Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

jedna_vrana

Joe: „Nemyslím si, že je pekné, že sa smeješ. Vidíš, môj mul nemá rád, keď sa ľudia smejú. Má bláznivú predstavu, že sa mu smeješ. Keď sa teraz ospravedlníš, čo viem, že sa chystáš, možno ho presvedčím, že si to naozaj nemyslel vážne.“ Leone obliekol Clintovi pončo, ktoré pôsobí ako ornát. Muž bez mena vchádza do mesta. Jeho zelenooký pohľad je uhrančivý. Cigara mu nedbanlivo visí z kútika úst. Tvári sa, akoby sa ho dianie netýkalo, ale nespravodlivosť nestrpí. Krásne, pozrieť si film po rokoch a pripomenúť si, kde spaghetti western začínal. ()

senor

Takový malý, nenápadný western s poměrně klasickou zápletkou, ale v novém Leoneho kabátě chytil western druhý dech. Narozdíl od pozdějších filmů je tu všechno příjemně béčkové. ()

pytlák

Pokaždé když Clint Eastwood roztočí bubínky svého koltu buďte si jisti že se na zemi bude válet hromada mrtvol. Sergio Leone westerny prostě uměl jako nikdo jiný a obzvlášť na tomhle filmu je to vidět. ()

capák

Western prostě patří k mým nejoblíbenějším žánrům. Přesně takhle má vypadat pořádnej chlap - drsnej pohled, zarostlá tvář, přesná muška a nezbitnej doutník v puse - ne jako naše fotbalová reprezentace. Leone režijně opět nezklamal a předvádí vysoký nadstandart, stejně tak jako Morricone se svou hudbou a Eastwood v hlavní roli. Pokud máte tento žánr rádi, rozhodně byste film neměli minout. Nicméně sluší se říct, že kvalit pozdějších Leoneho westernů tenhle snímek nedosahuje a tak dokonalou atmosféru jako třeba u filmu Tenkrát na západě se mu vytvořit nepodařilo, byť každá jeho složka je víc než dobrá. ()

Mrkvič

Měl jsem totální okno a film si už skoro vůbec nepamatoval. A je to mazec. Jen je teda potřeba nevnímat některé techničtější pasáže a některé herce, kteří podávají výkony, které by se po šedesáti letech už ve filmu neobjevily. Příběh a chování postav je ale na svou dobu špica. Clint je také boží, ale to ostatně všude. No a hodně podařený je i Volontého záporák. ()

danoo

„Oficiální text distributora“ kecá! Je nesprávne domnievať sa, že Clint Eastwood popudí proti sebe dva gangy pre peniaze. Ak by tomu tak bolo, prečo by nastavoval svoju kožu, aby pomohol Marisol a jej rodine, ktorým nedlhuje žiadnu láskavosť? Našťastie divák dostane vodítko: Marisol sa pýta Joea „prečo“ a jeho odpoveď znie: „pretože som poznal niekoho ako ty a nikto mu nepomohol.“ Eastwoodov Joe má tak v sebe oveľa menej tieňov než jeho rivali. ()

_DAVE_

Tak tohle bylo už poněkud slabší než pozdější filmy. Příběh není až tak věrohodný, a trošku mi vadila "potemělost" filmu. Dobrá polovina se odehrává za tmy a místo herců jsou vidět jen siluety. Ale to je asi můj problém. Jinak obeccně je to typický Leoneho "rukopis". Vyuzené xichty a dlouhé pohledy do očí rozhodně nechybí.. :-) ()

neoBlast

Pro hrst dolarů je důkazem, že všechny ty (dneska) módní reimaginace a remaky mají občas smysl. Když se k nim postaví čelem takoví machři jako Sergio Leone, Clint Eastwood a Ennio Morricone... Všechen kredit si ale zaslouží sám režisér, protože právě díky jeho rukám vznikl tento mistrovský kousek. Hmm, a to to bude skoro už neuvěřitelných padesát let od premiéry. 80 % ()

lennyd

V tomto městě panují odvěká pravidla. Dvě rodiny, Baxterovi a Rojojovi mají rozdělené sféry vlivu, a i když se navzájem nesnáší, dané hranice nikterak razantně nepřekračují. Když do města přijíždí Joe (Clint Eastwood), cítí, že by na vzájemné nevraživosti obou rodin mohl něco získat - samozřejmě do své kapsy. Na střídačku se nechává najímat oběma rodinami na špinavou práci až do konfliktu, ke kterému situace musí jednoho dne dospět... Western jako žánr až tak úplně nemusím (když už, tak v knižní podobě od Karla Maye), ale ve filmové podobě mi stačí nějaký lepší tak jednou/dvakrát do roka. A když říkám lepší, tak asi nelze sáhnout vedle, pokud člověk zvolí nějaké dílo od Sergia Leoneho, praotce filmového westernu, v doprovodu se svým dvorním hudebním skladatelem Ennio Morriconem. Pro hrst dolarů je jedním z nich - sic nemá žádnou hlubokou zápletku, ale naopak má přesně to co divák chce - drsného hrdinu (zde ještě neznámý Clint Eastwood), drsné prostředí Divokého západu, kde se kolty nosí proklatě nízko a k tomu fakt báječná hudba Morriconeho - a tak to má být.. ()

elanius

(58/2012, DVD) / Na začiatok musím povedať, že nie som veľký fanúšik westernov, nie v zmysle že mám niečo proti, len ich proste nepozerávam a ani sa v nich moc neorientujem. Teraz k verdiktu .... A Fistful of Dollars je úžasný film, pre mňa osobne príjemný šok. Atmosféra, Clint, záver, hudba...skutočný westernový zážitok. Čo sa mi ale páčilo najviac sú postavy vo filme, perfektne typizované, originálne zahrané. Viem, že sa jedná len o prvý diel trilógie, ale nemôžem ísť pod 5* (9/10) ()

hanagi

Nemůžu si pomoct, ale Leone a Eastwood nepřekročili stín pánů Kurosawy a Mifuneho. Pro mě zůstává nepřekonanou jedničkou Yoimbo. Možná, kdybych neměla to srovnání, hodnotila bych výš, ale to je teď už jen zbytečná úvaha. Viděno během Season Challenge tour 2015. ()

pytlik...

Jak jsi tu pročítám komentáře, Clint Eastwood je zde přirovnáván k lecčemu a leckomu, takže já se taky přidám, pro mě představuje takového Ladislava Špačka s o trochu drsnějšími metodami výchovy. Když cinknete u oběda příborem o talíř, náš strážce etikety Špaček se po vás jen vražedně podívá, ale zkuste si udělat legraci z Clintova koně a neomluvit se mu (tomu koňovi). Jinak se teda divím, že Eastwooda ty přestřelky nenudily, když viděl, že v nich nemá konkurenci. Na druhou stranu, kdyby byl každý schopný jako on, pokrok by se nikam nehnul. Vůbec by nebylo nutné vynalézat třeba takový kulomet. Holt motorem pokroku jsou lidé neschopní a neumětelové. Typickým příkladem neumětela, hlupáčka, ale zároveň i jedince s estetickým cítěním byl ten závěrečnej padouch. Co se snažil vystřílet Clintovi hezké srdíčko do jeho srdíčka, a nenapadlo ho mířit na nohy nebo na hlavu, když viděl, že střelba do hrudi nefunguje. ()

noriaki

Jeden z nejslavnějších demýtizačních westernů, film který nastartoval veleúspěšnou kariéru Clinta Eastwooda, průlomová práce Segia Leoneho a - podle slov samotného autora, jeden z nejhorších soudtracků co kdy složil. Ennio Morricone na sebe byl příliš přísný, protože i když je hudební motiv z třetího dílu dolarové trilogie oblíbenější a kvalitnější, i tenhle má neskutečnou sílu. Slouží jako podkres nemilosrdnému příběhu, v němž se nešetří krutostí ani smrtí. Závěrečnou přestřelku překonal až velebený třetí díl. ()

JohnSmith

První z trilogie a nejslabší.Nemůžu říct,že by to byl špatný film,ale ve srovnání s dalšímy dvěma díly dost pokulhává. Eastwoodovi se nedá nic vytknout,problém bude ve scénáři,kde se nikdo neobtěžoval o nějaké to oživení původního díla Akiry Kurosawy.Škoda ()

Millanium

Výborný western, který sice nedosahuje kvalit "Tenkrát na západě" ale rozhodně stojí za shlédnutí. Super hudba a Clint. 85% ()

swe

Netuším, co je na tomto filmu tak úžasného. Pro mě osobně naprosto průměrný western, který jsem dokoukal janom díky kliďasovi - drsňákovi - chytrolínovi Eastwoodovi. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze