Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

moviepill

Na Leoneho ešte trochu suché. Je to pekný western s už učebnicovými strielačkami a výborným Eastwoodom, ale tak trochu som sa nudil, a to nie je dobre. Hudba málo výrazná, Leone v roku 1964 ešte čakal na svoj masterpiece. Taký priemerný rozbeh... ()

Darth Kedr

Podle hodnocení i komentů jsem čekal víc. Ale tohle je jenom takový prvopočátek pro další Leoneho westerny, prostě to není to pravé ořechové. Do tohoto westernu se prostě tak dobře nevžijete. Ale Clint Eastwood sehrává pro něj naprosto typickou roli nedotknutelného a odměřeného drsňáka a spolu s nezapomenutelnou hudbou mistra Ennia to stačí na 4 hvězdy. V tomto hodnocení mě utvrdila i závěrečná scéna, která už je klasicky Leonovská, tudíž skvělá. ()

mgerlich

Z dnešního pohledu je to velmi naivní (skoro roztomilá) klasika s pár nesmrtelnejma okamžikama, ale jako divák si užiju ztěží 30% filmu. ()

Jastřabík

Clint "badass" Eastwood: "Get three coffins ready. .... .... My mistake: four coffins", hudba, over the top akční scény a směšně vyhrocené charaktery. Prostě perfektní zábava. ()

calculus

Chápu, že si vaši lidi jenom hráli, ale můj kůň to nechápe. Ale když se mu omluvíte ... Tvrďák Clint v nejlepší formě. Ani nevím, kolikrát jsem celou sérii už viděl. Pro hrst dolarů, to byl první western od Sergia Leone natočený v době, kdy už konečně přestal pitvat antické memoáry a pustil se do "spaghetti" žánru. Já mám tento první film ze všech tří natočených nejraději. Opravuji, čtyři... rakve! :-) ()

honzic

Slušný film, jak je u Sergio Leone zvykem, westerny prostě uměl a i když z herců je taliánství velmi vidět, Mexikánce nezahráli až tak špatně, na jiná díla to sice úplně nemá, ale po stránce klasiky je tohle vydařený kousek. Potěší i slušná hudba Morriconeho. Hodnocení: 75 % ()

Bumerang

Ještě lehce naivní Leoneho špageťárna. Sergio později mnohem víc přitvrdil. Každopádně nadprůměrný western s vynikajícím Clintem a božskou muzikou. ()

m.xFuck

Já jsem asi vysypu plný zásobníky, mně se to líbilo velmi a moc. Jani, vždyť je to padesát let starý. Ukaž mi dneska film, který bude koukatelný za deset let a tady se jedná o půl století. A navíc mám rád westerny :D ()

martins

Film, který proslavil hned tři osoby, první režisér Sergio Leone, druhý hudební skladatel Ennio Morricone a třetí do té doby téměř neznámý Clint Eastwood. Film se dočkal hned dvou pokračování, ale jednička je nejlepší. Mlčenlivý pistolník, který přijede do městečka na hranicích s Mexikem, terorizovaného hned dvěma bandami. Film také nastartoval zlatou éru italských a španělských spagetti westernů, který vzniklo v krátkém období několik stovek. ()

v3s

Klasika nepotřebuje výraznější hodnocení. Jedna hvězda dolů šla za to, že mě hrozně nebavily překombinované plány na všech stranách barikády. I tam, kde šlo jít pohodlně rovně, se šlo kolem čtyřech blokům a ještě stylem "ministerstvo švihlé chůze". ()

lobo87

Legendárny a nadpriemerný western. Inak asi ani spojenie Leone - Morricone - Eastwood nemohlo dopadnúť. Je úchvatné, ako dokážu famózne Enniove hudobné motívy pozdvihnúť úroveň jednotlivých scén i filmu ako celku. Teším sa na pokračovanie...75% ()

Karlos8

Když se dva perou, třetí se směje. Pohodový western, který se prakticky celou dobu odehrává na jednom místě. Je až s podivem, co dokáže jeden muž uprostřed jednoho bezvýznamného městečka. Musím popravdě říct, že kvalitou tento snímek řadím na úroveň známějšího westernu, který nese název Hodný, zlý a ošklivý. ()

Gig

První cesta režíséra Sergio Leoneho do světa westernů. První dnes už legendární záběry na špinavé drsné neoholené tváře hrdinů, první spolupráce Leoneho a Morriconeho. Až teď jsem si uvědomil, že snad v každém westernu od Leoneho se oběvila tvář ze série Vinnetouovek ze šedesátých let. Tady je to padouch z Mayovky Mezi Supy. V Pár dolarech navíc je to psadouch Luka z Vinnetou - Rudý gentleman, v Hlavou dolů je to Rolins z Vinnetou - Poslední výstřel, v Mé jméno je nikdo je to poručík Merril z Vinnetou - Rudý gentleman .... ()

Plague.

Solidní béčko, krátká stopáž, která dává spád, je to tak jednoduché, až je to milé. No a Morricone samozřejmě plus. Za mě nejsilnější z trilogie. ()

swinevenca

Trufaldino s pončem a koltem kuje pikle s geniální muzikou v zádech, svižnou stopáží před sebou a přitom mu pořád stačí takřka divadelně komorní lokace? Dávej. ()

pollstro

Neoficiálně přiznaný remake filmu Yojimbo, který je věrohodným a autentickým způsobem zasazen do prostředí Divokého západu. Zároveň filmová klasika, která nepředstavitelným způsobem iniciovala popularitu žánru spaghetti western, který v podstatě skutečně zadefinovala. První díl pomyslné dolarové trilogie, který i přes nízký rozpočet prokázal Leoneho osobitý styl vizuální režie, který poprvé doplnila neobvyklá, nová, přesto kreativní hudba legendárního Morriconeho, která celkově podtrhuje strhující napětí mnoha scén, kterým dodává i jisté množství velkoleposti, která je pro finální prožitek zcela zásadní. Leone chtěl, aby jeho western působil operním a vznešeným stylem, ve kterém existuje celá řada detailních záběrů tváří různých postav, připomínající mlčenlivou árii, nebo pečlivé rozmístění postav v záběru a celková kompozice obrazu, udávající budoucí předzvěst Leoneho schopnosti budovat jedinečnou mizanscénu. Nepopsatelný rytmus, emoce, síla, velkolepost a komunikace jednotlivých scén vyjadřuje tvůrčí pečlivost, která je takřka mistrovsky vsazena do individuálních záběrů. Ačkoliv místy pokulhávající tempo vyprávění, nedodělanost scén, patrná uspěchanost a především vypůjčený námět působí roztržitě, Leonemu to vše umožnilo definovat zcela novou éru pro westernový žánr, který z Eastwooda okamžitě udělal hereckou hvězdu. Filmový moment, který navždy pozměnil kinematografii Divokého západu. O to víc je strhující, že Leone dokázal v následujících letech povznést tento styl na vyšší úroveň a přivést ho tak k naprosté dokonalosti. ()

bertikbar

Absolutní westernová klasika. Sergio Leone je bravurní režisér, který pochopil, že hudba je základ filmu. Leone mistrně kloubí obraz se zvukem a úžasnou hudbou Ennio Morriconeho - Soundtrack ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze