V roce 1963, v době studené války a závodů v dobývání kosmu mezi SSSR a USA, plánují Rusové výstup kosmonautů do vesmíru z lodi Voschod -2. První prototyp, bezpilotní družice, bude určen k testování. Start Voschodu je určen na rok 1967. Američané však oznámí, že také chystají výstup do vesmíru. Generalita se rozhodne vyslat loď s kosmonauty již v roce 1965, aby si SSSR zajistil světové prvenství. Pro let jsou vybráni dva zkušení piloti, Alexej Leonov a Pavel Beljajev. Konstrukční kancelář Sergeje Koroljova urychlí práce. Bezpilotní družice je vynesena na orbitu, kde simuluje pokusný výstup, ale nakonec se družice na oběžné dráze rozpadne. Konstruktér Koroljov nechce riskovat životy kosmonautů, ale vedení SSSR trvá na svém. Voschod-2 není doveden k dokonalosti. Skafandry jsou podle pilotů neohebné, ale oba jsou ochotni pro vlast riskovat. 18. března 1965 vesmírná loď s Leonovem a Beljajevem na palubě odstartuje z Bajkonuru. Let je normální a Voschod-2 dosáhne orbity. Leonov upoutaný lanem vstoupí přes vzduchovou komoru do vesmíru a vznáší se opojně ve volném prostoru. Zanedlouho mu stoupne tlak, puls i teplota a nemůže se vrátit k modulu. Beljajev s ní ztratí spojení. V letovém středisku se autority dohadují, co dál. Generál Nikolaj Kamanin je proto, aby se vzduchová komora odstřelila, i když v tom případě Leonov zahyne ve volném prostoru. Leonovi se mezitím podaří zachytit modulu. Nafoukl se mu skafandr a nemůže ohýbat ruce, nohy a prsty. Dostane se do komory hlavou napřed. Poklop do vesmíru se však nedovře a Leonov vyvine velké úsilí, aby ho zavřel. Když ho Beljajev přitáhne do kabiny, Leonov omdlí. Beljajev ho resuscituje. Ze Země jim blahopřejí nejvyšší představitelé SSSR. Chystá se návrat na Zemi a je odstřelena komora, což otočí modul o dvacet stupňů. Podle přístrojů je v kabině dvakrát vyšší tlak, systém tam totiž pumpuje čistý kyslík, protože v plášti modulu vznikla mikrotrhlina. Jedna jediná jiskra a kosmonauti by mohli uhořet. Hrozí jim otrava kyslíkem a začínají se u nich projevovat zrakové halucinace. Musejí rozříznout potah kabiny a odpojit kompenzační čidlo. To se jim podaří, ale oba upadnou do bezvědomí... (TV Prima)

pakobylka

Excelentní ... po všech stánkách. Digitální triky na nejvyšší úrovni dokonale rámují čas "первых", zasazený do dobových reálií a dobové atmosféry. Vyprávění postupně graduje - a dokáže udržet napětí takřka do poslední minuty, když vzdává hold těm, jejichž cesta byla ve skutečnosti opravdovou dobrodružnou výpravou ... velice odvážnou až hazardérskou - za podmínek, které nedávaly ... a s ohledem na tehdejší technologické možnosti ani NEMOHLY dávat až tak velkou naději na návrat. ()

angel74

V zájmu větší napínavosti by filmu slušelo zkrácení aspoň o půl hodiny, některé pasáže jsou vážně hodně rozvleklé. Po vizuální i zvukové stránce se tomu asi nedá nic moc vytknout, ale z hromady patetických a vlasteneckých keců by se slabším povahám mohlo udělat šoufl. Aby toho nebylo málo, tak si soudruzi za dobře odvedenou práci po vzoru amerických imperialistů ještě pěkně zatleskali. Přiznám se bez mučení, že na podobné výjevy už jsem trochu alergická. (55%) ()

alchac

Jó, kdyby tak soudruzi odolali pokušení dojit dramatično z mrznoucích molodců, bylo by to bývalo i přes slabšího Koroljova lepší než Gagarin. A příště už bych opravdu rád viděl nějakou fajn dramatizaci letu polkovnika Komarova na Sajůzu. ()

chelseaman22

Rusáci poslední dobou umí. Pravdou zůstává. že jejich dějiny jsou na technické invence bohatší, nežli pan poslanec Benda z poslaneckých náhrad za 24 let v PS ČR. Kamera a výprava na špičkové úrovni. Skoro to vypadá, že se ruská kinematografie vrací do sovětské éry, kdy bodovala po celém světě i přes skutečnost, že gulagy byly plné nepřátel režimu. 85% ()

Tosi

Rusové opět dokázali, že tyhle filmy neumí točit jen američani. V tomhle dramatickém zápase s časem museli celému světu ukázat, že šílený a odvážný ruský člověk vždy v boji mezi životem a smrtí zvítězí. Moc dobrý a zajímavý film. ()

Johnny.ARN

Prečo by si aj Rusáci nemohli natočiť gerojský, propagandistický film o vesmírnom dobrodružstve? Môžu a urobia to veľmi radi, pokiaľ je na konte dostatok rubľov. Správne hrdinské, správne studené a veľmi pekne graficky urobené. Bez zbytočných zberačov bavlny a iných menšinových, s dodržaním nejakej tej historicity. Minutáž je prestrelená a hlavne druhá polka je umelo naťahovaná. Dá sa to však v pohode vydržať, aj keď vás v tej tajge bude oziabať za nich. Za mna 4 z 5 ()

Mrkvič

Špica. Rusové zde dokázali konkurovat hollywoodské produkci v čele s posledními hity jako byla třeba Gravitace. Spacewalker je navíc umocněn tím, že je podle skutečnosti. A co víc? Že odborným konzultantem byl samotný Leonov a tak se dá důvěřovat všem všedním plkům, které v kabině probíhali. Nebýt ošklivých ksichtů rusáků, tak bych ruskou produkci ani nepoznal. Technická stránka skvělá. Hudební přímo úžasná. Možná, kdybych film stihl od začátku, že bych z něj měl ještě silnější dojmy. Zatím tedy jen ****. ()

noriaki

Film o jednom z menších ruských triumfů ve Vesmírném závodě jsem si pustil při čekání na film o největším americkém vítězství v tomtéž závodě. Přestože jsem jméno prvního člověka ve volném prostoru pochopitelně znal, že to bylo takové drama, to jsem tedy netušil. Ruská kinematografie jde už pár let nahoru a kupodivu se jí částečně daří držet distanc od hollywoodských klišé. Efekty a herecké výkony jsou ovšem od amerických blockbusterů nerozeznatelné. Konkrétně vizuální stránka je opravdu luxusní a i když má snímek úctyhodné dvě hodiny a kousek, díky překrásným záběrům je na co se dívat. ()

Autogram

Takáto udalosť, ako prvý človek v otvorenom vesmíre, sa vo filme bez pátosu, samozrejme, zobraziť nedá. Dokonca mi je ten filmový ruský pátos medzi súdruhmi oproti americkému akosi sympatickejší. Adrenalínové scény boli dobre zvládnuté, no nepomôžem si, ale rozbeh aj záver filmu boli pridlhé aj na megafilm. –––– My sme národ, ktorý od počiatku lieta v putách. Predstavte si, keď ich zložíme. Čo bude? Stratíme rovnováhu, a navyše si rozbijeme hubu. Taký sme národ. ()

kenkaku

Ruské filmy mívají punc patosu... hroupých keců a spousty vaty. Prostě protože “sdělano v SSSR”. Vremja pjervich má scénář jako klasický blockbuster z Hollywoodu a dialogy jsou výrazně méně stupidní než třeba v legendárním Dni nezáviśosti. Film “jede” už od začátku, podle osvědčeného konceptu (a funguje). Kostra příběhunje přitom tak na jednu větu (Gagarin první ve vesmíru... Armstrong na Měsíci... Leonov v otevřeném kosmu...), takže vlastně kosmonaut vyleze z rakety a zaleze. Hotovo. Tady se ale precizně na sebe postupně vrství jednotlivé překážky, jako při hraní videohry, aby se divák nestihl nudit. Co filmu zvedá kredit je také fakt, že hlavní postava (Alex Leonov) není vymyšlená. Byl totiž technickým konzultantem filmu. Oni nejsou vymyšlení ani další. Třeba Alexův parťák, nebo hlavní inženýr vesmírného programu. Vše reálné postavy. Za mě tedy jde rozhodně o nejlepší film na téma “první-něco-ve-vesmíru” co jsem zatím viděl. Po všech stránkách. ()

Andy.

Američtější než od američanů a poněkud nabubřelé... I přesto pěkné, zvlášť pro fanoušky kosmonautiky. S Ljošou jsem si jednou podal ruku a trochu mi ten herec ve filmu na něj (nejen svým chováním) nesedí... :-) ()

klukluka

Sověti zvítězili nejen v závodě o prvního člověka na orbitě, v závodě o prvního člověka ve volném kosmu, ale drtivě Američany porazili i v souboji filmů Vremja pěrvych a První člověk. Za mě 90:55. Podle ČSFD 82:82, ale na to sere pes. ()

iXtr3m3

Spolu so Salyut-7 vynikajúci počin nielen na pomery Ruska ale aj historických filmov z prostredia kozmických pretekov medzi USA a ZSSR. Technicky bezchybné, patriotisticky znesiteľné, herecky tak akurát, neľutujem, že som si to pozrel a dokonca to môžem spolu so spomínaným Salyut-om-7 len a len odporučiť. Má to prvky drámy, je to uveriteľné a naozaj veľmi dobrý počin, bodaj by ich bola čím ďalej tým viac aj na poli USA. ()

Disease

Když se to sere, tak se to sere, aneb Gravitace pa russki, akorát s dobrým scénářem a podle vzpomínek jednoho ze zúčastněných. ()

Rozjimatel

3,5  Úžasný príbeh, človek sa tu dozvedá neuveriteľné veci - čo všetko môže zlyhať pri takomto lete do kozmu a napriek všetkému to hrdinovia prežijú. Krásne to bolo aj z vizuálnej stránky, tu sa tvorcovia naozaj vytiahli (hlavne tá časť v kozme). Čo už nemôžem pochváliť a čo u mňa znižuje celkové hodnotenie, je spracovanie postáv, ich správanie, dialógy (okrem Belajeva, ktorý sa správal úsporne v dobrom slova zmysle a výborne zahratého Koroljova). Tie postavy mi pripadali také karikatúry, odklonené od reality, čo je škoda pri filme s tak veľkou dokumentárnou hodnotou. Narážam napr. na to šaškovanie Leonova hlavne na začiatku filmu, ktoré liezlo na nervy. Potom mi ešte vadila nadmerná dávka pátosu, akoby to režírovali Bay s Emerichom. V tomto smere sa mi páčil podobný film Soljut-7 o dosť viac. ()

woodsman

VAU na rusov teda akoze pecka o vesmire kto prvy vide do otvorene priestoru a nastanu komplikacie boha a jake preblemi mali ich najist masaker bolševici ()

mira007

Filmová rekonstrukce letu Voschod z roku 1965 , který byl fascinující tím, že se Rusové za každou cenu snažili předběhnout Američany ve výstupu do volného vesmíru, že tento let byl hodně velkou loterií, včetně přistání posádky zpět na zemi kdesi na Sibiři 2000km od plánovaného místa. Jeden z nejlepších ruských filmů, které jsem potkal za posledních let. Nabízí se srovnání s Hanksovým Apollo 13 (1995) , kde se řešili taky věci jako ruční řízení při přistání nebo úhel klesání a taky to má takový pěkný nažehlený retrovizuál za nadprůměrné peníze a dokonce si Rusové odpustili patriotismus ve větší míře než malé množství. Hodně příjemné překvapení. ()

filipvrbik

Toto se rusům fakt povedlo... Takové Apollo 13 pro SSSR, a výsledek je vynikající. Je to sice strašně dlouhé, ale zajímavé a vizuál je opravdu povedený. Sice moc nevěřím, že někomu stálo za to je zachránit, v ruském zvyku bylo hlavně se nedostat do rukou nepřítele, ale filmu to neubralo, naopak. Ať už je to podle pravdy, nebo není, film stojí za to, a nebýt geniálního Prvního člověka, byl by asi i vrcholem dosavadních filmů o vesmíru....95% ()

majec4

Velmi dobry film. Od zaciatku nam dej pomalicky gradoval k zaverecnemu finale, ktore bolo fakt skvele. Trochu sa natahoval zaciatok s plno dialogmi o narode, hrdosti a pod. Na druhej strane to vyvazovalo niekedy az privelmi umelecke ponatie niektorych scen, hlavne spomienky na detstvo. Pacilo sa mi ako bol vykresleny Leonov, snilek bez strachu, ktory sa nezlakol nicoho. Nakoniec ale ide o pribeh dvoch kamaratov, ktory si splnili detsky sen v casoch sovietskeho Ruska. Ruskych hercov nepoznam, ale boli fajn. Hlavne veduci programu bol sympatak. Pribeh bol super napisany, rad by som vedel nakolko sa to podobalo realite. Mam rad tieto ruske "vesmirne" filmy, lebo kvalitou v pohode dokazu konkurovat americkym velkofilmom, no ponukaju trochu viac emocie. ()