Film, jenž produkovala Raffaella De Laurentiis (dcera Dino De Laurentiise a herečky Silvany Manganové), je založen na sci-fi literární předloze, románu Franka Herberta o válce vládců různých planet v roce 10191. V roce 10191 se vládce vesmíru snaží získat kontrolu nad substancí umožňující cestování kosmickým prostorem. Tato látka se vyskytuje pouze na Pouštní planetě. Tamní obyvatelé pod vedením svého spasitele Paula Atreida se snaží od vládce osvobodit. David Lynch vytváří svůj příběh z budoucnosti podivuhodnými obrazy. Jedná se o jeho první experiment s barvami, ostatně silně stylizovanými (převládá odstín písku, skal, země). Lynch tento svůj film nazývá "symfonií prostoru", doznává nicméně, že mu žánr sci-fi příliš nesedí. Film však přišel v době, kdy bylo obecenstvo již přesyceno filmy o "hvězdných válkách" a pro znalce Herbertova románu nebyla jeho Lynchova verze dost uspokojivá. (Magic Box)

Yardak

Sci-fi a Lynch = velmi zajímavé spojení. Knižní předloha od Franka Herberta patří již mezi klasiku sci-fi románů, takže je i docela překvapením, že existuje tak málo filmových zpracování. Lynchův scénář se nedrží ve všech rysech původní předlohy a jeho vize je dosti temná, ale i tak se jedná o velmi zajímavé zpracování. Mladý Kyle MacLachlan ve své první roli je naprosto fenomenální. Asi jediný film od Davida Lynche, který pochopí (teda snad) každý :o). "Spáč se probudil!" Film roku 1984. ()

mcb

Ztělesnění "fantasmagorie", jak si jí představují lidé, co nemají rádi sci-fi. Banda divných lidí v divných kostýmech v divném prostředí pronáší ještě divnější fráze. Alespoň takto mi to přišlo. Co na tom, že film vůbec nedává smysl a jednotlivé motivy postav jsou nám tu házeny lopatou přes sebe a my vlastně vůbec nevíme o co jde? Celá kostra příběhu padá s Lynchovou snahou vytvořit doslovnou adaptaci. Celé je to navíc obalené v takovém nepřívětivém obalu, který divákovi předhazuje zpracovanou látku tak nevlídným a nesympatickým způsobem, že ho po chvíli přestane celé dění na obrazovce nudit. O co víc, ani ho nebude zajímat, protože se v něm nevyzná. Lynch přikládá divákovi syrovou látku v ultravážném pojetí s tak propleteným scénářem, že se ho raději nebude snažit pochopit. Žádná forma nadsázky či alespoň snahy o nějaké dobrodružství. Jen urputné vesmírné eskapády, které nedokáží strhnout a ukázat příběh, jak má být. Zdá se mi, že všechno, co se děje, je nepodstatné a hlavní jádro filmu je tak významově skryto. Postavy se objevují a mizí a důležitě či nedůležitě zasahují do děje. Je mi líto, ale Lynch nedokázal dosáhnout ani průměru. Jistě, na jedné straně budou ortodoxní fanoušci a vyznavači, ale ani ti nemohou zapřít fakt, že až na "určitou" věrnost předloze nemá tenhle film co nabídnout. Akce téměř nulová, a když nějaká je, je velmi špatně zvládnutá. Triky někde na úrovni neolitu opravdu nedokážou ohromit. Romantika žádná. Napětí žádné. Jenom pouští červi. Tímto se film staví někde na úroveň Andromedy a podobných seriálů, které běží ve 3 hodiny na Primě. Bez špetky vkusu, zato se spoustou podřadných technických udělátek, divně pojmenovaných lidí a velmi špatně adaptovaným příběhem. Je to brak. ()

Pejpr

Jediné, co zde mohu pochválit, je to, že jsem tentokrát měl v ději jasno. Jinak je to další předlouhá slátanina s primitivními efekty. ()

anais

Voiceovery ubírají celku sílu, a sledování Duny tak připomíná sledování plynoucí krajiny za oknem vlaku - je docela velkolepá, ale je to jen obrázek na zdi. Časové přeskoky jsou taky moc rychlé, a neumožňují rozehrát žádný vztah dvou postav - nejvíc to bolí u Paula a Chani, stejně tak nejsou příliš rozehrané charaktery jednotlivých Atreidovských rádců (Idaho...) ani jiných charakterů. Je vidět, že Duna je na dvě hodiny filmu příliš rozsáhlá a pokud chtěl David Lynch uspět, musel by to zásadním zůůsobem zkrátit (původní text) nebo rozložit na víc dílů. Přitom v řešení jednotlivostí je Duna většinou překvapivě dobrá - asi nejlepší zůstává děsivé zpodobnění barona Harkonenna, velmi se povedly píseční červy a obecně výtvarné řešení prostředí a jednotlivých planet je patřičně velkolepé a různorodé. To pak zpětně sráží zvláštní triky, které nesahají o pár let starším filmům ani po paty. ()

honajz

Těžký úlet pro producenty i pro Lynche (který se netají tím, že film vzal jen kvůli přátelství s producentkou De Laurentiisovou). Nápad asi nebyl původně špatný - něco ve stylu, ty točíš divné filmy, tohle má divný děj, to by šlo dohromady. Ale ve výsledku to není ani divný film (tím zvláštně zajímavým, pozitivním způsobem), ani sci-fi s prvky fantasy (na to je to dlouhé, rozlítané a nekonzistentní, navíc často hodně nudné, chybí tomu  prvky, které by z toho udělaly s-f biják). Navíc jsem se ztrácel v tom, co se děje v obraze, a co říká hlas vypravěčky, protože to k sobě často nepasovalo. A vlastně ani triky nic moc, hodily by se tak pro nízkorozpočtové italské fantasy kopírující nějaký slavný hollywoodský film. ()

HellFire odpad!

Tohle dilko od Herberta sem nemel tu cest cist, ale slysel jsem o nem jen dobre. Ted jenom doufam, ze film se knize nepodoba, protoze horsi sci-fi, potazmo film, jsem snad nevidel. Cele ty dve hodiny jsem doslova vytrpel jen proto, abych se na to dodival. Priserne triky, podprumerni herci, nulova atmosfera, zadna akce, nevyrazna hudba a trapne masky, to je jen maly vycet nevyhod, ale sem si jisty tim, ze zadnou pozitivni vec bych nenasel. ()

hansel97

Ztracené, upozaďující intriky a politiku na úkor fantasy/sci-fi žánru, což je velká škoda. Stále velmi dobré, ale bohužel trošku režisérsky nezvládnuté od Lynche. 55% ()

eraserhead666

Lynch je prostě blázen, ale tady se mu to jeho bláznovství trošku vymklo z ruky. Film je zbytečně dlouhý, tudíž občas nudí, ale jinak zajímavé momenty. Zajímavé provedení.... ()

Xeelee

Já se řadím k velkým fanouškům Herbertovy ságy a jediný režisér, který by byl schopný Dunu dobře zfilmovat, je podle mě Jodorowsky. Od té doby co jsem viděl jeho skicy, vize a slyšel ho vyprávět o nápadech, které měl (viz dokument Konstelace Jodorowsky), tak fakt, že nemohl film dokončit, považuji za jednu z největších tragédií světové kinematografie. Duna je velmi obsáhlá, Lynch musel kvůli dlouhé stopáži hodně krátit a i tak pokryl jen část prvního dílu. Zajímavá by ale mohla být SE verze, která je skoro o hodinu delší. ()

becki_tu

Knihu jsem nečetl, ale hrál jsem kdysi stejnojmennou hru, která vznikla právě podle tohohle sci-fi. A stejně, jako jsem kdysi jako malý seděl nadšeně před obrazovkou zašlého monitoru a s rozzářenýma očima sledoval vojáčky, písečné červy a videosekvence s hlavními hrdiny, tak stejně jsem cítil i při sledování Lynchovy Duny, která si určitě v ničem nezadá, alespoň co se týče provedení, s podobnými sci-fi kulty, jako jsou třeba Vetřelec nebo Blade Runner. Scény z písečného Arrakisu a celý akční závěr jsou opravdu fenomenální. ()

JASON_X

Jeden z normálnějších Lynchových filmů, i když jeho rukopis se zcela nezapře. Tahle trochu netradiční sci-fi se mi hodně líbí, stejně jako se mi třeba líbí sci-fi od Kubricka; je to totiž úplně jiná sci-fi, než na jakou je běžný konzument zvyklý a působí tudíž osvěžujícím dojmem. Tenhle film mě rozhodně baví víc, než nudně románová, pseudoscifictická knižní předloha. A taky mě baví Kyle MacLachlan ve své první (a rovnou hlavní) filmové roli. Ale není to taková moje srdcovka, jako třeba mistrův Blue Velvet nebo Twin Peaks, někteří herci své role na můj vkus příliš afektovaně přehrávají a místy už film bohužel působí zastarale ()

Morholt

Nádhera. Lynch mi opět vyrazil dech a ty tři hodinky jsem si náležitě užil. Vyšlo úplně všechno a mě, kromě jiného, hodně bavil hudební motiv, který se sice neustále opakoval, ale pokaždé zněl úplně jinak a každé scéně dával specifický rozměr. 95% ()

Richie666

Lynch to určitě nezkazil a dokázal tomu dát osobitou (poměrně depresivní) atmosféru. Je však poznat, že si v tomto žánru není úplně jistý v kramflecích. Je asi celkem škoda, že se tohoto projektu nechopil Alejandro Jodorowsky, jak bylo původně v plánu. ()

N.Strauber

Lynchi, cos to provedl?? Jak jsi mohl TOHLE natočit po Sloním muži?? Když pominu toporné herecké výkony (s výjimkou Maxe von Sydowa, který ale stejně hned zmizel), nudu a podivnou práci s kamerou, tak pořád zbyde ještě plno věcí, které si zaslouží kritiku. Dřevěné místnosti..., uniformy jak z 1. světové války..., pobíhání sem a tam..., létající tlouštík..., osedlaný červ... atd... A hlavně: chvílemi zmatený a nelogický děj. Sice jsem se u toho docela nasmál, ale nepředpokládám, že by bylo Lynchovým záměrem natočit parodii na sci-fi. Přesto jsem byl po většinu filmu ochoten dát celé 3*, ale zmatený imperátor točící se s periskopem, plešatá královna, která si plete, na čí je vlastně straně, šílený Sting, který nechápavým divákům musí šestkrát oznámit, že "ho zabije", nepochopitelný déšť na konci a má závěrečná snaha o přemýšlení nad Dunou, mě ujistilo, že 2* bohatě stačí. Nebyla to katastrofa, vydržet se to dalo, byl tam nápad..., ale to je tak všechno. ()

Caelos

Asi takhle, celá sága Duna (kniha, hra, seriál a nevím co ještě) mne nikdy příliš neoslovila. Nicméně film mne baví a to hlavně kvůli skvělým efektům. Dvě hvězdy za ně. ()

ScarPoul

Tak toto už čo je? tri hodiny pozerám na film, ktorý má tu správnu atmosféru a hviezdne obsadenie a po dokončení sa samého musím pýtať what the fuck? Duna by mala byť epickou sci-fi, aj keď priznám sa predlohu som nečítal, s premysleným vesmírom a z prepracovanou zápletkou. Tu sa pozeráme len na partu ľudí, ktorý vrieskajú, pískajú a v akčných pasážach behajú z miesta na miesto a v pozadí ticho. Neviem si predstaviť nič horšieho pre režiséra ako keď má natočiť film, ktorý mu vôbec nesadne. A Duna je ukážkovým príkladom filmu, ktorý dopadol úplne inak ako dopadnúť mal. Ako sci-fi to nefunguje vôbec, o akčnosti sa zmieňovať nebudem. Jediné čo je tu vytvorené perfektne je svet v ktorom je celý príbeh zasadení, ale je to svet plný zvláštností, ktoré nie sú vysvetlené a mali by byť, aby sa človek nedotknutý knihou neustále nestrácal. Duna je pre mňa sklamaným či už v Lynchovej filmografií, alebo na poli sci- fi filmov, ale ako úplnu stratu času by som ju neoznačoval. ()

Caszidy

Bohužel jsem měl možnost vidět "pouze" 137 minutovou verzi a po jejím skončení mi okamžitě na mysli vyvstala otázka:" a kde je zbytek filmu?!" Z tohoto důvodu hodnotím pouze 3*. Pokud se mi někdy poštěstí shlédnout speciální 190 minutovou verzi, pak snad půjde přímou úměrou nahoru i celkové hodnocení. Přes určité příběhové "díry a propasti", způsobené finálním sestřihem bez lynchovy účasti, však musím vyzdvihnout působivou atmosféru, která okamžitě vtáhne do děje. Kapitolou samou pro sebe je pak samozřejmě hudba a ústřední motiv. Vizuální efekty na rozdíl od některých dalších zdejších komentujících nepovažuji za natolik zastaralé a rušivé, naopak bych řekl, že vcelku zapadají do zpracování a dobře dotváří atmosféru. Filmu by možná prospělo "hvězdnější" obsazení, ale ani tomu výslednému v čele s mladým Kylem MacLachlanem, nemám co vytknout. Celkově tedy silnější 3*. Vyšší hodnocení možná přijde s prodlouženou verzí. ()

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Remake Duny nabírá obsazení

Remake Duny nabírá obsazení

17.07.2018

Tak se to přece jen děje. Remake kultovní sci-fi Duna konečně začíná nabírat reálné obrysy. A co víc, vypadá to, že v něm spojí síly jeden z nejpopulárnějších mladých herců současnosti s jedním z… (více)

Peter Berg jezdí na písečných červech

Peter Berg jezdí na písečných červech

30.12.2007

Je to jen pár dní, co jsme psali, že Peter Berg převzal od Michaela Manna režii špionážního thrilleru s Tomem Cruisem Edwin A. Salt. V interview pro MTV Berg překvapil tvrzením, že tohle pro něj bude… (více)

LFŠ 2007 je tady!

LFŠ 2007 je tady!