Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

E.T.Martin

Dobré, dobré, ale je vidět, že mistr Leone se teprve rozjíždí. Oproti jeho ostatním spagheti westernům spíše průměr. 70% ()

KacHnAop

Tento díl není lepší jak zbylé dva filmy z celé dolarové triologie, ale výkon Clinta Eastwooda mě zase ohromil. Hudba Ennia Morricena znovu předvedla, že se k tomuhle žánru náramně hodí. Práci na řežisérském křesle zvládl mistr Leone velice dobře. Porovnávat však tenhle film s Pro pár dolary navíc či Hodným, zlým a ošklivým by nebylo příliš důstojné, každopádně za zhlédnutí určitě stojí. ()

joseee

Nie je to zly film, ale pride mi spravodlive, ze Leone musel Kurosawovi platit podiel na zisku. V mnohych ohladoch westernova verzia zbytocne kopiruje detaily, ani vyborny a charizmaticky Clint Eastwood nevytiahne dolarovu prvotinu na uzasny film, je to skor rozbeh k absolutnej spicke, ktorou zaiste je neskorsi zaverecny diel trilogie. ()

HennessyVSOP

Velmi kvalitní, ono tedy ani nelze čekat něco jiného od Morrconeho, Eastwooda a Leoneho. I když, na druhou stranu je pravda, že vyjma Eastwooda tu ještě nedozráli. Ti Mexikánci mne ovšem bavili docela dost, největší borec je hrobník :) Přesto si film zaslouží pět hvězd protože kolik takových westernů máme? Přesně tak, málo. ()

qwertasip...

Řeknu to rovnou. Už od malička jsem měl averzi vůči westernům kvůli jejich věrohodnosti. Rozčiluje mě to věčný střílení od boku (a ještě k tomu kohoutkem) a taky to, že všichni mají neuvěřitelnou přesnost (Přestřelit z dvaceti metrů provaz, vytřelit někomu z ruky revolver, nebo někomu sestřelit cígo z huby? Nou problémo! To je přece na denním pořádku.). O zázračně rychlých uzdraveních nemluvě… Občas by se taky mohla objevit nějaká krev a co je též zvláštní, je kulometná palba, která skácí celou kavalerii a přitom netrefí ani jednoho koně. Často mi také vrtá hlavou šestý smysl, kdy se hlavní hrdina zničehonic na místě bleskurychle otočí a sejme někoho, kdo se čistou náhodou za ním zrovna objeví. Tohle možná žrali v šedesátých letech, ale z dnešního pohledu to prostě vyznívá neskutečně klišovitě. Korunu tomu nasazuje nešvar všech starých filmů. Nevím, jak si lidé před padesáti lety představovali smrt po zásahu kulkou, ale pochybuju o tom, že by se přitom vždy chytali za srdce, provedli teatrální otočku a teprve pak se decentně skáceli na zem. Když kouknu na posledních deset minut filmu, k tomu přidám velmi, ale opravdu velmi naivní scénu na hřbitově, a porovnám to s hodnocením, tak ani Clint Eastwood s kvérem v ruce mě nedonutí, abych dal víc než dvě hvězdičky. Pokud má někdo podobné smýšlení, a přesto by chtěl vidět výborný western, ať raději přeskočí dvojku a rovnou si pustí poslední díl dolarové trilogie . Tahle filmová série je totiž asi jediná, která má (alespoň co se kvality i délky stopáže týče) silně vzestupnou tendenci. ()

ynot

Prostě klasika. Clint 10/10. Ale přeci jen těch naivních scén, které logicky nefungovaly, tam na mě bylo až moc. ()

B3njamin

Myslel jsem, že to bude stejně dobrý jako Pro pár dolarů navíc... ale bylo to trochu slabší. Nicméně kdyby ostatní filmy měli takovouto úroveň byl bych spokojen *** ()

hcfish

Ve srovnání s dalšími Westerny S. Leona představuje tato kovbojka komorní a v jistém smyslu minimalistické drama. Vystavění charakteristiky hlavních osob kontrastuje se zájmy dvou soupeřících skupin, které bojují o moc nad městem. Tento rámec či klasicky rozehraná situace se zcela mění příchodem neznámého cizince. Ten svou silou a nadmorálním postojem boří veškeré zaběhané představy místních gangů. Film tak získává kouzlo absence jakékoli hranice mezi dobrým a zlým, zároveň je divák postaven do konfrontace jeho s jednotlivými činy a vcelku jednoduše tuší, že přesně takhle nějak to má být. Vynořuje se tak první z mnoha základních schémat hrdinů, co se svou rolí jakémukoli běžnému popisu hrdinství zcela vymykají, a přesto je jasně vidět v každém jejich činu. Přidáte-li patřičně dobrou směs herců, dokonalé hudby a ani jednoho záběru, který by postrádal smysl v celku díla, ukáže se vám film, který se nevyčerpá ani pátým zhlédnutím. ()

unclejack

Prvýkrát sa Clint Eastwood, Sergio Leone a Ennio Morriconni stretli práve tu a tak to aj vnímam - rozhodne nemôže byť reč o akomkoľvek porovnávaní s Pre hrsť dolárov navyše alebo s Dobrým, zlým a škaredým, ale ako slušný a nádejný začiatok to celkom ušlo. Opäť vynaliezavá zápletka, v tomto prípade aj trošku tých medzirodinných ťahaníc a hlavne Clint, ktorý so svojim pončom stojí mimo akékoľvek spory, snád s výnimkou tých, ktoré treba riešiť jeho koltom so strieborným štrkáčom. ()

p.a.douch

Sergio Leone to vzal pevně do rukou a převedl "svůj" scénář na filmové plátno. Ennio Morricone jako vždy odvedl perfektní práci. No a herci. Myslím že Clint Eastwood dodnes děkuje osudu, že mu nabídl tuto roli, která nastartovala jeho hvězdnou kariéru. Gian Maria Volonté je mu velmi dobrým protějškem. Klasický western a 95 procent. ()

Gregor_Samsa

První z řady a hned je tam všechno: od úvodních titulků Morricone, pak Clint, skvělé hlášky, krásné záběry, nelineárně a překvapivě se odvíjejí příběh, který přes různé zvraty směřuje k závěrečnému shootoutu. V dnešních měřítkách film už těžko zcela a kompletně obstojí a některé věci působí až nechtěně úsměvně (ten kečup na tváři! :-)), ale pořád to má své silné vtahující kouzlo jako každá klasika svého žánru. [80%; 2018-07-17 BioOKO] ()

mouzi

Jednoduchy a primocary dej se spoustou nesmyslu. Jenze tohle je proste hudebne a obrazove spicka. Pikola pri kazdem zaberu na Clinta, kamera uchvatna. Proste v okamziku meho zhlednuti 55 let stara zalezitost, ktera stejne jako zfilmovane Mayovky muze Usaky ucit, jak ma vypadat western. ()

Cringy_Tommy

Tak... po vcelku dlouhé době jsem se rozhodl podívat na první díl "dolarové trilogie" a i když to má k Hodný, Zlý a Ošklivý celkem daleko tak je to skvělá podívaná. Nechci to tady úplné srovnávat s posledním dílem trilogie protože to asi nemá úplně smysl protože se tu Sergio (jak mnoho lidí psalo) teprv rozjíždí a já s tím musím souhlasit. Jako většina westernů od Leona vyjímkou není skvělý scénář a výborná hudba od Enia Morriconeho. Taky nesmím zapomět na skvělého Clinta Eastwooda který se prostě perfektně hodí do role drsného, charismatického a smrtelně přesného pistolníka. Film co založil nový žánr a ani jsem netušil že to je vlastně remake Yojimba ( na kterého se taky chystám kouknout) 8/10 ()

PTuranyi

Kultový western, ktorý okrem dobré príbehu osamelého pištoľníka priživujúceho sa na lokálnom konflikte dvoch gangov, stojí na perfektnej produkcii Sergia Leoneho podporenej skvelou hudbou Ennia Morriconeho a drsnom kukuči Clinta Eastwooda. Všetci traja však prekvapivo pri tomto filme stáli ešte len na počiatku svojej filmovej kariéry a mali pomerne málo skúseností. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze