" stává bytostí z masa a kostí, se kterou dokážeme soucítit až do krajně šokujícího rozhodnutí v závěru. Téma pravicového terorismu může působit v čase islamistických atentátníků jako dráždidlo, ale Akin zpracoval zcela relevantní téma - a zpracoval ho velmi dobře.(27.5.2017)

Mrazivé drama, fungující na rovině celospolečenské i osobní. Tu první drží pevně v rukou suverénní Fatih Akin, o tu druhou se stará výborná Diane Kruger. Je jasné, na kterou stranu současných konfliktů se autor staví, ovšem jeho podání je filmařsky vyzrálé, takže zklamán by neměl být nikdo.(16.8.2017)

Z úrovně "solidní / standardní" tenhle film vytahuje jen opravdu výtečná Diane Kruger, jinak nic, co by nebylo zpracováno obdobně a dříve. Pamatuju, že z Gegen die Wand jsem byl odvařený o dost víc. 70 %(9.7.2017)

Film rozdělený na tři stylově poměrně odlišné části sleduje ženu, jejíž manžel a malý synek se stali obětmi bombového útoku dvojice pošahaných neonacistů. Jenže oficiální spravedlnost v podobných případech často selže... Diane Kruger se po patnácti letech filmové kariéry poprvé dostala do německy mluveného filmu a kupodivu je herecky suverénní (a to jsem si o ní vždycky myslel jen, že dobře vypadá, a to je ohledně jejího herectví všechno) a prakticky celý film utáhne sama. To jsou ty paradoxy moderního světa. Nejlepší Akinův film od Proti zdi.(6.7.2017)

Zatím nejdelší potlesk ve Varech a nikdo ze sálu neodešel dříve než byly titulky u konce, všichni byli jako opaření. Diane Kruger přináší opravdu strhující výkon s neskutečnou emocionální hloubkou. Pasáž u soudu je vrcholem filmu. Bohužel mi plný počet nedovolí dát určité ohrané stereotypy a technické detaily, které se ve filmu objevují ale nechcii je prozrazovat. Hodně silné 4*.(5.7.2017)

Režijně a herecky zcela precizní dílo, odsuzující rasovou nenávist tentokrát prostřednictvím motivu pravicového terorismu. Příběh je mírně manipulativní a v závěru trochu uspěchaný a tím pádem ne úplně uspokojující, leč všechno do té doby je promyšlené a napsané skvěle. Silné téma je zužitkováno v napínavém, emotivním a bravurně gradovaném ději, přičemž Diane Kruger to táhne vážně skvěle. Ne že by na tohle téma nevzniklo už mnoho jiných filmů, ale ono je to jedno, důležitá je kvalita.(3.7.2017)

Hodně silný počin svým námětem. Už entré je povedený, aby pak přišla řada zásadních momentů od rodiny přes soud až na dovolenou... A podtrhuje to opravdu vynikající Diane, jak již ostatně mnozí zmínili. Sympaťák je i právník Denise M. No a ten konec... ( 52. KVIFF )(15.7.2017)

Naprosto fantastický herecký výkon Diane Kruger. Velmi svižný děj, napínavé od začátku do konce. Vynikající !! Spokojenost!! Doufám, že film vyhraje na KVIFF.(4.7.2017)

[MFFKV - 2017] Nejhutnější film letošních Varů. Silný námět se skvělou Diane Kruger v hlavní roli, které bych možná i nějakou tu nominaci na Oscara za tento výkon hodně přál. Téma národního extremismu a rasové nesnášenlivosti v současné době hodně rezonuje a tak je Odnikud hodně současným filmem.Vrcholem filmu jsou scény ze soudního procesu , které jsou opravdu výborné. Sice bych asi dějovou linku ukončil o něco dříve, ale i tak má finále velkou sílu. Parádní drama.(27.7.2017)

Zážitek, který emočně vyčerpá, způsobí husí kůži a navodí chuť projít se někam doblba, zapálit si cígo a vstřebat tu depku. Po celou dobu filmu pozorujeme, jak se Katja vypořádává se smrtí svých milovaných, přičemž u toho prochází několika stádii – odmítnutím, uvědoměním si, ztrátou vůle k životu i touhou po pomstě. Tím, že se umírněná režie koncentruje ryze na svou protagonistku, dává vyniknout hereckému koncertu Diane Kruger – a ono to místy fakt vypadá, že stačilo zajímavě zacílit kameru a nechat se unášet její odevzdanou zarputilostí (což kvalitám zpracování samozřejmě nijak neubírá). Možná lze namítnout, že Akin s divákem manipuluje tím, že ho přinutí dívat se na problematiku čistě z pohledu zraněné Katji, ale víc než o samotné klasické vyšetřování toho, „kdo za to může“, jde skutečně spíš o film intimně zacílený na prožívání pozůstalých. V tomhle pohroužení se do lidské bolesti je výtečný, dle mého názoru se nijak nepodbízí a svou podmanivostí si nezadá s těmi nejlepšími severskými kriminálkami.(4.7.2017)

Fatih Akim opět točí v důvěrně známém prostředí turecké menšiny v Německu, avšak tentokrát sáhl po dramatické látce. Ve snímku Odnikud skvěle vykresluje matku zasaženou tragédií, její vyrovnání se s touto tragédií i se sebou samotnou. Zejména v druhé polovině filmu režisér důmyslně vrší napětí až do silného závěru. Rovněž chci zmínit výborný výkon Diane Kruger v hlavní roli, výkon oceněný v Cannes 2017 zlatým Céasarem. Z mého pohledu ohromná škoda posledních psaných vět snímku, které úplně zabíjí jeho dopad a sklouzávají od angažovaného filmového umění k politické propagandě. Místo hraničních pěti dávám pouze silné tři hvězdy.(7.7.2017)

Jednoznačně nejlepší letošní zážitek na KVIFF. In the Fade je sice hodně ždímací typ filmu, ovšem ne takový, který by vás tím štval. Téma je velice silné, scénář ještě silnější. Film je rozdělen do tří částí, z nichž první je ta poznávací a zápletková. Druhá, naprosto brilantní část se odehrává v soudní síni. Tu považuji společně s famózním herectvím Diane za naprostý vrchol. Třetí část už má být jen šokující revenge. Někomu se možná závěr nezamlouval, mě málem roztrhal na kusy. Neuvěřitelné, jak strašně lze s Diane v této její roli soucítit a konečně dostala dostatek prostoru k předvedení svého špičkového talentu. Po titulkách a obrovském potlesku bylo v sále doslova hrobové ticho. KVIFF 2017(28.7.2017)

Tak takhle zapojeny do filmu jsem už dlouho nebyl. Napjatý jak kšandy až do konce. Někdy je třeba jít spravedlnosti naproti.(6.7.2017)

OK drama o terorismu a zoufalé ženě..s dobrým výkonem Diane K., i když hodně levicově nakloněné. Ano, oběti mezi imigranty, co ale takhle pohled z druhé strany?(3.7.2017)

Teroristické útoky pojaté "z druhé strany". První polovina filmu svižně utíká, ale jakmile dojde na soudní proces, tak už jsem začal pochybovat... copak se dá věřit pobytu v hotelu pouze podle knihy ubytovaných, ještě k tomu viditelně doplněné mezi řádky? To nikdo nechtěl vidět fotky z dovolené, účtenky za benzín atd? No nic, jakmile Katja vezme spravedlnost do vlastních rukou, tak už jsem si povzdechl... ještě jsem tedy čekal, že jí bomba nevybuchne.(11.7.2017)

• jungewolf

Tento film jsem (zatím) neviděl, přesto musím souhlasit s názory (1- Enšpígl, 9.7.2017 , 2- Cival,5.7.2017 , 3- Jhershaw, 9.7.2017) : D. Kruger-ovou jsem viděl min. ve 3 filmech (Troja, Lovci pokladů, Hanebný pancharti), možná i v dalších. Je to výborná herečka, žádná dobře "vystajlovaná pipina" , která neumí hrát a statuje na filmovém plátně díky svému vzhledu - proto taky takovéto "hééééérečky" někteří režiséři či producenti rádi obsazují : v USA, u nás v Česku, u sousedů na Slovensku, ve Francii, v Itálii,v Německu- rodišti D. Kruger-ové, v asijských a dalších a dalších filmech .(13.7.2017)