Je nepopierateľné, že filmov s príbuznou problematikou je hodne. Tiež je nepopierateľné, že tvorcovia vykonajú takmer čokoľvek, aby sa odlíšili, aby zaujali. A práve tie odlišnosti ma zaujali najmenej. Nenašiel som najmenšiu podobnosť medzi "sofistikovanou" pomstou Montecrista a intuitívnym zabitím Nokesa pri náhodnom stretnutí. A vykresliť prostredie polepšovne alebo väzenia je možné aj tak, že divák úplne zabudne za čo tam tí klienti sedia.(7.11.2009)

Spáči se mohou klidně řadit k takovým filmovým skvostům jako Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelená míle. Opět jde o velmi silné drama, které vás pohltí a nepoznáte co je nuda i přes celkem dlouho délku filmové stopáže. Spáči nenechají nikoho chládným. Herecké výkony hlavně mladíků v první půli jsou opravdu skvěle zahrané a spolu s RainManem jsou Spáči Levinsonovi nejlepší filmy.(21.10.2006)

Dechberoucí drama, které člověka strhne jako lavina a ukáže nám příběh čtveřice chlapců z Pekelné kuchyně, kteří "jen" vyváděli lumpárny. Jedna z nich jim ale změní život a zcela převrátí naruby ... (A tady si myslím, že oficiální text distributora pěkně kecá, protože ten člověk pod párkařským vozíkem ve filmu neumřel, ale přežil). Při drsných scénách ve výchovném ústavu jsem občas klopila oči nebo se snažila těkavě kouknout ze stolu, na svoje ruce a hned zpět na obrazovku a už vůbec si nedokážu představit ani v těch nejšílenějších myšlenkách to, co Ty děti musely prožívat. Brilantní herecké výkony všech zúčastněných ... to teda bylo Něco!(16.7.2013)

Říkám to nerad, ale tohohle filmu jsem si do uvedení v televizi nikdy nevšiml jak ve filmografích zůčastněných tak ani v jejich biografích.Netušil jsem, že si Robert De Niro v roce 1996 zahrál postavu otce Bobbyho, Dustin Hoffman, že má ve filmografii nameteného právníka a Kevin Bacon se někdy zhostil tak odporné postavy jakým je vychovatel (čti bachař) Sean Nokes. Netušil jsem, že se ve filmové historii objevila věta jako: "Odsuzuji vás na ne více než 12 měsíců a ne méně než 6 měsíců do Wilkinsonova nápravného ústavu."Neměl jsem ponětí, že Barry Levinson natáčel v Pekelné kuchyni. Počkal jsem si do 22.00 a zjistil proč se na tento film tak zapomíná. Je geniální! Příběh 4 chlapců v časovém rozpětí víc jak 20 let, který si dětství zmrvili ukradeným pojízným stánkem a byli posláni mezi bandu pedofilu, kterým šéfuje Kevin Bacon( min. nominace na Oscara to být mohla).Mladému Shakesovi, hrdinovi příběhu se na tento čas stává náhradním otecem Robert De Niro(min. Oscar to být mohl) Po 20 letech se chlapci, nyní již muži musí za pomoci důmyslného(prd! geniálního) plánu svým trýznitelům pomstít. Na Spáče se trošku zapomnělo, ale to by němelo ani trochu snižovat jejich nepopiratelné kvality!(13.7.2005)

Konečně jsem dostala příležitost zkouknout si legendární "Spáče" a teď si tak říkám, že kdybych si je nepustila, nic by se nestalo. Nechci tím říct, že by se jednalo o špatný film (před osmnácti lety se navíc mohlo jednat o velmi odvážné téma), má však čtyři vážné nedostatky, a to délku, ukecanost, rozdílnost v kvalitě první "dětské" (****) a druhé "dospělácké" (**) části filmu a nereálnost. A ten rychlý odchod Bacona mě ranil.:-((15.4.2014)

• - Film svou kontroverzí podnítil pátrání v policejních a soudních záznamech kvůli ověření autenticity údajně fotografického díla, jež bylo předlohou pro film. (Rocky62)

• - Během natáčení museli Brad Renfro a Joseph Perrino nosit barevné kontaktní čočky, aby měli stejnou barvu očí jako Brad Pitt a Jason Patric, kteří hráli jejich postavy jako dospělí. (Listeroman)

• - Lorenzo Carcaterra, který je autorem knižní předlohy, tvrdil, že je příběh inspirovaný jeho vlastním životním příběhem. Když tomto tvrzení začaly řešit úřady v New Yorku, zjistilo se, že neexitují žádné záznamy soudních přelíčení, které by se takového případu týkaly. (don corleone)