Rédl

• Slovensko Rédl
TV spot
Česko, 2018, 4 h 35 min (Minutáž: 66–72 min)

Režie:

Jan Hřebejk

Scénář:

Miro Šifra

Kamera:

Martin Šácha

Hudba:

Ivan Acher

Ondřej Sokol, David Novotný, Martin Hofmann, Roman Polák, Petra Hřebíčková, Martin Pechlát, Ján Bavala, Přemysl Bureš, Kryštof Bartoš, Oskar Hes, Ján Sedal (více)

Epizody(4)

Čtyřdílný seriál odkrývá kriminální pozadí podivného příběhu organizovaného zločinu v porevolučním Československu. Komu lze vůbec ještě věřit? Československo v roce 1992 - teprve nedávno padl komunistický režim a sovětská okupační armáda se ve spěchu po železnici stahuje zpět do východní Evropy. Vagony odjíždějící ze země jsou napěchovány zbraněmi, náhradními díly, municí a dalšími cennými věcmi. Dva mladí studenti, testující nový železniční sledovací systém, zjišťují, že některé sovětské vagony se cestou na východ v evidenci nepochopitelně ztrácejí. Oba muži se rozhodnou přijít problému na kloub. O několik dní později je jeden z nich nalezen mrtvý a druhý je pravděpodobně na útěku. Nadpraporčík Roman Rédl se s týmem vyšetřovatelů snaží přijít na to, co bylo důvodem k vraždě a kam až sahají nitky zločinu, který možná překračuje hranice Československa až někam daleko na východ. (Česká televize)

Lambrija

Na chabé poměry našich televizí hodně dobrá série. Na jedné straně zajímavé, celkem promyšlené téma, na straně druhé skvělá filmařská práce. Ze všeho nejvíc asi kamera a hudba. Dokonale nastavená atmosféra, napětí, že by se dalo krájet a syrovost, na kterou není náš televizní divák zvyklý. Mezi herci jednoznačně excelovali Novotný s Hofmannem, vynikající byli též Polák s Hřebíčkovou, a špatný vůbec nebyl ani Sokol. Nechápu docela, proč se tu tak pranýřuje. Škoda toho přestřeleného závěru, nebýt toho, bylo by to u mě za plný počet. ()

michal.vlc

Vynikající pohled do ponurých let mezi revoluci a rozpadem Československa. Sokol i dvojice gangsterů výborná. Nepříjemná atmosféra tehdejších let se bohužel vrací návratem podobných lidí do vysokých funkcí. Doufám, že podobné filmy či seriály budou následovat ()

Rock4ever

Jestli se něco z české tvorby přiblížilo ideálu Quality TV, tak je to Rédl, thriller s pořádně hustou atmosférou raných devadesátých. Příběh odehrávající se v reálných kulisách posledních dnů společného státu Čechů a Slováků. Hlavní hrdina konečně není vnadný dokonalý heterák, velké plus Hřebejkovi za odvahu do tohohle jít (i když samotný Ondřej Sokol bohužel zůstává se svým neherectvím asi nejslabším článkem celé série). Dvojice devadesátkových sériových vrahů Novotný s Hofmannem baví a nahání husí kůži zároveň. STBáci naprosto kouzelně omnipotentní a zlí, vždycky o krok napřed. Byla by to sranda, kdyby to bohužel nebyla z valné míry pravda. Rédl otvírá rány v podobě (ne)vyrovnání se s minulostí. A není to zvlášť pěkný pohled, když si uvědomíme, že generál Lorenc, předobraz značně přikrášleného generálporučíka Ference, se dneska drze vysmívá lidem z vysokoškolské katedry. ()

Schuebelbach

Zamerne jsem si dal odstup, abych nepsal v prvotnim okouzlenim. A hle - okouzleni funguje nadale. Autori si me dokazali ziskat na svou stranu tolika dulezitymi vecmi, ze mi vubec nedela problem odpustit jim detaily, ktere mi treba sedi o neco mene. // To dulezite co funguje: 1.atmosfera 2.lokace 3.barvy 4.hudba 5.herecke vykony 6.TEMA!!! Konecne se nekdo odhodlal na devadesatky! 7.zajimave dejotvorne prvky ve druhe linii, ktere ten svet zabydluji a delaji plastictejsim (tema homosexuality, "komunita", pribeh Pasaliho zeny /zjevny fingac s asi trochu zneuzitou romskou holkou - ten by mozna klidne snesl samostatny film/, motiv bezmocneho duchodce a te dobre duse, ktera se o nej starala, motiv naznacene euthanasie Redlova pritele z 80.let) // Detaily, ktere bych jim vycetl: 1.klasika: nablejskana auta (to uplne nesnasim; o to vic, ze devadesatky byly plne otriskanych sedivych polovraku, navic nejak zmrskanych ruznymi pseudotuningy, odpornymi mlhovkami...) 2.Pasali mluvi cesky absolutne bez prizvuku, to meli nejak scenaristicky zduvodnit (treba ve stylu "volynsky Cech") 3. spatne natocena scena, kdyz se Pasali s Jirkou zbavuji tela jednoho z tech kluku a ten druhej je z nekolika metru sleduje a "oni si toho nevsimnou", a nejdou po nem a nezlikvidujou ho... 4.konec mohli vypointovat o neco lepe. To, ze Redlovu sebevrazdu (nucenou seberazdu?, vrazdu?) nevidime, je dobre. I to, ze otvira dvirka pro spekulace. Ale nejak "neuderi". Skoro bych si pral trochu brutalnejsi vyusteni (tim vubec nemyslim obrazove brutalnejsi, ale spis vyznenim). Redl by byval klidne mohl "zmizet a bejt zmizelej". A divak by vubec netusil, co s nim je. A nebo by to mohli zakoncit nejakym naznakem: neco jako "...v televizi v pozadi bezi film Plukovnik Redl s K.M.Brandauerem, ktery pacha sebevrazdu". Ale ja nejsem scenarista - oni by urcite dokazali prijit na neco zajimavejsiho. ...a jeste k tomu konci: porad se nemohu zbavit dojmu, ze Redluv navrat na penzion za StBakama je malo zduvodnenej. Malo logickej. ()

hel_ko

Tak tohle můžu. Výborné herecké výkony. Ze začátku trošku pomalejší rozjezd, Sokol se mi taky trochu protivil, ale s pokračujícími minutami a pronikáním do děje se mi hlavní postava i seriál líbil čím dál víc. Už mě trochu otravuje v dnešní době točené moderní krimi á la Wallender, ale tady bylo všeho tak nějak akorát. Výborně vykreslená atmosféra ranných devadesátek jen na atraktivnosti seriálu přidává. ()

JerryPilsen

Neuvěřitelný Sokol exceluje.Příběj je velmi dobrý na pozadí skutečných postav a až příliš temný.Pointa přesto seděla na 100 procent. ()

Andy_Warhold

Wow! Hřebejkovo pokání za Pelíšky a nejlepší český porevoluční seriál mapující impotentní snahu o potrestání a následnou transformaci silových složek komunistického státu v čele s jejich šedou eminencí generálporučíkem Lorencem v mladém porevolučním Československu a jejich transformaci do "podnikatelských" aktivit. Sérii vévodí úžasný, mnohavrstevný a postupně gradující scénář Mira Šifry, na který Hřebejk navázal skvělým vizuálem, perfektní výpravou a velmi dobrým hereckým obsazením. Výsledkem je tak fantastické zobrazení ranných devadesátek, že se mi z toho dělalo před obrazovkou špatně. Roman Polák je jako generál Lorenc snad ještě autentičtější než Lorenc sám, ze záporáka Martina Hoffmana jsem se mále pozvracel a Petra Hřebíčková přádvádí lehké herectví, které v náznacích sdělilo vše co mělo. Spoiler: Konec vyznívá strašlivě, když si člověk zjistí, že na začátku úspěchu dravých slovenských finančníků z Penty stála spolupráce s generálem Lorencem.... ()

Ewtio

Navzdory pomalejšímu rozjezdu je Rédl jedním z nejlepších českých dramat. I proto možná někoho překvapí, že hlavní postavu hraje, obecně s komediální Partičkou spojovaný, Ondřej Sokol, který mě ve své seriózní roli kriminalisty velice příjemně překvapil. Když seriál nabere tempo, stává se z něj drama jak se patří, člověk se při něm rozhodně nenudí a je zvědavý až do konce, co se vlastně děje a i dělo v minulosti. Zasazení do československé federace je velkým osvěžením a možná i jedním z důvodů, proč dílo působí originálně. ()

jirkas815

Na začátek bych asi řekl, že absolutně nechápu, jak jsem mohl tuhle naprosto skvělou pecku nevidět až doteď. Zkouknuto na jeden zátah. Atmosféra totálně perfektní, napětí houstlo s každou epizodou. Seriál krásně ukazuje, jak i zdánlivá banalita může sahat hluboko a do jak neuvěřitelný míry dokáže člověka ovlivnit. Rédl v podání Ondry Sokola je moc příjemný překvapení, sehrál to jednoduše famózně, jeho dialogy, výrazy a vlastně všechno zapadalo na svoje místo. Nemám, co bych mu vytknul, ta role mu prostě sedla. Ono obecně obsazení bylo geniální a postavy skvěle propracovaný. Na Česko vynikající nadprůměr, thriller, kterej rozhodně stojí za to vidět. Zpracování, příběh a skvělý výkony herců divákovi vrazí nejednu facku. Fakt silnej seriál. Pokud hledáte něco, po čem si budete muset zapálit a div si nedát panáka, abyste to rozdejchali, pak můžu směle doporučit. ()

Maskati

Teda, Roman Polák je fascinující, jak hraje Lorence. Ta gesta, úsporná mluva, nadřazenost, sebejistota a skrytá hrozba. Klobouk dolů, fakt uvěřitelné. To se v české produkci moc nevidï. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka