Čekal jsem něco jiného, ale zklamaný vůbec nejsem. Čekal jsem, že půjde o pomstu dozorci, který je jako děti týral. O plánování pomsty, o tom, jak ho dostanou atd. Ale nebylo. Líbil se mi správňácký kněz Robert De Niro a menší, ale perfektně zahraná role "opilého" právníka od Dustina Hoffmana (u mě má symbolického Oscara za vedlejší roli). Nejvíc "bodů" si u mě získal soudní proces. Katarze se konala. # příběh 9 | hudba 6 | humor 1 | akce 1 | napětí 5 | pustil bych si znovu 7(1.8.2011)

Hvězdně obsazený film, který v sobě obsahuje tři roviny. Jednak je to snímek o mimořádně silném přátelství čtyř kluků vyrůstajících v jedné čtvrti, který je podobný tomu, co rozehrál Sergio Leone ve svém slavném dramatu Tenkrát na Západě. Ve druhé rovině je to film o selhání systému, který připustí pohlavní zneužívání chlapců v nápravném zařízení a z toho vyplývající touhu po odvetě. Spáči sice nejsou o tom, že pomsta je všechno, vyznívají ale tak, že je to skoro všechno. Ve třetí rovině jde o klasické a mnohokrát natočené soudní drama s řadou efektních výstupů a zvratů. Není to vůbec špatný film, ale měl jsem trochu problémy s jeho etickým vyzněním. Státní zástupce v rámci snahy o pomstu spolupracuje s podsvětím a ve své manipulaci zachází hodně daleko. Celé se to mohlo velmi snadno zvrtnout. A ono kamarádství s několikanásobnými vrahy a profesionálními zločinci je taky trochu zvláštní. Určité vazby z dětství bych neváhal jako dospělý přerušit. Je to film tak trošku v duchu pomsty hraběte Monte Christa na těch, co mu zmršili život. Ostatně ten román hraje ve filmu také svou roli. Celkový dojem: 75 %.(1.8.2009)

Není to složitej příběh, ale je silnej a uvěřitelnej. Aspoň já byl ochotnej mu věřit. Bavilo mne to, hodně. Za co ještě si člověk zaslouží trest? Jak tvrdý? Jak velké je právo na pomstu za bezpráví? A kdy už se člověk protiví bohu, když ((spoiler, spoiler)). Skvělej film. ------- jen drobný podotek, ve spoustě amerických filmů, kde je součástí soudní proces, se věci vyřeší tak, že se vlastně lidi v síni složí a přiznají (viz Pár správných chlapů a "code red"), což je IMHO poněkud laciná cesta ven.(27.7.2015)

. „ Toto je pravdivý příběh o přátelství, silnějším než krev. Je to můj příběh o jediných třech přátelích na kterých mi v životě záleželo. Dva z nich byli vrazi, kteří se nedožili 30 let. Další je praxi neprovozující advokát žijící s bolestí z minulosti, příliš se s ní bojí skoncovat, nikdy ji nedokáže čelit. Jsem jediný, kdo za ně může mluvit. O dětech, jakými jsme byly.“ Takhle začíná hvězdně obsazený a skvěle zahraný film, o jedné hloupé klukovině s tragickými následky „trvalo to jen minutu, ale v té minutě se všechno změnilo“ a pochopitelném trestu. Jenže pasťák v podobě Wilkinsonova domova pro chlapce je místo, kde mají dozorci (vychovatelé) neomezenou moc, kterou víc než zneužívají, včetně zneužívání sexuálního. Teprve po letech mají navždy poznamenaní muži možnost se pomstít, pomstou hodnou hraběte Monte Christa, ale ani ta nedokáže šrámy na duši zahojit.(24.9.2005)

Jedna z nejpovedenějších adaptací Hrabětě Monte Christa (lépe řačeno jeho druhé části, poté co uteče z vězení). Vím, že je film natočen podle jiné knihy, ale ani sám autor na svou inspiraci neskrývá. Hodně solidní drama boduje kvalitně odvedenou technickou stránkou a především skvělým obsazením vedlejších rolí (takové herce jako De Niro, Bacon, Hoffman, Crudup nebo Gassman chválit, je jak nosit dříví do lesa). Nicméně k dokonalosti (k páté hvězdičce) něco málo chybí, snad více charizmatický herec v hlavní roli (Patricovi přecejen do De Nira něco schází - navíc důrazně varuji před českou verzí, kde ho mluví Petr Rychlý a dělá z něj úplnýho troubu), snad propracovanější příběh s lepší pointou...nejsem si úplně jist. V každém případě začátek filmu (část hraná dětskými herci - nutno dodat skvělými dětskými herci) je možná i na víc než pět hvězdiček.(30.3.2008)

• - Díky natáčecímu scénáři se Kevin Bacon nikdy nepotkal na place s De Nirem nebo Hoffmanem. (don corleone)

• - Film svou kontroverzí podnítil pátrání v policejních a soudních záznamech kvůli ověření autenticity údajně fotografického díla, jež bylo předlohou pro film. (Rocky62)

• - Lorenzo Carcaterra, který je autorem knižní předlohy, tvrdil, že je příběh inspirovaný jeho vlastním životním příběhem. Když tomto tvrzení začaly řešit úřady v New Yorku, zjistilo se, že neexitují žádné záznamy soudních přelíčení, které by se takového případu týkaly. (don corleone)