Když skupina X-Menů vyrazí na celkem rutinní záchrannou misi na oběžné dráze k ohrožené posádce raketoplánu, zdá se, že mají vše pod kontrolou a operace probíhá zdárně. Ale zdání klame. Jean Grey (Sophie Turner) je zasažena neznámou a smrtící kosmickou silou, která ji promění v jednoho z nejsilnějších mutantů. I s podporou ostatních X-Menů Jean zápasí nejen se svou nově nabitou a nestabilní silou, ale i se svými osobními démony. Postupně se dostává do děsivé spirály a ztrácí nad sebou kontrolu. Navíc její myšlení začíná ovlivňovat tajemná postava (Jessica Chastain), která přichází s nebezpečnými návrhy na využití její ničivé síly. Grey se mění v Dark Phoenix a stává se hrozbou nejen pro své nyní již bývalé přátele z řad mutantů, ale pro celou planetu. X-Meni tak musí čelit svému nejbližšímu i nejničivějšímu nepříteli – jednomu z nich. (CinemArt)

animaxis

Celé měsíce před návštěvou kina jsem slýchal jaká je Dark Phoenix strašná a že ani dotáčky nic nevylepšily. Musím se přiznat, že po zhlédnutí moc nechápu, kde se ty zvěsti vzaly. Jedná se o důstojné pokračování X-Menů, které časovou linkou navazuje na události První třídy, Budoucí minulosti a Apokalypsy (kdyby už byl náhodou někdo zmatený, u X-Menovských časových linek se není čemu divit). Scénář mi ve většině míst připadal slušně napsaný. Opět mě bavilo sledovat hlavní postavy, které se nyní narozdíl od Apokalypsy nepotýkají s hrozbou odhodlanou zničit svět tak jak ho známe, nýmbř s jejich osobními problémy. Ano, sice tu dojde ke střetu s vermírnými silami, ale tentokrát se jedná především o temné drama s několika akčními scénami, aby se neřeklo. A ty akční scény mi tu vlastně vůbec nepřišly špatné, i když nějaká větší vynálezavost jim tu přece jen chybí. Opravdu musím pochválit většinu hereckých výkonů (především Michaela Fassbendera, Jamese McEvoye a Nicholase Houlta) a soundtrack od Hanse Zimmera. Bylo pro mě opravdu příjemné se po avengerské mánii vrátit do komiksového světa, který mi je přece jen o dost bližší. ()

BoXBe

Dak Phoenix má krom krátké automobilové nehody přesně nula zapamatovatelných a originálních scén, které by jej odlišily od průměru až podprůměru. Ani nevím, co bylo na celé akční scéně ve vlaku zajímavějšího. Celé to na mě působilo, že film vznikl, protože musel (smlouvy, licence), ne protože měl (dobrý námět, dobrý scénář, dobrá látka, dobrý nápad). ()

mortak

Nevidím to tak černě. X-meni sice ustrnuli na mrtvém bodě, opakují se, staří matadoři dlabou na herectví a jen sypou honoráře do peněženky, mladá krev se snaží, ale moc na to nemá... Jenže takové komiksové příběhy prostě jsou. Sešitek koupený v trafice, opakující všechny situace znovu a znovu, protože to je spotřební zboží živící dětské sny. Proč by měl film dávat víc než komiks? Dark Phoenix je průměr s vynikající akční scénou v závěru. Jeden solidní komiksový sešit z dlouhé řady koupený v trafice na rohu. ()

fars

Bezva, tak si to shrneme. Mame uvodni tri filmy s X-meny, ve ktere jsme si zvykli na zakladni partu a na to, kdo je Wolwerine. Pak prisla Prvni trida, aby nam tu partu ukazala zamlada, a bylo to super. Nakonec prisla skvela Budouci minulost, kde se propojila mlada a stara parta, a kde se melo s vypravenim skoncit. Jenze ne, prisel dalsi dil, kde nam s pozmenenou budouci minulosti chteji vypravet X-meny znovu. Zatimco vlazny sesty dil nam rekl pouze jednu novou vec o X-menech (proc nema profesor vlasy), tady v tomto dile uz se rovnou pretaci X_men 3. Jasne, nektere veci udelali jinak.. bylo to nudnejsi a nemeli Wolverina. Taky mi prislo, ze nektere veci byli dost na silu a primo popiraji udalosti predchozich filmu. Puvodni filmy jsou porad prilis cerstve (13 let od X-men 3), stara parta o dost vyraznejsi nez mlada, takze tehle snaze rozjet druhe kolo s tim samym rikam hlasite Ne diky. ()

CinemaRanger

Dostal přesně to, co jsem chtěl: skvělou akční xmenovskou podívanou, na kterou jsem zvyklí z předchozích dílů. Tentokrát se příběh točí okolo Jean Grey a Phoenix Force povedl dosti lépe než v The Last Stand a finále na vlaku bylo přímo výtečné. Škoda jen, že se dalších takových X-Menů nadočkáme víc, když práva na ně teď má Disney. 75% ()

StanislachKo

Ten scenár bol niečo neskutočne strašlivé a s odretými ušami dávam tretiu za fakt vychutnávkovú akciu (najmä polhodinovú digitálnu adrenalínovú dávku z vlaku). Ale ináč tým ako to tlačí na tú dramedy pílu sa to pochováva akoby samé už svojou podstatou. Dúfam, že toto bol posledný výstrel, lebo s výnimkou absolútne geniálneho Logana táto séria ide s každým filmom viac do sračiek. PS: Dúfam, že tú Sofiu Turner ejkejej Jean som videl vo filme prvý a posledný krát. ()

reky

Hrozná slabota, už Apocalypse byl nic moc, tohle je téměř suterén. Zachraňuje to tak pouze scéna ve vlaku, která má řekněme čtyř až pětihvězdičkové parametry, a pak Fassbender, který se ve filmu ocitnul jakoby náhodou, je o několik levelů jinde, půlka lidí tam neumí pořádně hrát. ()

Nivenx

Apocalypse sázelo na efekty, jednoduchost a na nečas vysvětlení, vztah s postavami. Zde to je přesný opak, Kinberg si hraje se vztahama a emocema jak to jen jde a nesází tak ohromnou dávku bordelu. Drží film pohromadě aby se podařilo vše jak má. Rozhodně spokojenost osudu, vybarvení charakterů i akcí, než ve přeplácané a hloupé trojce. Takto se mi to s Jean líbilo. ()

panMartin

Už Apokalypsa byla slabá a tohle bylo opravdu špatné. Postavy se nikam neposunuly, mladá parta je naprosto nezajímavá a i tentokrát to nezachrání McAvoy a Fassbender. Vcelku ujde akce, obzvlášť ta ve vlaku. Dokonce i McAvoy mě vůbec nebavil, ale tady těžko říct jestli hraním nebo tím co tvůrci udělali s postavou. Postavit snímek na postavě, ke které si diváci nevybudovali žádný vztah, je úplně na hlavu. Sophii moc nemusím, je to sice pěkná herečka, ale hrát moc neumí, i když snaha tu byla. Její postavě chyběla nutná hloubka, to samé se mohu říct i o zbytku postav. Bohužel ani Lawrence se moc neohřeje. Jo a emoce tu vůbec nefungují. Absence podtitulkové scény snad značí, že na další díl už nikdo nepřijde. Prostě byla to strašná blbost. Film měl potenciál, ovšem ani zdaleka ho nenaplnil. X-Men Apokalypsa teď vypadá oproti Phoenixovi jako úplný masterpiece... ()

Sabrewulf odpad!

Jako když by jste z kamene dělali sochu a řekli si, že už tak hezky vypadající tvář ještě upravíte, tak uberete na levé straně, ale trochu to přeženete, tak uberete i na druhé, jenže vám to zkazí vzhled brady, tak zbrousíte bradu, ale zkazí to vizáž nosu, tak prostě tak dlouho upravujete, až celou sochu zničíte. To je přesně celá série X-Men. Do háje, nemohlo to skončit První třídou? Viděli by jsme, jak to všechno začalo a konec. Tečka. Ne, degeni furt musí rýžovat peníze a tak dlouho louhovat čaj, až se to celé posere. Charismatické X-meny ze Singerových filmů vystřídali FAKANI. X-Men: Pediatrie se to mělo jmenovat. OP Jean Grey byla na rozkopání tlamy, stejně jako celý WTF děj s emzákama. To už i akce mi šla jedním okem tam, druhým ven. Odporná pásová výroba, jednoduše si představte ten pás, jak jede... a na něm série hoven. Jedno hovno vedle druhého. Fassbender s Avoyem už ze sebe dělají šašky a jde na nich vidět, že si toho jsou vědomi. Samá hovna. A tady jede další. Přemýšlím, jestli má vůbec cenu, aby vznikaly nějaké nové filmové série, stejně všechny dopadnou pokaždé stejně. Pozor, chytejte to někdo, už ta hovna padají z pásu na zem. Ne, víte co? Zastavte pás a ukončete to, táhne se tu hrozný smrad. ()

Triple H

Neurazí, nenadchne. To je asi najvýstižnejšie, čo sa dá o Dark Phoenix napísať. Pomerne slabý výsledok vzhľadom na to, že sa malo jednať o veľké zakončenie ságy "mladej gardy" započatej pred 8. rokmi X-Men: First Class. Celé X-Men univerzum je aktuálne kreatívne vyčerpané, z hľadiska chronológie je v ňom bordel, v ktorom sa človek nevie a ani nechce zorientovať a jednoducho chýba ucelený koncept. Za filmami stoja talentovaní ľudia, herci sú objektívne schopní, ale proste to nedrží pokope a celá tetralógia s mladými pôsobí ako keby nevedela odkiaľ a kam chce ísť. Prečo napríklad opakujeme príbeh Dark Phoenix, keď už sme ho raz videli? Lebo je to najsilnejšia a najslávnejšia story z celého X-Men kánonu? Budiž, ale potom je biedne, že jej potenciál je využitý ešte menej ako v Ratnerovom Last Stand a to teda latka nebola nastavená práve vysoko. Má sa jednať na papieri o ťažko osudovú vec, hrotia sa vzťahy, slzí sa, starí známi sa stretávajú po rokoch, ale nič z toho nepôsobí dôležito. Proste celý film prešumí, nevyvolá žiadnu emóciu a poniektoré veci sú aj na hranici nechcenej smiešnosti (banda mimozemšťanov s černochom v saku - WTF?). Z celého projektu vidno, že ho robili všetci len zo zmluvnej povinnosti a že sa jednalo o povinný dojížďák mutantov pod taktovkou Foxu pred akvizíciou Disneym. Ako keby všetci vedeli, že už aj tak nie je o čo hrať, lebo Disney celé univerzum komplet reštartuje a lebo akákoľvek vízia v začiatkoch keď veci dirigoval Matthew Vaughn sa rozpadla a jednoducho nevyšla. V tomto konkrétnom prípade by som kus viny hodil aj na hercov, resp. na ich zlé režijné vedenie. Niežeby hrali vyslovene zle, ale väčšinou idú na autopilota. McAvoy má úplne na saláme (čo je preňho dosť neobvyklé), Jennifer Lawrence detto. Jediný kto sa trochu snaží a pridá filmu nejaký šarm je Fassbender, ktorý dokazuje, že aj keď scenár za veľa nestojí, snaživý a dobrý herec môže pomôcť. A Sophie Turner je síce pekná a možno inak dobrá herečka, ale utiahnuť takto komplexnú postavu nezvláda a chýba jej aj akási prirodzená vrelosť, aby s ňou človek sympatizoval. Popravde ma zúčastnení týmto prístupom aj trochu sklamali, lebo nech už sú zákulisné pletky akékoľvek, stále je to projekt za 200 miliónov, oni sami na ňom zarábajú milióny a angažovanejšie nasadenie mohlo filmu pomôcť. Efekty sú samozrejme na vysokej úrovni aj technická stránka, ale to je v podobných prípadoch už štandard. Páčila sa mi Zimmerova hudba, ktorá ale len podčiarkuje nekoncepčnosť série, keďže Zimmer je v nej nováčikom a nepracuje so žiadnym z motívov, ktoré boli použité v minulosti. A zaujímavá drobnosť je, že vo filme úplne absentuje humor, nevybavujem si v ňom ani jeden vtip, resp. maximálne 1-2 chabé pokusy čo nefungujú? Čiže tak, s pomocou obrovského rozpočtu a s tímom profesionálov, ktorí aj v polospánku dodajú niečo pozerateľné ten film je presne to - pozerateľný. Ale potenciál bol určite na viac a myslím, že celá séria je zrelá na niekoľkoročný odpočinok a následný reštart v novom kabáte. **1/2 () (méně) (více)

Script

Nesmyslnost děje tohoto filmu je neuvěřitelná. Nemělo to ani hlavu ani patu. Všichni ve filmu mluvili jako debilové. Trailery sice prozradili příliš mnoho, ale i kdyby jste je neviděli, tak by jste film stejně neprožívali. Hudba Hanse Zimmera zde působí jako odfláknutá. Jeho nejlepší temné soundtracky jsou pouze u DC. Jako závěr X-Menů je film neuspokojující. Jessica Chastain má ve filmu podprůměrnou roli. ()

griph odpad!

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ  Holčička? Spíš píčka. Ty Ikz-Meny jsem nikdy nepobral.. vozíčkář, modrouši, hromada mutantů, spíš kriplů, netuším ani jejich jména.. tentokrát přibyla zrzka v podání Sofí, která mi v poslední době leze krkem, tudíž to není žádným plusem. No jo, Gejm of Trůny skončila, tak musí hrát jinde.. Celý příběh je logicky o ní, a je to kurevský nudný.- hraje si s vrtulníky, rádiem, zabila nějakou modrou mrdku.. Ok, to bych jako plus bral, ale nejspíš se rispaune v dalším díle, takže na píču. Pak je tam Džesika jako nějaká další kurva i s černochem po boku.. nakonec začne sakovat Sofí s velmi kůl efekty, ale sát očividně moc neumí, když Sofí ej kej ej Finíx ani nechcipla! Ji bych péro do huby fakt nedal. Hromada dalších píčovin, píčovin a píčovin. Pak jde o nějakou bitvu, Finíx se rozprskne a máme tady konec. :) ()

filmmovier

Překvapivě až zas takový průser to nebyl. Po naprosto debilní Apokalypse jsem čekal... apokalypsu, ale nakonec jsem byl překvapen, že se na Dark Phoenix dalo docela dobře koukat. A víc, než to. Sice je škoda, že Sophie Turner se pořád nenaučila hrát a že ten scénář má spoustu pitomých momentů, ale na druhou stranu je ten film docela nápaditý a spousta těch nápadů je i docela dobrá. Finále ve vlaku je dokonce výborné. Škoda, že McAvoy a Fassbender nemají co hrát, protože partička mladých moc hrát neumí. Dark Phoenix je tedy ve výsledku fajn a je opravdu dobře natočený. Bohužel je to ale po minulé Apokalypse nejhorší díl série. Jedno prvenství si ale taky připsal. Je ten úplně nejzbytečnější, a kdyby tenhle film nevznikl, jistě bychom to nějak přežili. Bavilo mně to, ale víckrát to fakt vidět nepotřebuju. Nechápu, proč má Apokalypsa lepší hodnocení. 70%. ()

Motinski

Ešte slabšie ako Apokalypsa, čo je škoda lebo túto sériu som mal rád už od jej začiatkov. Dark Phoenix je asi najnudnejšia a najmenej zaujímavá časť. Vidieť známe postavy ma potešilo, hlavne Fassbender ako Magneto, no väčšina pôsobila ako by tu ani nechceli poriadne byť. Jessica Chastain a jej parťáci boli iba figúrky do počtu, od ktorých vôbec neočakávate reálnu hrozbu a hlavná pozornosť sa sústreďuje okolo Jean. No a tam je asi najväčší problém. Sophie Turner nemá potrebnú charizmu a ajkeď jej nemôžem uprieť snahu tak väčšinou pôsobí ako herecké nemehlo. Pár akčných scén bolo fajn, celkom sa aj vyhrali u pár postáv s ich schopnosťami, no nie je tu nič veľkolepé. Niečo čo vás posadí na zadok. Hrať niektoré pasáže na melodramatickú nôtu na mňa tiež moc nefungovalo a ako bodka za celou ságou pod vedením Foxu je to skôr smutné. Aspoň že príbeh je celkom priamočiary a film sa dá vďaka tomu kľudne dopozerať. ()

Johnny.ARN

Ono to asi malo na niečo nadväzovať, si myslím. Predchádzajúce diely si netreba pozerať, si myslím. Dark Phoenix to postavilo opäť na mega OP záporakovi, opäť na snahe ho poraziť a na nejakej čudnej mimozemkej rase, ktorú snáď nikto nevedel stvárniť lepšie ako nesympatická Chastain. Kinberg to postavil na charakteroch a interakciách a na slovíčku "family" ( kde som ho len počul?). Akcie tam bolo po menej, ale vykrylo to finále vo vlaku, čo bolo vážne dobre zrežírované, dobre digitálne spravené a správne akčné a napínavé. Vraj to malo byť nejaké ukončenie starých, dobrých xmenov, ktorých by mali nahradiť tie zmutované deti, čo zabili Wolverina ( inak chýbal tam ), ale nemám ten pocit že sa z Beastom a ďalšími preživšími už nikdy neuvidíme. DP je niekde na úrovni Apokalyps, pekne ubieha, komornejšia atmosféra ale nemal som ten pocit, že sa niečo legendárne končí. Al keď je tak, dávam teda nostalgické 4 z 5 ( Superscreen, CinemaCity Aupark, BA) ()

Lachtaan

Odmalička, od dob, kdy jsem poprvé objevil Spider-Mana, zbožňuju superhrdiny a vždycky jsem chtěl umět lézt po zdech nebo létat. Dodnes na tuhle tématiku rád koukám a obdivuju všechny možné nadpřirozené schopnosti. Ale ty, které jen jakýmsi pohybem mysli a mácháním rukama umožňují oněm postavám stát se téměř nepřemožitelnými, nikdy uznávat nebudu. A je jedno, zda se bude jednat o klaďase nebo padouchy. Bohužel celý Dark Phoenix staví na tomto nesmyslu a už jen pro jeho doslova debilní konec posílám kondolenci samotným X-Menům. Tohle byl totiž fakt hřebíček do rakve. ()

viperDavid

Sophii mám rád, ale tento díl x-mena už tady jednou byl jen s volverinem v hlavní roly. Trošku se nám to opakuje a nejhorší na tom je, opět, otevřený konec. Bylo to koukatelné a akční a to stačí, však to byly x-meni, ale člověk asi občas čeká něco víc. ()

Mrkvič

Kdyby místo ženské dvojice Lawrence a Turner byly zpět Jensen a původní Mystique, docela by se mi film i líbil. Za prvé původní herečky byly sexy a i jejich postavy měly tak působit. Současné verze těchto dvou postav, asi v rámci vší korektnosti, abych já a milion dalších diváků neměli nepatřičné chutě, vypadají jak ze seriálu pro dvanáctileté holky (před dvaceti lety, takže současné desetileté). Ostatní herecké "náhražky" už bych nějak skousl. Naštěstí má ale film skvělou akční pasáž (od poloviny po necelý konec) v první řadě se skvělým Fassbenderem a charismatickou záporačkou. Místy je výrazná a zajímavá hudba, ale ještě aby ne, když ji dostal na starost Hans Zimmer. ()

Noví mutanti mají požehnání Marvelu

Noví mutanti mají požehnání Marvelu

25.12.2019

Původní mutantí univerzum de facto skončilo s filmem X-Men: Dark Phoenix. Škarohlídi by dokonce mohli říct, že skončilo už s Loganem v roce 2017. Existuje však ještě jeden snímek z téhož světa, který… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Netflix ukořistil sci-fi s Reese Witherspoon

Netflix ukořistil sci-fi s Reese Witherspoon

14.08.2019

Netflix podle čerstvých zpráv přeplatil šest dalších velkých studií a získal tak práva na nové sci-fi Pyros v hl. roli s Reese Witherspoon (Pravá blondýnka, Sedmilhářky). Snímek bude produkovat a… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu