Tento film mě naprosto ohromil. Jak je dlouhý, tak je skvělý, ani chvilka mi nepřišla bezduchá. Výborní herci hrají opravdu kvalitně (v atypické roli se daří Dustinu Hoffmanovi:-)), scénář je prostě geniální. Jak se film zpočátku tváří jako vězeňské drama, tak se časem otočí zase úplně jinam a divák tak nemá prostor pro nudu (jenž by se u někoho mohla objevit dvou a půlhodinovým čučením na pasťák:-)). Brad Pitt mě tady konečně přesvědčil, že je opravdový herec. Prostě jeden z mých nejoblíbenějších filmů a basta.(27.6.2006)

Dechberoucí drama, které člověka strhne jako lavina a ukáže nám příběh čtveřice chlapců z Pekelné kuchyně, kteří "jen" vyváděli lumpárny. Jedna z nich jim ale změní život a zcela převrátí naruby ... (A tady si myslím, že oficiální text distributora pěkně kecá, protože ten člověk pod párkařským vozíkem ve filmu neumřel, ale přežil). Při drsných scénách ve výchovném ústavu jsem občas klopila oči nebo se snažila těkavě kouknout ze stolu, na svoje ruce a hned zpět na obrazovku a už vůbec si nedokážu představit ani v těch nejšílenějších myšlenkách to, co Ty děti musely prožívat. Brilantní herecké výkony všech zúčastněných ... to teda bylo Něco!(16.7.2013)

Na začátku toho horkého dne ani jeden z nich netušil, jaké fatální následky bude mít jejich " dětská klukovina " a jakým způsobem tento čin ovlivní natrvalo jejich životy. Z bezstarostných klučíků, ( kteří si z dlouhé chvíle a pro nasycení ) " hrají hru " s místním prodavačem párků, se rázem stávají " dospělí " pykající tvrdě za svůj čin. Nicméně ne vždy má nápravný systém účinky nesoucí jeho název.... Sleepers jsou silným psychologickým dramatem natočeným podle autobiografické? knihy Lorenza Carcaterry ( mimochodem držíce se této předlohy opravdu věrně ) pojednávající o síle PŘÁTELSTVÍ a nastolující velmi silnou otázku: je pomsta, pokud je vykonána na člověku, již se na dotyčných dopustil hrůzných činů " akceptovatelná " ? Vražda byla, je a vždy bude sice vždy " pouze " vraždou a ničím jiným, nicméně pokud prožijete, to co mladí " hrdinové " tohoto snímku ( stále ještě spíš při rozsvíceném světle ? Jak výmluvná to otázka....), dá se " odpustit " , dá se ponechat tento čin bez odezvy? Carcaterra ( Levinson ) ne náhodou tuto otázku ( toto dilema ) ponechávají na otci Bobbym v podobě vynikajícího ( chce se dodat, jako vždy ) Robeta De Nira. Přesto pro mě osobně je zde number one Kevin Bacon .Ten svou postavu( odporného, pedofilního a sadistického dozorce Nokese ) zahrál tak přesvědčivě, že mu ten KONEC jednoduše přejete. Přiznávám, že napoprvé mě snímek téměř uzemnil a přikoval hluboko do křesla, teď po opětovném shlédnutí ( po delší odmlce ) jeho dopad již tak silný nebyl, přesto pro tentokráte zůstávám při plném hodnocení. Neboť ( při vší úctě k A. Minghellovi ) to nebyl on a " jeho " Anglický pacient, ale právě Levinson a " jeho " Spáči, kdo u mě v roce 1996 bodoval... p.s. v první " dětské části " mi nemohly nevytanout na mysli vzpomínky na mistra S. Leoneo a jeho Once upon a time in America. Leone sice vítězí na plné čáře, nicméně v tomto případě to není pro Levinsona urážka. S touto částí si i on poradil více než obstojně, patří k vrcholům celého snímku. Přesto si neodpustím poznámku, že této části ( narozdíl od Carcatery ) se měl Levinson věnovat podrobněji, ikdyž chápu, že stopáž kolem 170min by byla pro mnohé již těžce stravitelná. Nicméně si troufám tvrdit, snímku by to pouze prospělo, věřte mi. Přes to všechno se jedná o jedno z nejzdařilejších převedení knižní předlohy na filmové plátno.(1.6.2010)

Velmi kvalitní podívaná zahraná herci jako je De Niro, Kevin Bacon, Brad Pitt a malou roličkou Dustina Hofmmana. Podle skutečnosti vyprávěný příběh chlapců, kteří zkusili hodně a pro které byl natočen tento film. Musím uznat, že se režisérovi povedlo trefit vše přesně a nebýt toho, že jsem druhý den viděl Rekviem pro panenku dal bych asi 5*, ale nedám.(7.7.2005)

Říkám to nerad, ale tohohle filmu jsem si do uvedení v televizi nikdy nevšiml jak ve filmografích zůčastněných tak ani v jejich biografích.Netušil jsem, že si Robert De Niro v roce 1996 zahrál postavu otce Bobbyho, Dustin Hoffman, že má ve filmografii nameteného právníka a Kevin Bacon se někdy zhostil tak odporné postavy jakým je vychovatel (čti bachař) Sean Nokes. Netušil jsem, že se ve filmové historii objevila věta jako: "Odsuzuji vás na ne více než 12 měsíců a ne méně než 6 měsíců do Wilkinsonova nápravného ústavu."Neměl jsem ponětí, že Barry Levinson natáčel v Pekelné kuchyni. Počkal jsem si do 22.00 a zjistil proč se na tento film tak zapomíná. Je geniální! Příběh 4 chlapců v časovém rozpětí víc jak 20 let, který si dětství zmrvili ukradeným pojízným stánkem a byli posláni mezi bandu pedofilu, kterým šéfuje Kevin Bacon( min. nominace na Oscara to být mohla).Mladému Shakesovi, hrdinovi příběhu se na tento čas stává náhradním otecem Robert De Niro(min. Oscar to být mohl) Po 20 letech se chlapci, nyní již muži musí za pomoci důmyslného(prd! geniálního) plánu svým trýznitelům pomstít. Na Spáče se trošku zapomnělo, ale to by němelo ani trochu snižovat jejich nepopiratelné kvality!(13.7.2005)

• - Lorenzo Carcaterra, který je autorem knižní předlohy, tvrdil, že je příběh inspirovaný jeho vlastním životním příběhem. Když tomto tvrzení začaly řešit úřady v New Yorku, zjistilo se, že neexitují žádné záznamy soudních přelíčení, které by se takového případu týkaly. (don corleone)

• - Film svou kontroverzí podnítil pátrání v policejních a soudních záznamech kvůli ověření autenticity údajně fotografického díla, jež bylo předlohou pro film. (Rocky62)

• - Během natáčení museli Brad Renfro a Joseph Perrino nosit barevné kontaktní čočky, aby měli stejnou barvu očí jako Brad Pitt a Jason Patric, kteří hráli jejich postavy jako dospělí. (Listeroman)